Fostul primar PSD din Navodari, condamnat pentru dare de mita si judecat pentru abuz in serviciu, a cerut in instanta suspendarea si anularea OUG 14

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2017, 11:54 Actualitate | Esenţial

Nicolae Matei, fostul primar al orasului Navodari, din partea PSD, a depus doua cereri la Curtea de Apel Constanta, ambele legate de OUG 14, una pentru suspendarea actului administrativ, iar cealalta care vizeaza anularea acesteia, instanta urmand sa stabileasca termenele de judecata, anunta News.ro. Nicolae Matei a fost condamnat, in februarie 2016, de Curtea de Apel Constanta, la un an si jumatate de inchisoare cu executare pentru dare de mita, fiind incarcerat la Penitenciarul Poarta Alba. In iunie 2016, fostul primar a fost eliberat. El mai este judecat, intr-un alt dosar, pentru abuz in serviciu in forma continuata.

Potrivit reprezentantilor Curtii de Apel Constanta, Nicolae Matei a depus la instanta o cerere de suspendare a OUG 14, pe data de 14 februarie, iar pe 15 februarie a depus o solicitare legata de anularea actului administrativ respectiv.

Nicolae Matei a fost condamnat, in februarie 2016, de Curtea de Apel Constanta, la un an si jumatate de inchisoare cu executare pentru dare de mita, fiind incarcerat la Penitenciarul Poarta Alba. In iunie 2016, fostul primar a fost eliberat.

In aprilie 2014, Nicolae Matei fusese condamnat de Tribunalul Constanta la 3 ani si jumatate de inchisoare pentru dare de mita. Instanta a mai hotarat atunci si confiscarea celor doua loturi de teren care au fost date drept mita.

Nicolae Matei a fost trimis in judecata in decembrie 2012, fiind acuzat ca a cerut sefului Inspectoratului de Politie Judetean Constanta, denuntator in cauza, sa-i ofere protectie in anchetele penale care-l vizau si sa intervina in aceste anchete pe care primarul le considera abuzive, nejustificate si motivate politic. Matei i-ar fi promis ofiterului de politie doua loturi de teren situate in Navodari, cu o valoare de piata de peste 46.000 de euro.

Nicolae Matei mai este judecat, intr-un alt dosar, pentru abuz in serviciu in forma continuata, tentativa la abuz in serviciu, dare de mita si constituire de grup infractional organizat. Inceput la Curtea de Apel Constanta, procesul a fost stramutat apoi la Curtea de Apel Bucuresti, iar urmatorul termen in acest dosar este pe 7 martie.

Nicolae Matei a fost primar al orasului Navodari din anul 2008, din partea PSD.























8988 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    zoaiele din P$D se ridica deasupra Apei (Joi, 16 februarie 2017, 12:00)

    un domn [utilizator]

    in fiecare zi vedem cum zoaiele din P$D, penale fiind au alergie la "paishpe" dar noua NU ni se rupe...in..
  • +10 (14 voturi)    
    degeaba (Joi, 16 februarie 2017, 12:05)

    georghe [utilizator]

    Deci, s-a protestat degeaba iar
    culmea cinismului este ca ei stiau asta
    • +9 (9 voturi)    
      nu degeaba (Joi, 16 februarie 2017, 13:33)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      protestul al mare va veni cand astia vor trece linia rosie ..
    • +1 (1 vot)    
      Nici vorba! (Joi, 16 februarie 2017, 14:32)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      Nu am protestat degeaba. Am aratat cu claritate si forta ca partea vie a societatii nu accepta hotia, nu accepta mutilarea legilor in favoarea penalilor si sustine cu putere suprematia legii si valorile civilizatiei.
      Renuntati la comentariile descurajatoare. Toate aceste lamentatii "vai, nu mai e nimic de facut, ne-au invins, hai sa emigram" nu ne ajuta cu nimic dar sunt guri de oxigen pentru ei.
      La toate incercarile ticalosilor de a pune saua pe noi trebuie sa ramanem fermi pe pozitii: rezistam, nu cedam, nu acceptam sa fim condusi de infractori.
  • +16 (16 voturi)    
    acest lucru demonstreaza scopul OUG13 (Joi, 16 februarie 2017, 12:06)

    lp [utilizator]

    dupa cum se vede acum foarte clar, abrogarea OUG 13 deranjeaza penalii. Ce ziceti domnii Dragnea, Tariceanu si Grindeanu ??!? faceti legi pentru hoti ? Credeam ca ati fost alesi sa faceti legi in sprijinul nostru , idiotii cinstiti
  • +19 (19 voturi)    
    hai ca'ncepe... (Joi, 16 februarie 2017, 12:10)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    incepe corul penalilor sa prinda glas... la puscarie bah, v-ati batut joc de toti romanii! voi nu aveti dreptul sa cereti (sa primiti) decat apa, paie si bataie!
  • +7 (7 voturi)    
    cum ar fi sa reuseasca (Joi, 16 februarie 2017, 12:14)

    jescu [utilizator]

    A incercat presedintele Romaniei, impreuna cu procurorul general, si cu cerere depusa de avocatul poporului la Curtea Constitutionla, ca sa suspende ordonanta 13, care cel mai probabil ca era neconstitutionala(legalizare abuz?). Cum ar fi sa reuseasca 1-2 persoane cu probleme penale, puna ceva neconstitutional in functiune.
  • +10 (10 voturi)    
    Anularea in instanta a OUG 14 nu o vor obtine (Joi, 16 februarie 2017, 12:14)

    Susufler0 [utilizator]

    penalii niciodata !

    Suspendarea insa...

    PS. Totul se va decide la CCR, de acum (din pacate) pesedizata !
  • +10 (10 voturi)    
    atentie (Joi, 16 februarie 2017, 12:16)

    cladob [utilizator]

    astia nu se lasa! adica 600 de mii de oameni au iesit ca oug 13 sa fie abrogata si iata hotii deja imping nota.. Ce avicati sunt astia de-i sustin!?!
    508 mii sunt membri PSD, deci protestul e mai mare decat membrii lor ..

    Daca macar pt un minut OUG 13 e activata atunci se sterg toate hotiile.. Nu se varecupera nimic, vor ramane nepedepsiti si cu aer nou vor incepe iarasi sa fure!

    Sa nu-i lasam si sa fim atenti la OUG 14 si OUG 13 ..
  • +16 (16 voturi)    
    Să înțeleg.. (Joi, 16 februarie 2017, 12:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. că treaba era aranjată și că urmează Marea Țeapă trasă de PSD+ALDE, de vreme ce OUG 13 a trecută în hiberbare așteptând Primăvara de la Teleorman?
    • +5 (5 voturi)    
      ramane solutia Inca O Revolutie ? (Joi, 16 februarie 2017, 12:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      un cetatean respectabil spunea :

      When the government violates the people's rights, insurrection is, for the people and for each portion of the people, the most sacred of the rights and the most indispensible of duties

      Marquis de Lafayette
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte relevant (Joi, 16 februarie 2017, 12:52)

    benicio [utilizator]

    Mai ramane ca fratii Corduneanu sa ceara scoaterea crimei organizate din codul penal. O sa se adune acum o cohorta de penali care cer anularea OUG 14? Ce joc mai e asta? Ca treaba serioasa sigur nu e...
  • +8 (8 voturi)    
    La puscarie, tataie! (Joi, 16 februarie 2017, 12:57)

    Opus Dei [anonim]

    Hai sa schimbam Constitutia, Codul Penal, legile bunului simt si chiar legile naturii, ca sa poata fura hotii in liniste. Acum e liniste, dar in cateva saptamani va iesi iar lumea in strada. Deja penalii se regrupeaza, dar nici noi nu dormim. Vor primi lovitura decisiva.
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare.... (Joi, 16 februarie 2017, 13:02)

    rezis [utilizator]

    parca se spunea pe undeva ca psd poate fi propus pt dizolvare pentru tot raul emanat in ultima vreme!
  • +7 (7 voturi)    
    trebuie protest la senat (Joi, 16 februarie 2017, 13:32)

    cladob [utilizator]

    aia tin oug 13 in sah, pana cand vaporul gaurit OUG 14 va lua apa de la CCR

    OUG 14 va fi corectata, OUG 13 abrogata eventual inca odata in parlament, dar dupa ce si-a facut deja efectul..

    ATENTIE !!! bomba OUG 13 inca nu e dezamorsata!!!
  • +3 (3 voturi)    
    cand... (Joi, 16 februarie 2017, 13:44)

    liviu_ [utilizator]

    urmaritii penali nu mai zic ca sunt nevinovati, ci se leaga de greseli legislative, inseamna ca ai mari probleme cu justitia si cu cei care dau legile!
  • +1 (1 vot)    
    oare cum o fi sa intri la pirnaie (Joi, 16 februarie 2017, 14:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    sttind ca iesi in citeva luni...si te intorci la ce stii tu mai bine sa faci. oricum am inteles ca incep sa clasifice inchisorile pe stele, premiantii au comfort in plus devin si mari scriitori. de ce naiba nu dau sentinta pe 4 luni fara a se putea introduce cerere de eliberare conditionata. judecatorii si procurorii s=ar ocupa de alte personaje iar condamnatul nu ar mai avea nevoie sa plateasca avocatul, sau sa corupa, sa devina scriitor....plus poporul ar avea un sens ca justita si-a facut datoria pina la capat. cred ca ceea ce se intimpla in romania poate fi considerat abuz din partea curtii care azi ii legi pe 1 an si in 3 -4 luni decizi ca 1 an e prea mult...wtf