Ancheta la o scoala din Brasov dupa aparitia unor inregistrari in care o invatatoare jigneste elevi de clasa a II-a: Ia si scrie, ca te strang de gat! Pentru mine esti gunoi in clasa asta!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2017, 9:23 Actualitate | Esenţial

Conducerea Scolii generale numarul 4 din Brasov a deschis o ancheta dupa ce un parinte a inregistrat o invatatoare in timp ce femeia umilea si jignea elevii de clasa a II-a, numindu-i "tampiti", "nesimtiti" sau "gunoaie", potrivit News.ro. Invatatoarea, care preda de 38 de ani, sustine ca vocea din inregistrari nu este a ei.

Unul dintre elevii de clasa a II-a a vorbit acasa despre comportamentul invatatoarei sale, iar parintii au decis sa o inregistreze pe invatatoare in clasa.

"Ia si scrie, ca te strang de gat! Ia si scrie, ca te mananc! Nu face asa ca te duc in gradina zoologica, acolo te duc! Ia si scrie! Pana nu scrii tot pe caiet, nu scrii nimic la tabla! Te mananc! Te mananc, nu alta. Ia si scrie sim-plu! Nu ti-e rusine, tampitule ce esti!", se aude pe una dintre intregistrarile facute de un parinte.

Unui alt copil, invatatoarea ii spune "gunoi": "Ia vino, ma, incoa', la mine! Umflatule! Vezi ca te-ai si ingrasat, tragi un fund dupa tine!... Unde ti-e lucrarea? (...) Taci, mai, din gura! Nu mai sari, mai, cu gura! Pe tine sa nu te aud, mai, cum sari tu cu gura aia, mai, nesimtitule! Pentru mine esti gunoi in clasa asta!", se aude pe alta inregistrare.

Parintii au depus inregistrarile la Inspectoratul Scolar Brasov, dar si la conducerea Scolii Generale numarul 4 din Brasov, o ancheta in acest caz fiind in curs.

Adriana Bucur, inspector scolar general, a declarat ca "S-a constitutit o comisie de disciplina la nivelul unitatii de invatamant. Aseara (miercuri n.r.) a avut loc si o intalnire cu parintii. Ancheta este in curs. Din primele discutii doamna invatatoare a declarat ca nu este vocea dumneaei pe inregistrari. Comisia de la nivelul unitatii de invatamant urmeaza sa propuna o sanctiunie. Potrivit Codului Muncii aceasta poate fi de la avertisment si pana la desfacerea contractului de munca. Doamna invatatoare are o vechime de 38 de ani si aceasta este prima abatere. Sanctiunea este la latitudinea comisiei din cadrul unitatii de invatamant."























4088 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Prima abatere? (Joi, 16 februarie 2017, 9:29)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Poate prima plângere.
  • +10 (12 voturi)    
    wow (Joi, 16 februarie 2017, 9:30)

    gica pantalon [utilizator]

    cum poti tu, ca adult, sa-i "vorbesti" asa unui copil?
    madam olguta, in cazul asta vei sesiza protectia copilului? sau si mai bine, vei propune inasprirea legii contra animalelor de genul asta?
  • +12 (14 voturi)    
    Sa nu fie nimeni socat! (Joi, 16 februarie 2017, 9:31)

    dandra [utilizator]

    Astfel de comportamente au fost dintotdeauna.
    Imi aduc aminte de invatatoarea mea, Nechifor Gabriela, un gunoi uman, o nenorocita care la fel vorbea si ne tragea de par si ne pleznea peste fata.
    Pe altii mai mult, ca mine.Eram copii si abuza de noi in fiecare zi.
    Acum e mare directoare prin Tulcea si vorbeste de dezolvarea educatiei in judet.
    Cred ca imi doresc moartea ei la fel cum imi doresc moartea lui nea nelu. Aceleasi fiinte execrabile si imputite.
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Joi, 16 februarie 2017, 9:36)

    dragonfly [utilizator]

    poate ca este prima abatere inregistrate, imi e foarte greu sa cred ca nue ste un mod de lucru obisnuit pt "distinsa" profesoara!
  • +13 (13 voturi)    
    De ce ISJ si nu IPJ (Joi, 16 februarie 2017, 9:39)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Pe perioada orelor de scoala elevii se afla in grija educatoarei, invatatoarei, profesorului, etc.
    ISJ ar trebui sa se ocupe ce calitatea actului didactic. Ceea ce se intampla acolo este de competenta politiei!

    Codul Penal Art. 197

    "Relele tratamente aplicate minorului

    Punerea în primejdie gravă, prin măsuri sau tratamente de orice fel, a dezvoltării fizice, INTELECTUALE sau MORALE a minorului, de către părinţi sau de ORICE persoana în grija căreia se află minorul, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."
  • +13 (13 voturi)    
    da da... (Joi, 16 februarie 2017, 10:11)

    hot news [utilizator]

    ''Doamna invatatoare are o vechime de 38 de ani si aceasta este prima abatere.''
    Adica asta e prima abatere cunoscuta de voi.
    Pentru-ca un parinte si-a ascultat copilul si nu gandeste ca rusii,unde mai nou iti bati copii legal.
    Un om nu pocneste asa pur si simplu..
    E o rusine..doamna preda in continuare si ''tampeste'' si alti copii pentru-ca intotdeauna inspectoratele si conducerea scolilor iau partea colegilor.
    Sistemul nostru de invatamant este varza!
    Scoli care functioneaza fara aviz de la isu si multe chiar fara autorizatii SANITARE .
    De ce? pentru-ca statul poate,statul face ce vrea.
    ca privat primesti controale peste controale si amenzi peste amenzi..ca institutie de stat..poti functiona fara respectarea legii.
    Rusine!
  • +1 (1 vot)    
    invatatoarea mea (Joi, 16 februarie 2017, 17:06)

    Sophie [utilizator]

    ....in anii 77-80 ne spunea "nesimtitilor", "lua-v-ar mama dracului sa ve ieie" si multe d-astea. Batea si cu linia la palma. Oribil.