Femeia care a atacat in instanta OUG 14 a participat la dezbaterea de la Ministerul Justitiei, fiind invitata de Florin Iordache in biroul sau

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2017, 22:12 Actualitate | Esenţial

Luiza Cazanescu la dezbaterea de la MJ
Foto: Captura Facebook
Luiza Cazanescu, cea care a atacat la Curtea de Apel Bucuresti OUG 14, se numara printre cei care au fost la dezbaterea privind gratierea si modificarea codurilor penale, organizata de fostul ministru al Justitiei Florin Iordache, cerandu-i lui Iordache "sa fie barbat de stat", sa promoveze aceste legi si "sa lupte impotriva securitatii care a invadat toate organismele statului", ea spunand ca are 800 de dosare civile si 46 de dosare penale, relateaza News.ro. Dupa dezbatere, Cazanescu a fost invitata de Iordache la discutii, alaturi de o alta femeie care a cerut gratierea si amnistia - "mama unui baiat care a furat decat trei masini".

Luiza Cazanescu, femeia care a atacat in contencios administrativ Ordonanta de Ordonanta de Urgenta 14, prin care sunt abrogate prevederile Ordonantei de Urgenta 13, de modificare a Codului penal si a Codului de procedura penala, a participat, in 30 ianuarie, la dezbaterea organizata de Ministerul Justitiei.

"Va rog, domnule ministru, sa fiti barbat de stat, sa promovati aceste ordonante in regim de urgenta si sa dati pe urma si amnistie, sa tineti cu populatia. Am avut 800 de dosare civile si 46 de dosare penale, mi s-au inventat tot felul de mizerii. Eu vorbesc concret. Va rog sa aveti curajul sa luptati impotriva securitatii care a invadat toate organismele statului, i-au scos pe copiii astia in strada. Eu am un magazin si vorbesc cu studentii care au iesit in strada si majoritatea au recunoscut ca au fost platiti", a spus ea la dezbatere, starnind proteste din partea salii.

"Nu va e rusine? Rusine sa va fie", i-au strigat cativa oameni din sala.

Ulterior dezbaterii, Luiza Cazanescu si o femeie care a sustinut ca fiul ei a furat "decat" trei masini au fost invitate de ministrul Florin Iordache in biroul sau.

De altfel, in timpul dezbaterii, femeia care sustinea ca baiatului ei i s-a facut o nedreptate a spus ca vrea sa discute personal cu ministrul, iar Florin Iordache a aprobat din cap.

Astfel ca, dupa dezbatere, cele doua femei si Florin Iordache au mers impreuna, discutand, aproximativ 40 de metri pana la biroul ministrului, in care au intrat toti trei.

Luiza Cazanescu si SC Luisa Casa de Moda SRL au deschis, in 10 februarie 2017, la Curtea de Apel Bucuresti, cate doua procese pentru suspendarea, respectiv anularea Ordonantei 14.

Cazanescu a fost condamnata de Tribunalul Dambovita, in 15 iulie 2016, la trei ani si doua luni de inchisoare, fiind acuzata de complicitate la abuz in serviciu.

Decizia nu a fost definitiva, recursul judecandu-se, in prezent, la Curtea de Apel Ploiesti.

Luiza Cazanescu, administrator al SC Luisa Casa de Moda SRL, a fost trimisa in judecata de procurorii DNA la 3 decembrie 2010, alaturi de alte cinci persoane, acuzate si ele de abuz in serviciu.

Potrivit procurorilor, in perioada octombrie 2003 - octombrie 2005, inculpatii Marius Daniel Pietricica, in calitate de director ARDAF Dambovita, Marius Cristian Stan, in calitate de director adjunct asigurari ARDAF Dambovita, Loredana Silvia Iacob, sef birou contabilitate si Cristina Sanpetrean, inspector verificator in cadrul SCAsigurare Reasigurare ARDAF SA - Sucursala Dambovita, au aprobat incheierea mai multor contracte (de consultanta, de inchiriere si de marketing) intre ARDAF Dambovita si firmele reprezentate de Luiza Cazanescu  si Ioan Igescu in conditii nelegale si cu incalcarea atributiilor de serviciu, derularea acestora fiind, de asemenea, contrara normelor ARDAF si prevederilor legale.

Contractele de consultanta vizau promovarea si vanzarea politelor "Caminul", asigurari de sanatate si asigurari de viata, instruirea agentilor de asigurari si distribuirea de fluturasi publicitari, iar contractele de marketing aveau ca obiect prestarea serviciilor de promovare si publicitate a produselor de asigurare ARDAF, mai arata anchetatorii.

"Aceste contracte au fost decontate in conditiile in care inculpatul Igescu Ioan, prin SC GTransoceanic SRL. nu a prestat niciun serviciu in favoarea ARDAF iar Cazanescu Luiza nu a respectat clauzele contractuale in integralitatea lor", potrivit DNA.

Prejudiciul adus ARDAF Bucuresti in acest caz ar fi fost de 6,7 milioane de lei (1,8 milioane de euro, la cursul din octombrie 2005), suma pentru care ARDAF s-a constituit parte civila in dosar, au mai sustinut procurorii.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

11429 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    Si? (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:20)

    mitg [utilizator]

    Asta s-a votat, asta avem.

    O mocirla totala care "decat" o meritam.
    • -28 (36 voturi)    
      . (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:57)

      MihaiMititelu1 [anonim] i-a raspuns lui mitg

      pe care
      • +6 (6 voturi)    
        Ha ha ha (Joi, 16 februarie 2017, 9:48)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiMititelu1

        La psd nu ati ajuns la lectia cu "" ?
        • 0 (0 voturi)    
          Bua ha ha (Luni, 26 iunie 2017, 13:13)

          MihaiMititelu1 [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Ghilimelele erau pt "decat". Daca taceai, folosof ramaneai, semiintelectualule.
    • +10 (10 voturi)    
      vrea sa zica (Joi, 16 februarie 2017, 9:47)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cazanescu.
      Am furat.
      Dar ptr ca sunt jmechera si PSD este un partid de hoti care fac politici publice de protejare a hotilor ma bag si eu si fac conform instructiunilor primite la Iordache in birou . Am furat da nu vreau sa platesc si nici nu dau banii inapoi.Ca asa a zis PSD.Traiasca PSD.
  • +46 (48 voturi)    
    Am ajuns sa fim condusi de hoti (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:21)

    Lucian P. [utilizator]

    Si ce e si mai trist e ca aceasta coruptie a fost lasata in pace atat de mult timp incat a devenit obisnuinta. Si in alte state este prezenta insa la noi a devenit pentru ei singura varianta. Daca incerci sa impui o societate normala, bazata in primul rand pe bun simt si respect, te lovesti de astfel de specimene care nu isi pot imagina un altfel de trai. S-au imbogatit furand banii care puteau sa ne aduca un trai mai bun tuturor, prin investitii in scoli, spitale, infrastructura, etc. si acum le e greu sa-si imagineze ca nu asta e normalitatea.
    • +15 (19 voturi)    
      pai asta e marea problema.. (Joi, 16 februarie 2017, 1:07)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      a tarii...ca este condusa de hoti datorita...poporului...care este alcatuit in majoritate din...hoti..si asta de ...27 de ani...pai cind milioane de "revolutionari" ( a se citi ..hoti ) primesc tot felul de "recompense" ce vreti de la cei care sunt la putere?!...pai cind lupti pt libertate ( in rom nu a fost cazul ..."libertatea" a fost .impusa. de altii ) nu ceri avantaje materiale...asa ca...pacat de oamenii cinstiti care sunt obligati sa traiasca in ..mizeria aia "um-na"..
    • +10 (10 voturi)    
      si tigani...care toata lumea stie cu ce se ocupa (Joi, 16 februarie 2017, 1:10)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      se aude CSAT?
    • +15 (15 voturi)    
      De 27 de ani... (Joi, 16 februarie 2017, 2:11)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      ...suntem "condusi" de hoti. Numai ca acum nu se mai feresc.
    • +1 (1 vot)    
      normalitatea lor, anormalitatea noastra (Joi, 16 februarie 2017, 19:44)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Este greu de modificat un comportament prestat de un numar mare de ani - nu este usor sa schimbi conceptiile si comportamentele.

      De aceea este nevoie de o justitie puternica si ca instrumentele care pregatesc dosarele sa functioneze perfect si rapid.

      Statul in puscarie le poate arata ca lumea nu este asa cum o credeau ei pe vreme cand erau liberi si inca puteau sa fure... De aceea OUG 13/2017 trebuie stearsa - sa nu mai ramana nici o urma in legislatie care sa lase portite de scapare pentru hoti.

      Greu de infaptuit schimbarea cand ai hotii stapani la stana, dar poate mioarele se desteapta si ies non-stop la protest!

      Numai de bine sa auzim, ca belele par ca vor continua sa curga..
  • +19 (19 voturi)    
    Care e problema (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un psd=ist (=hot, corupt, ticalos) s-a intilnit cu o borfasa ordinara. Pe mine nu ma mira de loc. Ca, asta e electoratul Ciumatilor rosii, nu?
    • +20 (20 voturi)    
      nu e o borfasa "ordinara" ! (Joi, 16 februarie 2017, 0:48)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      la 1,8 mil EU paguba este o persoana respectata in lumea lor, o persoana ascultata cu atentie atunci cand vorbeste - poate afla oamenii ceva interesant, vreo idee, vreo smecherie

      nu e rau sa manglesti 1,8 mil EU fara ca macar sa ai un post in vreun partid sau institutie = o persoana de viitor in "tara lor" (daca o lasam asa !)
      • 0 (0 voturi)    
        ehehei copiii mosului... (Joi, 16 februarie 2017, 19:46)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        Banutii astia au mers pe o filiera - inca nu stim care este, dar femeia nu pare ca s-a bucurat prea mult de banii pe care i-a luat...
  • +23 (23 voturi)    
    magnetism (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:33)

    don Semaca [utilizator]

    Un asa barbat de stat decat putea sa rezoneze cu asa femeie de afaceri.
  • +11 (11 voturi)    
    La tribunal in contencios PSD face jocurile (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:03)

    Stat_de_drept [anonim]

    luati-i la puricat pe judecatori, vedeti unde au terminat, ce activitati mai au...si apare ...
  • +19 (19 voturi)    
    Domnule ministru (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:26)

    Porcurorul General [utilizator]

    Lasati-ne sa furam!
  • +11 (11 voturi)    
    orice cretin penal poate ataca orice (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:47)

    bokila1 [utilizator]

    Dar hai sa speram ca judecatorii oricare ar fi ei nu pot fi la fel de talhari sau de idioti.
    Articolul 1 din OUG 14 prin care se abroga OUG 13 nu poate fi declarat neconstitutional, pentru ca nu are nicio astfel de problema....iar celelalte articole nu conteaza.
  • +9 (9 voturi)    
    Slab... (Joi, 16 februarie 2017, 0:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ea are pretentii ca Ciordache sa fei barbat?!
    Daca ea ar fi fost barbata adevarata ar fi insistat ca Iohannis sa fie suspendat, DNA desfiintat, DIICOT desfiintat si eventual singura pedeapsa sa fie amenda indiferent de infractiune.

    Hai PSD! Terfeleste justitia cum numai tu stii!

    Apropo, parca era vorba ca aveati un program de guvernare care va imbunatati viata romanilor. Nu stiu, erau zvonuri la un moment dat. "Moment dat"-ul fiind un eveniment cam prin 11 decembrie. Nu mai stiu ce era.., Mosul parca, nu?. Dar da, atat... doar zvonuri. Adica, cf. DEX:

    1. Știre, veste (care circulă din om în om); p. ext. informație neîntemeiată, care nu a fost verificată (și uneori tendențioasă). 2. Rumoare produsă de glasuri, de activitatea sau de mișcarea unei mulțimi; gălăgie

    Nu este incredibil cat de bine se aseamana cu definitia unei campanii electorale?
    • +3 (3 voturi)    
      Ce amenda? (Joi, 16 februarie 2017, 9:53)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ce amenda? Maxim avertisment! Ce ma mai distrez cand vad pe la stiri comentarii despre cat "risca" unu' si altu' pentru ceva ce au fost prinsi iar in practica doar unul sau doi fraieri o incaseaza.
  • +9 (11 voturi)    
    Ce a-ti facut din Romania, nenorocitilor? (Joi, 16 februarie 2017, 0:44)

    quietguy58 [utilizator]

    Ce a-ti facut din Romania, nenorocitilor?
  • +7 (9 voturi)    
    Mica e lumea, mica mica :) (Joi, 16 februarie 2017, 1:07)

    za-k [utilizator]

    Totul se leaga in infractiune.
  • +13 (15 voturi)    
    Hoata cere..... (Joi, 16 februarie 2017, 6:07)

    diaspora nu uita [anonim]

    Deci sa ne intelegem bine: O HOATA cere abrogarea OUG 14. Tare....
    • +10 (10 voturi)    
      mda (Joi, 16 februarie 2017, 8:29)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui diaspora nu uita

      "welcome to romania, please don`t carry values, they might be stolen right from your pockets by thiefs and politicians"

      asta ar trebui sa scrie la intrare in vami si pe aeroportul otopeni :))))
    • +9 (9 voturi)    
      mai rau... (Joi, 16 februarie 2017, 9:21)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui diaspora nu uita

      cred ca sedinta intre 6 ochi a servit exact scopului astuia: tu femeie ataci ordonanta, hai sa te-nvat io cum...
  • +13 (15 voturi)    
    mafie (Joi, 16 februarie 2017, 6:35)

    toxx [utilizator]

    hoț la hoț și păduche la păduche trage. metafora este evidentă, cine e cine.
  • +9 (9 voturi)    
    Consultare (Joi, 16 februarie 2017, 9:55)

    MarianDandarilă1 [anonim]

    Serban Nicolae da afara un procuror, Iordache invita o condamnata penal. Asa se face o consultarea in Romania condusa de PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    846?? (Joi, 16 februarie 2017, 10:15)

    Asmodeu [anonim]

    Cum adica 846 de dosare? E de domeniul SF.
    Se poate verifica afirmatia asta?
  • +5 (5 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 16 februarie 2017, 15:10)

    Bogdan_100 [utilizator]

    E evident ca ea are nevoie doar de un singur dosar - unul medical la psihiatrie ! Se vede ca furtisagul e tara genetica in familie: mama fura la firma, progenitura prin parcari. Ne e mila de asa familie si ar trebui tratata psihiatric!
  • 0 (0 voturi)    
    BLAT (Joi, 16 februarie 2017, 19:18)

    ADan [utilizator]

    BLAAAT!!