VIDEO FOTO A 16-a zi de proteste in Capitala: Peste 700 de persoane au manifestat in Piata Victoriei. Ei au scandat timp de 20 de minute necontenit "Demisia, demisia!"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2017, 18:46 Actualitate | Esenţial

Protest Guvern, ziua 16
Foto: Victor Cozmei / HotNews.ro
Protestele antiguvernamentale desfasurate in Piata Victoriei din Capitala au continuat si miercuri seara, pentru a 16-a zi consecutiv, sute de manifestanti adunandu-se in fata Guvernului, unde au scandat "Demisia!", "Hotii!", "Rezistam!", dar si "Abrogarea nu sterge tradarea!". La momentul de varf, la ora 21.00, cand lumea a aprins lanternele telefoanelor si a cantat imnul, in Piata s-au aflat peste 700 de persoane. Acestea au scandat apoi necontenit, timp de 20 de minute, "Demisia, demisia!".
__________

Principalele momente ale protestului de miercuri seara:

21.32
Protestul se stinge incet, incet. In Piata mai sunt circa 300 de manifestanti

21.23 Timp de 20 de minute s-a scandat necontenit "Demisia!"

21.11
Manifestantii scandeaza in continuare, deja de circa 10 minute, "Demisia!"

21.02
Dupa intonarea imnului, se scandeaza in cor "Demisia!"


21.01
Manifestantii au aprins lanternele telefoanelor si intoneaza imnul





20.55
Se scandeaza: "Abrogarea nu sterge tradarea!"

20.45
Peste 700 de manifestanti in Piata. La ora 21.00, ei vor canta imnul si vor aprinde lanternele telefoanelor





20.35 La aceasta ora s-au strans peste 600 de oameni in Piata



20.13 Se scandeaza "Vrem sa muncim, nu sa va pazim"

20.07
Sunt peste 500 de manifestanti in Piata la aceasta ora. Se striga "Demisia". Intr-un colt, de la o boxa se aude Imnul golanilor



19.45
Numarul persoanelor adunate in Piata a urcat la putin peste 400.

19.30
Circa 300 de manifestanti in Piata. Se striga "PSD - ciuma rosie" si "Fara penali". Un domn are o pancarta pe care scrie "Vrem un guvern credibil".



19.05 Peste 200 de oameni manifesteaza la aceasta ora.



18.50
Aproape 150 de manifestanti la aceasta ora. Se striga "Hotii" si "DNA sa vina sa va ia".

Circa 100 de persoane manifestau miercuri seara, in jurul orei 18.40, in Piata Victoriei, in cea de-a 16-a zi consecutiva de proteste antiguvernamentale.

O parte din lume agita pancarte si steaguri tricolore, in timp ce multe din masinile care trec prin Piata Victoriei claxoneaza in semn de sustinere. Se striga "Demisia", "Jos Dragnea!" sau "Rezistam!"




Citeste mai multe despre   






















8012 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Geniala Idee, Maestre Liiceanu !!! (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:13)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Nu am apucat decat sa citesc titlul : "Sa-i tinem sub lupa."In timp ce ma gandeam cat de buna e ideea, am incercat sa mai citesc din interviu, ca sa le aratam sufletele : care suflete ?

    Asa ca am retinut esentialul :Pe rand, unul cate unul si una cate una !!! Sa ii tinem sub lupa !!! Cu o lupa cat mai mare si cat mai groasa !!! La orele pranzului , iulie + august, la minim 45 de grade Celsius nerecunoscute , asa cand eram mic si prost si nu imi pasa de sufletele adevarate si ardeam furnici !!!

    O sa avem muuult de lucru la vara, multumesc de idee, Maestre !

    #saiitinemsublupacupinlocdelsilinlocdep!!!
    • -4 (22 voturi)    
      Protestele apolitice continuă după abrogare! (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:48)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Parcă erau apolitice protestele!

      Parcă se protesta pentru idealuri și nu pentru demiterea Guvernului.

      Urâtă minciuna....

      Dacă PNL și USR vor să protesteze e tot dreptul lor! Dar să nu se ascundă ipocrit în spatele unor acțiuni așa-zise apolitice.

      #teren la predeal
      • -3 (17 voturi)    
        Tinerii „frumoși și liberi” (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:13)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        ies pentru susținerea lui de-alde Negulescu? Ăsta e DNA-ul, procurorul Negulescu e reprezentativ. Pentru ăștia ies ăia în Pța Victoriei.
        • +4 (16 voturi)    
          Iesim pentru disparitia postacilor prosti (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:37)

          DrN [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Iesim pentru disparitia postacilor prosti
      • +1 (15 voturi)    
        Iesim pentru disparitia postacilor prosti (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:37)

        DrN [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Iesim pentru disparitia postacilor prosti
  • -7 (19 voturi)    
    a ramas spuma (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:29)

    Incomod3 [utilizator]

    spumelor... aia care muncesc, nu gandesc... :) :)
    • -1 (13 voturi)    
      "spuma, spuma"... (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:05)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      dar daca nu foloseste la nimic, degeaba...mai ales cind e..putina...cinste celor care ingheata seara de seara, dar sunt prea putini pt a schimba in bine ceva in tara aia plina de hoti si escroci..pacat, eu cred ca s a pierdut sansa de a alunga javrele din politica romaneasca..
      • +1 (7 voturi)    
        Nu (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:43)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Lumea se regrupează și așteaptă un semnal. Crede-mă că nu s-a pierdut nimic. O să vezi duminică când lumea va ieși din nou.
        E frig, nu e nici o schimbare, lumea e obosită, dar masa critică e tot acolo, principiile nu se schimbă. Nu la genul ăsta de oameni.
  • -3 (17 voturi)    
    Hare Krishna (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:19)

    Incomod3 [utilizator]

    halate portocalii le mai trebuie...
    • 0 (2 voturi)    
      Iar tie tichie de margaritar ! (Joi, 16 februarie 2017, 10:21)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Ca la un neuron asa ceva ii trebuie
  • -2 (8 voturi)    
    ai sii ded pipal.... (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:45)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    la Cotroceni ... minim 50 de stafii vii ... pa- zitiva...
  • 0 (4 voturi)