Vot istoric pentru Romania la Bruxelles: Parlamentul European ar putea aproba astazi acordul cu Canada, care va aduce ridicarea vizelor pentru romani

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2017, 11:12 Actualitate | Esenţial

Parlamentul European
Foto: Parlamentor.ro
Parlamentul European are pe agenda de astazi Acordul economic si comercial UE-Canada (CETA) si ar putea da un vot final, potrivit EUObserver. Acordul, negociat timp de sase ani si incheiat dupa zile de agonie din cauza opozitiei unei regiuni din Belgia, aduce eliminarea unui numar semnificativ de taxe vamale si bariere non-tarifare. Pentru Romania insa, are si o semnificatie politica majora: cetatenii romani vor putea calatori in Canada fara vize.

Daca Parlamentul European va vota acordul, unele dintre masurile prevazute in CETA vor intra in vigoare imediat, chiar daca pentru implementarea totala e nevoie si de acordul fiecarui stat membru UE

Comertul UE-Canada a reprezentat peste 60 de miliarde de euro in 2015. Odata cu intrarea in vigoare a acordului, este de asteptat ca aceasta suma sa creasca, potrivit cifrelor oferite de Parlamentul European. Acordul CETA ar elimina, practic, toate tarifele intre UE si Canada, cu exceptia celor pentru serviciile publice, serviciile audiovizuale si de transport si un numar redus de produse agricole. Acordul prevede, de asemenea, certificarea reciproca pentru o serie de produse, de la bunuri la jucarii.

Cum se traduce acordul CETA pentru europeni:

Angajatii. Pentru anumite categorii profesionale din UE, va fi mai usor sa ofere servicii din sfera contabilitatii, ingineriei, afacerilor juridice, arhitecturii etc. in Canada. CETA ofera cadrul prin care UE si Canada sa recunoasca reciproc calificarile din aceste profesii. Acordul va ajuta, de asemenea, ca personalul companiilor sa se deplaseze temporar pe cealalta parte a Atlanticului.

Companiile. Simplificarea procedurilor ar facilita o eventuala intrare sau extindere a firmelor din UE pe piata canadiana. Prin intermediul acordului, Canada deschide ofertele sale guvernamentale pentru intreprinderile din UE mai mult decat cu oricare dintre ceilalti parteneri comerciali. Canada, de asemenea, se angajeaza sa faca procesul de licitatie mai transparent prin publicarea tuturor ofertelor sale publice pe un singur site de achizitii publice (accesul la informatie este unul dintre cele mai mari obstacole pentru companiile mici in accesarea pietelor de peste mari).

Protectia produselor UE. In general, Europa va fi in masura sa exporte aproape 92% din produsele sale agricole si alimentare in Canada, fara taxe suplimentare. Cu toate acestea, denumirea originara pentru produsele din UE este protejata in temeiul CETA (De exemplu, Magiunul de Prune Topoloveni, produs in Romania, va fi comercializat sub aceeasi denumire pe ambele maluri ale Atlanticului).

Premierul Canadian Justin Trudeau va veni la Strasbourg pentru un discurs in fata Parlamentului European pe 16 February.
























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

4947 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Ce veste bună! (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:27)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    „Canada deschide ofertele sale guvernamentale pentru intreprinderile din UE mai mult decat cu oricare dintre ceilalti parteneri comerciali.”

    Abia aștept să văd cum profită de această oportunitate „specialiștii” în afaceri cu statul din România.
  • +5 (5 voturi)    
    avand in vedere... (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:43)

    liviu_ [utilizator]

    ce face psd ... chestia asta vine cum nu se poate mai bine...
  • -2 (10 voturi)    
    Mai lasati ma cu publicitatea vizelor canadiene (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:45)

    jackalphonse [utilizator]

    Ai zice ca romani9i rupeau poarta ca sa emigreze in canada si vizele le stateau in cale.
    Altceva in afara de vize mai contine ceva util acordul ala? Ca, sincer, nu mi imaginez ca o sa i concuram noi pe canadieni la ei in tara. Mai degraba cred ca pe langa presiunea concurentei din UE, acum mai adaugam si Canada...
  • +5 (7 voturi)    
    Cum adica vot istoric?!? (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:55)

    MG [utilizator]

    Romanii nu ar mai trebui sa plece din tara din cauza politicienilor. Trebuie sa facem curat acasa la noi, nu sa ne mutam in alta tara, fie ea si Canada. Nu mai suntem sub comunism, avem posibilitatea de a vota altceva si cu asta trebuie sa incepem.
    • +4 (4 voturi)    
      de acord (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:04)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui MG

      dar nu numai votul, e vorba si de noi sa fim mai activi, sa-i tragem de maneca pe cei care i-am ales, cerand audiente! Daca nu raspund sa facem public asta. Sa nu-i lasam o zi sa rasufle in fotoliile lor comode. Politica unei tari e mult munca pentru toti nu pt interesele lor.
      • +3 (3 voturi)    
        Mult mai simplu (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:30)

        mikef [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Ar trebui doar sa mergem la vot. Multi! Foarte multi! Si sa votam cu capul.
        Sa nu mai votam aceeasi oameni care de aproape 30 ani fie ne-au furat, mintit si umilit, pe noi, tineri si batrani. Ar trebui sa invatam sa putem spera ca se poate mai bine, sa rezistam la spalarea pe creier.

        Atat!

        Multi din cei care au manifestat din pacate nu au mers la vot. O spune statistica rezultatelor.
        • +2 (2 voturi)    
          Apropo... (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:43)

          mikef [utilizator] i-a raspuns lui mikef

          Apropo...

          Eu am votat USR.
          Chiar daca sunt acum o alternativa mai buna la orice altceva, asta nu garanteaza ca o data cu trecerea timpului, dupa multi ani, nu e posibil sa faca acelasi mizerii care au facut alte partide.
          Generatiile care vin le vor judeca si vota.

          Ceea ce e OK, asta inseamna democratie.
          Nu exista alta posibilitate, decat a vota schimbarea daca trebuie, numai asta poate duce la ceva bun.

          Sa votezi pe aceeasi hoti PSD+ALDE+PNL timp de 30 de ani cu rezultatele care le vedem, e o idiotenie fara margini.
    • 0 (0 voturi)    
      5 * pt.pragmatismul din comentariul tau. (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:56)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Asta a fost principalul obiectiv al Romaniei din 1990, raspandirea populatiei in toate colturile lumii, fiind campioni mondiali la exportul de sclavi. Pe cand tara lor a fost sistematic jefuita iar economia anihilata, de guvernele perindate la putere. Apoi ne intrebam retoric de unde vine pasivitatea romanilor pt. politica o data la 4 ani. Aici e secretul politicii romanesti: mentinerea permanenta a indiferentei electoratului si prezentarea la vot doar al acelui segment care este bine dresat si raspunde pront la comenzile dresorului politic. Din fericire ,,Rezist" a demonstrat ca poporul asta are resurse inepuizabile, aratand lumii intregi ca noi nu facem parte din scenariul filmului ,,Ultimul mohican".
  • -2 (6 voturi)    
    Sa vedem cum (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:14)

    Ion2050 [anonim]

    vor canadienii acum sa recupereze Rosia Montana!
    • +4 (4 voturi)    
      Sigur despre asta e vorba (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:35)

      mikef [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

      Exact d'asta elimina Canadienii viza. Altfel ei nu pot veni la noi sa ne fure Rosia Montana.
      Facepalm!!!

      Apropo, nu ne fura nimeni nimic, o dam noi. Adica unii din noi, domnii politicieni si domnii militieni, care le-o dau frumos, legal, in schimbul la milioane de euro in conturile personale.

      Retorica asta comunista cu strainii care vin sa cotropeasca Romania ar fi trebui sa inceteze de 30 ani, dar e greu...

      Romania a fost furata nu de straini, ci de domnii politicieni. Politicieni care culmea, au fost alesi perfect democratic, de ghici cine? De noi toti.
  • +2 (2 voturi)    
    mai important decat vize (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:16)

    om simplu din multime [utilizator]

    este tratatul in sine.
    apar oportunitati de piata, dacia va putea reintra, prin renault, pe piata canadiana, o piata de aproape 4o de mil, o tzara in care sunt 2-3 masini de familie.
    oportunitati si pt. industria usoara romaneasca.
    si un bun exemplu si pt. trompa.
    poate'i da al de sus un gand bun. :-)
  • +1 (5 voturi)    
    "istoric" ? tembelism (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:33)

    OvidiuStoica [anonim]

    Ce istorie e asta ?
    Ce mare realizare e sa calatoresti fara viza ?
    A ajuns scopul Romaniei sa viziteze Canada ? Cu asta ne laudam ?
    • +2 (2 voturi)    
      Da, e o realizare (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:50)

      mikef [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Da, e o realizare. Intre tarile civilizate nu exista necesitatea vizei.

      Este ca o recunoastere a faptului ca tara respectiva e civilizata. Sunt mai multe aspecte, legate si de cooperare si securitate.

      Aceste lucruri nu au treaba cu politica si partidele.
      Sunt rodul muncii noastre, a tuturor romanilor. La majoritatea din noi care mergem la job, muncim zilnic, sau care am muncit o viata intreaga, si ne platim taxele.

      Din pacate, datorita nivelului de trai de scazut, lipsa vizei nu va aduce mare lucru.
      As fi vrut de exemplu ca parintii si bunicii mei sa aiba bani sa calatoreasca mult si liber, asa cum fac cei din alte tari.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu vad nimic istoric in asta! (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Istoric va fi peste o luna doua cand UE se va desfiinta! De ce as da bani pe avion si bani/timp pe hotel/masa/concediu in Canada? Avem la 5-600 km de noi Grecia, la 1000 Italia, Franta, daca dam bani de avion putem ajunge in insulele Canare! Si eu sa dau bani si sa-mi irosesc concediul sa ma duc in CANADA? Unde este chiar mai frig decat la noi? FIti seriosi!
    • +3 (3 voturi)    
      Exact asta sa ne dorim (Miercuri, 15 februarie 2017, 13:53)

      mikef [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Exact asta sa ne dorim, sa se desfinteze UE.
      Facepalm!!!!!!!!

      Te-ai gandit la multele zeci de miliarde pe care Romania le-a papat de la UE, mult mai multe decat cu ce a cotizat?

      Faptul ca noi nu am stiut sa beneficiem la maxim de oportunitate, faptul ca la noi se fura, ca votam hotii, e altceva.