VIDEO FOTO A 11-a zi de proteste in Capitala: 6.000 de oameni au manifestat vineri seara in Piata Victoriei -"Daca noi rezistam in frigul de afara, rezistati si voi in frigul din puscarii"

de Catiusa Ivanov, Red Stiri     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2017, 19:22 Actualitate | Esenţial

Protest Guvern 10 februarie
Foto: Hotnews
A unsprezecea zi consecutiva de proteste antiguvernamentale a adunat din nou mii de oameni in Piata Victoriei, in ciuda frigului patrunzator din Bucuresti. Aproximativ 6.000 de oameni au manifestat vineri seara in fata Guvernului, dintre mesajele scandate sau afisate pe pancarte de acestia numarandu-se "Dragnea si ai lui - tradatorii neamului", "Dragnea, o sa ai o surpriza sambata si duminica", "In loc sa muncesc, stau sa va pazesc", "Daca noi rezistam in frigul de afara, rezistati si voi in frigul din puscarii".

Nu au lipsit nici in aceasta seara obisnuitele scandari "Demisia", "PSD, ciuma rosie", "Noaptea ca hotii" sau "DNA sa vina sa va ia", proiectiile laser cu hashtag-urile utilizate de protestatari, precum si intonarea imnului la ora fixa, odata cu aprinderea lanternelor telefoanelor mobile. In Piata s-au ridicat si mai multe lampioane.




-----------------------------

22.30 In jur de 200 de oameni au mai ramas in Piata. Protestul s-a incheiat.



22.16 Cateva sute de persoane se mai afla la aceasta ora in Piata Guvernului



22.05 Au mai ramas circa 1.000 de oameni in Piara, se pleaca in valuri



22.01 Manifestantii au aprins din nou luminile telefoanelor. Ei au strigat "Demisia" si canta imnul



21.55 In Piata mai sunt circa 1.500 de manifestanti

21.51 In Piata s-a incins o hora. Se canta "Hai sa dam mana cu mana, cei cu inima romana..."

21.42 Clotilde Armand (USR) se afla la protestul din Piata Victoriei



21.32 Se striga "Dragnea si cu ai lui - tradatorii neamului", "Dragnea, o sa ai o surpriza sambata si duminica"









21:20 Lumea incepe usor-usor sa plece, in piata au mai ramas circa 3.000 de oameni / Lumea scandeaza "Barbati in toata firea", "Romania, trezeste-te!", "La inchisoare nu la guvernare"





21:00 In Piata Victoriei, protestatarii si-au aprins lanternele de la telefoanele mobile

20:46 6.000 de oameni in Piata Victoriei, pe cupola MTR sunt proiectii (batman, #rezist) / Proiectii sunt si pe turnul BRD





20:40 In piata sunt circa 4.000 de oameni, o persoana imparte banderole albe pe care scrie "Rezist"










20:23 La protest s-au adunat circa 3.000 de oameni, care au ocupat o parte a Pietei Victoria / Circulatia dinspre Kiseleff spre Calea Victoriei a fost blocata

20:15 In piata s-au ridicat mai multe lampioane






19:56 In piata Victoriei s-au strans circa 1.500 de oameni / Se huiduie si se striga "Hotii". Oamenii au fluiere, vuvuzele si se aud  si cateva tobe


19:45 In piata s-au strans circa 1000 de oameni. Se striga "Noaptea ca hotii". O persoana imparte ceai cald protestatarilor. Sunt si cativa copii in piata




19:30 Zeci de oameni ies de la metrou si vin in piata. Se striga "PSD ciuma rosie"





Citeste mai multe despre   






















12269 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    FYI (Vineri, 10 februarie 2017, 19:55)

    DrN [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/2017_Romanian_protests
    • -14 (22 voturi)    
      Promisiune de exterminare fizica (Vineri, 10 februarie 2017, 23:36)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui DrN

      Promisiune de exterminare fizica:

      "Daca noi rezistam in frigul de afara, rezistati si voi in frigul din puscarii"

      =============================

      Cum credeti ca vor iesi aia din puscarii, cati or mai iesi? Mai umani, mai atenti la valorile societatii sau mai abrutizati. Mai fetite si baieti din Piata, realizati ca scandati pentru exterminarea fizica a unor conationali?
      • -9 (15 voturi)    
        Re (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 6:52)

        companie.offshore [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Stai calm, oamenii din stradă vor sânge nu dreptate.
        Toți pușcăriașii să moară și toți de la putere la pușcărie! Urlă răutatea în stradă și nimeni nu face nimic, nici măcar Biserica. Studenții care au primit gratuitatea pe CFR, veniți din tară cu trenul, strigă Jos guvernul . Medicii, cărora aproape li s-au dublat salariile strigă Jos guvernul Pensionarii care au primit bani în plus strigă Jos guvernul! Toți necalificaţii cărora li s-au majorat salariul minim strigă Jos guvernul! O nebunie...! Propun și eu același lucru, să plece guvernul cu tot ceea ce a dat, să vină Băsescu să mai taie 25% să fie tinerii frumoși și liberi fericiți, corporatiștii multumiţi. Să fie pace fără bani în plus.
        • +2 (4 voturi)    
          Majorarile sunt asigurate de cei din P.Victoriei (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 8:34)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui companie.offshore

          Impozitele celor activi sunt "hrana" de zi cu zi a bezmeticilor din fata Cotroceniului !
          RO vetusta fata in fata cu RO sec.XXI.
        • +3 (5 voturi)    
          Neuroni de PSD (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 11:11)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui companie.offshore

          Bai frate, la voi in PSD neuronii saracii s-au imbatat!

          Tocmai PSD vorbeste despre URA?
          - PSD-ul care-l are pe Iliescu Presedinte de Onoare?
          - PSD-ul care urla pe la televiziunile de partid impotriva tuturor celor care se opun interlopilor din acest partid?
      • +4 (6 voturi)    
        adica (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 9:46)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        tu vrei criminalii, hotii si pedofilii pe strazi, nu? Cum sa ii bagam in puscarii, saracutii de ei, nu-i asa?
        • -1 (1 vot)    
          doi (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 11:24)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui dj

          bambleci pesedisti instigatori. asta cu privirea noua si ala cu compania lui peste prajit. astia spera sa fie si platiti de dragnea, omul care nu stie nimic?
          • +1 (1 vot)    
            stii care e culmea? (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 15:32)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Ca daca ii plateste dragnea din banii nostrii ii plateste!
  • +18 (24 voturi)    
    FYI (Vineri, 10 februarie 2017, 19:55)

    DrN [utilizator]

    Reclame la A3:


    - Libra Bank
    - Paralela 45
    - Nicorette
    - Polisano
    - SENSIBLU
    - GOTHAER
    - Olinth - solutie de nas
    - Triferment
    - KRUK
    - PROFI
    • +4 (6 voturi)    
      OK! (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 11:12)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui DrN

      Fara Profi de-acum inainte!
  • +11 (21 voturi)    
    Demisia guvernului si alegeri anticipate! (Vineri, 10 februarie 2017, 20:02)

    Lawrenciu [utilizator]

    Pacat ca acesti oameni sunt pacaliti foarte usor de PSD, fiind adusi cu masinile, autocarele, primind ceva sume de bani, doar ca sa protesteze cateva ore, strigand aiurea demisia si alte lozinci.
    Dispretul de care dau dovada acesti comunisti din coruptul si mafiotul PSD, fata de cetatenii romani, arata ca oamenii astia sunt cei mai mari dusmani pe care tara îi poate avea. O asa mare lipsa de interes fata de problemele romanilor si a tarii, nu poate spune decat ca PSD-ul este un partid al tradatorilor, infractorilor si hotilor. Un partid construit pe vechile ruine ale PCR-ului nu poate sa duca Romania spre dezvoltare, modernizare, spre Occident, ci spre Rusia, spre saracie si coruptie, la fel ca si in R. Moldova!
    Astfel, pentru ca Romania sa ramana in Europa civilizata, este nevoie ca gasca de penali, hoti si corupti din PSD, sa zboare la inchisoare, acolo unde le este locul!
  • +4 (12 voturi)    
    Mda, cam urat (Vineri, 10 februarie 2017, 20:09)

    Lawrenciu [utilizator]

    Daca mi se va aproba celalalt comentariu, precizez ca era destinat altui articol, celui cu protestul de la Cotroceni, scuzati mult ;)
    Si o spun ca sa nu ma inteleaga unii gresit, sunt suficienti troli pe site-ul asta care sa faca propaganda ;)
    • -3 (3 voturi)    
      Foarte bine! (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 9:35)

      saandi [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

      Nu trebuie sa te scuzi. Cei care au citit pana la capat comentariul tau si-au dat fosrte bine seama ce ai vrut sa spui. Respect!
  • -2 (4 voturi)    
    Poate vine sa va dea Mustata ceai cald in piata (Vineri, 10 februarie 2017, 20:12)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Cu laxative dizolvate in el. Veniti cu bauturi de acasa!
  • +15 (19 voturi)    
    Respect! (Vineri, 10 februarie 2017, 20:18)

    dj [utilizator]

    Maine va tin companie!
  • +18 (24 voturi)    
    Punctul 8 al Proclamatiei Timisoara (Vineri, 10 februarie 2017, 20:20)

    lasa [utilizator]

    daca nu s-a aplicat in 1990, se vede treaba ca a devenit actuala, altfel nu scapam de ciuma rosie!
    • +2 (2 voturi)    
      vezi ca e o noua proclamatie (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 15:34)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      tot de la Timisoara si exista si acest punct. Se pot strange semnaturi, ca are si formular atasat. Poate o initiem lege in parlament ca sigur strangem 100 000 semnaturi.
  • -10 (20 voturi)    
    Iar... (Vineri, 10 februarie 2017, 21:33)

    lider [utilizator]

    Aproximativ 1.000 de persoane protesteaza la Alba Iulia pentru a cere demisia presedintelui Iohannis ...
    • +3 (5 voturi)    
      Ai invatat si tu ceva la PSD..... (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 11:13)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui lider

      ....SA MINTI!
    • +3 (5 voturi)    
      mai multi (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 11:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui lider

      decat la Cotroceni?
      nu te cred.
  • -10 (22 voturi)    
    digi 24 (Vineri, 10 februarie 2017, 22:28)

    om simplu din multime [utilizator]

    zice de 3500...
    alta data hn si digi erau pe aceleasi cifre.
    digi a mai taiat din coada vulpii.
    sau hn numara ca pristnda.:-)
    • +7 (11 voturi)    
      . (Vineri, 10 februarie 2017, 23:17)

      guest3 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Cred ca ai gresit orasul si demonstratia....Pe toate site-urile(alea normale ca pe alea dubioase nu ma uit) zice de max 1000. Printre ei primari PSD, ALDE, consilieri locali si altii de genul.
      • -3 (7 voturi)    
        iete dracie (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 1:18)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui guest3

        nu stiam ca primarii psd si alde precum si consilierii locali au fost in piata viktroiriei....:-)
      • +2 (6 voturi)    
        Re (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 4:37)

        companie.offshore [utilizator] i-a raspuns lui guest3

        De unde știi că sunt dubioase dacă nu te uiți? Tocmai ai suferit o fractură logică .
  • -14 (24 voturi)    
    Democratia costa. (Vineri, 10 februarie 2017, 22:46)

    Popandau [utilizator]

    Cand se termina banutii se termina si cu lupta pentru "democratie". Problema e de unde vin banii si ce cauta corporatiile in ecuatia din strada.
    • +9 (19 voturi)    
      Stai in borta (Vineri, 10 februarie 2017, 23:04)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      Sa nu iesi niciodata de acolo, din intunericul mintii ca esti horror
    • +3 (5 voturi)    
      Intrebari pentru PSD-eu! (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 11:17)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      Folosesti telefonul mobil?
      Care Corporatie: Vodafone /Orange / RDS?

      Ai curent?
      Care Corporatie: ENEL / CEZ?

      Conduci o masina?
      De la care Corporatie: VW, Renault, Ford...

      Acum pe bune, de ce dracq nu invatati si voi sa ganditi in PSD-ul ala?

      Ma rog, PSD = Partidul Saraciei Demente!
  • -7 (13 voturi)    
    Naivii (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 4:34)

    companie.offshore [utilizator]

    500.000 mii de naivi au ieșit în stradă. Unii știu despre de este vorba alții nu. Dar contează mai mult cei neinformaţi fiindcă ei sunt mai răi . Zilele trecute, șefa, posesoare de gemeni, temându-se pentru copiii ei, mă întreba retoric: cum este posibil ca nenorociții ăștia să scoată din pușcărie violatorii? Și i-am răspuns că violatorii nu se încadrează la graţiere. Dintr-un angajat exemplu am ajuns în punctul de a-mi da demisia fiindcă mi-am contrazis superiorul; acum îmi este silă să mai merg la muncă fiindcă sunt stresat de femeia aia. Fratele meu este căsătorit cu o unguroaică și locuiesc în Budapesta. Mi-a trimis poze cu panourile publicitare stradale care proiectau imagini cu oamenii ieșiți în stradă iar în subsolul imaginilor scria Autonomia secuilor se cere și în stradă. Pozele cu acele panouri au ajuns virale în Ungaria și acum toți ungurii au impresia că românii vor autonomie, și nu maghiarii. A înnebunit lumea! Cred că ne turnăm benzină în cap singurii și nu conștientizăm.
    • +3 (5 voturi)    
      tu mai si citesti? (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 9:53)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui companie.offshore

      Pentru pedofili, criminali si violatori se aplica reducerea pedepsei la jumatate!
    • +2 (4 voturi)    
      Nu stii nimic! (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 11:17)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui companie.offshore

      Stai jos!
  • +3 (5 voturi)    
    Presedintele ... (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 8:51)

    AEV [utilizator]

    Presedintele a iesit sa vorbeasca cu protestatarii de la Cotroceni dupa cateva zile de proteste cu 2.000 de participanti. Primul-ministru sau oricine altcineva din guvern nu au iesit niciodata sa vorbeasca cu protestatarii din Piata Victoriei, care au fost chiar si 200.000 la un moment dat. Cam asta este diferenta de calitate umana si de abordare dintre cele doua puteri aflate in conflict.
  • +3 (3 voturi)    
    Aoleu (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 13:42)

    deville2010 [utilizator]

    Colcaie de pesedisti pe forumul HN! Baieti incercati pe RT acolo e locul vostru.Aici nu convingeti pe nimeni ci doar ne atrageti atentia ca ceea ce facem e corect.