UPDATE Peste 300 de persoane au protestat la Cotroceni, pentru a sasea zi consecutiv

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2017, 17:08 Actualitate | Esenţial

Protest Cotroceni
Foto: Hotnews
Peste 300 de persoane protesteaza vineri in fata Palatului Cotroceni impotriva presedintelui Klaus Iohannis, cerandu-i demisia, transmite Agerpres. Este a sasea zi de manifestatii la Palatul Cotroceni.

UPDATE: Protestul de la Palatul Cotroceni s-a incheiat cu putin inainte de ora 21.00, anunta Digi24.

___________

Ei scandeaza "Demisia, Demisia" si "La Palatul Cotroceni canta cucuveaua, Iohannis si ai lui si-au gasit beleaua".

Pe pancarte se poate citi: "Totalitarism - asta-i pohta ce-o pohtesti", "Stop Dictatului de la Bruxelles", "Nimic si sfant romanesc la Iohannis nu gasesc", "Stop. Iohannis demisia", "Sa stii ca n-am obosit, insa tu chiar ne-ai jignit", "Vrajba intre romani o bagi, tu mai bine te retragi", "Mincinosule, renunta la imunitate", "Iohannis! Dau meditatii la democratie".

Circulatia a fost inchisa pe bd. Eroii Sanitari si pe bd. Gheorghe Marinescu.

___________

Protestul din fata Palatului Cotroceni continua si vineri. Aproximativ 40 de persoane scandeaza lozinci antiprezidentiale, cerand demisia sefului statului Klaus Iohannis.

Se scandeaza "Libertate!", "Jos Iohannis!", "Ne-am saturat, iesi din palat", "Demisia, demisia", "Votul democrat trebuie respectat", "Luptam, luptam, guvernul-l aparam".

Totodata demonstrantii poarta pancarte cu texte precum "Jos acoperitii din Justitie", "Constitutia a-ncalcat, lumea a intrigat! Romania a dezbinat! Iohannis tradator", "Pierdut presedinte".

Demonstratia decurge in mod pasnic, zona este supravegheata de jandarmi si politisti.


Citeste mai multe despre   






















4106 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    important (Vineri, 10 februarie 2017, 17:17)

    dum_i [utilizator]

    Important e daca e si floricica dansatoarea printre ei. Asta e tot.
    • +14 (18 voturi)    
      Nu e lumina la stalpii din intersectia Cotroceni (Vineri, 10 februarie 2017, 18:18)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      De la TV am vazut si mi se pare ciudat ca nu e lumina exact la stalpii unde se afla contestatarii lui Iohannis. Si acestia se ascund in noapte ca si guvernul Grindeanu pe care il sustin? Ca sa nu le fie recunoscute fetele? Sa observati cum toti ceilalti stalpi sunt luminati, numai cei din intersectie nu!

      Trebuie facuta o sesizare la LUXTEN, nu mi se pare ok ca tocmai in intersectia de la Cotroceni sa nu fie lumina noaptea. Cum se asigura protectia presedintelui si a cetatenilor in acea zona? Ce face LUXTEN?
      • +2 (2 voturi)    
        LUXTEN (Vineri, 10 februarie 2017, 19:10)

        Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui fit

        In urma cu cativa ani, lipeau afise pentru PDL. Acum nu stiu ce mai fac. O duc bine, oricum.
      • +1 (1 vot)    
        Pare ca s-a rezolvat? (Vineri, 10 februarie 2017, 19:32)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Incerc sa urmaresc daca s-a rezolvat.
  • +26 (30 voturi)    
    pancarta favorita (Vineri, 10 februarie 2017, 17:18)

    hominun patria [utilizator]

    Jos babele de pe Iohannis
  • +14 (18 voturi)    
    Ce ratarzi (Vineri, 10 februarie 2017, 17:23)

    Bazil [utilizator]

    sunt reprezentatii Romaniei trecutului.
  • +11 (15 voturi)    
    auzi la ei: "Linbertate" (Vineri, 10 februarie 2017, 17:59)

    bogdan1477 [utilizator]

    Da' ce bre, va tine cineva captivi? Jos Johannis, Demisia, inteleg, dar libertate???? Voua oricum nu va face bine libertatea, voi aveti nevoie de un tatuca care sa va dea casa, masa, ajutor social si tot asha.
  • +12 (16 voturi)    
    Sunt penibili (Vineri, 10 februarie 2017, 18:05)

    aladdin [utilizator]

    Parca la stirile protv era intervievat un mos cu o pancarta scrisa in germana. Saracul, nu stia nici ce scrie si nu stia nici in ce limba e scrisa (pana la urma a concluzionat ca era in engleza). A spus ca asa i-au dat-o.
    PS: mai vreau interviuri cu Florica Dansatoarea, brava aparatoare a guvernului.
  • +12 (16 voturi)    
    reforma sistemului electoral! (Vineri, 10 februarie 2017, 18:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    fara asta suntem mancati , vor avea tot timpul in majoritate pe cei care nu se sfiesc fara rusine sa manipuleza asemenea amarati!
  • +13 (17 voturi)    
    din cite citesc eu... (Vineri, 10 februarie 2017, 18:54)

    exilatul [utilizator]

    sunt mai multe "pancarte" decit ..."revolutionari"...duceti va , va rog, si dati le ceva de ...mincare...pt ca ..foamea..te poate impinge uneori la lucruri ...necugetate ( bine , acum nu stiu chiar daca au cu ce sa ..cugete.. )...
    • -9 (13 voturi)    
      //// (Vineri, 10 februarie 2017, 20:35)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      ."..pt ca ..foamea..te poate impinge uneori la lucruri ...necugetate " cum ar fi sa prutestezi in fata guvernului ptr cauze imaginare!
  • +10 (12 voturi)    
    300x100 lei (Vineri, 10 februarie 2017, 20:10)

    mihai.mihaita [utilizator]

    300 de saraci x 100lei de caciula = taxele pe care romanii le platesc
  • -6 (6 voturi)    
    + (Vineri, 10 februarie 2017, 21:13)

    lider [utilizator]

    Aproximativ 1.000 de persoane protesteaza la Alba Iulia pentru a cere demisia presedintelui Iohannis !
    • +4 (4 voturi)    
      Dreptul lor (Vineri, 10 februarie 2017, 23:02)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Este dreptul lor atata vreme cat o fac din convingerile personale si nu din obligatie.