Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Ana Birchall, propusa ministru interimar la Justitie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2017, 17:41 Actualitate | Esenţial

Premierul Sorin Grindeanu a propus-o joi pe Ana Birchall, ministru delegat pentru Afaceri Europene, pentru asigurarea interimatului la Justitie, dupa demisia lui Florin Iordache.

"Premierul Sorin Mihai Grindeanu a transmis astazi presedintelui Romaniei, Klaus Werner Iohannis, propunerea de nominalizare a ministrului delegat pentru Afaceri Europene, Ana Birchall, ministru interimar al Justitiei", se arata intr-un comunicat al guvernului.

Florin Iordache a anuntat in urma cu putin timp ca a hotarat sa-si inainteze demisia din functia de ministru al justitiei. Iordache a facut anuntul la Guvern, fara a raspunde la intrebari pe aceasta tema.

Plecarea lui vine in contextul ordonantei 13 de modificarea a codurilor penale, OUG abrogata duminica dupa declansarea protestelor masive din Piata Victoriei si din tara.

"Ii multumesc premierului, presedintilor coalitiei de guvernare, precum si colegelor si colegilor mei din PSD si ALDE pentru increderea cu care m-au investit, intelegand totodata responsabilitatea imensa pe care o presupune portofoliul Justitiei.

Voi face tot ceea ce imi sta in putinta pentru a indeplini acest mandat cu profesionalism, seriozitate si echilibru. Imi doresc ca alaturi de institutiile care au atributii si responsabilitati in acest domeniu, de reprezentanti ai societatii civile si mass media, precum si printr-un dialog transparent cu partenerii nostri externi sa putem asigura bunul mers al justitiei, ca o premisa fundamentala a unei democratii consolidate", a scris Ana Birchal, pe contul ei de Facebook, dupa anuntul nominalizarii.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

20795 vizualizari

  • +58 (70 voturi)    
    Aoleu! (Joi, 9 februarie 2017, 17:43)

    fit [utilizator]

    Cu Birchall nimeni nu o sa mai apuce sa spuna nimic, daca nu e de acord cu ea1
  • +54 (68 voturi)    
    Mafiotii se rotesc (Joi, 9 februarie 2017, 17:46)

    Daniels22026 [utilizator]

    N-au reusit cu ordonanta 13. Nu-i nimic. Mafiotii se rotesc si schimba tactica.
  • +58 (70 voturi)    
    Are meritele ei... (Joi, 9 februarie 2017, 17:55)

    morometu [utilizator]

    Se descurca... cu tot guvernul!
  • +53 (63 voturi)    
    As bad as it gets (Joi, 9 februarie 2017, 18:00)

    Semiramidul [utilizator]

    din lac in put
  • +61 (71 voturi)    
    mama mama (Joi, 9 februarie 2017, 18:07)

    mavis [anonim]

    am vazut-i ce ii poate mintea pe la emisiuni. E esenta de PSD.
  • +36 (50 voturi)    
    tocmai (Joi, 9 februarie 2017, 18:09)

    xanti [utilizator]

    Ce a fost cu Melescanu sa explice la Bruxeles cum e cu OUG13.
  • -45 (65 voturi)    
    incep cautarile febrile (Joi, 9 februarie 2017, 18:09)

    king david hotel [utilizator]

    de material pentru atacuri la persoana!

    Sunt curios cu ce se va incepe!

    In 5,4,3, 2, 1si.....acum:
  • +39 (49 voturi)    
    EXCLUS!... (Joi, 9 februarie 2017, 18:13)

    ArgusRO [anonim]

    Nu avem nevoie de o alta Marie, cu aceeasi palarie!...
  • +51 (61 voturi)    
    horror (Joi, 9 februarie 2017, 18:17)

    81ack [utilizator]

    din rău, în mai rău.
  • -17 (43 voturi)    
    wow (Joi, 9 februarie 2017, 18:22)

    subcultura [utilizator]

    Conform biografiei, aceasta doamna chiar a invatat si a performat in State si e laudabila si implicarea in activitati caritabile. Ca pe multi insa, o strica setea de putere (vezi episod Geoana).

    Oarecum funny e urmatorul pasaj din biografia dansei:
    "De asemenea sunt Ambasador al prestigiosului ONG Vital Voices, înfiinţat de Hillary Clinton în programul Global Ambassadors (www.vitalvoices.org) şi membru în Global Advisory Council WeConnect International (www.weconnectinternational.org)"

    Cine e mega donatorul lui Hillary Clinton si cel banuit ca o impinge sa faca tot felul de chestii??!

    Oh, yes, chiar el. George, datornicul catre cei din piata.

    http://www.strategic-culture.org/news/2016/11/11/clintons-and-soros-launch-america-purple-revolution.html
  • +48 (66 voturi)    
    am scapat de Dracu si am dat de Ma-sa (Joi, 9 februarie 2017, 18:27)

    pestalotiu [utilizator]

    Ana Birchall este promotoarea legii privind falimentul persoanelor fizice ... O lege care va incepe sa se aplice de la 1 august si care va face sa creasca ascendent rata suicidului in Tara.