Laura Codruta Kovesi se teme ca DNA ar putea fi desfiintata (interviu BBC)

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2017, 17:06 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, declara, intr-un interviu pentru BBC, ca se teme ca directia pe care o conduce ar putea fi desfiintata de actuala putere.

"Incepand de acum, va exista un risc urias pentru sistemul judiciar, in fiecare zi. Pentru ca in fiecare zi putem afla de alta modificare, putem afla de schimbari ale jurisdictiei noastre sau chiar ca directia noastra sa fie dizolvata, sa nu mai existe deloc", a spus Kovesi.

BBC ii dedica un articol amplu sefei DNA, cu titlul "Controversatul star anticoruptie al Romaniei", in care noteaza atat realizarile acesteia, cat si criticile care i se aduc.

Kovesi respinge insa aceste critici si arata ca printre persoanele anchetate de DNA se numara membri din toate partidele politice.

Procurorul sef al DNA, care s-a opus cu putere ordonantei de urgenta 13, abrogata ulterior de Guvernul Grindeanu, afirma in acest interviu ca modificarile care se doreau a fi operate ar fi avut un impact asupra unui caz din trei in dosarele aflate pe rolul DNA.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

17655 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    doar fizic pot face asta - darama sediul (Joi, 9 februarie 2017, 17:09)

    un domn [utilizator]

    cu un bulldozer al firmelor P$D care fac dezapezirea, altfel NU vad cum; in cel mai negru scenariu daca va fi asa sediul P$D din Kiseleff va fi redecorate cu graffiti scris frumos - DNA / SA VINA SA VA IA !
  • +22 (32 voturi)    
    Bravo Codruta (Joi, 9 februarie 2017, 17:12)

    Zimbru [utilizator]

    DNA-ul este sansa destructurarii mafiilor care distrug Romania de 27 de ani!
  • +22 (38 voturi)    
    Tu Codruto... (Joi, 9 februarie 2017, 17:17)

    bgd [utilizator]

    Fii barbata...te sustinem cu totii. La prima miscare, iar am iesit. Crede-ma, nu-si permit sa mai iesim de cateva ori... de fiecare data numarul va fi si mai mare, de fiecare data exista riscul sa faca o greseala si sa ne atace. Daca mai iesim de cateva ori, o sa fie anticipate, si nu cred ca mai prind 20%.
    Keep calm and jail them all.
    • -7 (13 voturi)    
      imi place cum o incurajezi (Joi, 9 februarie 2017, 19:05)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      de parca tu ai fi Dumnezeu.
      • +3 (5 voturi)    
        Apropo (Vineri, 10 februarie 2017, 8:34)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        Nu ai intarziat la slujba Inaltei Mustati, sa-ti dea agenda de propaganda pentru azi?
      • 0 (0 voturi)    
        Ce-ar fi... (Luni, 13 februarie 2017, 2:28)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        Juma de ora, nu mai mult...sa modific omul in asa fel incat cinstea, bunul simt si toleranta sa fie 3 trasaturi cu care sa te nasti, hardcoded, fara nici o sansa de a le ocoli, Atat.
        Din pacate sunt doar un detinator de pasaport romanesc, si Codruta are toata sustinerea mea pentru munca pe care o depune. Nu e usor deloc cand esti supusa zilnic la astfel de presiuni si atacuri.
  • -27 (39 voturi)    
    GHINION ! (Joi, 9 februarie 2017, 17:20)

    immortal [utilizator]

    Doamna Pruna, fostul ministru tehnocrat a declarat public acum 6 luni ca este planul ministrilor tehnocrati sa desfiinteze DNA prin comasarea cu alte structuri ale procuraturii !

    Nu am vazut nici o reactia acum 6 luni.... GHINION !
    • +11 (17 voturi)    
      cee maaaah?!?! (Joi, 9 februarie 2017, 18:14)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      da-mi un link sa citesc si eu docomentul.
      • +4 (8 voturi)    
        E dezinformat... (Joi, 9 februarie 2017, 19:12)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        De fapt PSD-ALDE vroia asta, da' probabil RoHotia TV sau la ce se uita el a zis ca Pruna vroia... si spre deosebire de ventuza asta de om, eu chiar am link daca te intereseaza, desi, am senzatia ca tu ai citit deja articolul de care zic eu :)
  • +7 (19 voturi)    
    Dna DNA (Joi, 9 februarie 2017, 17:32)

    Un cititor [utilizator]

    iubește mult țara aceasta și poporul român. Mai mult și decât dl. Ghiță și decât dl. Ponta.
    • +5 (7 voturi)    
      Ghita si Ponta (Vineri, 10 februarie 2017, 8:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      E frumos cat de respectuos scrii, dar acesti doi sobolani nu merita sa li te adresezi cu "domnul".
  • +2 (6 voturi)    
    Slabe sanse (Joi, 9 februarie 2017, 19:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu vor desfiinta DNA ca stiu ca sare poporul cu tortele sa ii linseze cu fulgi cu tot. Nu, Dragnea e diabolic si nu e prost si are un arsenal de consultanti, fie pe juridic, fie pe politic, dar mai ales pe manipulare, impreuna cu fonduri nelimitate.

    Nu, sigur va avea abordarea democratica. Eu cred ca:
    - vor dezincrimina cat mai mult ca sa nu aiba la ce sa se aplice legea
    - vor merge cateva dosare, unde nu au timp sau cum sa umble (decat daca apar "intarzieri" cum a fost cu Dragnea)
    - dupa X luni va vor forta sa aduceti statistici
    - evident, lipsa de munca se va justifica prin lipsa de acuzatii, pentru ca nu mai aveti baza penala pe care sa atacati penalii
    - sigur mai va arunca asa cate un os, cand Dracnea va vrea sa dea pe cineva exemplu (gen PSDistii care i se opun, poate chiar cu fabricare de dovezi, nu doar cu santaj pe fapte reale si amenintare cu eliminarea imunitatii)
    - Prea-Inalta Mustata Mesia va pune o intrebare poporului - poate chiar prin referendum, ca sa fie "democrat adevarat" dupa cateva zile de pompat toxicitati in creierele zombiilor: "tinand cont ca de X luni nu a mai avut activitate, DNA e o institutie care suge banii statului degeaba dar nu produce nimic"
    - "Poporul" ce slaveste zeul Romaniei va decide ca da, mai ales cum LCK este "iubita" de ei, fiind o cucuvea, pentru ca acesta e argumentul suprem

    Aici apar doua variante:
    - o schimba pe LCK cu un pion ca sa arate "ce treaba buna face baiatu' lu' tati, fata de LCK"
    - desfiintare DNA prin referendum; ard dosarele/dovezile, sapa dupa info ce le pot folosi ca santaj samd

    Al doilea scenariu s-a folosit prin DIPI, daca imi aduc aminte. Oprea l-a readus la viata sub numele DGPI si este sub control parlamentar - ooo, ce surpriza!

    Daca a mers o data, de ce nu si a doua oara?!

    Asta e problema cu Dracnea - il subestimeaza multi, dar e smecher rau. Mai periculos ca Tradiceanu. Pentru astia doi e o singura solutie: cravata calaului de la spanzuratoare pentru tradare si atentat la siguranta nationala!
  • -6 (10 voturi)    
    Ingrijorare (Joi, 9 februarie 2017, 21:16)

    A310 [utilizator]

    Doamna Kovesi , confunda sistemul judiciar cu DNA , cred in mod sincer ca este ingrijorata pentru salariul si beneficiile NESIMTITE de care beneficiaza . Binomul SRI-DNA , nu este decat o structura de tip nazisto-stalinista .
  • +2 (4 voturi)    
    solutia e simpla , (Vineri, 10 februarie 2017, 0:57)

    kokos [utilizator]

    trebuie doar sa comaseze DNA cu DIICOT asa cum au aparut zvonuri , si atunci se creaza o noua institutie pe care o va conduce cine trebuie din PSD si atunci pa DNA!
  • +2 (6 voturi)    
    Act de RASBOI : Cine ataca DNA - ataca ROMNIA ! (Vineri, 10 februarie 2017, 4:03)

    DanProdan1 [anonim]

    Rasboi hybrid KGB -PSD cu asalt asupra STATULUI de DREPT :

    Desfiintarea DNA din partea PSD-ALDE ar insemna o DECLARATIE de RASBOI catre Poporul Roman (UE si NATO) !

    CORUPTIA -CRIMA si HOTIA nu cucereste ROMANIA !!!
    • 0 (2 voturi)    
      Fara (Vineri, 10 februarie 2017, 12:29)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui DanProdan1

      Generalizari . Daca DNA , si-ar fi respectat statutul care reiese din Ordonanta de Urgenta prin care a fost infiintat , ar fi anchetat privatizarile si retrocedarile , care au distrus structura economica a Romaniei , aceasta generand exodul romanilor . Imi pun de asemenea intrebarea de ce SRI-ul si Ministerul Public nu s-au implicat in limitarea instrainari terenurilor agricole . Cred ca Presedentia putea sa traga un semnal de alarma si nu sa retrimita in parlament Codul Silvic .
      • 0 (2 voturi)    
        Generalizari (Vineri, 10 februarie 2017, 14:39)

        ElenaVrinceanu [anonim] i-a raspuns lui A310

        Generalizari . Daca DNA , si-ar fi respectat statutul care reiese din Ordonanta de Urgenta prin care a fost infiintat , ar fi anchetat privatizarile si retrocedarile , care au distrus structura economica a Romaniei , aceasta generand exodul romanilor . Imi pun de asemenea intrebarea de ce SRI-ul si Ministerul Public nu s-au implicat in limitarea instrainari terenurilor agricole . Cred ca Presedentia putea sa traga un semnal de alarma si nu sa retrimita in parlament Codul Silvic .
      • +3 (3 voturi)    
        L-I-M-B-R-I-C-O... (Vineri, 10 februarie 2017, 15:20)

        Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui A310

        Nu privatizările și retrocedările au ”distrus structura economică a României” ci lipsa ta de ”atenție” când ai votat FSN-PDSR-PSD și ai strigat ”Să plece Rațiu și Coposu din țară, acolo de unde au venit”!
        • 0 (2 voturi)    
          Va fac (Vineri, 10 februarie 2017, 17:44)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

          onoarea de a va raspunde , cu toate ca prin modul dvs. de adresare imi adresati o jignire , dar intuiesc ca acesta nivelul dvs. educational . Eu am votat de-a lungul timpului PNL , nu am mai votat PNL de cand in PNL s-au ascuns PDL-isti , am votat ALDE . Poate acum o sa ma jigniti din nou pentru faptul ca am votat ALDE .
        • +2 (2 voturi)    
          Pentru A310ElenaVrânceanuFirea (Duminică, 12 februarie 2017, 4:11)

          Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

          Vă mulțumesc pentru onoare și îmi cer scuze pentru adresare! ///

          Vă scapă faptul că mafia a infiltrat TOATE partidele și că ALDE este o anexă-pedicul a PSD, fabricată de mafie și condusă de un om cu patru fețe și cu o gândire neclară...

          Invocarea privatizărilor, retrocedărilor, înstrăinării terenurilor agricole și exploatării frauduloase a pădurilor este argumentul favorit al noilor bolșevici atunci când ”explică” falimentul național.

          Dumneavoastră ați căzut victimă acestui cântec de sirenă naționalist-șovin... Da, STRĂINII, PRIVAȚII și RETROCEDAȚII sunt de vină, nu competitivitatea redusă a fostei economii de stat cu ruinele industriale și terenurile pârloagă, urmată de politica de șpăgi, mite, comisioane, proastă gestiune, dezinteres, conservatorism, incompetență și lipsă de inițiativă! Apucături faine de pe la noi!

          Observ că vă răspundeți singură cu același text la interval de 2 ore și sub nume diferite! Suferiți cumva și de dedublarea personalității? Dacă v-ați fi referit la ”anchetarea privatizărilor și retrocedărilor ILEGALE”, atunci cred că ne aflăm de aceeași parte a linei, de partea legalității, și îmi cer scuze în totalitate! Tot respectul!
  • 0 (2 voturi)    
    Nu draga (Vineri, 10 februarie 2017, 14:38)

    ElenaVrinceanu [anonim]

    Nu draga , dar ca sa-ti faci treaba mai bine , ca sa nu mai ai tu timp de SRI-isti , poate ar trebui reorganizata cum va , ca dupa abuzurile pe care le comiti se vede ca ceva nu merge
  • 0 (2 voturi)    
    Si daca (Vineri, 10 februarie 2017, 14:40)

    ElenaVrinceanu [anonim]

    Generalizari . Daca DNA , si-ar fi respectat statutul care reiese din Ordonanta de Urgenta prin care a fost infiintat , ar fi anchetat privatizarile si retrocedarile , care au distrus structura economica a Romaniei , aceasta generand exodul romanilor . Imi pun de asemenea intrebarea de ce SRI-ul si Ministerul Public nu s-au implicat in limitarea instrainari terenurilor agricole . Cred ca Presedentia putea sa traga un semnal de alarma si nu sa retrimita in parlament Codul Silvic .
  • -1 (1 vot)    
    Viitor sumbru? (Vineri, 10 februarie 2017, 16:17)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...oare ce urmeaza dupa desfiintarea DNA-lui.? Oamenii vor sari, o criza totala interna si internationala va cutremura tara. Asa nu mai poate continua, Dragnea si Tariceanu au demonstrat ca nu le pasa de demonstratii. Ignora puterea Presedintelui, ignora puterea strazii!
  • 0 (2 voturi)    
    DNA va avea un sfirsit! (Vineri, 10 februarie 2017, 16:24)

    mirce [utilizator]

    Lulutza doreste nu numai sa fie star! Ci si sa iasa in pensie de la DNA! Saracutza..... Ditamai Jean d'Arc a luptei contra coruptiei?????? HM!!!!!!!! Oare asa sa fie? E cea mai pura si neprihanita fiinta de pe Terra care a terminat st.juridice si tzup Procuror General???? Mai, mai!! Oare cine i-o fi tinut scara ca sa sara in inaltime mai ceva decit un atlet ! O fi fost baschetul o rampa, dar nu suficianta rampa!
    In orice caz DNA nu va mai avea mult de trait! In nici un stat democratic nu exista decit un singur Parchet!
  • +2 (2 voturi)    
    Realitate (Vineri, 10 februarie 2017, 22:22)

    A310 [utilizator]

    Occidentul ține să releve existența unui „(…)regim secret al României care s-a folosit de tema anticorupției pentru vendete politice, erodarea drepturilor fundamentale,instituționalizarea sinistrei relații dintre sistemul judiciar politizat, poliția secretă și instituțiile de combatere a corupției (…)”
  • -1 (1 vot)    
    Beciul Domnesc (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 14:40)

    BanateanulVesel [anonim]

    nu cred ca PSD are curajul. Presedintele e alaturi de Kövesi/DNA, ambasadele straine, la fel conducerea UE cat si majoritatea populatiei din tara- Codruto, incep campionatele de table si sah la Jilava, ajuta-i pe Dragnea si Tariceanu sa participa si ei.