Politia locala Sector 1 invita la sectie proprietarul apartamentului de unde au fost proiectate mesaje laser in Piata Victoriei / UPDATE Ce spune Primaria

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2017, 14:38 Actualitate | Esenţial

Invitatie la Politia Sector 1 pentru proiectiile din Piata Victoriei
Foto: captura facebook
Politia Locala Sector 1 a invitat la sectie poprietarul apartamentului din Piata Victoriei de unde, in ultimele seri, au fost proiectate mesaje laser pe cladirile din zona si turnul BRD. Surse din politie au precizat pentru HotNews.ro ca invitatia vine pe fondul unei plangeri depuse la sectie de catre un alt locatar din zona si agentii doar urmeaza procedura, nedorindu-se a fi o actiune punitiva.

Proprietarul apartamentului din zona Piata-Victoriei Buzesti, de la fereastra caruia au fost proiectate mesaje laser in ultimele seri de protest, a fost invitat la sectia de politie locala, potrivit unei postari publicate de acesta pe Facebook.

Surse din politie au precizat pentru HotNews.ro ca invitatia la sectie vine ca urmare a unei plangeri depuse si ca agentii din teren urmeaza doar procedura. Planegerea ar fi fost depusa de un alt locatar din zona, nemultumit ca lumina reflectata de pe turnul BRD il deranjeaza noaptea. Aceleasi surse sustin ca invitatia la sectie nu are in vedere vreo sanctionare a proprietarului vizat.

UPDATE 16:50 Primaria Sector 1 a transmis un comunicat de presa in care confirma ca invitatia Politiei locale vine ca urmare a unei sesizari facute de un alt locatar:

"Potrivit datelor primite de la Politia Locala Sector 1, exista o sesizare formulata din zona adiacenta imobilului privitoare la disconfortul creat de proiectiile laser. Sesizarea isi urmeaza cursul legal, dar in momentul de fata nu exista elemente care sa conduca la aplicarea unei sanctiuni fata de persoana in cauza."


Citeste mai multe despre   






















76994 vizualizari

  • +80 (88 voturi)    
    :) (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:44)

    Xorciser [utilizator]

    Adevarul e ca in ultimele zile a fost o tacere totala in piata Victoriei si laserul ala a facut diferenta...
    • +38 (42 voturi)    
      Abuz in servici la politia locala. (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:12)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      In invitatie trebuia trecut clar in legatura ca ce infractiune se face invitatia.Politia locala nu poate invita pe cine ca asa vrea un cineva de acolo.SE cunoaste ca la Politia locla s-au aciuat fosti militieni,fosti de pe la Interne.Se cunoaste ca politisti locali nu au studii sunt prost pregatiti,au apucaturi golanesti si in general sunt niste indivizi care arata mai mult ca infractori decat ca aparatori ai legii.Politia locala este un esec si o insulta adusa cetatenilor.Trebuie desfiintata.
      • +29 (29 voturi)    
        Abuzul nu mai exista daca te trimite seful! (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:40)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        In perioada stalinista, orice ordin dat de sef era executat fara comentarii sau ratiune, doar pentru era un ordin de serviciu!

        Perioada s-a intors!
    • +23 (25 voturi)    
      un avocat (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:49)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Hotnews, va rog, poate stiti vreun avocat si ajutati-l pe om cand merge la sectie. Asta e inadmisibil!
    • +18 (18 voturi)    
      rectificare (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:50)

      AurelianCarlescu [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      Ala nu era laser ci un proiector cu tehnologie DLP (digital light processing)
      • +7 (7 voturi)    
        inca o rectificare (Joi, 9 februarie 2017, 9:38)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui AurelianCarlescu

        aia nu era NYPD, ci Politia locala Sector 1. Bucuresti. Romania...
  • +65 (77 voturi)    
    represiunea (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:45)

    dum_i [utilizator]

    Represiune pas cu pas.

    Da, nu e "punitiv", dar "daca mai faci inca o data, atunci discutam altfel". Cam asa se pune problema.
    • +40 (50 voturi)    
      Asa e! Nu e in regula! Au inceput represaliile? (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:07)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Mi se face pielea gaina, oare incet, incet se instaureaza dictatura?

      Noi avem nevoie de dictatura legii, nu de dictatura coruptilor!
      • +14 (14 voturi)    
        da (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:50)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui fit

        .
    • +8 (10 voturi)    
      si (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:23)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ce or sa faca ? or sa inchida 300 000 ? Un milion, doua, zece ?
      Si asta e un moment in care trebuie sa fim solidari cu cei care patesc asa ceva.
      Zic sa ne mobilizam !
  • +62 (70 voturi)    
    Ghici ghicitoarea mea: (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:45)

    Bittick [utilizator]

    Cu cine a votat locatarul care a facut plangerea?...
    • +15 (19 voturi)    
      . (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:51)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      „locatarul”
    • +21 (21 voturi)    
      locatarul respectiv (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:48)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      era deranjat de lumina nu si de galagie ?
      Astea sunt metehnele comuniste. Daca nu pot condamna/pedepsii sute de mii de demonstranti atunci ma canalizez pe unul care a dat gratis vuvuzele, care a dat gratis ceai sau care a proiectat lumina. Cred ca BRD ar fi trebuit sa reclame ca ii deranjeaza lunina !
      • +11 (11 voturi)    
        ... (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:26)

        MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui Jude

        era surd !!!
        Poate se va gasi vreun "locatar" din zona Cotroceni sa faca reclamatie celor care fac zgomot acolo, sa vedem reactia "impartiala" a politiei locale.
      • +4 (6 voturi)    
        asta (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:30)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Jude

        imi aduce aminte de legea aia cretina sau ce-o fi cu liniste in bloc, dupa-amiaza, intre orele x - y !
        Pai daca ai in bloc de-astia in varsta si ancorati in anii '80 juri ca esti in cimitir, asa liniste este !!!
        Nu spun ca extrema cealalta este fericita, cand cate un pitecantrop da drumul la maxim la manele sau muzica populara, dar dinamica vietii de zi cu zi s-a schimbat atat de mult ca legea asta e caduca !
        • +2 (2 voturi)    
          Pitecantropi (Joi, 9 februarie 2017, 15:07)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

          Legea aia e utila, nu subestima numarul pitecantropilor, sunt mai numerosi decat restul oamenilor!
    • +2 (2 voturi)    
      cu (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:24)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      niste moaste ?
    • +6 (6 voturi)    
      mda (Joi, 9 februarie 2017, 0:12)

      287 [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      e f limpede cu cine a votat... daca este in viata; a verificat insa cineva daca nu cumva e decedat de 10-15-20 de ani dar are CNP-ul disponibil (asa, pt cunoscatori intr-ale referendumurilor)?
    • +3 (3 voturi)    
      politia locala sector 1 (Joi, 9 februarie 2017, 11:35)

      cluedo [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      daca a fost invitat a aflat si numele celui care i-a facut plangerea. Sa ni-l spuna si noua. Nu cred ca s-a plans BRD asa cum scriu aia in tidula
  • +48 (56 voturi)    
    sa ne tineti la curent cu acest subiect (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:46)

    mariusssss [utilizator]

    multumesc.
  • +68 (76 voturi)    
    Somn usor (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:47)

    vine [utilizator]

    Aha, deci nu putea sa doarma din cauza proiectorului, nu din cauza celor 200.000 de oameni :) Ii propun respectivului locatar sa-i reclame individual pe toti protestatarii, pentru tulburarea linistii publice :)
    • +17 (17 voturi)    
      Intr=o tara civilizata... (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:48)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui vine

      locatarul ar reclama guvernul ca din cauza lor a iesit lumea in strada.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:34)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui vine

      este surd !
  • -29 (51 voturi)    
    Nu vad problema (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:47)

    DanCris [utilizator]

    Intr-un "stat de drept" toata lumea respecta legea , de la Dragnea la ultimul cetatean. Daca respectivul a incalcat vreo lege atunci va raspunde.
    • +41 (45 voturi)    
      Legi potrivite (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:58)

      vine [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Pentru Dragnea e usor de respecte legile. Daca are nevoie sa faca ceva ilegal vorbeste cu Buimache si bravul ministrul al Justitiei face ca prin minune ca tot ce face Dragnea sa fie perfect legal :)
    • +32 (36 voturi)    
      stat de strambi (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:09)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      tu nu pricepi ca aici nu e stat de drept? Dragnea poate face ce vrea cu democratia noastra; o ingroapa fix cu mijloacele democratice.
    • +21 (23 voturi)    
      sti ceva? (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:10)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Si pe mine ma deranjeaza lumina stradala care este asa de bine calculata si amplasata ca vine exact si taman in geamul meu de la strada - asa ca toata noaptea am lumina din strada desi camera respectiva poarta denumirea de dormitor...

      SI ma deranjeaza tare de tot omule!
      Cui sa scriu? Ma ajuti?

      Merci.

      p.s.
      Pana una alta sa ne vedem printre nameti in PV.
      Ieri am cerut un ceai clad si am primit. Cand am ajuns acasa am vazut in oglinda o persoana cu o pfata extrem de luminoasa desi peste tot era gheata la mal... Inima imi creste temperatura - si evident ceaiul acela cald luat in PV>
      • -10 (10 voturi)    
        Pai daca e ok atunci sa stiu si eu (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:16)

        DanCris [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Chiar imi doresc sa imi proiectez mesajele pe diverse cladiri. Vreau sa pun pe Cladirea Parlamentului un anunt cu "vand Trabant"...
        • +7 (7 voturi)    
          incearca (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:57)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

          sa-ti vinzi trabantul la Cotroceni.
          sigur aduna pensionarii de acolo de-o vodca.
          sau, cine stie, poate ca vor contribui si oltenii pe care vrea sa-i aduca carateca holguta, de la Craiova, sa se manifeste artistic la Cotroceni, pe langa pensionarii anti johannis. iti iei si centuri noi. cand ramai fara carburant il iei in spinare si zici ca-i rucsac.
    • +21 (23 voturi)    
      Politia nu e organ de justitie sau cercetare (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      penala. Asa ca isi aroga competente pe care nu le are. trebuiau sa evalueze veridicitatea plangerii nu sa-l cheme la sectie. Ce vor afla acolo? Cine a dat proiectorul, cine plateste energia electrica, etc. Daca sunt probleme de tulburare a linistii publice acestea se analizeaza la fata locului.
      • +7 (7 voturi)    
        afla (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:59)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        lucruri esentiale. CNP-ul va fi suficient ca sa-i faca zile fripte pe viitor, omului respectiv.
    • +4 (4 voturi)    
      mai bine (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      te abtineai.
      e cusuta cu o ata atat de alba si cu niste noduri atat de mari incat se vede si din cosmos facatura.
      ca sa vezi ce chestie?
      un singur cetatean a fos deranjat de spoturile luminoase, ca si cand ar fi fost proiectate doar pe geamurile de la apartamentul lui. si mai stia si din ce apartament s-au lansat spoturile. de vizavi.
      apucaturi de militieni ale polutiei locale, arma de opimare a primarului pesedist din sectorul 1.
      o asteptam pe fierea cu amenzile la adresa parintilor care au venit cu copii la miting. presedintele USR, Nicusor Dan, e cap de lista.
  • +37 (43 voturi)    
    pai (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:50)

    thebblack [utilizator]

    politia sa zica cine a facut plangerea. ca daca eu fac plangere vecinului care pune manele la maxim la 2 noaptea, inaintea patrulei, la usa mea suna exact vecinul!
  • +24 (32 voturi)    
    Ochii sunt oglinda sufletului si scrisul oglinda c (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:51)

    cris333 [utilizator]

    Ochii sunt oglinda sufletului si scrisul este oglinda culturii acumulate.
    Dupa scris iti dai seama ce oameni destepti trimit astfel de hartii ordonate de la partid.
  • +14 (20 voturi)    
    Ceea ce nu realizeaza lumea (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:56)

    ChakaLoo [utilizator]

    Este ca daca nu era cineva care sa tina ocupata lumea cu acele mesaje, sa ne puna sa facem cate ceva la fiecare jumatate de ora, exista riscul mare ca ideile sa difere, legat de ceea ce se poate face. Este exact ratiunea pentru care pana si autoritatile incurajeaza organizarea, peste o anume masa critica. Ori duminica seara, masa critica ce putea fi stapanita de catre jandarmi, a fost depasita cu mult. Asa ca, ar fi bine sa le multumiti.
  • +27 (31 voturi)    
    Vrem si noi sa stim (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:57)

    newuluc [utilizator]

    numele celui care a facut plangere la politie ca sa-i uram...sa-i umplem frigiderul.
    Dar mai ales vrem sa stim cine sunt cei care sunt sprijiniti de bolsevici sa distruga aceasta tara.
    RUSINE dl-ui tariceanu care s-a intalnit cu dughin in Romania.
    Politia romana ar fi bine sa-si vada de atributiile ei, sa nu se mai faca ca nu stie cine sunt cei care au provocat incidente la manifestatia din Piata Victoriei caci s-ar putea sa se ajunga sa fie destituiti TOTI intr-o noapte, asa cum s-a intamplat in Georgia si asta ne v-a bucura foarte mult.
    • +14 (16 voturi)    
      mai omule (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:28)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui newuluc

      A ii spune "rusine" unui infractor este un non sens. Este ca si cum i-ai spune lui Stalin ca in noul testament scrie sa nu ucizi.
      • +12 (12 voturi)    
        mda (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:36)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Cam asa este...

        Ticalosii cu legile lor si altii cu altele.
        Este bine asa?

        Nasol tare ca infractorul ala conduce si este al doilea om in stat. Nasol pentru noi nu si pentru el.

        Poate mai corect era sa ii spuna DEMISIA!!!!!
  • +17 (21 voturi)    
    tenebre (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:58)

    Dedalus [utilizator]

    Da, cam cum era prin 50": unii reclamau la Securitate in idea simpla de a fi "bine vazuti.".

    Cateodata erau si alte avantaje, dar nu asta conta, ci "multumirea tradarii aproapelui" si mai ales multumirea servirii autoritatii".

    Pur si simplu se simteau bine cand il vedeau pe ala luat cu duba.

    Tenebrele sufletului uman....

    Sunt destui astfel de oameni si acum, e in firea lucrurilor.
    • +10 (10 voturi)    
      unii se bucurau (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:36)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      de raul altora...

      Oameni mici care continua sa existe - nu ma mira nimic.
  • +15 (19 voturi)    
    stalin si...poporul rus (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:08)

    morometu [utilizator]

    ne-au lasat metehnele de care nu ne mai ""despartim"". Pe vremuri, daca deranjai in vreun fel, intrau peste tine in casa iti aruncau pe la baie cteva monede straine si pe urma...erai cercetat ca detii valuta!!! Oare tot acolo am ramas cu""imaginatia""???
  • +16 (20 voturi)    
    pesedeii (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:08)

    coloneze [utilizator]

    se plang de DNA, dar abuzeaza de toate institutiile lor, politie jandamrerie etc.
    cum ar arata un DNA supus PSD
  • +12 (14 voturi)    
    draga locatarule (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:11)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Du-te, afla cine e vecinul si da-l pe FB sa aflam si noi.
  • +13 (15 voturi)    
    Sa nu uitam (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Acesti militieni sunt in subordinea primarii generale, madam fita.
  • +13 (15 voturi)    
    '"Dragi" politisti (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:27)

    Rescator [utilizator]

    Va faceti pentru a milioana ora de ras.Mai bine va
    ocupati de numeroasele clanuri interlope pe care
    le protejati pe baza de taxa.Mai puteti rezolva macar
    10% din zecile de mii de dosare cu autori necunoscuti.
    Poate il gasiti si pe Ghita.Ce rusine!?
  • +12 (14 voturi)    
    BRD (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:59)

    revo [utilizator]

    Imaginile au fost proiecate pe cladirea BRD.
    Nu stiam ca sunt si apartamente in cladirea aceea. Sau nu sunt? Ca sa vezi!
  • +14 (16 voturi)    
    sa mergem la Politie (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:02)

    dana35 [utilizator]

    propun sa mergem la Politie circa 10.000 de protestatari sa primim amenda ca am folosit laser :))
    stai sa vezi cand o sa fie gata ELI il luam cu noi in piata.
    catot se lauda ei cu cel mai mare laser din lume :))
    asa daca o sa functioneze in acest secol
  • +7 (7 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:51)

    liviu_ [utilizator]

    nu il amendam... doar il chemam ca sa ne facem intelesi ca NU vom tolera aceste manifestari democratice! pai unde se cred tinerii astia?!

    de ce politia locala si nuu politia?! singurum motiv care-l vad e ca miliatia locala e subordonata primariei
    • +5 (5 voturi)    
      prin (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      statut polutia locala e in subordinea primariilor.
      fiecare primarie cu polutia ei de caftangii.
      daca-i pui sa faca macar 10 flotari, fie nu pot din cauza burtilor fie fac doar flexia bratelor pana la parter si acolo raman.
      • 0 (0 voturi)    
        sunteti... (Vineri, 10 februarie 2017, 12:38)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Un pic rau...

        Alergati-l numai 50 de metri si o sa radeti o saptamana dupa - desi rasul ingrasa...
  • +11 (11 voturi)    
    Atentie! E vorba de Politia Locala, (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:23)

    parol_monsher [utilizator]

    nu de Politia Romana.

    Deci primarul sector 1 a trecut la intimidari.
  • +4 (4 voturi)    
    cata grija... (Miercuri, 8 februarie 2017, 23:02)

    Gaga-mic [utilizator]

    cand locuiam pe strada Rosia Montana colt cu Cetatea de Balta din sanul cartierului rezidential Militari ascultam zilnic pana la ora 22 la "boxe de 150 w" - cum mi-a explicat, plin de mandrie, proprietarul - manelele la moda; incontinuu, in fiece zi; nu-mi auzeam nici gandurile de zgomot; se auzea pana in capatul strazii si, cel mai probabil, pana pe strada paralela in care salasluia Sectia 21 de Politie;( pentru diversitate, am avut parte si de nunta tiganeasca in strada cu participarea unor artisti extraordinari, care a facut sa vibreze geamurile cartierului). Sunam la Politie in fiecare saptamana, de disperare, din neputinta de a-mi gestiona viata pe fondul inconturnabil al decibelilor manelistici. Ce sa vezi, intr-o seara descinde un domn politist impaciuitor care ma instructeaza parinteste sa vorbesc eu cu domnii manelisti, da' nu acu', or fi si ei beti, sa vorbesc eu asa, frumos, a doua zi, sa se potoleasca, ca el nu are ce face, cica legea zice ca pana la ora 22 e permis, nu e bai, noaptea sa nu fie.... ca daca am mai vorbit si degeaba poate i-am prins intr-o zi proasta, repet, or fi fost poate bauti, sa mai incerc, el nu are ce face......
    Ei, dar lucrurile s-au schimbat azi, nu? iata, suntem protejati de agresiunea proiectiilor pe ziduri....
    Nu pot decat sa multumesc in nume propriu si, daca, imi permiteti, si in numele altor cetateni....
  • +2 (2 voturi)    
    politia locala sector 1 (Joi, 9 februarie 2017, 11:45)

    cluedo [utilizator]

    Si mai tare este faptul ca Politia scrie explicit in citatie ca este vorba de proiectille pe cladirea BRD, care la ora respectiva pare a fi destul de goala. Nu cred ca s-a plans BRD-ul ca nu poate sa doarma
  • 0 (0 voturi)    
    as - NU m-as duce! (Vineri, 10 februarie 2017, 12:35)

    ..13 [utilizator]

    Sa imi ia caii de la bicicleta!

    Ce atata deranj pentru un mesaj - problema se putea rezolva si altfel daca organul vroia...Dar...

    Pipi se poate face pe aceea depesa???
    Se poate folosi si in alte scopuri sau este prea aspra??

    Aferim!