O stenograma DNA arata ca de amnistie se vorbea inca din 15 decembrie: In 3 luni se da o amnistie! ? Deci in 3 luni de zile astia baga!

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2017, 13:46 Actualitate | Esenţial

O stenograma care apare in dosarul lui Tudorel Dobre, prim-vicepresedinte al Uniunii Camerelor de Comert Bilaterale din Romania si trimis recent in judecata de DNA, arata ca inca de la jumatatea lunii decembrie se vorba in unele cercuri despre o "amnistie" care va fi "bagata in 3 luni", scrie ziarul online info-sud-est.ro.

Avocatul Tudorel Dobre a fost trimis in judecata pentru trafic de influenta. El este suspendat din Baroul Bucuresti si detine si functia de presedinte al Camerei de Comert Bilaterale Romania-Kuweit.

Iata mai jos stenograma unei discutii care a avut loc in 15 decembrie 2016, la sediul Camerei de Comert si Industrie a Romaniei:

"Investigator: Ce dracu sa fac...

Dobre Tudorel: Am vazut ca mi-ai dat ieri un mesaj sa-ti raspund. Spune-i omului in felul urmator, asa, deci, dupa, c-am avut d-astea, discutii¬ In, imediat dupa (neinteligibil), o sa dea o amnistie.

Investigator: Pentru el?

Dobre Tudorel: Pentru... pentru el?!? Pentru toti va fi! Da? Deci in 3 luni de zile astia baga!

(...)

Investigator: Oamenii aia?

Dobre Tudorel: O sa merg...

Investigator: Oamenii aia?

Dobre Tudorel: O sa merg si eu cand vin acolo sa vorbesc cu asta de la birou, unde e el acolo (mimeaza semnul bratelor prinse in catuse)

Investigator: Dar...

Dobre Tudorel: Unde e el acolo sa beneficieze de...

Investigator: Aveti pe cineva?

Dobre Tudorel: ... conditii mai bune!

Investigator: Pai, daca nici dumneavoastra n-aveti... las-o in p*** ca nu mai are nimeni...

Dobre Tudorel: Cum? Pai, nu, nu, pai nu. Il bagam acolo sa fie ... sa aiba grija de el. Sa-l ... Dar in 3 luni se da o amnistie!"

DNA sustine ca, in anul 2013, Tudorel Dobre a primit 40.000 de euro de la un martor in cauza iar in schimbul sumei, Dobre "a lasat sa se creada ca are influenta asupra lucratorilor de politie care instrumentau o cauza penala in care erau cercetati martorul si o alta persoana si a promis ca ii va determina pe politisti sa procedeze intr-o maniera care sa conduca la solutii favorabile fata de cele doua persoane", conform comunicatului de presa trimis de DNA.

Tudorel Dobre va fi audiat si de Curtea Suprema a Romaniei, in calitate de martor (avocat al unui proprietar care a vandut terenuri) in dosarul in care sunt judecati fostul primar al Constantei Radu Mazare, omul de afaceri Sorin Strutinsky, fostul viceprimar al Constantei Gabi Stan si alti inculpati.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

43753 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Strangeti dovezi (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:00)

    ICosmin [utilizator]

    ...ca altfel stie toata lumea de 3 ani ca PSD-ul vroia gratiere si amnistie!
    • +24 (30 voturi)    
      de la Incarcerarea lui El Insusi (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      P$D tot incearca ...
      • +7 (9 voturi)    
        Ordonanta a fost probabil organizata... (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:18)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ... de un grup de avocati, cel mai probabil corupti, platiti din bani pusi la gramada de beneficiari. Idenfiicati avocatii si aflam toata schema.
        • 0 (2 voturi)    
          PREGATITI VA (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:23)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

          Confruntarea a Inceput https://www.facebook.com/senior.adrian.1/videos/10207651677034874/
    • +18 (18 voturi)    
      Da, toata lumea stie (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:22)

      Muncitorul [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Si-au urmarit scopul bine, au pus oamenii lor in institutii cheie pt a nu putea combate o asemenea ordonanta (cu chiu cu vai ciorbea a fost convins sa o atace, ccr-ul are multi psd-isti), au asteptat momentul sa preia puterea cu promisiuni electorale desarte si bang lovitura de gratie data Romaniei. De mai multi ani urmaresc asta (probabil singurul scop al partidului lui Iliescu - putere deplina, partidul stat). Numai despartiti de EU si fara monitorizare MCV pot sa fure in continuare din buget. PSD-istii din parlament sunt in marea majoritate scursurile lui Dragnea, toti asteapta marea praduiala de 7 miliare de euro, toti tinuti in frau de bani ... Trist, dar suntem condusi de crema scursurilor societatii. Toate valorile sunt inversate la noi. In loc sa aiba loc in Parlament oameni integrii si onesti, avem o cladire plina de puroi. De asta Romania e codasa la orice, imi pare rau de tara asta! Pacat de cei ce muncesc pe bune, fraierii ...
    • -6 (8 voturi)    
      ok (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:39)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      daca nu gratiere, construiti puscarii noi si amenajati'le pe astea vechi ca noi, corespunzatoare standardelor ue si cerintelor cedo.

      poate isi pune pnl sau uniunea strazii si trotoarelor, in viitorul sau program de guvernare.
      aleluia !

      totusi, penele si ust, tot vor trebui sa de o gratiere, pt. unii care au falsificat acte si au achizitionat case din meditatii. :-))
      • +3 (3 voturi)    
        Solutii se gasesc, numai sa se vrea! (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:03)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Cica Comisia Europeană caută bani pentru închisorile din România. Sper sa si ajunga unde trebuie si sa nu se piarda pe drum de catre penalii nostrii sau... sa nu faca special proiecte proaste ca sa piarda banii, ca stiu ca sunt greu de furat de la UE.
      • 0 (0 voturi)    
        Da. (Joi, 9 februarie 2017, 2:29)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Multe puscarii pentru aia condamnati cu suspendare, ca de-aia sunt puscariile aglomerate si de-aia s-a si introdus aceasta mgratiere in OUG.

        Dragostea voastra pentru hoti este depasita doar de nesimtirea de care dati dovada.
    • +7 (9 voturi)    
      Alte dovezi (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:59)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Anul 2014, stenogramă DNA:
      „HREBENCIUC VIOREL: ...Acum îţi spun cinstit, cu toată chestiunea, va trebui să facem într-un fel cu amnistia. Uite şi tu, mă că...
      ŞOVA DAN: Amnistie şi graţiere obligatoriu!
      HREBENCIUC VIOREL: Pe cuvânt îţi spun, Dane, şi tu să le spui la partid asta.
      ŞOVA DAN: Şi ştiţi ce trebuie făcut, domnul preşedinte - trebuie să, nu o să putem să abrogăm abuzul în serviciu, dar...[...]
      HREBENCIUC VIOREL: Şi mai e legea 78. Boss, legea 78/2000, că aici aceeaşi chestie spune. Aia e lege făcută de Stoica în 2000, atunci am aprobat-o ca tâmpiţii. Până acum câţiva ani lumea nu băga în seamă, nici procurorii nu se uitau la ea. Năstase a fost prima victimă a acestei legi. E un articol 13 care spune aşa: influenţarea în calitate de şef- nu şef...
      ŞOVA DAN: De partid.
      HREBENCIUC VIOREL: ...de partid’ nu ştiu ce, organizaţie şi altele, nu numai partid, influenţarea şi luarea deciziilor, cum e trecut acolo, pentru obţinerea de foloase necuvenite, bani sau bunuri pentru sine sau pentru altul.
      ŞOVA DAN: Aşa l-au băgat şi pe Liviu cu referendumul.
      HREBENCIUC VIOREL: Exact. Şi atunci, boss, ăsta este un articol doborâtor”
      (sursa-Mihai Polițeanu)
  • +10 (14 voturi)    
    O noua docada (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A legaturilor indestructibile dintre psd si borfasi si ca avocatii celor din urma au „rafinat” OUG 13 in folosul propriilor clienti.
  • -21 (29 voturi)    
    bravo (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:29)

    bobyrou [utilizator]

    dar cine a dat stenograma? Dar de ce mai intrebam, cucuveaua de la DNA. Penibila kovesi plagiatoarea.
    • +2 (6 voturi)    
      Acei oameni (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:17)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Sunt platiti de romani. Romanii au tot dreptul sa stie ce fac.
  • -17 (25 voturi)    
    vai de mine!!!!!!! (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:32)

    matei.1900 [utilizator]

    Deci guvernul a procedat corect!!!!!!! manipulatori ordinari ce sunteti voi astia de la presa si CSM si DNA!! ACUM S-A VAZUT CINE ARE DREPTATE.
    • +5 (7 voturi)    
      vai de mine (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:28)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui matei.1900

      ca mai e maine o discutie la CCR. Manipulatori ordinari ce sunteti voi astia de la PSD. Cu presa ai nimerit-o, in parte.
    • 0 (0 voturi)    
      Iti dau dreptate: (Joi, 9 februarie 2017, 2:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui matei.1900

      vai de tine!!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Daca n-ar fi fost Ponta idiot (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:38)

    Adri4n [utilizator]

    in primul tur la prezidentialele din 2014 am fi avut nu amnisitie si gratiere ci dezincriminare de atunci.
  • -15 (19 voturi)    
    Ce frumos (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:49)

    Gigi Kent [utilizator]

    Articolul se adreseaza analfabetilor functional radicalizati din Piata Victoriei. Evident, pentru noi cei care mai avem macar un neuron, e ca in bancul cu Radio Erevan. Da, e adevarat ca vrem sa dam o amnistie in 3 luni doar ca e o gratiere pe care o vom da intr-o luna.

    In rest, multa sanatate Cucuvelei de la DNA ca "scurgerile" ei de stenograme nu mai conving decat pe foarte, foarte putini!
    • +3 (5 voturi)    
      neuronul stingher (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ce iti spune ? NIMIC !
  • +9 (11 voturi)    
    De amnistie si gratiere se vorbeste incontinuu (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:00)

    Susufler0 [utilizator]

    din momentul intrarii in puscarie a lui Voiculescu !

    Doar ca nu are DNA-ul atatia investigatori sa lipeasca de toti cei interesati de "zarul" asta "de fuga" care vorbesc, fac planuri, isi pun speranta in adoptarea unui astfel de act normativ ! :)

    Cred ca in campanie se vorbea la greu in cercurile penale ale PSD despre momentul in care, dupa 11 decembrie Partidul o sa puna in aplicare morisca juridica a schimbarii legilor n folosul aparatului de partid si de stat.

    5 secunde ii trebuie fratiei PSD-ALDE ca sa ii salveze pe penali : "Supun la vot adoptarea legii..." dupa care urmeaza apasarea butonului pe care scrie "NU"!

    PS. Sper ca ati inteles ca ma refer la adoptarea legii privind OUG 14 !
  • +6 (6 voturi)    
    asta (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:07)

    mihai.mihaita [utilizator]

    asta ar curata parlamendarii, consilierii, avocatii.. etc..
    o gramada de infractori ar scapa cu mainile curate.. desi, trist, in spate si alti infractori ar scapa.. dar nu-i intreseaza...

    trist...

    cartile se fac pe furis...
  • -5 (7 voturi)    
    Tara arde (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:14)

    Raduvic [utilizator]

    Si voi o lalaiti aiurea cu amnistia vietii...penibil sa tineti jumatate de zi prima stire vrajeala asta de "stenograma" intre neicanimeni si fratisu. #ochiipecameliabogdan #rezistam
  • -3 (7 voturi)    
    Este cumplit (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:16)

    A310 [utilizator]

    sa iei in considerare ce vorbesc doi oameni la telefon , este o confirmare a sistemului nazisto-stalinist care este in Romania .
    • -6 (6 voturi)    
      Nu cred (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:58)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Stalinistii si nazistii, desi tineau freespeech zero si teroare militara, macar construiau locuinte sociale si creau locuri de munca.
      • -2 (4 voturi)    
        Mare Dreptate (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:21)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Aveti , ambele sisteme s-a bucurat la vremea respectiva de sustinerea majoritati cetatenilor . Sistemul actual(binomul sau trinomul) din Romania nu face altceva decat sa distruga , din pacate .
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! (Joi, 9 februarie 2017, 2:36)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Nazistii au construit locuinte sociale si au creat locuri de munca pentru cel putin 8 milioane de evrei.

        Iar Stalin, in plus, a construit multe gropi comune pentru ... 50 de milioane de cadavre (cam 50, nu?). Eh, ce vremuri!!! Fratica, inca nu e timpul pierdut: fugi repede in Coreea de Nord si o sa beneficiezi din plin si de locuintele sociale si de locurile de munca. Eu cel putin iti tin pumnii sa reusesti! Succesuri!
        • 0 (0 voturi)    
          Coreea Nord (Joi, 9 februarie 2017, 9:17)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Coreea Nord nu da azil politic nimanui, a zis la Cnn.
      • 0 (0 voturi)    
        continuare (Joi, 9 februarie 2017, 9:18)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        ..... Mafiotii democrati azi in Ro nu produc decat homleshi si somaj.
    • +3 (3 voturi)    
      Sigur ca este (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:22)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Cu exceptia faptului cand ai mandat de la un judecator. Atunci este permis, altfel in veci nu s-ar face treaba.

      La noi in Romania nu-i ca in Rusia, telefoanele se asculta doar cu mandat.
      • -2 (2 voturi)    
        Prea multe mandate (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:38)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Asa cum sunt convins ca aveti cunostiinta , ca in Romania sunt mai multe mandate de ascultare , in valoare nominala decat in SUA , franta sau UK . Eu nu cred ca in Romania pericolele de atentate sunt mai mari decat in tarile enumerate mai sus . de asemenea ati vazut cati salariati are SRI-ul , procentul este de 3 ori mai mare decat in SUA , si de partu ori mai multi decat inainte de 1989 , parca totusi sunt prea multi . Numai daca vedeti cati oameni au fost bagati in puscarie absolut nevinovati .
        • +1 (1 vot)    
          Da? (Joi, 9 februarie 2017, 9:24)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          1 - SUA nu are nici un salariat SRI (speram).

          2 - Cati sunt cei bagati in puscarie absolut nevinovati si care sunt aceia?

          Multam mult si fain!
  • +4 (6 voturi)    
    Eu cred ca (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:42)

    Toni_Romania [utilizator]

    Eu cred ca la toate 14 guverne anterioare le a bubuit in cap ideea cu amnistia si cei 200.000 ron. Ca si in ele era full de mafioti si penali. Numai Psd a fost destul de bezmetic s-o treaca.