Eugen Teodorovici, unul dintre putinii PSD-isti care nu au parasit sala la discursul lui Iohannis: Cred ca asta e pozitia corecta. Trebuie respect fata de cea mai inalta demnitate din stat

de CP     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 21:52 Actualitate | Esenţial

Teodorovici (cu spatele) in sala la discursul lui Iohannis
Foto: Captura Privesc.eu
Eugen Teodorovici, fost ministru de Finante in guvernul Ponta, a fost unul dintre putinii PSD-isti care nu au iesit din sala de plen in timpul discursului presedintelui Klaus Iohannis. Intrebat de HotNews.ro de ce a ramas in sala, Teodorovici a spus ca "trebuie ca noi, ca reprezentanti ai cetatenilor, sa respectam cea mai inalta demnitate in stat".

Intrebat daca nu se teme de posibile consecinte politice in interiorul partidului, Eugen Teodorovici a spus ca "nu are de ce. E nevoie de dialog, e nevoie de respect intre institutii si reprezentantii acestora, nu de gesturi radicale, care refuza dialogul". Adica a fost incorect gestul colegilor care au iesit din sala? "Eu atat spun: cred ca gestul meu a fost cel corect", a mai spus Teodorovici.

El si-a argumentat pozitia si prin dorinta de a ramane in memoria cetatenilor prin activitatea "pozitiva" ca ministru, cand a promovat mai multe masuri de relaxare fiscala: "as fi vrut sa vad din partea partidului meu atunci la fel de multa sustinere cum am vazut zilele acestea pentru diverse masuri", a mai spus Teodorovici.

Reamintim ca cei mai multi parlamentari PSD si ALDE au iesit din sala dupa doar cateva minute de la inceperea discursului presedintelui Klaus Iohannis.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

17036 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    no (Marţi, 7 februarie 2017, 22:00)

    ufo2912 [utilizator]

    isi mai spala pacatele
    • -3 (3 voturi)    
      teodorovici, esti pa! (Miercuri, 8 februarie 2017, 1:34)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui ufo2912

      dispari la USR!
  • +19 (21 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 7 februarie 2017, 22:01)

    Zauan [anonim]

    Se pare ca mai sunt si cativa PSD-isti cu bun simt prin partid
    • +1 (1 vot)    
      0.00000000000001 (Marţi, 7 februarie 2017, 23:29)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Zauan

      % din pacate ...adica ....unul
  • +22 (24 voturi)    
    okay (Marţi, 7 februarie 2017, 22:10)

    amanda13 [utilizator]

    deci sunt si cativa oameni de bun simt in PSD. Cu ei se poate inlocui Dragnea si guvernul lui. Nu este greu deloc, dar protestele trebuie sa continue!
  • +4 (6 voturi)    
    nu trebuie blamat un intreg partid (Marţi, 7 februarie 2017, 22:15)

    Ochiana [utilizator]

    pentru actiunile unui singur om.
    Sunt sigura ca sunt si oameni cinstiti in acest partid ( nu neaparat acest d-l Teodorovici care nici macar nu-si platise toate datoriile catre fisc anul trecut )

    Dar dezbinarea unei natiuni, invrajbirea romanilor impotriva romanilor e calea spre dezastru economic, politic, militar etc

    Dialogul ar fi cea mai buna cale si gasirea unui compromis intre ce-si doresc politicienii si ce cer procurorii.
  • +9 (9 voturi)    
    pare-se ca vaccinul impotriva indobitocirii (Marţi, 7 februarie 2017, 22:23)

    averageJoe [utilizator]

    mai si functioneaza pe alocuri. Cu siguranta sunt oameni cu capul pe umeri in PSD, sau cel putin cu care se poate purta un dialog coerent, dar acestia nu formeaza o masa critica..inca.
  • +7 (7 voturi)    
    Of... (Marţi, 7 februarie 2017, 22:46)

    Anna O. [utilizator]

    Cine ar fi crezut ca o sa ajung sa regret si sa admir un ministru al guvernului Ponta? Dar, in comparatie cu scabrosii pe care i-am vazut azi iesind " indignati " din sala, asta e un tip superfin si educat!
  • +4 (4 voturi)    
    ramane de vazut ... (Marţi, 7 februarie 2017, 23:00)

    math_2 [utilizator]

    ... daca s-a ajuns la masa critica de oameni care cred ca se poate trai bine fara sa furi si fara sa primesti de pomana. La nivel national si poate chiar in interiorul PSD.
    Este discutabil avand in vedere ca miezul tare al partidului si vuvuzelele mafiotilor dovediti Ghita si Voiculescu sunt atat de putrede.
    Pe de alta parte suntem vai steaua noastra daca am ajuns sa ne bazam sperantele pe "oamenii cu bun simt din PSD".
  • +2 (2 voturi)    
    va fi dat afara cat de curand (Marţi, 7 februarie 2017, 23:14)

    nalbaroiu [utilizator]

    va fi expulzat si asta din partid..asa cum il pregatesc pe Chirica...
  • 0 (0 voturi)    
    noul guvern? (Miercuri, 8 februarie 2017, 2:05)

    ras-putin [utilizator]

    cred ca dracnea pregateste noul guvern. le-a ordonat la toti sa iasa din sala si pe ascuns si-a anuntat ministrii din viitorul guvern sa ramina?
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Miercuri, 8 februarie 2017, 4:51)

    ZinaRebeleanu1 [anonim]

    Eugen Teodorovici este omul cu personalitate care impune respect. Felicitari pentru atitudinea corecta!
  • +1 (1 vot)    
    DISCURS (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:08)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    A procedat normal si civilizat. Presedintele Romaniei, la un discurs in Parlament, prezinta evenimente actuale, iar daca anumite personaje nu sunt de acord cu acestea, normele de conduita la un asemennea nivel impun abtinerea de la actiuni extreme- parasirea salii.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta inseamna sa fii un om educat (Miercuri, 8 februarie 2017, 11:16)

    cuky [utilizator]

    Totdeauna D-l Teodoprovici cand a aparut in spatiul public a dovedit ca este un om educat si constient ca atitudinea si gesturile Domniei Sale trebuie sa fie la nivelul functiei si pozitiei pe care o are .Pacat ca doar trei parlamentari adevarati are acest partid ,care este atat de mare si pacat ca D-l Teodorovici nu a avut un loc in primul rand al partidului ..Totdeauna a stiut cum sa se comporte ,cum sa vorbeasca .Totdeauna a vorbit clar ,a tratat corect ,clar si in termeni civilizati subiectul supus discutiei .Probabil de aceea a fost dat la o parte Sunt convinsa ca nu regreta ca nu este in echipa cu ministrul justitiei
    .FELICITARI D-le TEODOROVICI
    MARE PACAT D-le Prim Ministru GRINDEANU pentru NOI dar si pentru DOMNIA VOASTRA .Sunt convinsa ca altfel ati fi dorit sa guvernati si ca daca ati fi putut lua Domnia Voastra decizia nu dadeati romanilor motivul atat de grav sa protesteze ,unii in strada cu "trup si sufle"t si FF MULTI doar cu sufletul pentru ca din diverse cauze nu pot iesi si ei in piata .Pacat ca pe langa masurile bune pe care le-ati luat ,gvernul pe care il conduceti a cerut mult prea mult Eu as zice chiar IMPOSIBILUL
    SA AUZIM NUMAI DE BINE !!!!!!!!!!!!!!

    SA AUZIM NUMAI DE BINE