Protestatarul solitar din Odobesti anunta ca a fost dat in judecata de primar, care ii cere daune morale de 150.000 lei si sa stearga de pe Facebook postarile "calomnioase, insultatoare"

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 21:33 Actualitate | Esenţial

Cosmin Birsan
Foto: Facebook
Cosmin Birsan, barbatul care a protestat singur seara de seara in Odobesti fata de OUG 13 a Guvernului grindeanu, anunta pe Facebook ca a fost dat in judecata de primarul din localitate Gheorghe Daniel Nicolas (PSD) care cere in instanta daune morale in valoare de 150.000 lei.

"Priviti cum primarul Psd Odobesti cere instantei sa ma cenzureze, atat pe mine cat si pe tatal meu. Sa ceri 150.000 de lei pentru postari pe Facebook,care nici macar nu erau injuraturi, mi se pare un pumn in gura aplicat libertatii de exprimare. Sa ceri instantei CENZURA numai in in Vrancea se poate intampla.

Dupa ce am vazut cum se comporta doamna Firea,care a anuntat ieri ca s-a adresat institutiilor statului pentru postarile unora dintre voi, vreau sa va spun ca asta va urma sa se intample in urmatorii 4 ani. CENZURA 100%!

O sa ne aflam in situatia asta: politicienii o sa ne fure in continuare si in caz ca deschizi gura le vom da si bani de buzunar pe la Tribunal.

Pai, la cat ne fura astia, injuraturile sunt mult prea putin. Au un tupeu fantastic
", scrie Cosmin Birsan.

Tanarul a postat pe Facebook si cererea de chemare in judecata. In document, primarul cere instantei sa le interzica lui Cosmin Birsan si tatalui sau Gabriel Birsan sa posteze pe orice retea de socializare "mesaje calomnioase, insultatoare sau de natura a aduce atingere vietii private si imaginii" primarului si a familiei sale".

De asemenea, edilul vrea ca acestia sa stearga de pe Facebook postarile "calomnioase, insultatoare sau de natura a aduce atingere vietii private si imaginii".




Cosmin Barsan este singurul protestatar din Odobesti, Vrancea, oras cu 8000 de locuitor, relata in urma cu cateva zile Republica.ro. In orasele mici, conduse de primari PSD, "populatia e infricosata", explica Barsan, care este convins ca si alti concitadini de-ai sai ar iesi in strada daca nu s-ar teme ca vor avea probleme la munca. "Se tem de primarul din Odobesti, care e mana dreapta a baronului Oprisan", subliniaza protestatarul.

Impresionati de povestea protestatarului solitar, o mana de tineri a venit din alte orase in Odobesti sa protesteze alaturi de el.

Tanarul le-a mai sugerat si celor de la Antena 3, care i-au luat un interviu, "sa treaca de partea poporului" si s-a ales cu o amenda de 600 de lei de la politia Odobesti ca a criticat activitatea primariei pe facebook.


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

5290 vizualizari

  • +49 (51 voturi)    
    Evul mediu? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:43)

    fanegr1ja [utilizator]

    Eu vad feudalism in exemplul asta. Sunt orase comune si sate unde esti tratat ca un serb pe domeniul feudal. Inainte te biciuiau la scara boierului, acum te tarasc in judecata.

    Tara asta o vrem?
    • +19 (19 voturi)    
      Kim Jon Opri$han (Marţi, 7 februarie 2017, 22:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      Vrancea este epicentrul cutremurului de pamant si epicentru unde sta Ciuma Roshie P$D - Kim Jon Opri$han !
    • +19 (19 voturi)    
      ... (Marţi, 7 februarie 2017, 22:44)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      Bai fratilor , hai sa facem cumva sa il ajutam pe om . Noi astia care citim Hotnews , hai sa nu mai asteptam dupa altii . Hai sa ne organizam .

      O idee ar fi sa strangem ceva banuti pentru eventualele cheltuieli de judecata , o petitie la macabrul de Ciorbea , sau sa luam legatura coordonat cu ceva avocati , sa ii luam la rand impreuna prezentand cazul omului si rugamintea de a-l ajuta pro bono .

      Mail la flavius.pt@gmail.com pentru cine vrea sa se implice .
      • +9 (9 voturi)    
        Sa ne solidarizam, da (Miercuri, 8 februarie 2017, 0:03)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Poate ne enerveaza primarul din Odobesti si ne strangem iar 200.000 in piata Victoriei.
        Sa vezi cum abroga amenda.
        • +6 (6 voturi)    
          Ce-am putea face ... (Miercuri, 8 februarie 2017, 7:54)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui moka

          ... e sa ne ducem sa protestam chiar in Odobesti. Sa ne adunam asa, vreo zece mii din toata tara acolo, sa protestam intr-un orasel de doar 8000 de oameni. Pasnic. Poate pricepe si lumea de-acolo ca nimeni nu poate sa-ti bage pumnul in gura, decat daca-l lasi.
          • 0 (0 voturi)    
            Eroii din Vrancea (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:42)

            Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

            Ai dreptate. Vin si eu !
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Marţi, 7 februarie 2017, 22:55)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      primarul o sa piarda si o sa plateasca si cheltuieli de judecata. justitia e cu ochii pe ei.
    • 0 (0 voturi)    
      sustinere (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:50)

      dana35 [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      putem sa mergem mai multi sa il ajutam la proteste ?
      cine este din zona?
      ideal .... sa fim 10.000 de oameni sa vedem ce mai zice marele primar zis ciuma rosie.
  • +35 (35 voturi)    
    JE SUIS CHARLIE (Marţi, 7 februarie 2017, 21:47)

    cris333 [utilizator]

    This is a heavy violation of the european human rights.
    Aceasta dare in judecata este o violare a drepturilor omului impusa de PSD incoltit din toate partile, prin represaliile conduse de anumiti sau anumite individe corupte.
    Este total nedemocratic ce a facut si ce face PSD si domnii barsan ar trebui sa se adreseze Presedintiei si Curtii Europene sa fie retrasa plangerea cu caracter dictatorial.
    • +14 (14 voturi)    
      cat de meschin? (Marţi, 7 februarie 2017, 22:56)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui cris333

      ARTICOLUL 39 din constitutie:

      Libertatea întrunirilor

      Mitingurile, demonstraţiile, procesiunile sau orice alte întruniri sunt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme.
    • +8 (10 voturi)    
      pai (Marţi, 7 februarie 2017, 23:00)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cris333

      in germania, daca postezi ceva anti maimute islamice, ma scuzati, ''refugiati'', te viziteaza politia acasa, te intimideaza si amenda. A doua oara puscarie. Are dreptate dl. Gheorghe Daniel, in curind si dragnea va face la fel. Lumea a uitat de ''legea lui dragnea'', cine vrea gaseste pe net destul material. Abia asteapta s-o reintroduca in parlament, care o va vota cu amindoua miinile.
      Pina una, alta, poate se gaseste un avocat mai cunoscut si mai priceput care sa-si faca publicitate ajutindu-l pe bietul om, punindu-l in acelasi timp pe primarul abject la locul lui.
  • +32 (34 voturi)    
    Avocatul poporului? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:48)

    Ord [utilizator]

    Hai sa va vedem ce ziceti de asta.
  • +37 (37 voturi)    
    Asta e doar inceputul (Marţi, 7 februarie 2017, 21:48)

    moima [utilizator]

    Ceausescu nu e mort!!!

    O sa vedeti cum o sa va faca PSD-ul sa vorbiti in soapta prin poduri si pivnite.

    Se pare ca istoria trebuie sa se repete...

    Mai multe institutii publice au penalizat drastic manifestarile de solidaritate sau simpatie cu manifestantii.

    Conturile de FB si TW au fost luate la puricat si angajatii au fost invitati sa stearga like-urile sau comentariile de sustinere.

    Amenintari cu concedierea sau degradarea, dupa caz, au fost la ordinea zilei.

    Romania e acaparata de SATRAPI INTERLOPI.

    Doamne-ajuta!!!
  • +42 (42 voturi)    
    Exista avocati care vor sa ajute oameni ? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:52)

    DanielTitrade [anonim]

    Exista, oare, unul sau mai multi avocati care ar vrea sa ajute acest om ? Este clar ca in orasele mici, comune, sate, nu exista ideea de drept de exprimare.

    Nu cred ca Protestatarul Solitar isi permite sa fie dat in judecata. Nu cred ca stie ca si el poate da in judecata, la randul lui. Din pacate eu nu sunt avocat. L-as fi ajutat cu cea mai mare placere.
  • +31 (31 voturi)    
    sa ne spui daca vrei ajutor (Marţi, 7 februarie 2017, 21:54)

    Gryphus [utilizator]

    daca e nevoie de ajutor pt avocat sa ne spui, putem aduna bani. n-ai cum sa pierzi procesul asta ridicol
    • +11 (11 voturi)    
      ce sa (Marţi, 7 februarie 2017, 23:03)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      mai spuna, e clar ca are nevoie. si acel avocat, daca e inteligent, il va ajuta gratis. Va cistiga prin acest gest mult mai mult decit am putea aduna noi.
  • +27 (27 voturi)    
    Ce facem? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:55)

    DT34 [utilizator]

    Trebuie facut ceva pentru tanarul de mai sus.
    • +3 (3 voturi)    
      Stati linistiti (Marţi, 7 februarie 2017, 23:58)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Nicio instanta nu va accepta infantila acuzatie a primarului respectiv. Ba chiar dimpotriva, s-ar putea ca primarul sa se aleaga cu o plangere penala, din oficiu.
  • +23 (23 voturi)    
    ? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:58)

    hot news [utilizator]

    ?? dar ce scrie in procesul verbal ca nu cred ca il poate amenda pentru ''critica''?
    in baza carei legi poate politia amenda pe cineva pentru asta?nu cred
  • +27 (27 voturi)    
    incredibil (Marţi, 7 februarie 2017, 22:04)

    revo [utilizator]

    cum poate fi ajutat?
  • +30 (30 voturi)    
    Avocati pe Hnews? (Marţi, 7 februarie 2017, 22:04)

    DrStrange [utilizator]

    Nu e niciun avocat care citeste Hotnews sa il ajute pe acest om? Merita!
  • +25 (25 voturi)    
    dl. pres de ceapeu (Marţi, 7 februarie 2017, 22:04)

    ing.Orca [utilizator]

    Nicolas siz Fantomas, ai soricul de un deget pe obraz. Tupeu maxim, asta nu a invatat nimic din ultimele zile. Sigur va invata, dar pe pielea lui si o sa-l cam usture, la urmatoarele alegeri locale.
  • +10 (10 voturi)    
    Romania (Marţi, 7 februarie 2017, 22:17)

    gayon [utilizator]

    sub teroarea psd-ista. Nori negri or sa vina peste noi in urmatorii ani cu mafia psd-ista la butoane. Peste 4 ani or sa castige alegerile cu 99,9%. Parca toti ar fi avut acelasi profesor, maestrii in manipulare, dezinformare santaj, violenti cand ii deranjezi de la furat. Nedreapta lupta.
  • +11 (11 voturi)    
    demisia! (Marţi, 7 februarie 2017, 22:25)

    mihai.mihaita [utilizator]

    primarul trebuie demis si dat in judecata pentru ca iti interzice libertatea la exprimare. iti incalca drepturile!
    cred ca s-a uitat prea mult la las fierbinti cand vasile isi face de cap.
  • +12 (12 voturi)    
    Acest om merita ajutat (Marţi, 7 februarie 2017, 22:33)

    klausmic [utilizator]

    Are curaj, are caracter. Merita sa-l sustinem.
  • +9 (9 voturi)    
    avocatdianadumitrascu@yahoo.com (Marţi, 7 februarie 2017, 22:52)

    Avocat DianaDumitrascu [anonim]

    se dau bani la tot felul de teledonuri. Si daca ar fi cum vrea acel primar, ii suntem solidari acestui CETATEAN CURAJOS, si ,,vo plati,, ceea ce cere acel ,,ispravnic,,!
  • +7 (7 voturi)    
    Cum poate fi ajutat acest om curajos? (Marţi, 7 februarie 2017, 23:16)

    quietguy58 [utilizator]

    Sa fii singur impotriva ciumei rosii este ceva remarcabil si asta intr-o tara presupus democrata.

    Cum poate fi ajutat acest om curajos?
  • +5 (5 voturi)    
    ciuma rosie nu se dezice (Marţi, 7 februarie 2017, 23:18)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    urmeze sa dea PSD o oug in care sa spuna clar ca toti cei care critica partidul iubit(nascut din PCR) vor face inchisoare si daca se aduna mai mult de zece persoane fara autorizare, se considera activitate dusmanoasa impotriva tov Dragnea si se poate deschide focul asupra manifestantilor....

    toarasul primar PSD, Gheorghe Daniel Nicolas ,v-ati intors in 1988???????????????????????
  • +4 (4 voturi)    
    Te sustinem (Marţi, 7 februarie 2017, 23:29)

    mhc [utilizator]

    In fata acestor abuzuri trebuie sa ne sustinem unii pe altii. Ar trebui ca prin donatii sa-l sustinem pe acest om si pe altii aflati in aceeasi situatie: amendati pe nedrept sau dati in judecata.

    Suntem liberi sa ne exprimam civilizat in tara asta PSD-istii nu ne pot pune pumnul in gura.

    In Piata Victoriei nu prea mai iesim, iata motive pentru care trebuie sa ne intoarcem!!
  • +5 (5 voturi)    
    Putem contribui (Marţi, 7 februarie 2017, 23:39)

    Alfabetix [utilizator]

    pe langa ajutor (sa ne lamurim cum) si cu niste mesaje catre primaria si politia Odobesti (si Buhusi ca si pe acolo la fel au facut cu unicul protestatar) in care sa le explicam ce inseamna libertatea de exprimare!!
    Elegant, nu cu porcaieli!
  • +5 (5 voturi)    
    fa cheta pt un avocat tare (Marţi, 7 februarie 2017, 23:48)

    NWalker [utilizator]

    o sa cotizez. da-l la randul tau in judecata si cere triplu.
    cu siguranta vor fi multi care sa ajute.
  • -6 (8 voturi)    
    sceptic (Miercuri, 8 februarie 2017, 1:19)

    random_name [anonim]

    Am tot văzut știrea asta circulând pe mai multe site-uri.

    Are cineva o dovadă mai concretă decât o pagină A4 tipărită pe facebook?
    • +2 (2 voturi)    
      Am eu una format A3. E buna? (Miercuri, 8 februarie 2017, 11:46)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui random_name

      Pentru ce iti trebuie tie dovezi inregistrate la notariat? Vezi cum procedeaza majoritatea primarilor psd si militienilor din provincie. Primarii sunt suparati ca nu pot sa inceapa furtisagurilor din fondurile si prin metoda puse la dispozitie de tractoristul lor sef.
    • 0 (0 voturi)    
      primarul n-a dezmintit (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:12)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui random_name

      .
      • 0 (0 voturi)    
        am aflat cum stă treaba. (Joi, 9 februarie 2017, 0:55)

        random_name [anonim] i-a raspuns lui revo

        Ok, ok. Am văzut astăzi pe Realitatea că primarul nu dezminte.

        În schimb, am săpat mai mult...iar chemarea în judecată a fost cu mult înaintea protestelor din Piața Victoriei. http://imgur.com/a/i3KJo

        Nu zic că e îndreptățită sau nu, asta va hotărî legea. Personal credeam că asta s-a întâmplat în urma protestelor, și probabil nu eram singurul, dar uite că nu-i așa.

        Morala: Să fim vigilenți în continuare. :)
  • +1 (1 vot)    
    Las Fierbinti style (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:34)

    provest [utilizator]

    Parca acolo am mai vazut politistul care amendeaz pe toti cei care il supara pe primar.
  • 0 (0 voturi)    
    sustinere (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:04)

    dana35 [utilizator]

    putem sa mergem mai multi sa il ajutam la proteste ?
    cine este din zona.
    ideal .... sa fim 10.000 de oameni sa vedem ce mai zice marele primar zis ciuma rosie.
  • 0 (0 voturi)    
    Eroii din Vrancea (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:41)

    Ardeleanu [anonim]

    Ma bucur ca existati. Primarul o s-o ia in mana de Malineanu! Constitutia Romniei va garanteaza dreptul la libera exprimare.