VIDEO A treia zi de proteste in fata Palatului Cotroceni. Aproximativ 2.000 de oameni au cerut demisia presedintelui Iohannis / O parte dintre protestatari au fost adusi cu microbuze de Dolj/ Mircea Badea a fost la protest

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 16:59 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 2.000 de persoane au protestat, marti dupa-amiaza, circa 5 ore, pentru a treia zi consecutiv, in fata Palatului Cotroceni, cerand demisia presedintelui Klaus Iohannis, pe care il acuza ca a dezbinat poporul roman, scrie news.ro

UPDATE 21:41 Protestul de la Palatul Cotroceni s-a incheiat.

UPDATE 21:09
Mircea Badea afirma ca a fost la protestul de la Cotroceni: "Am fost reporter pentru Sinteza Zilei la protestul de la Palatul Cotroceni! Vedeti imaginile dupa ora 21.00", a scris el, pe contul lui de Facebook.

UPDATE 19:20
Aproximativ 2.000 de persoane s-au strans in fata Palatului Cotroceni, scandand impotriva presedintelui Klaus Iohannis si a DNA. Mai multi manifestanti au fost adusi la protest cu microbuze inmatriculate in judetul Dolj, scrie news.ro.

O parte a manifestantilor au fost adusi cu microbuze inmatriculate in judetul Dolj, ei fiind surprinsi de jurnalisti coborand din masini si alaturandu-se protestului.




UPDATE 18:11
Circulatia rutiera pe bulevardul Eroilor si strada Gheorghe Marinescu, in dreptul Palatului Cotroceni, a fost blocata de Politie, dupa ce aproximativ 700 de persoane s-au strans in fata Presedintiei.

Cei aproximativ 700 de protestatari scandeaza "Iohannis, nu uita, Romania nu-i a ta", "Mincinosule, renunta la imunitate", "Jos labele de pe votul meu", "Iohannis, hotul si criminalul tarii", "Ne este rusine cu acest presedinte", "DNA, fara cucuvea" si "Cuveaua Iohannis si ai lui si-au gasit beleaua".

Protestatarii au si pancarte in limba germana, pe care au scris "Iohannis, esti o rusine pentru tara".

Protestatarii au blocat circulatia din dreptul platoului oficial al Palatului Cotrocenii, iar fortele de ordine au inchis circulatia in zona, pe Bulevardul Eroilor si strada Gheorghe Marinescu, in dreptul Presedintiei.


Manifestantii scandeaza mesaje de sustinere a Guvernului Grindeanu, cerand totodata demisia presedintelui: "Sorin, nu uita, tara e de partea ta", "Iohannis si cu ai lui, tradatorii neamului",  "Nu suntem platiti, noi suntem uniti".

Oamenii care au venit la protest afiseaza pancarte pe care scrie: "Iohannis, bine ai face sa lasi Romania in pace", "Pierdut presedinte", "Iohannis, dictator, piroman", "Iohannis tradator de tara', "Nu cred in lupta dintre generatii", "Noi am votat tu ne-ai dezbinat, ne-ai dezonorat", "Esti suspendat".

Aproximativ 2.000 de oameni au manifestat si luni, timp de cinci ore, in fata Palatului Cotroceni, iar duminica, in prima zi de protest, numarul lor a fost de aproximativ 2.500.

Manifestatia de duminica s-a incheiat dupa aproximativ sapte ore, timp in care circulatia rutiera a fost blocata in fata Palatul Cotroceni, pe ambele sensuri ale bulevardelor Gheorghe Marinescu si Eroii Sanitari.

Protestul din fata Palatului Cotroceni a avut loc simultan cu manifestatia din Piata Victoriei, unde sase zile la rand s-au strans peste 100.000 de oameni, duminica numarul participantilor depasind 280.000.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

21235 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    Super (Marţi, 7 februarie 2017, 17:08)

    mitg [utilizator]

    Cat au primit?
    • +8 (8 voturi)    
      in jurul palatului cotroceni era plin de masini (Miercuri, 8 februarie 2017, 8:47)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      cu numere de OT si DJ...

      asistatii sociali / bugetarii aveau ei bani de benzina sau motorina?

      cat le-ai dat olguto? sau i-ai amentitat ca le sistezi ajutorul ori ca-i dai afara din serviciu
  • +29 (35 voturi)    
    150 de uameni (Marţi, 7 februarie 2017, 17:30)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    insumand vreo 20 de dinti...
    • -9 (11 voturi)    
      Esti insuportabil (Miercuri, 8 februarie 2017, 8:17)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      Parintii, amicii si cunoscutii tai cati dinti au in gura? Ca gura ta pute groaznic .
    • +6 (6 voturi)    
      Nu trebuiesc dispretuiti. Problema lor (Miercuri, 8 februarie 2017, 9:59)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      este ca nu-si dau seama ca au ajuns atit de amariti si necajiti din cauza psd-ului si a hotilor ce-l formeaza. Parca se numeste "sindromul Stockholm": cind incepi sa tii la cel/cei ce-ti fac rau.
  • +22 (30 voturi)    
    Saracii (Marţi, 7 februarie 2017, 17:35)

    mitg [utilizator]

    Facem cheta pt. control stomatologic?
  • -40 (48 voturi)    
    150 (Marţi, 7 februarie 2017, 17:39)

    om simplu din multime [utilizator]

    sa fim seriosi. sunt deja cateva sute.
    asta apropos de pressa care adevarul graieste.
    hn isi permite, n'are sticla.:-))
    • +38 (40 voturi)    
      Doar cateva sute? (Marţi, 7 februarie 2017, 18:15)

      cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Am vazut ieri o pancarta, spunea "Ghinion, venim 1 milion". Poate voiau sa zica "Ghinion, primim doar 1 milion"???

      Mai degraba din lipsa de imaginatie au furat pancarta din Piata Victoriei, se poarta la PSD.
      • -1 (23 voturi)    
        se limiteaza si ei (Marţi, 7 februarie 2017, 18:37)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui cristiaan

        la spatiul arondat de jandarmerie.
        c'asa'i in viata, depinde pe cine cunosti :-))
        • +9 (9 voturi)    
          Corect! (Marţi, 7 februarie 2017, 23:25)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Probabil ca vroiai sa-i lase in curtea palatului... poate chiar la masa...
        • +3 (3 voturi)    
          De ce nu inconjoara Palatul Cotroceni? (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:04)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Asa am inteles ca se face in strinataturi pentru ca legea acolo nu permite blocarea trotuarelor si a carosabilului. Si atunci oamenii se misca continuu in cerc si politia se uita la ei si cam atit.. Daca spatiul este mic si nu pot sa vina toti cei un milion, sa le dea careva iseea de a se plimba in jurul Palatului.
  • +37 (41 voturi)    
    Vai olgutza, doar atat poti......... (Marţi, 7 februarie 2017, 18:03)

    cartofil [utilizator]

    Cu toate amenintarile n-ai gasit mai multi asistati si nenorociti care sa te asculte ????????
    • +30 (30 voturi)    
      Cineva a filmat... (Marţi, 7 februarie 2017, 18:37)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ... zilele acesta ceva autobuze cu protestatari din provincie.
      Mi-as dori ca cineva sa-si rupa ceva timp pentru a urmari si filma flota de autocare oltenesti.
  • +30 (32 voturi)    
    Ura si violenta...nejustificata (Marţi, 7 februarie 2017, 18:09)

    morometu [utilizator]

    Asta emana cei carati acolo. De ce? E dreptul lor sa protesteze dar macar sa stie de ce. Mi se pare penibil cand sunt adusi pe baza de convocatoare, platiti, transportati din te miri ce zone. Este o mare sfidare la adresa noastra cei ce platim impozit pe salarii deoarece asistatii sociali sunt platiti din impozitul pe salarii ce este transferat la bugetele locale. Adica noi platim ca sa fim ...injurati. Cred ca ar fi interesant ca presa sa ne ofere si cateva informatii de intres public pe aceasta tema: numarul asistatilor sociali din anumite judete sarace si sumele ce se platesc acestora. Sa nu mai putem fi""manipulati"".
  • +22 (22 voturi)    
    Nu pot sa nu rad (Marţi, 7 februarie 2017, 18:46)

    Lespezi [utilizator]

    de lipsa originalitatii, logicii si a rimei din slogane.
    Doar cateva, pour la bonne bouche:
    - renuntarea la imunitate. E cumva anchetat sau cercetat si noi nu stim? Alternative facts..
    - Piroman. Macar de ar stii ce inseamna..
    - daca bagau un "Sorinele, nu uita.." in aia cu tara iesea de un cantecel. Na, le dau ideea fara bani!
    Pe scurt, superfasait.
  • +30 (30 voturi)    
    Ce cioncidenta (Marţi, 7 februarie 2017, 19:48)

    LaScurt [utilizator]

    Surprinzator, au coborat din autocare de Dolj. Olguta, ai legatura
  • +25 (25 voturi)    
    Manifestantii psd (Marţi, 7 februarie 2017, 19:49)

    Bazil [utilizator]

    fac parte din categoria "oameni cu care ne mandrim"!!!!!!!!
  • +10 (18 voturi)    
    Parca era ilegala contramanifestatia ... (Marţi, 7 februarie 2017, 20:39)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    cel putin , in Bucuresti .Nu cunosc in Dolj sau Teleorman.
    #Ochii pe voi ;)
  • +13 (15 voturi)    
    Alo, 112? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E acolo? Ca doamne fereste, la vârsta lor....
  • +15 (17 voturi)    
    Patetic (Marţi, 7 februarie 2017, 21:23)

    reiand [utilizator]

    Asta e tot ce pot să-aducă? Bag seama că nici comuniștii nu mai sunt ce-au fost. Lui Iliescu, mentorul lor care a adus mineri să bată stundenții, probabil îi e jenă de "performanța" lor.
  • +19 (21 voturi)    
    mircea badea !? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:23)

    nicknolteanu [utilizator]

    ce dracu cauta van Dam asta acolo , poate e la buzunare , sau ,ce ? , el e ploscar,,,,?!
  • +15 (17 voturi)    
    Gata (Marţi, 7 februarie 2017, 21:42)

    codrutz_74 [utilizator]

    e ora de plecare..ca in fiecare seara la 21:45 pleaca autocarele
  • -25 (29 voturi)    
    Numai unii au voie sa protesteze? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:53)

    Miky60 [utilizator]

    Dupa logica celor din piata Victoriei sau care comenteaza aici, oricine nu este de acord cu cei din piata Victoriei ar trebui sa taca sau, mai direct, sa fie dusi in lagare de concentrare si arsi ca nu gandesc asa cum vor cei din piata Victoriei? De ce? Nu au voie sa gandeasca cum le poruncesc cei din strada? Nu ai voie la alta parere?
    • +19 (19 voturi)    
      Cum sa nu (Marţi, 7 februarie 2017, 22:54)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Sa ai alta parere si sa mergi sa o sustii, din comvingere denota caracter si curaj. Sa te duca cu microbuzul si sa iti spuna ce sa strigi denota... ia sa vedem daca ghicesti.
    • +5 (5 voturi)    
      PENTRU CE (Marţi, 7 februarie 2017, 23:18)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      .nu sunteti de acord? Concret!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu are cum sa-i duca .. (Marţi, 7 februarie 2017, 23:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ... in lagarele de concentrare, ca alea sunt deja aglomerate cu basistii pe care i-ati tot vanat voi timp de 10 ani.
  • +12 (12 voturi)    
    who is bircea madea ? (Marţi, 7 februarie 2017, 23:35)

    nalbaroiu [utilizator]

    Ce mai conteaza la o asa stire importanta prezentata de dvs, ce a facut ipochimenul asta ? Parca mai important e ca au fost 2000 de omuleti, sau badita i-a echlipsat pe toti ? Incercati sa evitati stiri cu acest individ, e oricum przent pe sticla la TV-urile parintilor nostri care numai pe A3 se uita si-l simpatizeaza..ca e furmos micutul..e simpatic..manca-l-ar mama....
    • 0 (0 voturi)    
      Conteaza.. (Miercuri, 8 februarie 2017, 12:37)

      codrutz_74 [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

      pentru ca el urla pe post ca vrea sa iasa lumea in strada!!!..sa fie alegeri anticipate, uite ca au iesit..si de o parte si de cealalta. Se vede CLAR diferenta intre cele doua tabere in nivelul de cultura.. inteligenta dupa interviurile luate la "cald", la fata locului...
      Sunt sigur ca a vazut si el asta cand a fost in mijlocul lor...
      A.., si parintii mei(pensionari) stiu sa foloseasca telecomanda si au inteles cum sta treaba cu "propaganda"
  • +4 (4 voturi)    
    Libarca (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:23)

    hamangiu [utilizator]

    Din pacate pensionarii sunt cei mai vulnerabili la manipulari..pe vremuri era idea preconceputa ca tot ce se spune la televizor e adevar pur..am vazut la tv. cum sa nu fie adevarat ?
    Cat despre Badea..vorba lui Oreste..e o libarca...
  • +1 (1 vot)    
    porc (Miercuri, 8 februarie 2017, 11:14)

    gituca [utilizator]

    Cum de a lipsit Radu Banciu, zis CAP DE PORC, care continua sa-l atace la modul cel mai murdar pe Iohannis? Acum se potriveste perfect si se completeaza cu cealalta jivina, Mirce Badea.
  • +1 (1 vot)    
    posibil (Miercuri, 8 februarie 2017, 12:36)

    izu51 [utilizator]

    Cand cineva in cunostinta de cauza alege si voteaza un infractor dandu-i puterea parlamentara ,nu se numeste favorizarea infractorului ?Este complice si deci culpabil oricum !
  • 0 (0 voturi)    
    participantii la controceni (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:11)

    revo [utilizator]

    Mie mi se par cam prea tunsi si burtosi. Cine sa corespunda profilului mai bine decat polistii lui Carmen Dan? Cred ca e necesara o ancheta.

    http://adevarul.ro/news/eveniment/un-reporter-adevarul-i-a-urmarit-cei-plecau-protestul-antiiohannis-autocare-masini-8_589a1d8d5ab6550cb83cb93f/index.html