Tariceanu acuza DNA de "imixtiune nepermisa" in activitatea Guvernului

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 15:45 Actualitate | Esenţial

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Seful Senatului acuza Directia Nationala Anticoruptie de "imixtiune nepermisa" in activitatea guvernului, dupa ce procurorii DNA au inceput sa analizeze modul in care a fost adoptata celebra ordonanta de urgenta 13 din 31 ianuarie 2017, care a provocat protestele masive de strada.

Calin Popescu Tariceanu a sustinut ca "rolul de control al Guvernului este exercitat de Parlament" iar guvernului este o "putere separata in stat".

Acesta a acuzat o "o dubla anomalie", sustinand ca "anchetarea deciziilor politice ale guvernului nu s-a pomenit nicaieri in Europa" iar "raspunderea pentru aceste acte e una politica si guvernul trebuie sa dea socoteala in fata electoratului" sau a Parlamentului.

In plus, crede el, ancheta DNA "submineaza indirect autoritatea Parlamentului".

"Aceste lucruri vor trebui rezolvate si ele la un moment dat", a sustinut Tariceanu, care a adaugat ca, in caz contrar, se risca intrarea in "zona de republica a procurorilor".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6196 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    normal (Marţi, 7 februarie 2017, 15:52)

    vh [utilizator]

    Domnule sobolan, nicaieri in Europa Guvernul nu a dat o ordonanta care sa scape de raspundere colegii de partid.

    PS: vorbesc de normalitate aici, sigur s-a mai intamplat in istorie, dar in vremuri mai anormale :)
    • +8 (12 voturi)    
      DNA este vinovat pt ca acest individ e in libertat (Marţi, 7 februarie 2017, 16:22)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui vh

      Daca si-ar fi facut datoria, acest corupt era dupa gratii si nu mai facea rau tarii.
    • +7 (9 voturi)    
      Alde Traiceanu (Marţi, 7 februarie 2017, 16:28)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui vh

      vrea sa vanda toata Romania si zice ca DNA nu are dreptul sa se bage.Din cauza ca au castigat alegerile pot sa vanda Romania.Ca asta este legitimitatea .La capitolul cu cetatenii sa o duca bine .
    • +3 (3 voturi)    
      motoriclene (Marţi, 7 februarie 2017, 17:05)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui vh

      mbah inima zburdalnica, guvernati in respectul legii, altfel o sa ajungeti incolonati cu bratari la maini si o sa mancati la gamela tot psd-ul si tot aldele , in sir indian.

      care e nemultumit poate minca si din palma, nu-i bai.

      legea e la fel pentru toti, inclusiv pentru voi.
      si nu mai schimbati legile dupa cum va vine, ca sa puteti fura, ..... gasiti metode de guvernare mai creative, mbah, ce dreaku.
      uitati-va in jurul vostru,la vecini.

      cui nu-i convine, ghiozdanele si la scoala.
      cu bilet de trimitere de la brutarie.
  • +28 (34 voturi)    
    Sterling Popescu,te simti rau ?Penal nelinistit? (Marţi, 7 februarie 2017, 15:55)

    Plagarus [utilizator]

    26 de ani de politica scabroasa ?
    Doar interesul poarta fesul,acestui martor mincinos !
  • +22 (26 voturi)    
    DNAmania penalului Sterling Popescu T. (Marţi, 7 februarie 2017, 15:57)

    Plagarus [utilizator]

    La ce-l asteapta,ori se imbolnaveste grav, ori pleaca pe urmele lui Ghitza !
  • +23 (27 voturi)    
    Cine este asta? (Marţi, 7 februarie 2017, 15:58)

    mitg [utilizator]

    Cartitele rusesti primesc lopeti in cap, nu spatiu in presa.
  • +24 (28 voturi)    
    Taricene cum e cu marturia mincinoasa? (Marţi, 7 februarie 2017, 16:00)

    za-k [utilizator]

    Nu mai prezinti nici o incredere, asta daca ai avut-o vreodata :)

    E foarte bine sa ancheteze cum au favorizat Guvernu' penalii! Tu nu vrei ca esti penal, ghinion!
  • +26 (30 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 7 februarie 2017, 16:01)

    QossMean [anonim]

    "Ce rai sunt politistii, nu ne lasa sa furam!", zise hotul.
  • +26 (30 voturi)    
    siturile rusesti (Marţi, 7 februarie 2017, 16:01)

    mavis [anonim]

    ti-au preluat declaratia cu romexit tradatorule ne vrei afara din UE
    • +6 (8 voturi)    
      Nu stim (Marţi, 7 februarie 2017, 16:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      El nu vrea nimic decât să se îmbuibe, dar ăsta e ordinul pe care l-a primit.
  • +24 (28 voturi)    
    Mizerabil, ca de obicei. (Marţi, 7 februarie 2017, 16:02)

    Andradda [utilizator]

    Asta e Tariceanu.
  • +4 (6 voturi)    
    Cand munceste? (Marţi, 7 februarie 2017, 16:09)

    AdrianRO [utilizator]

    Eu il vad ca iese in stanga si in dreapta si acuza in continu, cand mai munceste daca tot sta si acuza pe toti?
    Si cand a fost premier a fost mai preocupat de dezbateri decat de munca.
  • +2 (4 voturi)    
    I-auzi (Marţi, 7 februarie 2017, 16:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi cine v-a pus să puneti un guvern de borfasi care sa se tina de porkării? Cam cât crezi că o sa fii deasupra legii? Tu, cel putin, esti un traficant de influenta si un corupt recunoscut. E scârbă lumii de tine, bă, lepră de kgb-ist. (Ca ai fost trimis cu misiune sa distrugi PNL, nu mai amintesc, ca se stie)
  • +4 (6 voturi)    
    E niște porci, dom'le... (Marţi, 7 februarie 2017, 16:13)

    midufi [utilizator]

    Nu ne lasă să furăm, aștia...
    Da' cum se poate asta, tovarăși ?
  • +6 (8 voturi)    
    avem nevoie de astfel de declaratii (Marţi, 7 februarie 2017, 16:27)

    Claudiu-N [utilizator]

    cu cat dati mai multe cu atat veti pieri mai repede si nu mai crede nimeni in voi ...
    nu mai treceti de 15% ever (PSD + ALDE) ....iar gunoiul tau de partind din curve nu o sa mai ajunga la 1% ..
    Presedinte nu ati avut si nu veti avea niciodata ...
  • +7 (9 voturi)    
    dezinformezi (Marţi, 7 februarie 2017, 16:29)

    ice666 [utilizator]

    DNA cerceteaza daca n-ati incalcat legea cand ati dat ordonanta, nu continutul ei. Nimeni nu contesta dreptul guvernului sa dea ordonante. Problema e sa nu le dai incalcand legea.
    Dovada cea mai buna ca stii ca puteti fi luati la intrebari este faptul ca in cadrul acestei ordonante ati incercati sa va puneti la adapost in cazul emiterii, aprobarii sau adoptarii actelor normative. Asa ca ciocu mic si nu mai dezinforma.
  • +8 (10 voturi)    
    imixtiunea cu permisiunea cetatenilor e voie? (Marţi, 7 februarie 2017, 16:36)

    mnicku [utilizator]

    eu le permit sa intre in voi ca-n brinza si banuiesc ca multi alti oameni isi dau acceptul . Pina una alta jos labele de pe DNA .

    sa-ti desenez ?......
  • +5 (7 voturi)    
    slinos (Marţi, 7 februarie 2017, 16:52)

    mistydo [utilizator]

    Prin tarile banabiere mai ai parte de astfel de presedinei de Senat.. Se straduie din rasputeri sa impuna dictatura BILETELULUI ROZ!
    Pe holul Parlamentului hotul striga hotul!
  • +1 (1 vot)    
    Noi (Marţi, 7 februarie 2017, 18:24)

    miss saloane [utilizator]

    Il acuzam de melanj.
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate baiatul! (Marţi, 7 februarie 2017, 18:36)

    Lespezi [utilizator]

    Cu subminarea autoritatii Parlamentului.
    Doar ca nu indirect, ci direct, si nu de catre DNA, ci de catre parlamentari.
  • 0 (0 voturi)    
    manipulatorul (Marţi, 7 februarie 2017, 20:21)

    ZinaRebeleanu1 [anonim]

    Intr-o tara normala se respecta principiile enuntate de domnul C.P.Tariceanu. Intr-o tara in care Presedintele Senatului este acuzat de minciuna si de favorizarea infractorului , iar Presedintele Camerei este condamnat penal , Parlamentul nu are autoritatea morala sa controleze, nimic, pana nu-i elimina . In aceasta situatie cred ca-i bine ca sunt anchetate de DNA eventualele abuzuri de putere.
  • 0 (0 voturi)    
    Taricene, iti tremura izmenele? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:16)

    BanateanulVesel [anonim]

    foarte bine face DNA ca se baga, altfel penalii acestia , ar fura dupa bunul lor plac. Ca echipa Laurei incearca sa opreasca o lege care inlesneste furtul, este o decizie bine venita, Sper ca nu va trebui sa asteptam mult, pana sa inceapa campionatele de table si sah la Jilava, intre Tariceanu si Dragnea. Suporteri o sa fie cei 60 parlamentari penali..
  • 0 (0 voturi)    
    asta nu si-a dat inca demisia ? (Marţi, 7 februarie 2017, 21:39)

    blackone [utilizator]

    Poate ar trebui sa-l ajutam sa-si dea demisia cat mai curand pentru ca nu mai are nici-o legitimitate atat timp cat cei care l-au contestat sunt mai multi decat cei care l-au votat. Maimutoiul asta se crede zeu dar in spatele lui nu sunt decat 400.000 de asistati social si pensionari care l-au votat (poate chiar mai ptini ca au mai dat coltu intre timp). El spune ca guvernul este o putere separata in stat, pai si justitia este o putere separata in stat si a-ti intrat cu buldozerul in ea. Ati incercat sa subminati statul de drept legalizand furtul in Romania.
    Pai cum vine asta: un primar aduce un prejudiciu de pana la 200.000 lei primariei pe care o conduce , iar statul pentru a-si recupera banii trebuie ca acel primar sa se autodenunte pentru ca DNA-ul nu mai poate ancheta decat peste aceea suma. Chiar daca ar avea procese de constiinta si s-ar autodenunta, el da statului inapoi ce a furat si gata, nici-o peapsa, nimic. Maine face acelasi lucru pentru ca nu ar risca nimic. Oare cat de prosti ne-ati crezut cand ati conceput aceea ordonanta.