Sorin Grindeanu: Am cerut Ministerului Justitiei sa stopeze proiectul de modificare a Codului penal. Pentru a zecea oara, orice initiativa va urmari strict punerea in acord cu deciziile CCR

de I.C     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 14:08 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea vrea remanierea guvernului Grindeanu
Foto: Agerpres
Premieul Sorin Grindeanu a declarat marti ca el a fost cel care a cerut Ministerului Justitiei sa stopeze activitatile de elaborare a unui proiect de lege ce viza modificarea Codului penal, proiect anuntat de altfel luni dimineata de ministrul Justitiei Florin Iordache, in urma abrogarii OUG 13/2017. Grindeanu a aratat ca "orice initiativa de acest tip a Ministerului Justitiei este neconforma" cu solicitarile pe care premierul le-a facut in sedinta de Guvern. Sorin Grindeanu a afirmat in repetate randuri marti ca modificarea Codului Penal va viza "strict" punerea in acord cu deciziile Curtii Constitutionale.

Intrebat in legatura cu anuntul Ministerului Justitiei ca nu lucreaza la niciun proiect de modificare a Codului Penal, Grindeanu a confirmat ca el este cel care a solicitat acest lucru.

"Am cerut Ministerului Justitiei sa stopeze orice fel de initiativa", a declarat Grindeanu, adaugand totodata ca este ncesar ca toate deciziile CCR sa fie transpuse cat mai rapid in legislatia nationala.

"Orice initiativa de acest tip a Ministerului Justitiei este neconforma cu ce am cerut in sedinta de guvern", a spus premierul.

La insistentele jurnalistiulor, Grindeanu a declarat "pentru a zecea oara, orice initiativa va urmari strict sa se puna in acord Codul penal cu deciziile CCR”.

Intrebat daca vrea ca o initiativa de modificare a Codlului penal sa vina din Parlament, premierul a spuns ca "nu sunt eu cel mai in masura sa va spun in acest moment".


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

13041 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    astia Nu se lasa, ii dau inainte!!! (Marţi, 7 februarie 2017, 14:14)

    MirceaIo [utilizator]

    Astia nu se lasa mai nene!!! Ii tot dau inainte ca nu ies violatorii din puscarie. Cati violatori sunt in puscariile din Romania in present! Exista o statistca???
    • +2 (2 voturi)    
      Poate ii asteapta pe aia de la Vaslui (Marţi, 7 februarie 2017, 14:59)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      ca prea se agita pesedistul de la Vaslui ,Ragalie ala de PSD de Vaslui.Violatorii aia sunt activul de baza ai PSD si se lupta pentru ei.
  • -6 (20 voturi)    
    Nu va potoliti? (Marţi, 7 februarie 2017, 14:20)

    Francisc 1 [utilizator]

    va fi razboi civil ! altfel nu se poate discuta cu voi !
  • +15 (19 voturi)    
    Livache, (Marţi, 7 februarie 2017, 14:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    oare de ce naiba nu te crede lumea si va iesi din nou in strada? Ai vreo banuiala? Eu, unul, cred ca esti o mare canalie si minti asa cum respiri.
  • +17 (17 voturi)    
    mda (Marţi, 7 februarie 2017, 14:26)

    mihai.mihaita [utilizator]

    tu ceri dar nimeni nu te asculta!
    daca nu te cheama dragnea...
    • +4 (4 voturi)    
      Pentru a 11 a oara (Marţi, 7 februarie 2017, 14:57)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      nu mai mintii.O 13 a fost dedicata lui Dragnea si tuturor coruptilor din PSD.O 13 nu a respectat nici o cerere a CC.CC nu a cerut 200.000 si nici jnu a declarat neconstitutional art ref la Abuzul in serviciu.De ce ai mintit.CC a declarat ca ESTE constitutional .Daca se refera la o incalcare a legii.Foarte clar.Este veident ca despre incalcari ale legii vorbim.Altfel nu este infractiune.Unde zice curtea ca trebuie sa se declare ca hotararile emise de autoritati nu sunt obiectul abuzului in servicu?Pai tocamai prin asemena acte se fac abuzuri in serviciu si se fura bani.De ce minti pentru a 10 oara?Nu ai rusine? Ia putina de la Dragnea ca nici el nu are.
    • +4 (4 voturi)    
      oricum (Marţi, 7 februarie 2017, 15:06)

      normalpeople [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      orice spune nu are nicio valoare, nu il mai crede nimeni...
  • +15 (17 voturi)    
    CCR nu este singura problema (Marţi, 7 februarie 2017, 14:26)

    jackalphonse [utilizator]

    Favorizarea mascata a infractorului este problema.
  • +16 (18 voturi)    
    Mai repetati (Marţi, 7 februarie 2017, 14:27)

    florian3619 [utilizator]

    a 11-oara si pentru Seful PSD, a 12 oara pentru senatorul Serban, si a 13 oara pentru Tariceanu. Din cele 10 ori, cred ca v-ati adresat pietii abia acum; celelelte or fi fost in familie si lui Ciordache care, (ca ) caracalen semet face ce-i trece prin cap si ce-i transmite Dragnea.
    • +4 (4 voturi)    
      A 14 oara (Marţi, 7 februarie 2017, 14:36)

      accidutzu13 [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

      pentru Nicolicea, sa nu-l uitam!
  • +16 (18 voturi)    
    Problema e: cine va mai crede?? Probabil (Marţi, 7 februarie 2017, 14:32)

    ilex2013 [utilizator]

    in fictiunea aia paralela cu realitatea creata de RTV, Antena 3 mai sunt unii cum era unicul manifestant din Alba sau Ploiesti care compun milioanele pe care le vede Dragnea ca tin cu el si care prefera minciuna, hotia, coruptia prezentate ca virtuti si inca nu inteleg ca locul borfasilor e la puscarie nu in fruntea tarii.
  • +6 (6 voturi)    
    imi place de doamna Grindeanu (Marţi, 7 februarie 2017, 14:41)

    opinius [utilizator]

    aparent de ea stie de frica mai mult decat de Dragnea. Cred ca l-a bagat in sedinta si i-a zis: Sorine, tu esti om cinstit, ia mai da-I dracului, nu te face tu de rusine pentru ei.

    Oricum, ar trebui sa se dezica total de proiect (ca sa nu ramana definitiv cu rusinea) si sa demisioneze.
  • +6 (6 voturi)    
    Grindene nu fi argatul l'u Dragnea Liviu !! (Marţi, 7 februarie 2017, 15:09)

    Plagarus [utilizator]

    Poti avea soarta trepadusului Iordache + oprobiul lumii destupate la cap,cea care plateste pensiile romanilor stirbi si scrantiti de media retrograda.
  • +6 (6 voturi)    
    nota 1 pentru ca au fost prins furand viitorul Rom (Marţi, 7 februarie 2017, 15:21)

    AlinaStere [anonim]

    Poporul a cerut: abrogate, apoi plecati. Si cererea vine si din partea celor care i-au votat. S-au compromis, nu ii mai poti lasa sa guverneze ca unii care numai la hotii le e gandul: ordonanta 9, credite fara limite, ordonanta 13 jaf organizat legal. Sa isi asume faptele. Cand te prinde copiind la examen, nu ii spui profesoarei: Ia foaia si acum scriu ce stiu...Nu, iei nota 1 pentru copiat si afara din examen. La fel si iei, au nota 1 pentru ca au fost prins furand viitorul Romaniei.
    Tot globul se uita la Romania, in toate ziarele lumii se vorbeste despre cele mai mari proteste din Romania de dupa revolutie, in orice alta tara politicienii ar fi avut onoare si ar fi demisionat de mult...Poporul nu va renunta pana nu pleaca acest Guvern.
  • +2 (2 voturi)    
    Uitati-va la privirea "ucenicului"... (Marţi, 7 februarie 2017, 16:00)

    Olyx [utilizator]

    pe care i-o arunca "maestrului"...Spune totul si arata netarmurita satisfactie pentru cele auzite. Sa mai creada cineva ca omul ar putea incerca o "dizidenta" fata de "maestru" ?!! Doamne-fereste !