Jean-Claude Juncker: Cred ca Romania este in curs de a-si reveni

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 12:24 Actualitate | Esenţial

Jean Claude Juncker
Foto: Facebook
Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker considera ca Romania pare sa fie in curs "de a-si reveni", relateaza News.ro. Intrebat, intr-o conferinta de presa comuna cu seful diplomatiei de la Paris, Bernard Cazeneuve, daca a discutat cu Cazeneuve despre ce se intampla la Bucuresti, Juncker a raspuns afirmativ, completand ca vrea ca Romania sa isi revina.

"Vicepresedintele Timmermans si cu mine am reactionat, cred ca printr-un comunicat, miercurea trecuta, pentru a avertiza Romania sa nu o ia pe o cale care nu este conforma cu cererile minime ale Europei. Am constatat ca, ulterior, Guvernul roman a retras decretele sau ordonantele", a spus el.

"Am discutat indelung la Malta si cu presedintele Romaniei si vreau ca Romania sa isi revina si cred ca este in curs de a-si reveni", a adaugat oficialul european.

Si Cazeneuve a anuntat ca situatia din Romania a figurat printre subiectele abordate in cursul intalnirii de la Bruxelles. "Avem exact aceeasi pozitie. Am discutat cu presedintele Juncker in acest domeniu, asa cum am evocat si problema Poloniei. Suntem exact pe aceeasi lungime de unda", a dat el asigurari.

Marti, purtatorul de cuvant al Comisiei Europene, Margaritis Schinas, a avertizat ca Romania a inregistrat un regres in ceea ce priveste dovedirea ireversibilitatii reformelor, ceea ce este posibil sa fi afectat sansele de ridicare a Mecanismului de Cooperare si Verificare pana la finalul mandatului actualei Comisii Europene, asa cum a promis anterior presedintele C.E. Jean-Claude Juncker.

De asemenea, presedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, si prim-vicepresedintele CE, Frans Timmermans, au subliniat intr-o declaratie comuna publicata miercuri, ca lupta anticoruptie trebuie sa avanseze, nu sa fie subminata, ei precizand ca urmaresc "cu foarte mare ingrijorare" evolutiile recente din Romania.


Citeste mai multe despre   






















6651 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Poate isi revine (Marţi, 7 februarie 2017, 12:48)

    aladdin [utilizator]

    Dar mai bine mentinteti MCV-ul.
    • +14 (14 voturi)    
      PSD a facut Romania subiect de discutie in UE (Marţi, 7 februarie 2017, 13:14)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      cine plateste pt distrugerea imaginii romaniei in UE ?

      toti romanii vor plati pt ca PSD a vrut sa-si elibereze condamnatii, penalii. am ajuns ca Franta, Germania si altii sa discute despe Romania, cu ingrijorare.

      asta e programul PSD de guvernare?
      • +3 (3 voturi)    
        este programul de la (Marţi, 7 februarie 2017, 13:48)

        DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

        Krem Lin !
      • +3 (3 voturi)    
        nu, (Marţi, 7 februarie 2017, 13:51)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        asta este doar inceputul... continuarea pot fi omuletii verzi anuntati de Firea. Iar sfarsitul - previzibil.
  • -8 (8 voturi)    
    Ba dimpotriva... (Marţi, 7 februarie 2017, 13:20)

    Gigi Kent [utilizator]

    Herr Klaus este inca in crize. Asa a zis acum ...

    Astia (si Klaus, si Juncker si altii ca ei) sunt ca piromanul care da foc unei case si apoi striga "arde, arde ... nemerncii aveau lemn in casa!". Vina si responsabilitatea asa zisei crize ii apartine intaiului protestatar al tarii, Klaus Sechs Häuser Iohannis.
  • -6 (6 voturi)    
    Ce ai nene? (Marţi, 7 februarie 2017, 13:45)

    Toni_Romania [utilizator]

    Esti ingrijorat de multinationalele tale instalate in Ro si care detin 80% din economie, moca? Pai ele sunt ok, se umflu de bine ce le este. Dand leafa minima la muncitori. Norocul lor de politicienii tembeli romani ce au dat legea cu leafa minima.
    • -1 (3 voturi)    
      Da, și eu sunt îngrijorat (Marţi, 7 februarie 2017, 14:10)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Degeaba luăm noi 4000-5000 de euro pe lună salariu dacă cursul o ia razna, nu mai are nici Dragnea de unde să dea pensii și iar iese lighioana cu 4 dinți și 120 de ochi pe stradă să strige în fața Palatului Cotroceni.
    • +1 (1 vot)    
      Esti cumva un asistat? (Marţi, 7 februarie 2017, 20:23)

      DrStrange [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ai idee cat din PIB sunt taxele si veniturile aduse de multinationale? De firmele de IT? Bani pe care ii sifoneaza pe urma baronii pentru firmele, amantele lor, in timp ce copiii la tzara fac in wc-urile din curtea scolii , daca au o scoala?! Cine sa plateasca pensiile, spitalele, politia, pompierii daca nu sectorul privat?
      • 0 (0 voturi)    
        ma bucur (Miercuri, 8 februarie 2017, 9:35)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui DrStrange

        Ma bucur ca tu crezi ca multinationalele isi platesc impozitele cum face un minimarket de cartier, belit la sange de Fisc.
  • -3 (7 voturi)    
    DA (Marţi, 7 februarie 2017, 13:53)

    A310 [utilizator]

    Romania sa isi revina , adica sa nu cumva sa indrazneasca sa iasa din pozitia de colonie , spoliata de toate resursele .
    • -4 (4 voturi)    
      exact (Marţi, 7 februarie 2017, 14:07)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Este exact "consensul" lui ILICI 1990. Cu alta insigna.
  • -3 (5 voturi)    
    Omuletul e ingrijorat (Marţi, 7 februarie 2017, 13:54)

    Toni_Romania [utilizator]

    Vrea sa linisteasca populatiile furioase pe jaful politicienilor (nu doar pe afacerea Psd - OUG 13), Ca o instabilitate majora in RO ar periclita multinationalele si bancile vest instalate aici.
  • -3 (5 voturi)    
    Foarte corect (Marţi, 7 februarie 2017, 14:21)

    A310 [utilizator]

    cred ca va amintiti cand a venit Angela Merkel in Romania , a venit sa someze guvernul Romaniei sa dea banii firmelor germane , atat si nimic mai mult .
    • -3 (3 voturi)    
      exact (Marţi, 7 februarie 2017, 14:34)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui A310

      De altfel mare parte din creditul-mamut Fmi de 20 miliarde euro cica a mers la furajarea bancilor private vest instalate in Ro.
  • -1 (3 voturi)    
    Bineinteles (Marţi, 7 februarie 2017, 15:26)

    A310 [utilizator]

    Ca basescu a hotarat sa sacrifice romanii in favoarea bancilor . De asemenea este de reamintit ca Codul Muncii a fost realizat in conformitate cu solicitarile Consiliului Investitorilor Straini , respectiv prin acest cod a lasat salariatul la cheremul angajatorului , s-au desfiintat contractele de munca la nivel republican . A fost legiferat statutul de SCLAV al salariatului .
  • -2 (2 voturi)    
    check this (Marţi, 7 februarie 2017, 15:29)

    Toni_Romania [utilizator]

    http://www.dailymail.co.uk/debate/article-3667054/Still-sneering-Britain-boozy-bully-sums-s-rotten-EU.html