Premierul Grindeanu se intalneste marti cu reprezentanti ai Ambasadei SUA si ai Bell Helicopter

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 10:13 Actualitate | Esenţial

Premierul Sorin Grindeanu se intalneste marti, la Palatul Victoria, la ora 10,30, cu reprezentanti ai Ambasadei SUA si ai companiei Bell Helicopter, informeaza Biroul de presa al Guvernului, informeaza Agerpres.

La intalnire participa si ministrul Economiei, Alexandru Petrescu.

In plin avant de achizitii, Armata nu a initiat deocamdata nici o actiune concreta pentru innoirea flotei de elicoptere.

Armata Romana a dat, chiar in ultimele zile din 2016, contracte directe de 78,7 milioane de euro pentru a moderniza si a repara o parte din vechile elicoptere IAR-330 Puma si IAR 316B Alouette din dotare.

Dincolo de Airbus, care a deschis o fabrica in tara, pentru o eventuala colaborare cu statul roman in materie de elicoptere s-a aratat interesat si Bell Helicopter. 

Anul trecut, americanii declarau la salonul de armament de la Baneasa ca Romania ar putea cumpara elicoptere de atac AH-1Z Viper, iar in toamna au si semnat un memorandum cu IAR Ghimbav pentru servicii de mentenanta la modelul propus. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4133 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    O veste bună. (Marţi, 7 februarie 2017, 10:20)

    asavreau [utilizator]

    Premierul Grindeanu nu mai lucrează noaptea.Să fie semn că acum nu lucrează cu hoții?
    • +3 (3 voturi)    
      . (Marţi, 7 februarie 2017, 10:47)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      E noapte în SUA, ne adaptăm.
  • -4 (8 voturi)    
    Urmeaza un contract gras pentru Bell? (Marţi, 7 februarie 2017, 10:21)

    taro [utilizator]

    asa pentru linistea guvernului ca sa nu mai dea ambasadorul SUA declaratii in presa.
  • -9 (11 voturi)    
    ha (Marţi, 7 februarie 2017, 10:26)

    Mazeta [utilizator]

    NATO a cerut 2% din PIB pentru „apărare”. Germania are 1.19%. România, fără număr!
    • 0 (0 voturi)    
      xxx (Marţi, 7 februarie 2017, 19:16)

      beradi17 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bugetul Germaniei reprezinta 1,22% din PIB in 2017. Stii cat inseamna? 37 de miliarde de euro
  • +7 (9 voturi)    
    ? (Marţi, 7 februarie 2017, 10:29)

    karula [utilizator]

    Ii ofera astia un elicopter?
    Daca trebe' sa l plateasca si nu i ajung banii, sa spuna!
  • +2 (4 voturi)    
    ? (Marţi, 7 februarie 2017, 10:29)

    karula [utilizator]

    Ii ofera astia un elicopter?
    Daca trebe' sa l plateasca si nu i ajung banii, sa spuna!
  • -4 (6 voturi)    
    Ce face (Marţi, 7 februarie 2017, 10:32)

    Frank777 [utilizator]

    Iar vinde ceva.Daca a facut fabrica Airbus si produce la Ghimbav elicoptere de ce mai cere de la americani?Comenzile in Romania pentru Armata Romana.Ce sa ne bagam cu americanii care produc la ei in tara?Mai bine sa aiba de lucru muncitorii nostri decat cei americani!
  • +9 (11 voturi)    
    sa le-o zica p-aia cu multinationalele (Marţi, 7 februarie 2017, 10:36)

    georgebb [utilizator]

    Acum este ocazia lui: Cu strainii afara din tara, huooooooooo !!!!

    Credeti ca il tine ? :-))
  • -5 (5 voturi)    
    ce discuta cu astia, (Marţi, 7 februarie 2017, 10:55)

    Stapanu [utilizator]

    comisionu'???
  • -1 (1 vot)    
    Sa nu se imbolnaveasca si americanii (Marţi, 7 februarie 2017, 15:17)

    Lespezi [utilizator]

    dupa intalnirea asta.
    Seful NATO macar a avut timp sa se imbolnaveasca inainte de a se intalni cu Melescanu.