Curtea Constitutionala va analiza miercuri sesizarile primite de la Iohannis si CSM privind conflictul institutional. Sesizarea lui Ciorbea, discutata joi

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 9:28 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
Curtea Constitutionala a Romaniei va discuta miercuri cererile presedintelui Klaus Iohannis si sefei Consiliului Superior al Magistraturii, Mariana Ghena, privind constatarea unui conflict intre puterile statului, au comunicat pentru Agerpres oficiali ai CCR. 

Sesizarea Avocatului Poporului privind neconstitutionalitatea ordonantei de urgenta referitoarea la modificarea Codurilor penale va fi discutata de CCR joi.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6346 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    Ce-o sa se intample daca la final se constata (Marţi, 7 februarie 2017, 9:35)

    xrogo [utilizator]

    c-a fost data in conditii legale si este constitutionala,cade strada sau este demisa!
    • -7 (17 voturi)    
      simplu (Marţi, 7 februarie 2017, 10:06)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Dacă OUG este declarată constituțională, CCR este PSD. Dacă OUG este neconstituțională, CCR este Justiția!
      • +3 (3 voturi)    
        Pai (Marţi, 7 februarie 2017, 10:46)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Pai nu s a vazut pana acum clar ca CCR e mereu cu Puterea?
      • +1 (1 vot)    
        Corect! (Marţi, 7 februarie 2017, 11:47)

        J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Numai tu rămâi pilonul de logică și bun simț cu care ne-am obișnuit!
    • +9 (9 voturi)    
      Nu e numai strada, maestre! (Marţi, 7 februarie 2017, 10:08)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Au fost judecatori care au zis ca este de rau.
      Si ambasadori care au spus ca nu este in regula.
      Clar ca majoritatea celor din strada nu stiu prea multe din domeniul juridic, dar judecatorii care au sesisat problemele? O sa spui ca sunt in solda lui Soros, ca sunt agenturili, nu?
      Oricum, chiar si numai cateva extrase din minunata ordonanta arata ca pute a concentrarea intregii puteri intr-o singura parte si ca se urmareste ca nimeni sa nu poata ancheta cum s-au cheltuit banii statului , aidica ai nostri ai tuturor...
    • +4 (4 voturi)    
      Legile absurdistanului . (Marţi, 7 februarie 2017, 11:05)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Atata vreme cat Ordonantele de Urgenta date de Guvernul Romaniei nu pot fi atacate la CCR decat de o singura persoana - Avocatul Poporului - este absurd sa mai sustinem ca CCR este garantul respectarii Constitutiei.
      Total gresit.
      In asemenea cazuri, singurul garant al respectarii Constitutiei devine Avocatul Poporului. Adica o singura persoana poate sa anihileze absolut toata puterea de decizie si toate atributiile CCR prin simpla decizie de a nu ataca o anumita lege.
      Foarte frumos!
  • +7 (9 voturi)    
    Speranta nu moare niciodata (Marţi, 7 februarie 2017, 9:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O ultima șansă pentru a arăta lumii că România ar putea fi (încă) un stat de drept.
  • +9 (13 voturi)    
    Efecte grave ordonante - cresterea infractiunilor (Marţi, 7 februarie 2017, 9:55)

    marsur [utilizator]

    Aseara ora 22,30 ! Intr-un sat de la poalele Reteatului un hot intra in casa unei familii ! proprietarul il prinde hotul riposteaza , Proprietarul ajunge la spital , sotia la fel in stare de soc ! Hotul era un cunoscut al politiei dar acesta fura din case doar cand proprietarii erau plecati din case ! Acesta este efectull ordonantei lui Dragnea , hotii au prins curaj stiind ca nu vor mai pati nimic , Nu mai au teama ! Un copil de 16 ani viloeaza si talhareste in orasul Vulcan o batrana , Dragi ziaristi cereti politiei o situatie privind furturile si talhariile incepand cu data emiterii ordonantei si pana azi si cred ca veti avea o surpriza privind cresterea nesigurantei cetatenilor !!! Dragnea opreste-te ! Nu sacrifica oameni nevinovati pentru propriul tau interes !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Pt minusul tau (Marţi, 7 februarie 2017, 10:45)

      marsur [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Te ascunzi in spatele unui minus ! Nu ti-as dori ca ai tai parinti sau copii sa fie talhariti iar infractorul sa iti spuna in fata " nimeni nu imi face nimic , ne scoate Dragnea " . Infractorul nu citeste ci doar intelege ce il avantajeaza pe el si actioneaza . Aceasta este perceptia in lumea obscura a infractorilor .
  • +5 (5 voturi)    
    nu stiu daca are puterea asta , dar (Marţi, 7 februarie 2017, 10:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    curtea ar trebui sa constate si incercarea de sabotare a statului de drept si instaurare a cleptocratiei , si sa recomande investigarea cazului!
  • 0 (0 voturi)    
    dar daca OUG a fost abrogata (Marţi, 7 februarie 2017, 10:53)

    revo [utilizator]

    atunci ce mai dezbat?
    • +3 (3 voturi)    
      pai cred ca nu tin cont de alte oug-uri (Marţi, 7 februarie 2017, 11:10)

      GabiGabi [utilizator] i-a raspuns lui revo

      sa zicem ca nu ar mai dezbate pt ca oug 14 o abroga, dar daca cineva contesta oug14 si devine neconstitutionala decizia de abrogare automat intra oug 13. Asa daca o declara neconstitutionala nu mai poate sa isi faca efectele. Asta e doar o parere neavizata poate stie cineva mai clar.