VIDEO Tariceanu, iritat de intrebarile presei peivind solicitarile "oamenilor din strada": Ce inseamna oamenii? Sunteti delegati de cineva? Nu va erijati in purtatorul de cuvant al unora care nu v-au mandatat

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 16:04 Actualitate | Esenţial

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a fost deranjat, luni, de intrebarile presei pe tema solicitarilor protestatarilor privind Codurile penale, plecand iritat din mijlocul jurnalistilor dupa ce i-a acuzat ca se "erijeaza" in purtatori de mesaj ai manifestantilor si a dat de inteles ca ei isi asuma cerintele protestatarilor, scrie News.ro.



Tariceanu a fost intrebat despre solicitarile "oamenilor" pe tema Codurilor penale, "care considera ca subiectul nu este incheiat", pentru ca masurile ar urma sa se regaseasca in proiecte de lege. Presedintele Senatului l-a intrerupt pe jurnalistul care punea aaceasta intrebare: "Cine, ce inseamna oamenii? Sunteti cumva delegat de cineva?"

Jurnalistul i-a raspuns: "Absolut deloc, incerc sa imi fac meseria, incerc sa-i ascult pe oamenii din piata si pe dumneavoastra in aceeasi masura".

Tariceanu i-a spus sa vorbeasca in nume propriu daca este ziarist.

"Daca ati avea o delegatie din partea unui grup atunci, sigur, nu am nicio problema. (...) Haideti fiecare sa ne facem meseria in mod corect. Adresati-va intrebarea, nu trebuie sa imi spuneti... Dumneavoastra eu banuiesc ca reprezentanti un post de radio sau de televiziune. Vorbiti ca ziarist si nu am niciun fel de problema si va raspund", a spus seful Senatului.

Cand un alt reporter i-a spus ca intrebarea este legitima, Tariceanu a afirmat ca problema este ca jurnalistii "se erijeaza" in purtatori de cuvant ai protestatarilor.

"Eu am spus altceva: nu va erijati in purtatorul de cuvant al unora care nu v-au mandat. (...) Stati putin, dvs. nu sunteti delegati ca reprezentanti ai poporului. Reprezentati un suport media, vorbiti in numele lui", a afirmat el.

Jurnalistii au repetat intrebarea, ca protestatarii sustin ca fondul problemei nu se rezolvat, pentru ca masurile din OUG se vor regasi in proiecte de lege.

"Dar sa stiti ca nu puteti dumneavoastra sa contestati dreptul unui parlamentar, daca vrea sa depuna un proiect de lege. Depasim orice discutie rezonabila", a replicat Tariceanu.

Jurnalistii i-au spus liderului ALDE ca nu contesta niciun drept al Parlamentului si au repetat intrebarea, dupa ce Tariceanu a afirmat ca inca nu a inteles ce vor jurnalistii sa afle.

"Sa stiti ca sunt in fiecare sesiune parlamentara zeci si zeci de initiative legislative. Cred ca acesta este rolul fundamental al Parlamentului. (...) Eu va spun care este procedura si dumneavoastra nu puteti sa cenzurati dreptul parlamentarilor de a initia proiecte de lege. Va multumesc!", a raspuns presedintele Senatului, plecand brusc din mijlocul jurnalistilor, potrivit News.ro.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

12012 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    Cine-o fi votat alde (Luni, 6 februarie 2017, 16:10)

    soundtrack [utilizator]

    de-a ajuns in parlament? Aceiasi nemernici securisti si puii lor.
    • +11 (13 voturi)    
      Nu stiu (Luni, 6 februarie 2017, 18:29)

      mikef [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Aceiasi oameni creduli care au votat si PSDu.

      Din pacate, nu asta conteaza, conteaza ca o alta mare gramada de oameni nu au mers la vot, au preferat sa-si bage picioarele.
  • +28 (30 voturi)    
    Trebuie sa fim foarte pragmatici, ca si ei (Luni, 6 februarie 2017, 16:11)

    Petru108 [utilizator]

    1. Cat timp suntem in strada, comunicam pentru a gasi SOLUTII, ne informam si ACTIONAM.
    2. Sunt mult mai pragmatici decat noi. Ei stiu ca noi muncim toata ziua iar seara iesim in piata 2 ore ca la festival, cu vuvuzele si lozinci haioase, INSA ei muncesc 20 ore pe zi pentru a-si atinge obiectivele. Trebuie sa fim cu un pas inaintea lor, altfel ceea am obtinut in ultimele 2 saptamani ne vor da doar satisfactia ca am blocat niste derapaje majore INSA NU I-AM OPRIT. Miza pentru ei este colosala. Ei joaca la TOTUL sau NIMIC.
    3. Nu le pasa de ceea ce spun ambasadele si UE, de cerintele poporului, de ce spune mass-media, de mesajele noastre din online etc. Cel mult ii streseaza ca ar putea pierde guvernarea prin divizarea coalitiei psd-alde.
    4. Iordache este ca si demis – din delirul in care se afla si pentru ca nu mai are nimic de pierdut, executa ultimele ordine ale lui dragnea INDIFERENT de consecinte.
    5. Cei din Guvern nu sunt interesati de vocea strazii; sunt deranjati ca li se pun bete in roate insa singurul lucru care ii intereseaza, deoarece protestele sunt pasnice, este sa isi duca planul la indeplinire, CU CAT MAI PUTINE COMPROMISURI.
    • 0 (2 voturi)    
      Punctul dvs . de vedere (Luni, 6 februarie 2017, 20:29)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Petru108

      este cel mai realist , felicitari !
      de- aia ma tem si eu , ca in ciuda oricaror argumente , banditii isi vor duce planul la indeplinire, au prea multa nesimtire si perfidie .
  • +34 (36 voturi)    
    Maine, poimaine noapte o sa puna botnita la presa? (Luni, 6 februarie 2017, 16:19)

    fit [utilizator]

    Tot intr-o noapte pot sa cenzureze presa, internetul. Sau cine stie si magistratii, precum Erdogan,
  • +37 (39 voturi)    
    M-am edificat ! Omul e cretin ! (Luni, 6 februarie 2017, 16:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Indiferent cat de nervos ai fi nu poti sa "rasucesti" intrebarea unui jurnalist, sa-l acuzi voalat de partizanat pt ca in final sa spui ca intrebarea e legitima.

    PS. Unul pe care insa incep sa-l lase nervii !
  • +32 (34 voturi)    
    iata cum... (Luni, 6 februarie 2017, 16:37)

    predator [utilizator]

    motocicleanu se gandeste la cei din strada!
    Haideti sa iii aratam cine este strada!
    Jos cu penalii de la guvernare!!!!!
    Hai Romania!
    • 0 (2 voturi)    
      omul e nedumerit (Luni, 6 februarie 2017, 19:32)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui predator

      n'a inteles ca el, al doilea in stat, n'are si el ...romanii lui. :-)
  • +34 (36 voturi)    
    Lasa Taricene (Luni, 6 februarie 2017, 16:37)

    Martinezu [utilizator]

    Ca iti facem si tie o pancarta frumoasa, nu numai lui Dracnea.
    Tu ai cam scapat tirurilor pana acum dar sper ca nu o vei mai duce mult.
    Taricene , Taricene, tara te vrea la zabrele.!
  • +34 (36 voturi)    
    Cat il mai platim? (Luni, 6 februarie 2017, 16:41)

    Hababaeba [utilizator]

    Cat il mai platim pe infractorul asta arogant din munca noastra? Asta de cativa ani incoace doar arunca cu cacat si cauta sa se ascunda.
  • +18 (22 voturi)    
    e clar, (Luni, 6 februarie 2017, 16:46)

    NWalker [utilizator]

    oamenii sunt pusi pe treaba, nu i-am lasat cu ordonanta, vor face lege, CARE E PROBLEMA?
    Nu-i lasi sa intre pe usa, ei intra pe geam, CARE-I PROBLEMA?
    Tariceanu, fu-2-10-()!
  • -6 (10 voturi)    
    presa si cainii ... (Luni, 6 februarie 2017, 17:05)

    bubaru [utilizator]

    Daca pipitele astea de la noi spun ca fac presa, atunci ma duc inapoi la puscarie. Ele se cred catelele de paza a democratiei. Vor subiecte de SOC SI GROAZA? Sa stea macar o luna la Tirgsor! Vor avea postul de degetoaica asigurat si obligatia unor interviuri orale.
  • +7 (9 voturi)    
    manechinul (Luni, 6 februarie 2017, 17:45)

    manon [utilizator]

    Mare puslama!!
  • +5 (7 voturi)    
    ce legitimitate mai are ? (Luni, 6 februarie 2017, 18:13)

    blackone [utilizator]

    Dincolo de aroganta afisata este un vid total in capul acestui personaj cu multe nume.
    Pentru ca tot ii place sa spuna ca el are legitimitate am sa fac un calcul foarte simplu.
    ALDE a obtinut la alegerile din 11 dec.2016= 6%
    Nr. total de alegatori prezenti la urne =7.212.022
    Nr. de alegatori care au votat cu ALDE= 7.212.022 x 6%= 432.721 persoane.
    La protestele din 05.02.2017 au fost 600.000 persoane impotriva ALDE, deci 600.000> 432.721 , si atunci unde mai este legitimitatea lui ?
  • +3 (5 voturi)    
    si CEASCA (Luni, 6 februarie 2017, 18:54)

    stcris [utilizator]

    a avut mandate de la popor (de la nomenclatura lui mai exact ,cam ca si acum ca erau alegeri si pe vremea PCR-ului) si vroia /spera sa fie judecat tot de ai lui in 89...ca nu-si daduse seama ,ca talica,ca vremea lui se consumase o tzarica...
    Asa ca ,cu sau fara mandat l-a trimis poporul oleaca pe la Belu dar nu-ti face pbl ,lingaii si cei asemenea lui ,ca prieteni adevarati nu a avut ,inca il mai viziteaza !
    Si cand te gandesti ca mizeria asta de motocicleanu statea la masa cu criminalul de Iliescu imediat dupa revolutie si impartea tara in numele nostru...deturnand cu buna stiinta idealurile romanilor...fara nici un mandat ,ca nu avusese loc vreo alegere in 90 !
    Unde sunt haimanalelor pct alea de la Timisoara ,locul unde s-a dat startul imbogatirii voastre ?
    Blestemati sa fiti !!!
    Au murit o gramada de tineri si chiar copii nou nascuti pt ca o sleahta de hoti sa stea vesnic cocotati la carma tarii ca Ceasca ; va considerati invincibili ...
  • +3 (5 voturi)    
    La cati ani de beci se asteapta Sterling Popescu? (Luni, 6 februarie 2017, 19:01)

    Plagarus [utilizator]

    Vehement din disperare,mosul hobanat penal !!
  • +1 (3 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 6 februarie 2017, 19:26)

    Kepler [utilizator]

    a ramas sus in politica tulbure romaneasca in special datorita arogantei care intotdeauna l-a ajutat in momentele critice. De vreo doi ani este intr-o poziitie importanta care ii permite sa-si manifeste in continuare aroganta dar pe de alta parte destul de linistita pt ca nimic sa i se intimple. Astfel, desi este la virsta de pensie, ar putea sa dureze inca ani buni si in mod nefast pe scena politica romaneasca.
  • +1 (3 voturi)    
    Obraznicirea fanariotului, (Luni, 6 februarie 2017, 20:58)

    gayon [utilizator]

    ar trebuii amendata de toata mass media onesta, prin boicot. Ignorati nulitatea. Pt ca aceste specimene sunt imune la bun simt.Iignorand faceti si un mare favor audientei care e iritata de fiecare data cu aparitia lui in public.