8 persoane urmarite penal pentru ultraj si folosire de obiecte periculoase la protestul din Piata Victoriei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 15:32 Actualitate | Esenţial

Procurorii Parchetului de pe langa Judecatoria Sectorului 1 au dispus inceperea urmaririi penale pentru ultraj, folosire de obiecte periculoase si tulburarea ordinii publice fata de opt persoane, carora le fac publice numele, dintre care patru in stare de arest preventiv si patru aflate sub control judiciar, in cazul violentelor petrecute in Piata Victoriei in noaptea de 1 spre 2 februarie, anunta News.ro.

Prin ordonanta din 2 februarie 2017, procurorii au dispus punerea in miscare a actiunii penale fata de inculpatii:

- Octavian Gheorghe, pentru savarsirea infractiunilor de complicitate la ultraj si tulburarea ordinii si linistii publice;

- Alexandru Moraru, pentru savarsirea infractiunilor de complicitate la ultraj si tulburarea ordinii si linistii publice;

- Andrei Catalin Pavel, pentru savarsirea infractiunii de port sau folosirea fara drept de obiecte periculoase si tulburarea ordinii si linistii publice;

- Alexandru Claudiu Palade, pentru savarsirea infractiunilor de ultraj si tulburarea ordinii si linistii publice;

-  Robert Liviu Iancu, pentru savarsirea infractiunii de tulburarea ordinii si linistii publice;

-  Alin Alexandru Iancu, pentru savarsirea infractiunii de port sau folosirea fara drept de obiecte periculoase;

- Milan Miroslav Rascov, pentru savarsirea infractiunii de port sau folosirea fara drept de obiecte periculoase;

- Andrei Bogdan Fagel, pentru savarsirea infractiunilor de complicitate la ultraj si tulburarea ordinii si linistii publice.

"In fapt, s-a retinut ca, in noaptea de 01/02.02.2017, in timp ce se aflau in zona Piata Victoriei, in contextul in care in zona respectiva avea loc o manifestatie cu caracter pasnic la care participau aproximativ 100.000 de persoane, inculpatii s-au manifestat violent, aruncand cu diverse obiecte contondente (sticle, bucati de gheata, containere) in jandarmii aflati in exercitarea atributiilor de serviciu pentru asigurarea ordinii in timpul protestului, provocandu-le acestora suferinte fizice. Prin actiunile lor violente, inculpatii au  tulburat ordinea si linistea publica", arata procurorii.

Ei mai spun ca asupra unora dintre inculpati au fost gasite obiecte periculoase (cutite, bricege) care erau interzise a fi detinute intr-o astfel de adunare publica.

Procurorii de caz au dispus luarea masurii controlului judiciar pe o perioada de 60 de zile, fata de inculpatii Andrei Catalin Pavel, Alin Alexandru Iancu, Robert Liviu Iancu si  Milan Miroslav Rascov.

Pentru ceilalti patru incupati - Alexandru Claudiu Palade, Alexandru Moraru, Octavian Gheorghe si  Andrei Bogdan Fagel - procurorii au solicitat Judecatoriei Sector 1 Bucuresti luarea masurii arestarii preventive pe o perioada de 30 de zile, propunere admisa de catre judecatorul de drepturi si libertati din cadrul acestei instante.

"Cercetarile continua pentru lamurirea situatiei de fapt si strangerea tuturor probelor necesare solutionarii cauze", mai precizeaza procurorii.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

4658 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    La bulau (Luni, 6 februarie 2017, 15:38)

    Rescator [utilizator]

    Rog sa nu-i mai bagati pe usa din fata si sa-i scoateti pe
    usa din dos.Oferitile cazare vreo 2-3 ani.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine sunt aceste persoane cu adevarat (Luni, 6 februarie 2017, 15:50)

    fit [utilizator]

    Trebuie facute investigatii sa vedem cine sunt aceste persoane cu adevarat. Poate sunt si persoane nevinovate.

    Parerea mea e ca sunt si persoane cu "instruire" care stiu ce "trebuie" sa declare ca sa nu se afle cine a organizat spargerea protestelor.

    Adevaratii violenti care aruncau cu petarde nu au fost retinuti sa li se faca dosar penal (jandarmii doar se uitau la ei) pentru ca ar fi putut sa fie martori nedoriti.
  • +4 (4 voturi)    
    Ei joaca la TOTUL sau NIMIC. (Luni, 6 februarie 2017, 15:54)

    Petru108 [utilizator]

    1. Sunt mult mai pragmatici decat noi. Ei stiu ca noi muncim toata ziua iar seara iesim in piata 2 ore ca la festival, cu vuvuzele si lozinci haioase, INSA ei muncesc 20 ore pe zi pentru a-si atinge obiectivele. Trebuie sa fim cu un pas inaintea lor, altfel ceea am obtinut in ultimele 2 saptamani ne vor da doar satisfactia ca am blocat niste derapaje majore INSA NU I-AM OPRIT. Miza pentru ei este colosala. Ei joaca la TOTUL sau NIMIC.
    2. Nu le pasa de ceea ce spun ambasadele si UE, de cerintele poporului, de ce spune mass-media, de mesajele noastre din online etc. Cel mult ii streseaza ca ar putea pierde guvernarea prin divizarea coalitiei psd-alde.
    3. Iordache este ca si demis – din delirul in care se afla si pentru ca nu mai are nimic de pierdut, executa ultimele ordine ale lui dragnea INDIFERENT de consecinte.
    4. Cei din Guvern nu sunt interesati de vocea strazii; sunt deranjati ca li se pun bete in roate insa singurul lucru care ii intereseaza, deoarece protestele sunt pasnice, este sa isi duca planul la indeplinire, CU CAT MAI PUTINE COMPROMISURI.
    5. Cat timp suntem in strada, comunicam pentru a gasi SOLUTII, ne informam si ACTIONAM.
    • -1 (1 vot)    
      Daca tot ai avut zile, mergi pana la capat :-) (Luni, 6 februarie 2017, 17:38)

      ccteddy [utilizator] i-a raspuns lui Petru108

      Daca nu-l opreau la timp pe ala cu Molotovurile, acum ACTIONAI in urna funerara. Deveneai unitate de credit in portofelul lui Werner. Aveai loc, ca acolo sunt doar mortii de la Colectiv. Bamboo failed out! Victoria, failed out! Cat sa mai reziste si omul asta? Nu se mai face un foc ca pe vremuri!

      Iaca, tocmai pe piroman l-a trimis Parchetul acasa!
      Meeting placut, Iti urez sa-ti rezolvi problemele si sa nu ti se intample nimic. Daca nu ii mai vine vreo idee neamtului. Stii ca atia au o fixatie cu incineratul :-)
  • +6 (6 voturi)    
    O chestie curioasa ! (Luni, 6 februarie 2017, 15:55)

    NicolaeA [utilizator]

    Pe politie (sau jandarmi ?) in tinuta de lupta i-am vazut in piata doar in seara ciocnirilor ! Deci se stia ca vor veni batausi !
    Ce cauta ofiterul acoperit, in civil, in mijlocul batausilor ? Indrumare si control ? A ajuns cumva in piata impreuna cu batausii, pentru coordonarea incidentelor ?
    Pare o facatura/inscenare de tip Minister de Interne, ca si cea a lui Iliescu din 1990 (Diamandescu - mare sef in politie - "dam foc la autobuz asa cum s-a stabilit").
    Aici SRI are de descurcat ceva ite ! Initiatorii diversiunii ar trebui sa stea la Jilava pana ar umple o biblioteca cu carti scrise de ei !
  • -1 (3 voturi)    
    Qui prodest? (Luni, 6 februarie 2017, 17:28)

    ccteddy [utilizator]

    Peste 500 de atacatori, 79 retinuti, 8 cercetati. Cum a facut Parchetul acesta triere? Mai mult ca sigur, cei 8 nu se aflau in gratiile sefilor de galerie care au batut palma cu... cine i-a convocat la tulburari. De unde are parchetul lista cu cei convocati? Tot de la cei care au regizat violentele. Precum observati, "barmanul" Molotov, cel insarcinat cu incendierea jandarmilor, nu se afla printre cei 8. Probabil ca a fost dus direct la Cotroceni si mustruluit de cioclul Werner pentru neglijenta in serviciu.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu schimba regizorul ! (Luni, 6 februarie 2017, 18:21)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      Regizorul este Ministerul de Interne ! El avea dispozitivul in piata, nu Klaus !