UPDATE Procurorul Constantin Sima, fostul adjunct al ministrului Justitiei, a fost audiat la DNA

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 15:07 Actualitate | Esenţial

Constantin Sima
Foto: Captura Youtube.com
Procurorul Constantin Sima, fost secretar de stat in Ministerul Justitiei, s-a prezentat luni la DNA, fiind citat pentru audieri, informeaza Agerpres. La intrarea in sediul DNA, a fost intrebat de jurnalisti daca el crede ca este vreo problema cu OUG 13 referitoare la modificarea Codurilor penale, procurorul raspunzand: "Nu stiu, o sa vedem".

UPDATE La plecare de la sediul DNA, Constantin Sima a precizat ca a dat declaratii in calitate de martor, refuzand sa dea alte detalii.

Constantin Sima a precizat ca nu a contribuit la elaborarea sau redactarea respectivei ordonante de urgenta. "Nu, nu am contribuit", a spus Sima.

Saptamana trecuta, Directia Nationala Anticoruptie a confirmat ca s-a inregistrat o sesizare depusa de mai multe persoane fizice cu privire la posibile fapte in legatura cu modalitatea de adoptare a unor acte normative si ca se efectueaza acte procedurale.

"La Directia Nationala Anticoruptie s-a inregistrat o sesizare depusa de mai multe persoane fizice cu privire la posibile fapte aflate in competenta de solutionare a institutiei, in legatura cu modalitatea de adoptare a unor acte normative. Ca urmare, in conformitate cu prevederile procesual penale, se efectueaza acte procedurale cu privire la aspectele sesizate. Precizam ca, atunci cand imprejurarile vor permite, vom fi in masura sa oferim detalii suplimentare", informa DNA.

Anterior, Ministerul Justitiei preciza ca a primit o solicitare din partea DNA de a transmite, in original, toate inscrisurile care au legatura cu elaborarea si emiterea ordonantei de urgenta privind modificarea Codurilor penale, precum si cu proiectul de lege referitor la gratiere.

"In cursul zilei de ieri, 1 februarie 2017, Ministerul Justitiei a primit solicitarea Directiei Nationale Anticoruptie - Sectia de combatere a infractiunilor asimilate infractiunilor de coruptie - de a transmite, pana la data de 2 februarie, in original, toate inscrisurile care au legatura cu elaborarea si emiterea Ordonantei de urgenta a Guvernului din data de 31 ianuarie 2017, prin care au fost modificate si completate Legea nr.286/2009 privind Codul penal si Legea nr.135/2010 privind Codul de procedura penala, precum si cu proiectul de lege adoptat de Guvernul Romaniei pentru gratierea unor pedepse", comunica MJ.

Pe 2 februarie, procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii incetarea detasarii la Ministerul Justitiei a procurorilor Oana Schmidt-Haineala si Constantin Sima, in contextul anchetei DNA referitoare la elaborarea actelor normative privind modificarea Codurilor penale si gratierea.

Ulterior, Sectia pentru procurori din cadrul CSM a decis incetarea detasarii la Ministerul Justitiei a Oanei Schmidt-Haineala si a lui Constantin Sima.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5878 vizualizari

  • -24 (34 voturi)    
    Disperarea mare! (Luni, 6 februarie 2017, 15:13)

    Shaolin [utilizator]

    Dacă a ajuns parchetul să ancheteze Guvernul pe motiv că dă legi, e nasol.

    Și nu... nu e nasol doar pentru PSD cum vor crede un tălâmbi pe aici, ci e nasol pentru democrația română.
    • +15 (23 voturi)    
      in democratia romana (Luni, 6 februarie 2017, 15:23)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Nu e treaba guvernului sa dea legi, ci a Parlamentului!
      • -11 (15 voturi)    
        Ești informat rău! (Luni, 6 februarie 2017, 15:36)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Dacă toți din piață sunt la fel de bine citiți ca tine... e clar!
        • 0 (2 voturi)    
          te legi de probleme formale (Luni, 6 februarie 2017, 18:19)

          opinius [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          si pari sa omiti altele poate mai relevante:

          Competenta de a legifera apartine in primul rand Parlamentului, deci e corect ce ti-a spus mai sus tirolezul. Guvernul poate legifera numai in cazuri exceptionale.

          Stiu, o tineti langa ca era urgenta, cu toate ca si inainte de 11 decembtie, tot PSD+ALDE avea majoritate in parlament si daca vroia, si considera ca e urgenta, trebuia sa legifereze atunci.

          Dar nu, PSD nu a vrut sa riste inainte de alegeri. Inainte de alegeri, principala grija a fost sa votati cresteti salariale...

          "Gyurcsány" scrie pe voi - daca stii la cine ma refer!!
    • +6 (16 voturi)    
      Slap strâmb și uzat (Luni, 6 februarie 2017, 15:24)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

      bun de aruncat... ce cauți de fapt aici?
    • +13 (21 voturi)    
      păi tu de ce crezi că am ieșit în stradă? (Luni, 6 februarie 2017, 15:29)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

      E nasol într-adevăr, pentru că avem un Guvern care ”dă legi” fără să respecte procedurile legale, nu mai vorbim de conținut.

      Puteau să facă porcăria și legal, dar na, i-a mâncat în fund să se grăbească și să nu ia avizele.

      Asta e. Play stupid games, win stupid prizes.
    • +13 (21 voturi)    
      Ori esti manipulat, ori o faci intentionat (Luni, 6 februarie 2017, 15:32)

      OG [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Guvernul nu este anchetat pt ca da legi, ci pt ca a incercat sa destabilizeze justitia prin emiterea unei ordonante de urgenta neconstitutionale menita sa elibereze infractorii din puscarii. Este asa greu de inteles ? Hai ca se poate :)
    • +5 (7 voturi)    
      Depinde ce fel de legi da... (Luni, 6 februarie 2017, 16:37)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

      Nicio lege din lumea asta, nu a fost, nu este si nu va fi perfecta, pentru a acoperi in totalitate realitatile sociale. Din aceasta cauza, este nevoie ca permanent, legile sa fie adaptate realitatii sociale. Aceste adaptari se fac de catre Parlament sau prin OUG de catre guvern, care au acest drept. Dar nici Parlamentul nici Guvernul, NU au dreptul sa faca modificari ce produc conflicte sociale, deoarece tocmai spiritul legii este sa rezolve aceste conflicte. Iar acesti oameni, prin adoptarea OUG 13/2017 si legea gratierii, trimisa in Parlament, tocmai au declansat un urias conflict social, cu urmari dezastruase pentru Romania. Nu crezi ca este normal sa fie trasi la raspundere ? Situatia grea din penitenciare trebuie rezolvata altfel, nu prin anularea efectelor legilor, ce echivaleaza cu desfiintarea lor. Si acest guvern are dreptul sa dea OUG, prin care sa rezolve in bine, orice problema, dar fara a crea conflicte sociale. Eu nu cred ca infractorii din puscarii au mai mult drept decat oamenii cinstiti, iar cine crede altfel ori este infractor, ori trebuie sa mearga urgent la psihiatru !!!
    • -1 (1 vot)    
      nu de asta e anchetat (Marţi, 7 februarie 2017, 7:37)

      cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Nu de asta e anchetat Guvernul, ci de modul in care le-a dat.
  • +6 (14 voturi)    
    Avocatul lui Sima nu doar mare-n partid (Luni, 6 februarie 2017, 15:26)

    Stat_de_drept [anonim]

    nu și în profesie mă șlap și alți psd. Că dacă v-ați pricepe pi buni la ceva, n-ați fura mă, ați trăi cât de cât cinstit.
  • +13 (19 voturi)    
    Retragere ordonanță (Luni, 6 februarie 2017, 15:27)

    ww [utilizator]

    Iată și un motiv foarte serios pentru care ordonanța a fost retrasă: ancheta DNA. Cât au fost de curioși de proteste, vedem și astăzi, când nu contenesc jignirile la adresa celor care au ieșit în stradă.
    Parcă a fi citat la DNA, de unde nu știi dacă mai ieși fără cătușe sau nu, e ceva mai nasol decât să fii huiduit în stradă, nu-i așa dom' Grindeanu?
  • +11 (11 voturi)    
    Cum e, domnule Procuror Constantin Sima (Luni, 6 februarie 2017, 16:10)

    Susufler0 [utilizator]

    sa fiti citat in calitate de martor la Parchet si sa veniti cu... avocat ?

    Nu credeti ca si daca ati fi fost chemat in alta calitate, tot n-ar fi trebuit sa veniti cu avocat ! Pai dvs, ce sunteti ? Croitor ? Frizer? Carmangiu ?

    PS. In alta ordine de idei, stiti cumva ceva ce noi nu stim, in legatura cu posibila schimbare a calitatii in care ati pasit inauntrul cladirii DNA ?