Intalnirea ministrului de Externe, Teodor Melescanu, cu secretarul general al NATO a fost amanata

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 14:12 Actualitate | Esenţial

Teodor Melescanu
Foto: Facebook
Intalnirea ministrului de externe Teodor Melescanu cu secretarul general al NATO, programata sa aiba loc luni, a fost amanata, anunta news.ro.

Anuntul a fost facut printr-un comunicat de presa al Aliantei, care precizeaza ca o noua data a acestei intalniri va fi stabilita in timp util, fara a oferi date legate de motivele anularii.

Un anunt similar a fost facut si in cazul intalnirii pe care secretarul general al NATO urma sa o aiba cu seful diplomatiei poloneze,  Witold Waszczykowski.

Ministerul de Externe a facut publica duminica informatia refertitoare la intrevederea ministrului Teodor Melescanu cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, in cursul careia urmau sa fie abordate "aspecte de interes si actualitate aflate pe agenda aliata, vizand stadiul si perspectivele implementarii deciziilor adoptate la Summit-ul NATO de la Varsovia din iulie 2016, cu accent asupra masurilor de interes direct pentru tara noastra, legate de consolidarea posturii de descurajare si aparare pe flancul estic si sporirea rolului Aliantei in proiectarea stabilitatii".























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

14867 vizualizari

  • +45 (53 voturi)    
    Mosule (Luni, 6 februarie 2017, 14:15)

    Bazil [utilizator]

    treci si te bucura de pensia babana. Lasa politica externa. Credibilitatea ta este zero.
    • +18 (22 voturi)    
      Ne face mai mult rau decat bine! (Luni, 6 februarie 2017, 14:45)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Acest om nu poate sa ne reprezinte in fata NATO! S-a decredebilizat inca de cand si-a adunat semnaturile ciudate cu nu-s ce organizatie ca sa candideze la prezidentiale.

      "De la inceput trebuie spus ca Teodor Melescanu este, in primul rand, diplomat de cariera, si abia dupa aceea politician. Si-a inceput cariera diplomatica in anul 1966, cand a fost angajat in Ministerul Afacerilor Externe, fiind promovat pana la rangul de ambasador. (...) dupa ce a terminat cursurile Universitatii de Drept (in 1964) - desi "epoca Ceausescu" era in plina dezvoltare - Melescanu reuseste sa urmeze cursurile Institutului International de Inalte Studii Internationale de la Geneva, iar trei ani mai tarziu, in 1973, sa isi sustina lucrarea de doctorat, de asemenea la Geneva.

      In total, conform autobiografiei, Teodor Melescanu a lucrat 30 de ani ca diplomat in cadrul Ministerului Afacerilor Externe, pana in anul 1996, cand intra in politica, fiind ales ca senator de Prahova, pe listele PDSR.
      El a fost ministru de Externe in Guvernul condus de Nicolae Vacaroiu (1992-1996) si ministru al Apararii in Guvernul condus de Calin Popescu Tariceanu, in perioada aprilie 2007-decembrie 2008. Pentru foarte scurt timp, adica nici macar 2 luni, la inceputul anului 2008 ocupa functia de ministru interimar al Justitiei, ca urmare a neintelegerilor dintre presedinte si premier cu privire la numirea in functia vacanta de la conducerea Ministerului Justitiei a senatorului PNL Norica Nicolai...."
      continuare pe http://stirileprotv.ro/stiri/alegeri-prezidentiale-2014/portret-de-candidat-ep-8-teodor-melescanu-omul-care-a-renuntat-la-conducerea-sie-ca-sa-isi-incerce-norocul-in-noiembrie.html
  • +33 (43 voturi)    
    cine crede ca NATO se intalneste (Luni, 6 februarie 2017, 14:19)

    un domn [utilizator]

    cu un FAn URSS...este naiv
    • -4 (10 voturi)    
      am revenit deoarece comentariul nu a fost postat (Luni, 6 februarie 2017, 15:16)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ".... Teodor Melescanu este, in primul rand, diplomat de cariera, si abia dupa aceea politician. Si-a inceput cariera diplomatica in anul 1966, cand a fost angajat in Ministerul Afacerilor Externe, fiind promovat pana la rangul de ambasador.
      Aici trebuie remarcat faptul ca, dupa ce a terminat cursurile Universitatii de Drept (in 1964) - desi "epoca Ceausescu" era in plina dezvoltare - Melescanu reuseste sa urmeze cursurile Institutului International de Inalte Studii Internationale de la Geneva, iar trei ani mai tarziu, in 1973, sa isi sustina lucrarea de doctorat, de asemenea la Geneva.

      Teodor Melescanu a lucrat 30 de ani ca diplomat in cadrul Ministerului Afacerilor Externe, pana in anul 1996, cand intra in politica, fiind ales ca senator de Prahova, pe listele PDSR.
      El a fost ministru de Externe in Guvernul condus de Nicolae Vacaroiu (1992-1996) si ministru al Apararii in Guvernul condus de Calin Popescu Tariceanu, in perioada aprilie 2007-decembrie 2008. Pentru foarte scurt timp, adica nici macar 2 luni, la inceputul anului 2008 ocupa functia de ministru interimar al Justitiei, ca urmare a neintelegerilor dintre presedinte si premier cu privire la numirea in functia vacanta de la conducerea Ministerului Justitiei a senatorului PNL Norica Nicolai...."
      cititi mai departe pe http://stirileprotv.ro/stiri/alegeri-prezidentiale-2014/portret-de-candidat-ep-8-teodor-melescanu-omul-care-a-renuntat-la-conducerea-sie-ca-sa-isi-incerce-norocul-in-noiembrie.html
      .
      • +3 (5 voturi)    
        Si!!!???? (Luni, 6 februarie 2017, 16:41)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ..... la ce ii foloseste daca atunci cand este nivoie, se dovedeste o lichea de teapa unuia ca Tariceana!!!???
      • +3 (5 voturi)    
        impresionanta cariera (Luni, 6 februarie 2017, 16:50)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui fit

        numai ca ti'a scapat sa ne spui cati ani a fost ofiter in die/directia de informatii externe, parte a secoritatii lui al batran...
        colonel e grad superior, e nevoie de vechime sub arme, aaaaa ?!
    • -13 (17 voturi)    
      Am câștigat pariul cu mine însumi! (Luni, 6 februarie 2017, 15:16)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Eram sigur că din 3 comentarii cel puțin unul va avea legătură cu rușii!

      Observ că delirul e persistent :)
      • +5 (9 voturi)    
        Si aici ai castigat pariul (Luni, 6 februarie 2017, 15:58)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Delirul tau este persisten si obsesiv. In general psihiatrii recomanda anumite medicamente dar in cazuri disperate ca al tau efectele sunt minime. Incearca totusi sa nu te uiti la Rtv sau A3 cateva ore si ai sa vezi ca nu mai auzi vocile in interiorul craniului ce te indeamna sa postezi ineptii. E un pas spre vindecare :-))))))))))))))))))))))))))))))
  • +30 (36 voturi)    
    i-a dat cu flit (Luni, 6 februarie 2017, 14:37)

    sachei [utilizator]

    nea melescane, du-te acasa. lasa locul liber ca te-ai facut de cacao
    • -6 (12 voturi)    
      Da,a dat mai multe flituri,toate intalnirile (Luni, 6 februarie 2017, 15:10)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      au fosr reprogramate,dar si minciuna si dezinformarea sunt vorbe!
      • +9 (9 voturi)    
        Polonezul e in aceiasi situatie (Luni, 6 februarie 2017, 15:59)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        cu un guvern ce vrea sa schimbe legislatia si contestare masiva in strada. Difera doar culoarea ideologica a guvernelor.
      • +5 (7 voturi)    
        mircica,ce facushi cu feisbuku ? (Luni, 6 februarie 2017, 16:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        s au terminat carbunii ? sau mangotzii varanului ?
    • +3 (7 voturi)    
      Si din cauza lui Mele, a sacrificat si intalnirea (Luni, 6 februarie 2017, 15:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      cu polonezu' !

      Asta asa, ca sa pastreze aparentele.
  • -10 (16 voturi)    
    de ce nu dati stirea completa? (Luni, 6 februarie 2017, 14:41)

    Gustav666 [utilizator]

    Secretarul general al NATO si-a anulat TOATE intalnirile de astazi din cauza unor probleme urgente de sanatate.
    • +2 (6 voturi)    
      aoleooooooo!!!! (Luni, 6 februarie 2017, 16:46)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Tie cand ti s-a comunicat ca individul este grav bolnav !!??? Ai vorbit cu familia la telefon !!????
  • +8 (12 voturi)    
    xzxzxzx (Luni, 6 februarie 2017, 14:53)

    solar [utilizator]

    Păi, nu i-a pus placa cu...” NOI SUNTEM ROMANI ” ? Secretarul general NATO ar fi fost facut KO !
  • +8 (12 voturi)    
    iaka na (Luni, 6 februarie 2017, 14:59)

    Mawrkuss [anonim]

    iaka na!

    iar si-a luat-o mosul peste oki.... pe spinarea noastra :(

    nu-l cheama nimeni pe asta acasa?!
  • +10 (14 voturi)    
    Out ! Pacat ca avem un asemenea personaj ME (Luni, 6 februarie 2017, 15:05)

    Plagarus [utilizator]

    PSDei nu au un om onorabil si destupat la cap in secolul XXI ?
  • +13 (17 voturi)    
    Melescanu (Luni, 6 februarie 2017, 15:10)

    Rescator [utilizator]

    Ia-ti Dusterul Drick si pleaca in URSS 2.0.Cine dracu
    mai vrea sa se intalneasca cu un comunist vopsit si
    agent multiplu?
  • +11 (15 voturi)    
    Lenes (Luni, 6 februarie 2017, 15:14)

    karula [utilizator]

    Lenes si Jens asta...nu de intalneste cu batranul KGB ist.
  • +7 (9 voturi)    
    Inca o palma... (Luni, 6 februarie 2017, 15:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pe obrazul gros al ciumatilor rosii... Păcat că sunt atât de nesimțiți incât se fac ca nu pricep. Sau, mai știi, poate că la abureala care o au in cap (=setea de hotie), chiar nu pricep nimic :(
  • +4 (6 voturi)    
    s-ar putea sa fie stirea zilei (Luni, 6 februarie 2017, 15:47)

    revo [utilizator]

    este adevarat ca Stoltenberg a mai amanat si o alta intalnire, acum cateva zile.
    Dar... sa speram ca este un semnal de bine. NATO isi aloca timp pentru a evalua consecintele demonstratiilor si masurile luate in continuare de Guvern si de Parlament.
  • +2 (4 voturi)    
    Cine vrea sa stea de vorba... (Luni, 6 februarie 2017, 16:16)

    Radius [utilizator]

    ... cu o fosila, venita din alta era?
  • +2 (4 voturi)    
    si inca om stire a zilei (Luni, 6 februarie 2017, 16:22)

    revo [utilizator]

    "scurta dar constructiva" - suna nasol pentru PSD:

    Frans Timmermans, prim-vicepreşedinte al CE şi comisar UE pentru Îmbunătăţirea reglementărilor, Relaţii interinstituţionale, Stat de drept şi Drepturi fundamentale, a avut o luni dimineaţă o "întrevedere scurtă, dar constructivă", cu ministrul de Externe al României, Teodor Meleşcanu, a declarat Margaritis Schinas, citat de Agenzia Nova.

    În cursul întrevederii, Frans Timmermans "a reiterat poziţia Comisiei Europene - acţiunile de combatere a corupţiei trebuie să continue, nu trebuie lăsate incomplete", a subliniat Margaritis Schinas.

    http://www.gandul.info/international/comisia-europeana-primul-mesaj-pentru-romania-dupa-cele-mai-mari-proteste-de-dupa-revolutie-16151254
  • +3 (3 voturi)    
    mare chestie, (Luni, 6 februarie 2017, 17:15)

    Stapanu [utilizator]

    la cat de gros ii e soriciul, o usa luata-n nas e mizilic pentru mele