Stenograma sedintei in care Guvernul Ciolos a modificat prin ordonanta de urgenta codurile penal si de procedura penal a fost desecretizata

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 17:30 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna
Foto: Ministerul Justitiei
 documente
Guvernul a  desecretizat stenograma sedintei conduse de fostul premier Dacian Ciolos in care a fost aprobata ordonanta de urgenta provocata de Raluca Pruna si care opera modificari in Codul penal si Codul de procedura penala pentru a le pune in acord cu 15 decizii ale Curtii Constitutionale. Aceasta ordonanta de urgenta, aprobata in mai 2016, a fost deseori invocata in discursul PSD in sprijinul OUG 13 promovata de Florin Iordache.

In acea sedinta, Raluca Pruna a argumentat necesitatea promovarii unei OUG prin faptul ca un text declarat neconstitutional trebuie adus in conformitate cu cerintele Curtii Constitutionale in 45 de zile.

"De ce ordonanta de urgenta acum? Pentru ca suntem la doi ani de cand s-a adoptat acest Cod si suntem dincolo de cele 45 de zile in care trebuia sa punem in acord numeroase texte

Avem peste 20 de decizii ale Curtii Constitutionale cu impact semnificativ asupra Codului de procedura penala si care impun interventii importante asupra unor institutii legislative", spunea atunci Raluca Pruna, in documentul desecretizat de guvernul Grindeanu.

La acel moment, au existat doua voci critice: Violeta Alexandru (ministru pentru dialog social) si Petre Toba (ministrul de Interne).


"Sunt constienta ca suntem la jumatatea mandatului, dar, in acelasi timp, sunt responsabila sa aduc la aceasta masa si aceasta perspectiva, a faptului ca ne-am angajat si la un proces care se numeste 'buna guvernare' si in temeiul caruia ar trebui sa fim atenti la modul in care reglementam prin ordonanta de urgenta", a spus Violeta Alexandru.

"Da, sigur, ne-am angajat la lucrul asta si, in continuare, sustin ca trebuie sa evitam sa dam ordonante de urgenta punctuale, prin care sa ne rezolvam o problema sau alta, impotriva intereselor altora. Si mai ales, pe subiecte care trebuie dezbatute in Parlament", a raspuns fostul premier Dacian Ciolos.

Pe de alta parte, a aratat el, "de fiecare data atunci cand e nevoie de un act normativ sau de o modificare a unui act normativ in interesul larg al cetatenilor, care poate sa fie argumentat prin acest interes al cetatenilor, modificarea respectiva o sa ne-o asumam si o sa o asumam public, cu publicarea propunerii respective si cu argumentare", a adaugat Ciolos.

Ministrul de Interne din acea perioada, Petre Toba, a precizat ca sustine necesitatea promovarii unei OUG, dar a cerut ca pe viitor "Ministerul Afacerilor Interne sa fie avizator vizavi de toate aceste modificari ale Codului penal si ale Codului de procedura penala", in conditiile in care "mai mult de 95 la suta din urmarirea penala se efectueaza de catre Politie".


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

35313 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    Incredibil (Duminică, 5 februarie 2017, 17:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Voi comparati modificari ce imbunatatesc justitia cu modificari ce le pun pe butuci?
    In logica voastra dementa demna de un univers paralel sunt sigur ca pentru voi are sens...
    • +3 (3 voturi)    
      impartiali (Duminică, 5 februarie 2017, 23:48)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      cu unii muma si cu altii ciuma?

      http://www.apador.org/guvernul-mai-taie-in-secret-din-dreptul-la-viata-privata-si-la-informare-modificand-codul-penal-si-codul-de-procedura-penala/

      de citit!

      "
      Sub pretextul armonizării Codurilor cu ultimele decizii ale CCR și cu unele directive europene, Guvernul a adoptat în secret o ordonanță prin care aduce și alte modificări periculoase celor două Coduri, afectând astfel grav drepturi prevăzute în Constituție

      APADOR-CH protestează faţă de modul neloial în care Guvernul a procedat la modificarea legislaţiei penale (Codul penal şi Codul de procedură penală), printr-o ordonanţă de urgenţă ţinută cu stricteţe “la secret” până în momentul adoptării, mai ales în condiţiile unor modificări de amploare (peste 150 de modificări, în total).

      [...]

      APADOR-CH solicită Guvernului să remedieze aceste încălcări ale Constituţiei şi amintește faptul că legiferarea pe ascuns, netransparentă și neloială nu este o cale democratică de urmat. Asociația îşi anunță intenţia de a folosi procedurile legale pentru eliminarea acestor excese.
      "
  • +25 (29 voturi)    
    o comparatie a la antene profurt (Duminică, 5 februarie 2017, 17:41)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    un vecin sparge usa pentru ca apartamentul a luat foc si aude tipete de ajutor
    un cocalar sparge usa unui apartament pentru furt!

    ambii au spart usa in afara legii, unu sa salveze oameni altul sa fure.

    ASTA e diferenta intre ordonanta de urgenta data de guvernul Ciolos si cea data la miez de noapte de guvernul Dragnea!
    • +4 (10 voturi)    
      Excelenta comparatie (Duminică, 5 februarie 2017, 18:18)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Felicitari.
      Am incercat astazi sa explic o zi intreaga aceste lucruri unui prieten care se uita doar la antene.
      In plus, trebuie sa subliniem si dimensiunea colosala a efectelor ordonantei Grindeanu precum si ireversibilitatea lor. In cazul Ciolos, Parlamentul putea vota negativ a doua zi ordonanta.
      In plus, ordonanta Grindeanu doar se preface ca pune ceva in acord cu cferintele curtii. CC nu a cerut practic dezincrimibarea abuzului in serviciu.
    • +1 (1 vot)    
      prostule (Marţi, 7 februarie 2017, 1:51)

      chiar__eu [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      codruta zice ca ala care a spart usa sa salveze a avut un interes ascuns, care-l stie doar ea, si treb sa faca puscarie..!
      chiar esti orb?
  • -15 (27 voturi)    
    Deci argumentele care au stat in picioare la (Duminică, 5 februarie 2017, 17:41)

    xrogo [utilizator]

    ordonanta Pruna nu mai sunt valabile la a lui Grindeanu in ceea ce priveste urgenta!
    • +2 (4 voturi)    
      Ntz..iar MINTI!!! (Duminică, 5 februarie 2017, 18:02)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      CCR n-a spus sa dezincrimineze abuzul in serviciu sau sa dea liber la furat pana in 200.00 lei plus restul de mizerii!
      • -2 (4 voturi)    
        De mintit minti tu,eu am comparat cele (Duminică, 5 februarie 2017, 21:29)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        doua ordonante dpdv al urgentei,nu a continutului!
        • +1 (3 voturi)    
          Exact (Duminică, 5 februarie 2017, 23:15)

          GT [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Și Grindeanu tot la fel ... doar urgență. Motive avem toți. Și eu îți scriu aici din cauza unui motiv dar care e ăla ți-l imaginezi singur.
          Per general și on topic ia-ți guvernul cu suma lor de 200.000 și emigrează că țara asta nu mai vrea "interpreți".
          Trebuie să înțelegeți că nu mai merge și furtul de pedepsește iar pușcăriașul stă în pușcărie.
    • +6 (6 voturi)    
      La ordonanta Pruna a avut loc o prezentare (Duminică, 5 februarie 2017, 18:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      a ordonantei si a necesitatii si discutii pe tema. La ordonanta Grindeanu a fost doar mare graba secreta . . .
    • +4 (4 voturi)    
      Raspund ca de obicei ! (Duminică, 5 februarie 2017, 19:05)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Siktir !
  • +8 (18 voturi)    
    Singura MARE deosebire... (Duminică, 5 februarie 2017, 17:41)

    Observator roman [utilizator]

    ...fata de magaria OUG 13/2017 adoptata de guvernul Dragnea-Grindeanu este ca 'tehnocratii' se ingrijisera in prealabil sa aiba avizul favorabil al CSM...
    • +5 (7 voturi)    
      Mai sunt deosebiri (Duminică, 5 februarie 2017, 18:04)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      O primă deosebire majoră este conținutul modificărilor aduse Codului Penal de către guvernul Cioloș: lucruri minore și necesare, nu dezincriminează nimic.

      Apoi, în ședința guvernului Cioloș se discută liber despre utilitatea modificărilor prin OUG, se au în vedere lucruri precum ”interesul public” sau ”buna guvernare”, sunt voci diferite care spun lucruri diferite. Compară cu atmosfera militărească, fără dizidență, de la ședința guvernului Grindeanu/Dragnea.
    • +6 (8 voturi)    
      Ai uitat si ca (Duminică, 5 februarie 2017, 18:29)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      nu permitea furtul pana in 40000 euro si nici nu a fost adoptata noaptea .
    • -5 (7 voturi)    
      Arata-mi macar paragraful unde se discuta (Duminică, 5 februarie 2017, 21:31)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      despre avize,nimeni nu a intrebat nimic ,Pruna a dat-o asa,fara avize!
  • +14 (18 voturi)    
    Discutii corecte cu grija fata de CETATEANUL RO!!! (Duminică, 5 februarie 2017, 17:49)

    UnOarecare [utilizator]

    ....spre deosebire de penalii si incompetentii PSD+ALDE care considera cetatenii tarii oi, javre, putori, ragalii, etc!
  • +4 (4 voturi)    
    Diferente majore de stil ... (Duminică, 5 februarie 2017, 17:57)

    za-k [utilizator]

    Cititi stenograma Grindeanu vs. Ciolos!

    Unu' pe repede inainte, slugi care aproba, altii discuta pe subiect mult si detaliat!
  • +5 (7 voturi)    
    EI (Duminică, 5 februarie 2017, 18:50)

    Elena B. [utilizator]

    nu inteleg un lucru, ce inseamna CREDIBILITATEA
    Ciolos nu ar fi facut niciodata asa ceva si populatia o stia pe cand la Dragnea vor suspecta absolut totul.
  • -1 (5 voturi)    
    demisia guvernului (Luni, 6 februarie 2017, 7:41)

    ConstantinOseriu [anonim]

    Guvernele au voie sa desecretizeze dupa bunul lor plac si in intereseul lor stenograme considerate secrete? Daca nu, atunci suntem in fata unui nou abuz comis de acest govern poenal. Si doi, acea ordonanta de urgenta de modificare a codului penal n-a fost data in interesul penalilor, guvernantilor sau altora....si impotriva intereselor poporului roman, atat de siluit de acesti nenorociti ce ne tot ameninta ca ei au fost alesi legitim. NU li se conteste legitimitatea, li se contesta abuzurile grosolane care le-au facut si continua sa le faca! Punct!
  • 0 (0 voturi)    
    Democratic (Marţi, 7 februarie 2017, 12:50)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    Democratic?