Liderul PSD Bihor: Daca protestele continua si dupa abrogarea Ordonantei 13, atunci "devine limpede ca scopul acestor manifestari este altul"

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 15:09 Actualitate | Esenţial

Ioan Mang (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Presedintele PSD Bihor, Ioan Mang, afirma ca, daca dupa ce Guvernul va abroga ordonanta de modificare a codurilor penale, oamenii nu renunta la proteste si raman in strada, atunci "devine limpede ca scopul acestor manifestari este altul" si ca "unii, inclusiv presedintele Iohannis, incearca sa darame un Guvern legitim, ales prin votul democratic a milioane de romani", transmite News.ro.

Ioan Mang, care este vicepresedintele Consiliului Judetean Bihor, a postat, duminica, pe pagina sa de pe o retea de socializare, un punct de vedere public privind abrogarea ordonantei de urgenta privind modificarea codurilor penale spunand ca "dupa decizia Guvernului, oamenii ar trebui sa se linisteasca, sa inceteze protestele si sa se intoarca la casele lor."

"Daca protestele din strada au avut ca scop abrogarea ordonantei de urgenta privind modificarea Codului Penal, atunci, dupa decizia de astazi (n.r. - duminica) a Guvernului, oamenii ar trebui sa se linisteasca, sa inceteze protestele si sa se intoarca la casele lor. Daca ei vor ramane insa in strada, atunci devine limpede ca scopul acestor manifestari este altul si ca unii, inclusiv presedintele Iohannis, incearca sa darame un Guvern legitim, ales prin votul democratic a milioane de romani. Sper sa nu fie vorba totusi de asa ceva, pentru ca ar fi foarte grav. Nu ar mai fi vorba despre un act civic, ci despre un atac la adresa democratiei si a statului de drept", mai spune Mang. 

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5018 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Chiar si tu te-ai prins (Duminică, 5 februarie 2017, 15:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca vrem sa scapam tara de mafioti, lichele, corputi si borfasi ca tine, care esti un pagiator ordinar si o sluga a bolshevicei Andronescu Ekaterina. Adica un hot si o lichea.
    • +11 (11 voturi)    
      ne vor afara din UE (Duminică, 5 februarie 2017, 16:19)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      vezi declaratiile lui Tariceanu de azi. Asta va fi scopul PSD ALDE pe urmatorii 4 ani.
    • +1 (1 vot)    
      E o Mang-la (Duminică, 5 februarie 2017, 18:01)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      a PSD.Cu batranii PCRist transformati in PSDisti nu poti dialoga.Au credinta nezdruncinata in stalin ismmarxismleninism si in conducatorii din CC al PCRPSD incat orice discutie nu are rost.Omul este o sluga de partid.
  • +12 (14 voturi)    
    Evident! (Duminică, 5 februarie 2017, 15:17)

    Sani [utilizator]

    Daca unu' vine sa-ti dea foc la casa, reusesti sa indepartezi pericolul, ce faci mai apoi?
    Il mai lasi la chibrituri?

    Nu frate, actionezi sa nu mai devina altadata un pericol!

    Penalii astia din PSD sunt in stare de orice!
  • +12 (14 voturi)    
    Mang-a asta nu e cfr-istul ala care a furat (Duminică, 5 februarie 2017, 15:24)

    Daniel G. [utilizator]

    Mang-a asta nu e cfr-istul ala care a furat teza de doctorat?

    Mang-o, restituie toti bani care i-ai primit de doctoratul tau plagiat ani de zile, da toti bani pe care ti i-ai insusit din banul public, pocaieste-te public inaintea societatii pentru toate pacatele pe care tu cu bolshevicii tai le-ati adus tarii si apoi vom vedea daca avem ceva de discutat cu voi?

    Poti sta de vorba cu criminali impotriva umanitati (Iliescu si gashca lui)?

    Ce poti discutat cu ei?
  • +10 (12 voturi)    
    protestam pana va castram (de furat)!!! (Duminică, 5 februarie 2017, 15:26)

    rov [utilizator]

    v-am prins la furat, ati inapoiat bunul, ok, dar trebuie sa ne asiguram ca izolati hotii, ca avem treaba nu stam sa ne tot ferim de voi potaie!
    Si pana terminati cu minciunaaaa!
  • +12 (14 voturi)    
    PSD incearca marea cu degetul. (Duminică, 5 februarie 2017, 15:27)

    Andradda [utilizator]

    PSD se face ca nu intelege ca abrogarea de catre guvernul Dragnea a ordonantei 13 nu inseamna nimic daca Dragnea si tariceanu nu vor pleca de la conducerea Parlamentului.
    Sper ca romanii care protesteaza sa nu se multumeasca doar cu aceasta abrogare.
  • +16 (18 voturi)    
    alo , alo (Duminică, 5 februarie 2017, 15:27)

    zigot [utilizator]

    dl mang, cum este cu plagiatu?
    pai aici este problema matale, nu in strada. DA?
    • +12 (14 voturi)    
      Infractorul Mang isi spune parerea ???? (Duminică, 5 februarie 2017, 15:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      A plagiat, deci a furat, deci este un infractor. Si atunci cum are tupeul sa formuleze pareri pe aici? Vedeti cum functioneaza sistemul ciumei rosii???? Mang s-a dovedit ca a plagiat masiv. Daca i se dadeau la o parte lucrarile plagiate din CV, nu mai avea cum sa fie profesor. Deci trebuia sa zboare din invatamant si ar fi ajuns, fix pix, un muritor de foame, ca nu stie nimic. Insa Dna Andronescu, cu mafiotii din jurul ei, nu au facut nimic ca sa-l dea afara pe Mang. I-au asigurat imunitatea hotului de articole. Si ca urmare, acum, acest nemernic plagiator linge mana care i-a dat paine. Cam asa se va intampla si cu infractorii pe care urmeaza sa-i elibereze ordonanta. Ei isi vor arata cumva reconostinta, in viitor. Asta si doreste P$D.
  • +12 (14 voturi)    
    Chiar ? (Duminică, 5 februarie 2017, 15:28)

    txtx [utilizator]

    Poate vrem sa vedem care-i treaba cu Ordonanta 9 !
  • +13 (15 voturi)    
    aparent... (Duminică, 5 februarie 2017, 15:28)

    liviu_ [utilizator]

    e requirement sa nu stii sa citesti cand esti in psd...
    citez: "abrogate SI APOI PLECATI!"

    ce vrajeli ieftine au pesedeii... nu se simt bine daca nu acuza si jignesc.,...
    penali hoti si badarani care nu au inteles nimic nici din motive pentru care nu a iesit ponta presedinte, nici d c a picat guvernul ponta si nici ce se intampla acum!
    • +9 (11 voturi)    
      ODATA ce am prins hotul in casa (Duminică, 5 februarie 2017, 15:55)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu-l mai lasam la slanina...chiar daca a dat-o inapoi
  • +15 (17 voturi)    
    Poftim? (Duminică, 5 februarie 2017, 15:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ma fac ca nu am citit bine...

    "Ales prin votul democratic" - da
    "Guvern legitim" - nu

    Pai hai sa vedem prietene:
    - sa dispara OUG9/2017
    - sa dispara imunitatea pt cercetati penali automat
    - sa fiti incadrati iar ca functionari publici sa puteti fi investigati de ANI
    - sa depolitizati institutiile ce nu tin de voi; incepeti cu CNA, spitalele si scolile - in ordinea asta, sa nu cumva sa apara propaganda inainte sa fie gata depolitizarea
    - la orice constatare ce tine de nereguli (etica, integritate, compatibilitate, trafic influenta, abuz etc) sa demisionati PE LOC nu dupa 1000 de ani cum faceti voi
    - scoateti oamenii vostri din puncte cheie (judecatori/magistrati + curtea de apel, politie, CCR etc.)
    - eliminati "Abtinere" din voturi - ce inseamna asta?! "am fost ales sa votez pentru tara asta ce urmeaza sa facem cu ea da' nu am chef". pai cum vine asta???
    - fara voturi anonime, sa fie TOTUL public
    - presa prezenta in orice sedinta ce tine de interesul tarii... am zis "presa" adica toata, nu doar a voastra

    Hai sa fac eu o propunere pentru urmatoarea OUG: orice lege/act normativ/ordonanata/etc. ce are ca rezultat slabirea statului de drept si a justitiei este considerat act de tradare si atac la siguranta nationala

    Nu cred ca ce am scris mai sus e ceva absurd, tu ce zici?
  • +12 (14 voturi)    
    Plagiatoru' 15 minute ministru' Educatiei ... (Duminică, 5 februarie 2017, 15:29)

    za-k [utilizator]

    in cel mai cinstit guvern PONTA vorbeste?

    Bhahahahahaha! Asta are articole plagiate la greu!
    Imi pare rau ca e oradean!
  • +17 (19 voturi)    
    .... (Duminică, 5 februarie 2017, 15:30)

    AndreiSe [utilizator]

    Boule, ai perfecta dreptate, scopul acestor manifestatii este altul. Este sa pot sa traiesc linistit, fara sa fiu nevoit sa ies in piata la miezul noptii, la -10 grade, sa apar tot ce vreti voi sa furati. Iar culmea este ca nu furati deloc de la mine, ci de la pensionarii si asistatii sociali care v-au votat. Eu tot atatea taxe platesc la stat.
    Deci da, scopul este sa va reformati dracu odata, sa puneti in frunte niste oameni onesti si sa guvernati ce ati promis in campenie, nu ce v-ati promis voi unul-altuia!.
    Si tu, ai grija, imi pare ca esti exact genul de tampit care se face ca nu intelege de ce am iesit in strada si s-ar putea sa pleci si tu in momentul in care o sa vezi Piata Victoriei goala.
  • +10 (12 voturi)    
    Maidanul nu are limite... (Duminică, 5 februarie 2017, 15:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    Va suna cuniscut mai sobolanilor? Adica ne bagati sula in coaste tovarasi? Adica voi legiferati si avantajati criminalul si nu-si asma nimeni responsabilitatea? Ce spuneti sa va dati demisia? Asa e logic ....
  • +11 (13 voturi)    
    si daca tot ne-am apucat de curatenie (Duminică, 5 februarie 2017, 15:32)

    rov [utilizator]

    de ce sa nu miscam si sifonierul, da scopul este CURATENIE GENERALA!!
  • +7 (9 voturi)    
    Da, exact asta este (Duminică, 5 februarie 2017, 15:36)

    Captain Obvious [utilizator]

    Acum vrem demisia, doar nu o sa stam cu hoții ăștia în guvern. Joc de glezne
  • +10 (12 voturi)    
    Oooo da (Duminică, 5 februarie 2017, 15:37)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Cunostinta veche, domnul plagiator Ioan Mang.
  • +9 (11 voturi)    
    Mai studiaza, bre... (Duminică, 5 februarie 2017, 15:47)

    MrMeisenshi [utilizator]

    Prin vot democratic s-a ales nu guvernul, ci parlamentul - Marea Adunare Nationala, mai pe intelesul matale.
  • +9 (11 voturi)    
    Mang e din alt film (Duminică, 5 februarie 2017, 15:47)

    ArgusRO [anonim]

    "Fost ministru al Educației în guvernul Ponta, timp de 8 zile, Ioan Mang a demisionat la scurt timp după numire, din funcția de ministru al Educației, Cercetării și Tineretului, după ce în presă s-a dovedit că a plagiat mai multe lucrări și articole științifice".
    Ramane de vazut cate zile mai sunt pana la demisia Guvernului Grindeanu si cand vor fi organizate alegeri anticipate.
    Faptul ca marti, Presedintele Romaniei, Klaus Iohannis se va adresa Parlamentului poate aduce noi clarificari in acest sens.
    Deocamdata, protestele din strada trebuie sa continue.
  • +9 (11 voturi)    
    misto poza (Duminică, 5 februarie 2017, 15:50)

    Nevermind [utilizator]

    Definitorie pentru "cadru de partid"
  • +9 (11 voturi)    
    bah Manglitorule, (Duminică, 5 februarie 2017, 15:50)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    DEMISIILE TUTUROR celor care ocupa o functie publica si sunt implicati in dosare penale vizand infractiuni legate de functii/demnitati publice sunt OBLIGATORII.

    PSD si Tariceanu (Tariceanu se confunda cu ALDE) SUNT RECIDIVISTI, considerand actiunile din vara anului 2012.

    Coroborand aceste DOUA tentative de a destabiliza Romania cu faptul ca numerosi lideri PSD (intre care TOTI presedintii PSD) au fost condamnati sau sunt cercetati penal pentru infractiuni grave legate de pozitiile politice pe care le-au detinut de-a lungul timpului, cu consecinte incalculabile pentru Republica Romania si cu faptul ca liderii PSD+Tariceanu NU SE DEZIC de aceste actiuni si NU RECUNOSC suprematia Legii si a deciziilor judecatoresti, se impune inceperea unei actiuni legale pentru DIZOLVAREA acestor formatiuni politice.

    Membrii PSD si ALDE care sunt impotriva grupului infractional organizat Dragnea, Tariceanu & Co au optiunea de a-i da jos de la conducerile si afara din formatiunile politice respective, de a proceda la o curatenie a partidelor si de a continua activitatea politica RESPECTAND LEGEA si DECIZIILE PUTERII JUDECATORESTI.

    PSD si ALDE pot, apoi, sa isi vada de guvernare, conform rezultatului alegerilor parlamentare. Daca vor considera ca NU sunt capabili sa realizeze tot ce au promis in campania electorala, sa iasa public si sa declare: Romani, V-AM MINTIT, trebuie sa taiem salarii, pensii, sa imprumutam miliarde de euro
  • +9 (11 voturi)    
    e tare psd bihor (Duminică, 5 februarie 2017, 15:53)

    Bazil [utilizator]

    daca este condus de un plagiator. Asta este o rusine de profesor universitar. Relevanta lui internationala tinde vertiginos spre zero.
    • +9 (11 voturi)    
      Ei si tu.... (Duminică, 5 februarie 2017, 15:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      ... dar de cine ai vrea sa fie condus? Tine cont, totusi: e vorba de psd :) Astia abia daca iau bacul la 40+ ani. Isi pot lua doctorate doar despre furt.
  • +8 (10 voturi)    
    Mai frate cum trag infractorii la PSD! (Duminică, 5 februarie 2017, 15:58)

    Maniu [utilizator]

    ca musca la c....t.
  • +9 (11 voturi)    
    Pisi mic si dolofan? (Duminică, 5 februarie 2017, 16:00)

    ChakaLoo [utilizator]

    Tu nu ai inteles. Dupa abrogare noi dorim sa va alegeti alti guvern pentru ca in jegurile astea nu mai putem avea incredere. Asta am vrut, iti aduci aminte "Abrogati si apoi plecati! " .Pe cine? Va priveste, de aia ati castigat alegerile. Deci nu vom inceta pana cand Tatucul tau nu pleaca la Rahova cu tot cu sleahta de pupatori de spate. Nu dorim sa stam cu schimbul pe MO ca sa vedem ce ati mai decis voi sa furati peste noapte. Sper ca acum ai inteles. Daca nu, esti poate doar usor slow. Poate.

    P.S. Fratii Micula sunt bine? Acelasi gust ai in guritza?
  • +3 (3 voturi)    
    Cine vorbeste de onestitate? Un plagiator (Duminică, 5 februarie 2017, 17:27)

    quietguy58 [utilizator]

    "Romania’s new government was thrown into turmoil last week after its education and research minister, Ioan Mang, was accused of extensive plagiarism in at least eight of his academic papers."

    http://www.nature.com/news/plagiarism-charge-for-romanian-minister-1.10646