Remus Borza, ALDE: Convulsiile sociale imbraca germenii unei veritabile lovituri de stat, pot sa degenereze intr-un razboi civil

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 13:17 Actualitate | Esenţial

Deputatul ALDE Remus Borza a declarat, duminica, in Parlament, in timpul dezbaterilor asupra bugetului CSM, ca discutiile ar trebui suspendate deoarece "convulsiile sociale" din strada afecteaza cresterea economica a tarii si pot duce la scaderea PIB-ului. El si-a avertizat colegii ca exista posibilitatea unei lovituri de stat si a unui razboi civil, informeaza News.ro.

In timp ce in Comisiile de buget era dezbatut bugetul CSM, deputatul ALDE Remus Borza a intervenit pentru a cere suspendarea discutiilor.

"In mod normal, raportat la ceea ce se intampla azi in strada, ar trebui sa suspendam dezbaterile pe bugete, pentru ca pana cand nu vom avea o solutie finala la aceste convulsii sociale, care imbraca germenii unei veritabile lovituri de stat si care pot sa degenereze intr-un razboi civil, orice discutie a noastra este de prisos", a afirmat el.

Deputatul a explicat ca protestele vor duce la afectarea cresterii economice a tarii si scaderii PIB-ului, iar veniturile nu vor putea fi colectate, ceea ce va duce la imposibilitatea de plata in cazul tuturor ministerelor.

Presedintele Comisiei de buget din Senat, Viorel Arcas (PSD), l-a intrerupt in mai multe randuri pentru a-i cere sa revina asupra bugetului si sa nu mai faca declaratii politice.

"Multumim frumos, ajunge. Nu are nicio legatura cu bugetul", a spus Arcas.

Remus Borza a insistat: "Daca nu o sa avem bani, nu o sa putem da la niciun minister, la nicio institutie". Insa presedintele Comisiei nu i-a mai oferit cuvantul.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

7550 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    CORUPTIA vs . POPORUL ROMAN - unul pica ! (Duminică, 5 februarie 2017, 13:25)

    FlorianColdea [anonim]

    ----Patrioti apara NATIUNEA iesind in Strada---

    ROMANIA cere D- E -M -I- S- I- E-A GUVERNULUI Grindeanu !!!

    STATUL de DREPT INPUNE---Poporul suveran Roman cere : ”Un Partid politic sau un Guvern corupt care militează împotriva statului de drept trebuie dizolvat !!!”

    FARA alternativa : DEMISIA GUVERNULUI TRADATOR si ARESTAREA celeor care cu rea intentie a subminat Siguranta NATIONALA prin atac fara precedent la STATUL de DREPT cu scopul de a fura mai departe Poporul Roman !!!

    CORUPTIA -CRIMA si HOTIA (PSD-ALDE =KGB ) nu mai au DREPTUL de a reprezenta ROMANIA !!!
  • +12 (12 voturi)    
    tupeu de borfas pe acest borza (Duminică, 5 februarie 2017, 13:26)

    mmmircea [utilizator]

    In fapt e limpede pentru toata lumea ca bugetul are un deficit suplimentar mascat de 1.2-1.5%, mascat in mare de cresterea economica din pix de 5.2% care in fapt e estimata la putin sub 4%. Aia e problema. Sa vedem pe unde scoateti camasa.
  • +15 (15 voturi)    
    Alt destept! (Duminică, 5 februarie 2017, 13:27)

    Andradda [utilizator]

    "Remus Borza, condamnat definitiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la un an de închisoare cu suspendare pentru conflict de interese, va rămâne administrator judiciar la Hidroelectrica."
    Deci, acest individ isi permite sa dea lectii societatii romanesti si mai are si tupeul sa ameninte cu razboi civil?
    Penibil!
  • +7 (7 voturi)    
    De ce nu puneti si ilustratie la articole? (Duminică, 5 februarie 2017, 13:27)

    Ord [utilizator]

    O poza cu individul sa-l vizualizam.
  • +12 (12 voturi)    
    borza (Duminică, 5 februarie 2017, 13:28)

    deville2010 [utilizator]

    stai jos ai nota 2
  • +9 (9 voturi)    
    Consecinte (Duminică, 5 februarie 2017, 13:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Eu cred ca e mai bine sa te abții. Uneori, insurecțiile se lasă cu ghilotine sau plutoane de execuție, iar voi - scursurile din ALDE - ati fi printre primii clienti. PSD+ALDE = hotie, jaf, coruătie, minciuna + incompetenta. In istorie veti ramine ca niste CRIMINALI care ati distrus tara. Punct.
  • +12 (12 voturi)    
    acest baiat nascut la Baia Mare are (Duminică, 5 februarie 2017, 13:30)

    un domn [utilizator]

    sustinerea larga a P$D ului, P$D ul l a propulsat la Bucuresti, P$D ul i a dat Hidroelectrica pe mana...apai..el trebuie sa apere mana care i a dat de mancare...
  • +12 (12 voturi)    
    Atata pot si ei ... (Duminică, 5 februarie 2017, 13:30)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Bravo ALDE... dati in continuare dovada de cat de puerili sunteti.

    "Convulsiile sociale", "germenii", scuze, vorbesti din experienta, cumva iti descrii cercul de prieteni?

    Cat despre asa-zisa "lovitura de stat", uita-te in oglinda sa vezi tradatorii care dau adevarata lovitura de stat, apoi vorbeste.

    Cat despre o posibila revolutie (ca tu nu stii altceva decat propaganda absurda cu cuvinte de senzational gen "lovituri de stat"), desi nu cred ca ar vrea cineva asta, din multe motive, eu zic, totusi, sa ai grija ce-ti doresti... Adu-ti aminte cum a sfarsit Ceasca! Marsurile si protestele sunt pasnice, dar daca gunoaiele ca tine nu retrag porcariile date in legi, nu se stie cat de pasnici vom fi.

    Nu confunda bunul simt cu naivitatea. Scuze... nu stii ce-i aia "bun simt". Asa este...

    Ca fapt divers, pentru cine nu stie cine e acest baietas:
    https://www.google.ro/search?q=Remus+Borza+dna&oq=Remus+Borza+dna&q=Remus+Borza+site:anticoruptie.hotnews.ro

    Si asta e doar ce e public si e pe HN... sunt sigur ca mai are altele facute public si in alta parte si alte multe pe drum...
  • +10 (10 voturi)    
    prostii (Duminică, 5 februarie 2017, 13:30)

    normalpeople [utilizator]

    Petitia lor nu a avut succes, biserica le-a zis clar ca nu e bine ce fac, UE la fel, inclusiv departamentul de stat al SUA a facut un efort in a ai potoli. Iar votantii PSD jigniti si mintiti de PSD sunt in strada. Terminati odata cu prostia. Va purtati exact in stil comunist!
    Niciun razboi civil!
    Plecati...
  • +10 (10 voturi)    
    Bai, germene... (Duminică, 5 februarie 2017, 13:31)

    rubberduck [utilizator]

    Auzi exprimare: "imbraca germenii unei veritabile lovituri de stat". Hai sa faci plici. Pai asta vor si sefii tai de la Moskova, care sunt intr-o ofensiva totala de distrugere a Europei. Razboi civil in Romania, inca o problema pentru UE, degringolada, bucuria lui putin. Pai suntem deja in razboi, iresponsabilule, razboi hibrid. Iar tu si PSD-ul sunteti de partea Moskovei. In loc sa abrogati un OUG toxic puneti presiune doar, doar iese un razboi civil. Ati vreti voi smintitilor. Ar trebui sa fiti judecati pentru tradare si colaborare cu inamicul.
  • +9 (9 voturi)    
    propagandist ilogic ! RUSINE (Duminică, 5 februarie 2017, 13:32)

    Radu_B [utilizator]

    "convulsii sociale" = segmente importante (mari) ale societatii care intra in "conflict" / criza. Un nr maaare de indivizi, statistic semnificativ incat sa poata fi considerat "o parte a societatii"

    lovitura de stat = actiunile concertate ale unui grup mic de indivizi organizati cu scopul de a prelua puterea

    Cum dracu niste "convulsii sociale" pot genera o "lovitura de stat", d-nul Borza ? Poate doar o revolutie ...

    Ca invers e clar, vedem cu ochii nostri de o saptamana cum o mana de oameni (Dragnea & Co) pot genera AMPLE convulsii sociale. Asta e clar !
  • +11 (11 voturi)    
    Sacalul (Duminică, 5 februarie 2017, 13:32)

    SilaDe Antrei1 [anonim]

    asta care a profitat de o buna parte din insolventele marilor companii de stat vine sa faca propaganda de doi lei. Inca o data ne dovedeste ca alde e o cloaca de hoti si profitori, mincatori de kakaolu, la fel ca aliatii lor din psd.
  • +10 (10 voturi)    
    mdea, "lovitura de stat" (Duminică, 5 februarie 2017, 13:34)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    Care stat ma? Format din hotzi? Pai n-are cum sa se cheme lovitura de stat. Se poate numi "facut curat"!...
  • +12 (12 voturi)    
    plimba bre ursul (Duminică, 5 februarie 2017, 13:35)

    Mawrkuss [anonim]

    ma dispera astia de-acuma cum tot incearca prin orice fel de tertipuri sa duca discutia la lovitura de stat, la necostitutionalitate, ca johanis a instigat, ca multinationalele, soros - acest gulen al romaniei, etc.

    stati linistiti ca nu va da nimeni afara... deocamdata fixati ordonanta si vorbim noi pe urma.
  • +11 (11 voturi)    
    Intre cine ? (Duminică, 5 februarie 2017, 13:40)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Razboi civil intre cine, ma ? Intre poporul roman si borfasi ? A propos, Chitoiu e tot ascuns pe la voi ??? Parca il cauta DNA pe fostul "dom' ministru de finante" ?
    Cu tuica, vin si bani sa spunem ca strangeti 10-30.000 de oameni. Daca !!! Asistatii sociali de prin sud. Aia de prin alte zone nici nu ajung la Bucuresti. Grosul in strada sunt cei care n-au fost la vot. Plus simpatizantii cinstiti ai partidelor. Majoritatea absoluta a romanilor ! Sunt si eu curios cine o sa "atace" familiile cu copii (numeroase) prezente in strada, cine o sa "lupte" pentru hotie ca "program de guvernare" ! La puscatrie cu voi, borfasilor !
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 5 februarie 2017, 13:43)

    VarailVarail1 [anonim]

    LUSTRATIA ! Sa vina LUSTRATIA !!!
    Toti cei care si-au facut o meserie din politica sa plece ACUM !
  • +8 (8 voturi)    
    Nu va inchipuiti ca Borza e om cinstit (Duminică, 5 februarie 2017, 13:45)

    MPopa [utilizator]

    Remus Borza a reusit sa fie ales deputat la Brasov in urma unei campanii in care a investit sume considerabile. Omul are probleme cu DNA-ul si principalul lui business e gestionarea companiilor statului aflate in insolventa. De aceea ii crapa lui maseaua dupa un buget aprobat cat mai rapid, ca sa poata dirija bani spre companiile respective.
  • +10 (10 voturi)    
    Asta are creierul lui Iliescu! (Duminică, 5 februarie 2017, 13:45)

    soundtrack [utilizator]

    Chiar crede ca 3 milioane de oameni se vor razboi cu 15 milioane pentru privilegiile unor borfasi?
    • +1 (1 vot)    
      fii cuminte, cunosc 3 votanti de pesede (Duminică, 5 februarie 2017, 15:13)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      ce urla din tot sufletul **** pesede !!!
      si draccnea la puscarie.
      Nici macar familia de mafioti nu-l mai sustine pe cretinul asta si pe gasca lui de penali!!
  • +10 (10 voturi)    
    Greva generala! (Duminică, 5 februarie 2017, 13:46)

    Traian2015 [utilizator]

    Buna idee ne dai, tovarase! Sa-ti trimiti electoratul la munca.
  • +10 (10 voturi)    
    Logica de cimpanzeu (Duminică, 5 februarie 2017, 13:50)

    un anonim [utilizator]

    E vina oamenilor ca nu se lasa furati.
    Pai voi cand ati dat petarda, nu v-ati gandit ca o sa aruncati tara in haos?
  • +12 (12 voturi)    
    vocea penalilor (Duminică, 5 februarie 2017, 13:50)

    voxpopulix [utilizator]

    altul cu dosar. CUm naiba sa ai texte din astea cand tu ai fost prins furand.

    Esti un HOT, ai furat, esti de neincredere, esti un trisor, esti UN HOT.
  • +11 (11 voturi)    
    Remus Borza (Duminică, 5 februarie 2017, 13:52)

    paniri [utilizator]

    Cel care a luat pozitia asta in parlament a fost fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție la un an închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de conflict de interese. Borza a fost acuzat că a direcționat către societatea sa de avocatură contracte de asistență juridică, plătite de Hidroelectrica.
    Mai departe, no comment.
    Sursa: https://www.dcnews.ro/remus-borza-un-an-de-inchisoare-cu-suspendare_467774.html
  • +11 (11 voturi)    
    Zise Remus Borza (Duminică, 5 februarie 2017, 13:52)

    xenomorph [utilizator]

    ... condamnat definitiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la un an de închisoare cu suspendare pentru conflict de interese.
    • +6 (6 voturi)    
      Ei si tu... (Duminică, 5 februarie 2017, 14:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui xenomorph

      Bineinteles ca daca e ALDE e borfas si condamnat penal... ca doar nu o fi fecioara din Orleans... Toti sunt scursuri. Da, lustratia au trebui discutata - toti borfasii care au fost condamnati out din functiile publice vreo 5-10 ani. SI mai e CRIMINALUL Iliescu cu acolitii ei, pe care Justitia pare ca i-a facut uitati.
  • +7 (7 voturi)    
    pai, (Duminică, 5 februarie 2017, 13:54)

    Cezy [utilizator]

    poate daca reusiti si voi sa adunati cateva sute de alde-isti...Aiurati politicienii lu' peste!
  • +9 (9 voturi)    
    Remusica (Duminică, 5 februarie 2017, 13:56)

    Hydroman [utilizator]

    Zise condamnatul cu aura de erou.
    Vei ajunge si tu la puscarie, ca mai ai destule codite de la Ioana, de la Hidro, de la Polisano, de la ... de la ...
    Remusica, o ai mica, la Jilava mergi cu frica !
  • +10 (10 voturi)    
    Sunt din ce in ce...... (Duminică, 5 februarie 2017, 13:57)

    gigiN [utilizator]

    ....mai convins ca in alde nu pot intra decat bolnavi psihic !!!!Mai lipsesc codrin,olgutza.....
    • +5 (5 voturi)    
      Pleaca Dragnea? (Duminică, 5 februarie 2017, 14:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Din psd la ciolovecii bolshevici din alde?
  • +8 (8 voturi)    
    Cand te gandesti... (Duminică, 5 februarie 2017, 13:58)

    tiberius_p [utilizator]

    ...ca genul asta de argumente au adus minerii in Bucuresti...
  • +7 (7 voturi)    
    he,he:)) (Duminică, 5 februarie 2017, 14:00)

    bancheru83 [utilizator]

    cam asa incep comentariile mazetei.sincer mi a trecut prin cap un gind,oare mazeta nu e dragnea?sau iliescu...
  • +9 (9 voturi)    
    Alt corifeu condamnat al caracatitei (Duminică, 5 februarie 2017, 14:01)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Nu mai scapam de penali frate. Nu stiu cum se face da' astia-s parca cei mai vocali.
  • +9 (9 voturi)    
    Razboi intre cine si cine? (Duminică, 5 februarie 2017, 14:07)

    tiberius_p [utilizator]

    ...ma intreb si eu...

    Intre politicieni si protestatari? Politicienii sunt depasiti numeric cu aprox. 200 protestatari la 1 politician. Deci asta pica.

    Ii veti convinge pe votantii vostri sa atace protestatarii pasnici? Credeti ca votantii vostri sunt dornici sa iasa in strada sa atace protestatarii pasnici? Credeti ca asta ar opri protestele?!? Ca acum 27 de ani?!!!?

    Cred ca traiti pe alta lume, sau in alta epoca...
  • +10 (10 voturi)    
    Un polonic (Duminică, 5 februarie 2017, 14:12)

    Pac-pac [utilizator]

    Ca orice membru ALDE, dl. Borza apreciaza rahatul turcesc mancat cu polonicul....
  • +9 (9 voturi)    
    ! (Duminică, 5 februarie 2017, 14:14)

    karula [utilizator]

    Prāduitor nenorocit! Este o enigma cine dracu' te a votat pe tine in Brasov!
  • +13 (13 voturi)    
    Alooo, nea Remus (Duminică, 5 februarie 2017, 14:16)

    Armadilo [utilizator]

    Ajungeeeeeeee!


    iti explica propriul tau coleg de alianta, AJUNGEEEEEEE cu manipularea!

    Ajunge cat ati mintit,
    Ajunge ca 5% manipuleaza o tara intreaga!
    Ajunge cat ati furat!
    Ajunge cat ati jignit in mod public Romania!
    Ajunge cata zazanie ati bagat in neamul romanesc!
    Ajunge mizeria care ati facut-o cu aceste OG!

    A J U N G E E E E E !
  • +14 (14 voturi)    
    Esti pe langa (Duminică, 5 februarie 2017, 14:19)

    burghi [utilizator]

    Stimabile ,esti pe langa total.
    Cel mai indicat lucru pe care l-ati putea face in zilele acestea ptr binele acestei tari , este sa va dati demisia din Guvernul Romaniei , in frunte cu Dragnea si Tariceanu.
    Sunteti impotriva Romaniei si a bunului simt .
    Sunteti orbi si nu vedeti cat rau ati facut .
    Sunteti surzi si nu auziti ce se striga...
    Terminati cu expresiile " razaboi civil ", " iohanisme ", "masina de dezinformare ".
    Uitati-va si vedeti cat sunteti cu dosare penale , cu plagiaturi , lacomi dupa putere , plini de orice fel de lacomie pentru egoismul vostru si al apropiatilor vostri.
  • +8 (8 voturi)    
    Haha (Duminică, 5 februarie 2017, 14:20)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Borza, avocacatul nostru drag :))
  • +12 (12 voturi)    
    pfff... (Duminică, 5 februarie 2017, 14:23)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Lovitura de stat a mamicilor si copiilor. Esti complet idiot, amice. Sincer.
  • +9 (9 voturi)    
    instigare la violenta (Duminică, 5 februarie 2017, 14:26)

    lasa [utilizator]

    Stimate domn,
    Instigarea la violenta, mai grav, la un razboi civil, se pedepseste. Presupun ca sunteti om de buna credinta. Si matur. Chiar daca seful d-voastra s-a jucat cu focul, acum cateva zile. Va rog , delimitati-va de extremism.
  • +9 (9 voturi)    
    Iar incep cu povesti fsn-iste (Duminică, 5 februarie 2017, 14:36)

    Vlad-I [utilizator]

    Cum dau de greu, o dau in povesti nationaliste, sunt curios daca s-ar face razboi civil, cine sunt voluntarii aia care si-ar da viata pentru apararea preacinstitei ordonantie. Pana acum, nici macar Corea de Nord nu a dat semne ca sustine guvernul Grindeanu. Probabil doar clientela de partid este incantata de ordonanta, dreneaza mai usor banii publici in buzunarele lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Explicit (Duminică, 5 februarie 2017, 14:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    "Daca nu o sa avem bani, nu o sa putem da la niciun minister, la nicio institutie". AKA

    "Daca nu o sa avem bani, nu o sa avem ce fura la niciun minister, la nicio institutie".
  • +1 (1 vot)    
    Remus Borza vs Anghel (Duminică, 5 februarie 2017, 15:14)

    ig2 [utilizator]

    Remus Borza ... urmas demn al fostului parlamentar ... invatatoarea Anghel
  • +3 (3 voturi)    
    ia-ti mai medicamentele, o iei pe urmele (Duminică, 5 februarie 2017, 15:38)

    __alex__ [utilizator]

    lui Iordache si ajungi ca Grindeanu!
  • +1 (1 vot)    
    grup infractional (Duminică, 5 februarie 2017, 18:08)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    PSD + ALDE = grupuri infractionale organizate