Oficial: Guvernul face sedinta la ora 14.00. Pe ordinea de zi - abrogarea OUG de modificare a Codului Penal

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 13:06 Actualitate | Esenţial

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Guvernul Grindeanu se reuneste astazi la ora 14.00. Pe ordinea de zi figureaza un proiect de ordonanta de urgenta pentru abrogarea OUG 13, de modificare a Codului Penal, potrivit unui comunicat al executivului.

De asemenea, pe ordinea de zi mai este un memorandum pentru desecretizarea stenogramei sedintei de guvern in care a fost aprobata ordonanta care a scos in strada sute de mii de oameni, dar si a sedintei guvernului Ciolos in care a fost adoptata o ordonanta de urgenta pentru modificarea Codului Penal.

Ordinea de zi comunicata de Guvern:

I.               PROIECTE DE ORDONANŢE DE URGENŢĂ

1.    PROIECT DE ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ pentru abrogarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.13/2017 pentru modificarea şi completarea Legii nr.268/2009 privind Codul penal şi al Legii nr.135/2010 privind Codul de procedură penală, precum şi pentru modificarea Legii nr.135/2010 privind Codul de procedură penală

 

II.            MEMORANDUMURI

1.    MEMORANDUM cu tema: Aprobarea declasificării stenogramelor cuprinzând dezbaterile din şedinţele  Guvernului desfăşurate la data de 18.05.2016 şi la data de 31.01.2017























4814 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Protestele TREBUIE sa continue (Duminică, 5 februarie 2017, 13:11)

    ArgusRO [anonim]

    E timpul sa cerem Guvernului PSD-ALDE: responsabilitate, determinare si curaj. Altfel spus, dupa ce textul Ordonantei de Urgenta a Guvernului Nr.13 va deveni istorie, se impune demisia intregului Executiv si organizarea de alegeri anticipate. Romania nu trebuie sa mai fie o tabla de sah la bunul plac al politicienilor iresponsabili. Spre deosebire de ei, protestarii din ultimele zile au deprins societatea cu demnitate, incredere si solidaritate, notiuni pe care majoritatea politicienilor din ultimii 28 de ani, le-au golit de sens, incercand sa le faca pierdute...
    • +1 (1 vot)    
      Apolitik (Duminică, 5 februarie 2017, 15:07)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui ArgusRO

      Mișcare apolitică!

      Pe noi nu ne interesează partidu! Noi cu anti-corupția.

      Noi nu avem interese financiare. Noi ieșim pentru că dreptate și justiție. Nu ne interesează taxele ce vor fi puse multinaționalelor.

      Nu mai vrem partidul corupt PSD! Îl vrem pe Nicușor care fură doar sub 5% din banii donați.

      „Corupția ucide”. Mă lămurește și pe mine cineva în ce fel ucide corupția??
  • +3 (5 voturi)    
    oamenii astia sunt necredibili (Duminică, 5 februarie 2017, 13:12)

    Dedalus [utilizator]

    Pana nu o vad si publicata nu o cred. Si nici atunci.

    In general, sunt suficiente motive pentru a nu mai crede nimic din ce spune.

    Ca as nu mai pun si antrenamentul dovedit in a o "intoarce la la Ploiesti".

    Este foarte obositor pentru toata lumea sa stea sa tot faca analiza pe text pentru a identifica eventualele "portite de intors" sau "porti de iesire" plasate peste tot in textile luarilor de cuvant.

    Cred ca este nevoie de oameni la guvernare care sa manifeste o atitudine "normala", mai ales dupa ce acestia au dovedit in "aceste zile"
  • +2 (4 voturi)    
    Acum au ordine de zi (Duminică, 5 februarie 2017, 13:18)

    parol_monsher [utilizator]

    Ca sa vezi, trebuie sa iasa lumea in strada ca sa aiba astia ordine de zi.
  • +3 (5 voturi)    
    Stenograma (Duminică, 5 februarie 2017, 13:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si cum va fi publicata? In stil CIA unde acopera 85% din pagini desi trebuiau sa fie "desecretizate" in still full-disclosure?

    Sau va fi alt document unde se va vedea data si ora de azi in loc de acum cateva saptamani?

    Nu ca nu as avea incredere in PSD. Acum sincer, de cate ori ne-au mintit pana acum?

    Pe de alta parte, Dragnea nu vrea sa infunde puscaria. Deci estimez inca o amanare a procesului. Intrebarea e, ce vor face? Ciordache nu e prost. Sigur are ceva sub maneca... Dragnea e prea diabolic si totusi desi este Mesia, "salvatorul" Romaniei si a PSD-ului, doar nu o sa faca sacrificiul suprem pentru partid.

    Hai ca devine interesant.

    Apropo ce repede a aparut OUG si ce incet apare referendumul ala cu imunitatea. Ce chestie...
  • +6 (8 voturi)    
    nu-i suficient, (Duminică, 5 februarie 2017, 13:29)

    in14q! [utilizator]

    despre amnistie si gratiere, nimic ?!
    retrageti porcaria din procedura de urgenta parlamentara, neispravitilor.
  • +4 (6 voturi)    
    logica psd (Duminică, 5 februarie 2017, 13:33)

    stefansb [utilizator]

    logica PSD: "Milioane de alegatori PSD vor sa iasa in strada sa sustina ordonanta. Ca sa ii linistim abrogam ordonanta". Pai n-ar trebui sa se reverse in strada acum, sa sustina ca nu trebuie abrogata ordonanta, ca ei au votat pt asta? (de fpat n-a fost in program, dar deh...vorbim de PSD)
  • +3 (5 voturi)    
    Grindeanu, esti un nimic! (Duminică, 5 februarie 2017, 13:34)

    -dan [utilizator]

    In memoria bunicului tau, atat ai putut face pentru tara ta din pozitia care ti-a PARVENIT? si ai mai luat si numele lui... IN MOCIRLA A3...
    Tot respectul pentru bunicul tau, se pare ca a fost de-al nostru. #Rezist
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Duminică, 5 februarie 2017, 13:41)

    tudorr [utilizator]

    Da ce naiba bre, e abia 14, asteptati si voi sa se mai intunece un pic!
  • +3 (5 voturi)    
    OUG de scoatere a P$D (Duminică, 5 februarie 2017, 13:58)

    un domn [utilizator]

    in Ilegalitate Vrem !
  • +4 (6 voturi)    
    Mai, sunteti siguri ca nu aveti si o Ordine de zi (Duminică, 5 februarie 2017, 14:35)

    Susufler0 [utilizator]

    suplimentara privind "Dezbaterea Proiectului de Ordonanta de Urgenta pt abrogarea Ordonantei de Urgenta ce a abrogat OUG nr 13 / 31 ianuarie 2017 ?

    PS. Suntem cu ochii pe voi !
  • +2 (4 voturi)    
    Abrogati (Duminică, 5 februarie 2017, 14:55)

    KostasP [utilizator]

    Si-apoi plecati...duceti-va!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Secretomania naște suspiciuni. (Duminică, 5 februarie 2017, 15:41)

    asavreau [utilizator]

    Guvernul Grindeanu și PSD nu comunică suficient pentru înlăturarea suspiciunilor de minciună și intenții dușmănoase populației.Justificările și pentru modificările la CP și pentru grațiere sunt mincinoase și responsabilii PSD dau răspunsuri răutăcioase înfuriind populația.