O noua proclamatie de la Timisoara: Fara penali in functii publice, fara repetarea Ordonantei 13. Comunitatea "coruptia Ucide" pune si ea in debzatere un program in 6 puncte

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 12:31 Actualitate | Esenţial

Protestul record de sambata de la Timisoara
Foto: captura facebook
Aproximativ 40.000 de timisoreni au protestat sambata seara in Piata Operei din Timisoara fata de Guvern. In a cincea zi de protest, Initiativa Timisoara, o miscare civica formata in jurul protestelor #rezistam, a dat citire unei proclamatii care contine opt puncte, noteaza Adevarul. O alta lista, in sase puncte, este promovata de comunitatea Coruptia Ucide, ambele lista solicitand, printre altele, ca de acum sa nu se mai repete cazrui precum cel al Ordonantei 13 si scoaterea penalilor din functiile publice.

Proclamatia Initiativei Timisoara cere:

1. Ca de acum inainte niciun guvern, indiferent de coloratura politica, sa nu mai repete vreodata vreo Ordonanta 13;
2. Organizarea unui referendum anticoruptie;
3. Controlul de constitutionalitate al legilor si ordonatelor de urgenta sa se realizeze si la initiativa directa si neintermediata a cetatenilor;
4. Acordarea unor prerogative suplimentare Curtii Constitutionale pentru suspendarea aplicarii actelor normative susceptibile de incalcare a Constitutiei;
5. Depolitizarea functiilor publice si ocuparea lor doar prin concurs;
6. Stabilirea incompatibilitatii intre functiile executive si legislative;
7. Eliminarea avizului parlamentar pentru cercetarea penala a demnitarilor;
8. Fara penali in demnitatie publice.

Lista pusa in dezbatere de "Coruptia Ucide"

1) Niciun condamnat penal indiferent de fapta pentru care a fost condamnat să nu poată fi angajat pe o funcție plătită din bani publici. 
2) Niciun cercetat sau condamnat penal să nu aibă dreptul de a candida la o funcție publică aleasă prin votul cetățenilor (primar, parlamentar, președinte, consilier local, consilier județean etc.)  
3) Dacă împotriva unui angajat plătit din bugetul de stat se începe urmărirea penală acesta trebuie suspendat din funcție pe perioada cercetărilor iar în cazul în care acesta va fi găsit nevinovat statul să achite contravaloarea salariului pentru perioada de suspendare plus o despăgubire stabilită prin lege. (Cred că e mai bine să suportăm aceste costuri în cazul câtorva erori juridice decât să riscăm să împuternicim un condamnat să administreze țara) 
4) Legea penală să nu poată fi modificată prin ordonanță de urgență decât în situații de război. 
5) Parlamentul să aibă obligativitatea de a pune legile în acord cu hotărârile Curții Constituționale cu cea mai mare prioritate. 
6) După adoptarea prevederilor de mai sus să se organizeze alegeri parlamentare și locale.
























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8664 vizualizari

  • -16 (18 voturi)    
    Punctul 6 e POLITIC - nu sunt de acord! (Duminică, 5 februarie 2017, 12:45)

    Heruvim [utilizator]

    "După adoptarea prevederilor de mai sus să se organizeze alegeri parlamentare și locale."

    Nu pentru asta am iesit in strada: sa continue sa guverneze si sa se tina de cuvant privind programul de guvernare.

    Nicaieri nu era scris in programul de guvernare despre modificarea legilor penale.

    Atat.
    • +1 (5 voturi)    
      Habar nu ai pentru ce ai ieșit în stradă (Duminică, 5 februarie 2017, 13:26)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Sorry că te anunț :(

      Nu uita: corupția ucide! Pe cine, cum anume, când.... asta e mai puțin relevant. Important e că ucide!
      • 0 (2 voturi)    
        Shaolina (Duminică, 5 februarie 2017, 15:06)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Hai taci, nu mai plange acum. De unde ne scrii, rahova, jilava sau esti pe drum in directia aia?
    • +2 (4 voturi)    
      cele de mai sus sa intre in vigoare imediat (Duminică, 5 februarie 2017, 13:51)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Asa ca ori faci alegeri anticipate ori realegi 40% din Parlament care va fi vacant dupa ce scoti penalii, tot aia ! :-))))

      De fapt, anticipatele favorizeaza PSD + ALDE, campioni la penali, care altfel s-ar dilua ca pondere in Parlament ;-)) !
    • +4 (6 voturi)    
      Minti! (Duminică, 5 februarie 2017, 13:57)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Matale n-ai iesit in strada.
      Esti un amarat de PSD-ist care incearca sa deturneze.

      Cine a fost in stare sa scoata aceasta aberatie de OUG, trebuie sa plece + sa fie cercetat PENAL pentru subinarea statului.

      Daca ai impiedicat pe cineva sa-ti dea foc la casa TREBUIE sa-l indepartezi pentru ca altfel va repeta isprava.


      Bre Heruvim, n-are PSD-ul alta varianta de guvernare decat pe acesti penali si pe acest YES- man pe post de Prim-ministru?

      Raspuns: Sigur ca n-are! Din '89 acest partid, indiferent de nume este o cocina cu criminali, interlopi si smenari!
      • 0 (6 voturi)    
        Da tu ai citit ce am spus? (Duminică, 5 februarie 2017, 14:52)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Da, guvernul ar trebui sa plece.

        Dar NU anticipate. Ce are una cu alta? Tu ai fost in strada? Cand ai auzit tu acolo "anticipate" ha? Si daca tot ai fost acolo ia zi ce se intampla cu 2 minute inainte sa se cante imnul? Si de cate ori s-a cantat imnul ieri? Doar asa, ca test de cultura generala.
    • +3 (5 voturi)    
      Corect (Duminică, 5 februarie 2017, 14:11)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Corect ce ai scris tu, dar te intreb mai putem avea incredere in aceasta hoarda de mincinosi????
      O alta propunere:
      Intrarea in vigoare a Proclamatiei de la Timisoara din balconul operei din 1989?
      Ce zici este OK?
      • 0 (0 voturi)    
        Pe termen lung (Duminică, 5 februarie 2017, 15:06)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Pentru a nu se mai intampla asemenea mizerii sunt doua posibilitati:

        A. Guvernul este investit de Parlament cu respectarea proportinalitatii votului - pentru a asigura reprezentativitatea. In acest caz, guvernul poate sa aiba in continuare puteri legislative egale cu ale Parlamentului (cum este acum)

        B. Guvernul este investit de majoritatea din Parlament - in acest caz, Guvernul nu poate avea puteri legislative care sa depaseasca cadrul programului de guvernare asumat in alegeri (un contract social)

        Ambele necesita modificarea Constitutiei prin referendum
        • 0 (2 voturi)    
          pe termen lung si scurt avem 2 romanii (Duminică, 5 februarie 2017, 16:59)

          Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

          sa guverneze ei in sud, iar restul sa ramana romanilor care vor altceva ptr romania...sa vedem cum accepta sudul aceasta varianta. ce ma mira e ca presedintele nu da nota 3 guvernului si sa inteleaga lumea ca tara nu poate fi condusa de corijenti sau repetenti, sau de infractori. acest guvern si-a pierdut orice forma fragila de legitimitate pe care o avea. nu sint oameni alesi pe criterii de eficienta, cu viziune si iubire de popor. tragic e ca in romania opozitia nu exista int teritoriu. acesti lideri care vor altceva trebuie sa inteleaga ca tara are nevoie de mesaje si de implicare...structurile si organizarea in teritoriu sint ...cele de acum 27 ani...cum naiba sa se dezvolte romania? sintem singuri in strada...vs sobolani...pe mine tata m-a invatat ca sobolanii sint prinsi in cursa sau pe pui otrava. numai legi puternice si modalitati de control si eficienta or sa-i elimine din sistem, daca nu...ramine cum am spus mai sus
    • +6 (8 voturi)    
      Sa va explic (Duminică, 5 februarie 2017, 14:13)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Cei trei milioane de votanti ai PSD stau in zilele astea cu frica-n oase ca nu le mai vine marirea de 100 de lei la pensie sau ajutoare sau ce dracu le-au mai promis ei. Pentru ca niste oameni in strada au generat caderea guvernului si alegeri NOI! Dupa 1 luna de la alegerile trecute.

      Ce credeti ca se va intampla? Nu vor mai iesi la vot? Mie unul mi se pare ca alegeri noi acum sunt doar un mod de destabilizare a Romaniei. Sa-si faca programul de guvernare!

      Opozitia sa se organizeze.

      Cetatenii din strada sa se implice in politica, in democratie civica.

      Si sa gasim odata solutia ca hotii sa dispara (vezi cazul spitalul Universitar).

      Va zic un lucru: daca nu reusiti sa le furati electoratul, acei oameni pentru care 100 de lei conteaza - nu reusiti NIMIC! Caci pentru acei oameni pomenile sunt foarte-foarte importante.

      Sunt batrani - ei nu isi mai pot schimba viata acum. Ce vreti de la ei? Sa moara de frig ca nu au bani de intretinere, de gaz de lemne? Sa moara de foame ca nu au bani de mancare? Sau sa moara in chinuri ca nu au bani de medicamente? Sunteti inconstienti???

      NU!! Solutia este curatarea tarii de hotie, si utilizarea banilor furati pentru a ajuta putin viata celor amarati. Pentru a fi educati, pentru a li se da o speranta.

      Luati-le electoratul!!! Asta nu se face cu alegeri anticipate la 1 luna dupa alegeri. Nu se face cu alegeri locale fara alti politicieni locali.
    • +4 (6 voturi)    
      asa (Duminică, 5 februarie 2017, 14:30)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Il prinzi pe hot in casa ta.
      El se jura ca nu mai fura :).
      Iar tu il crezi pe cuvant si il lasi din nou singur in casa.

      Perfect!


      PSD-ul trebuie sa dispara din viata politica. ABSOLUT toti cei care au avut contact cu ordonanta sa fie anchetati de atentat la siguranta nationala, inclusiv cei de la monitorul oficial (din cauza asta zic ca PSD-ul dispare din viata politica, nu va mai ramane nimic din PSD, probabil chiar si ALDE, UDMR si PNL)
      • +3 (5 voturi)    
        Citeste ce am scris mai sus (Duminică, 5 februarie 2017, 14:54)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

        Nu anticipatele rezolva disparitia PSD-ului.

        Luati-le electoratul!
    • +3 (5 voturi)    
      Parerea mea (Duminică, 5 februarie 2017, 14:40)

      DrN [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Din momentul retragerii/abrogarii ordonantei, piata trebuie sa mai ceara cateva lucruri obligatoriu dar consider ca nu trebuie sa se solicite anticipate.

      Pasii corecti indifferent de consecinte sunt:
      - abrogare OUG 13
      - demisie min justitie;
      - demisie Dragnea din functiile statului si de la conducerea PSD .... SAU .... demisia Guvernului
      - daca se merge pe demisia Guvernului, noul Guvern trebuie sa fie facut tot de PSD si ALDE dar cu oameni corecti, nepatati si care sa nu asculte de Dragnea - deci tot la inlaturarea lui Dragnea de la PSD ar trebui sa se ajunga.

      De ce nu doresc anticipate:
      - s-ar considera ca am incercat o lovitura de stat si ca presedintele ar fi in spatele ei;
      - PSD a demonstrat ca se autodistrug singuri si sunt sigur ca ne vor da ulterior ocazii si mai multe sa scada in sondaje si sa moara ( orbiti de infrangerile suferite );
      - chiar acum ei sunt sigur ca se gandesc cum sa-l dea jos pe presedinte si este urmatoarea lor miscare fatala tot pentru ei. Nu au inteles si nimeni nu le spune ca in piata nu sunt Iohanisti sau sorosisti. S-au uitat si ei doar la A3 si RTV si au picat in propria manipulare.
  • +13 (15 voturi)    
    Un punct in plus (Duminică, 5 februarie 2017, 12:51)

    democtrates [utilizator]

    Multumesc Timisoara ,iarasi sunteti in fata. O mica recomandaredin Tg Mures poate o includeti in proclamatie:
    CNA(consililul natioanal al audiovizualuli sa fie ales de societatea civila nu de partide) , astfel vom putea elimina spalarea creierelor de latrinele TV.
    Mergem inanite !!!
    • +1 (1 vot)    
      Inca o initiativa (Duminică, 5 februarie 2017, 13:33)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      https://greva.de-clic.ro/

      incercati cu incredere !
  • +8 (10 voturi)    
    Cam greu (Duminică, 5 februarie 2017, 13:04)

    Andradda [utilizator]

    Dar nu imposibil!
  • +4 (4 voturi)    
    La punctul 5 (Duminică, 5 februarie 2017, 13:28)

    Adri4n [utilizator]

    Parlamentul e deja obligat dar nu exista nici o sanctiune deci il cam doare in cur.
    Cum ar fi ca daca parlamentul nu corecteaza un articol neconstitutional in 45 de zile sa fie dizolvat de drept si sa avem anticipate?
  • +4 (4 voturi)    
    pt fapte de coruptie, condamnare cu executare (Duminică, 5 februarie 2017, 13:39)

    mnicku [utilizator]

    scoaterea condamnarilor cu suspendare pt fapte de coruptie ,

    Sa vedem la 25 de ani cu executare cine mai are chef sa fure
    • +3 (3 voturi)    
      !!!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 5 februarie 2017, 15:21)

      EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Ai pus punctul pe i.

      Degeaba faci totul perfect daca nenorocitii au facut un cod penal favorabil furtului politic.

      trebuie sa cerem inasprirea pedepselor, exact opusul a ceea ce s-a cerut prin ordonante!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    conflictul de interese (Duminică, 5 februarie 2017, 13:48)

    Radu_B [utilizator]

    Din punctul meu de vedere toate cele de mai sus au de-a face cu conflictul de interese:
    - nu poti fi fost securist si sa fii pus sa "insanatosesti" Romania din pozitii publice (pct 8 de la Timisoara)
    - nu poti fi condamnat / cercetat penal si sa fii in vreo pozitie in care sa influentezi actul de justitie (membru al Parlamentului, membru al Guvernului, prefect, etc). Daca Dragnea era blocat la functii publice, Ordonanta 13 nu era data.
    - nu poti sa fii in functie publica si in continuare sa ai afaceri personale. Toti membrii executivului ar trebui sa-si treaca averea intr-un "blind trust", nu pe numele nevestei.

    Este foarte important sa blocam viitoare Ordonante13, dupa ce asta e abrogata. Nu putem salva statul de drept in strada continuu.
  • +5 (5 voturi)    
    confiscarea averilor ilicite - ANAF si Curtea (Duminică, 5 februarie 2017, 14:11)

    ilex2013 [utilizator]

    de conturi sa-si faca treaba asa cum isi face fiscul peste tot, adica sa intrebe si sa cerceteze de unde vin banii.Peste tot lumea nu se teme de politie sau justitie ci de fisc. Daca fiscul si-ar face datoria DNA ar avea mult mai putin de lucru si drepturile omului ( chiar daca omul se numeste Dragnea) ar fi respectate. Si pe Al Capone l-a bagat la zdup fiscul pentru o banala ( la noi) evaziune fiscala.
  • +3 (3 voturi)    
    la punctul 1- exceptia de neconstitutionalitate (Duminică, 5 februarie 2017, 14:16)

    ilex2013 [utilizator]

    depusa de Ciorbea pentru Dragnea care spune e discriminatoriu sa nu poti fi ministru daca ai dosar penal in timp ce parlamentar poti sa fii, poate fi folosita pentru eliminarea discriminarii prin extinderea interdictiei asupra parlamentarilor si inaltilor functionari publici- ca sa nu mai fie nimeni discriminat.
  • -4 (4 voturi)    
    punctul 9 (Duminică, 5 februarie 2017, 14:17)

    xanti [utilizator]

    Dictatura de dreapta ,sa nu mai existe PSD ALDE ...
  • +4 (4 voturi)    
    pedepse mult mai aspre pentru abuz (Duminică, 5 februarie 2017, 15:17)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    se neglijeaza un punct esential:

    INASPRIREA PEDEPSELOR PENTRU POLITICIENI pentru abuz in serviciu si coruptie!


    ce am vazut de fapt? pentru abuz in serviciu in Franta iei 10 ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    astia voiau 0 pentru sume sub 45000 euro si 6 luni sau amenda pentru sume mai mari...adica daca ma prinzi poate scap cu amenda, daca nu raman cu banii.
    aici e buba mare, toate aceste pedepse sunt FACUTE DE POLITICIENI CORUPTI!
    poti face mecanisme de preventie si armonizare a puterilor in stat excelente daca pedeapsa pentru furt e mica.
    se vor risca cu mare placere canaliile din politica romaneasca.