Lovitura pentru Antena 3: CNN a apelat la un reporter Pro TV ca sa explice evenimentele din Romania, desi postul lui Voiculescu e afiliat retelei americane

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 11:37 Actualitate | Esenţial

Corespondentul Stirilor Pro TV, Catalin Radu Tanase, a fost invitatul CNN pentru a vorbi despre criza din Romania si protestele masive din toata tara. De remarcat ca postul american de stiri a apelat la un reporter Pro TV si nu la un angajat al Antenei 3, postul lui Dan Voiculescu, care e afiliat retelei americane.

Catalin Radu Tanase a explicat care sunt motivele pentru care sute de mii de oameni au protestat zilele acestea, in Romania, la CNN, fiind invitatul lui Jonathan Mann, la Newsroom.

Reamintim ca Antena 3 a avut derapaje jurnalistice majore in primele zile de protest, vorbind despre o tentativa de lovitura de stat. Ulterior, cand a devenit clar ca Dan Voiculescu nu va mai beneficia de gratierea promisa de PSD, postul sau a incercat sa echilibreze relatarile.

Vezi aici interventia lui Catalin Radu Tanase la CNN

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

42365 vizualizari

  • +55 (63 voturi)    
    Foarte Bine ! (Duminică, 5 februarie 2017, 11:45)

    un domn [utilizator]

    Antena 3 / Niste Derbedei !
    • +21 (21 voturi)    
      Antena 3 - afiliat PSD (Duminică, 5 februarie 2017, 12:28)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Antena 3 e televiziunea PSD de propaganda, e clar pt toata lumea si are patronul in puscarie. Cealalta televiziune PSD de propaganda are patronul urmarit international.


      Antena 3 - niste PeSeDei
      • +9 (9 voturi)    
        RESPECT ! (Duminică, 5 februarie 2017, 13:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        AI DREPTATE - P$eDei !
    • +23 (23 voturi)    
      sa nu uitam rtv si nici CNA-ul care-i protejeaza (Duminică, 5 februarie 2017, 12:44)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      salariatii a3 si rtv sunt doar platiti de niste condamnati sau fugari. CNA e adevaratul vinovat pentru ca ii protejeaza ca intr-o intelegere mafiota.
  • +35 (41 voturi)    
    Foarte bine! (Duminică, 5 februarie 2017, 11:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Incet, incet pica tot...

    Hai PSD! Tineti-o tot asa, autodistrugeti-va in continuare! Hai, ca puteti!
  • -51 (57 voturi)    
    Domnul Catalin, (Duminică, 5 februarie 2017, 11:48)

    FinetaDobre [anonim]

    Sa va dea Dumnezeu sanatate. Ati vrut sa aratati ca scuipati unde ati mancat? Atunci meritati nimic ,dar nimic ca orice ar fi prea scump pentru dumneavoastra.
    • +5 (5 voturi)    
      Dobrica, Catalin n-a mancat la PSD (Duminică, 5 februarie 2017, 15:52)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui FinetaDobre

      de pe jos, resturi si firmituri, munceste cinstit de cand il stim.
  • +13 (15 voturi)    
    Să fim serioşi (Duminică, 5 februarie 2017, 12:18)

    DaniCorban [anonim]

    CNN a ştiut de la bun început cu ce lichele intră în parteneriat. Singurul criteriu după care au ales A3 a fost audienţa. Nu i-a interesat că audienţa aia e clădită pe rahat.
  • -16 (18 voturi)    
    mai gandim si noi (Duminică, 5 februarie 2017, 12:21)

    Gaby51 [utilizator]

    Este un post credibil si pentru noi romanii. Stirile lor sunt impartiale si au programe mai bune decat tv nationala ( platita de la buget, coane Fanica).
    • +5 (5 voturi)    
      eroare (Duminică, 5 februarie 2017, 16:20)

      Gaby51 [utilizator] i-a raspuns lui Gaby51

      Eu vorbeam despre PRO...
  • +21 (25 voturi)    
    Felicitari ProTV! (Duminică, 5 februarie 2017, 12:29)

    xenomorph [utilizator]

    Sper ca CNN sa rupa definitiv legatura cu Antena3! Digi24 e singurul canal de stiri care nu manipuleaza.
    • +1 (9 voturi)    
      Nu avem așa ceva în România (Duminică, 5 februarie 2017, 13:28)

      unMoldovean [utilizator] i-a raspuns lui xenomorph

      Așa am crezut și eu despre Digi și chiar așa și erau la început. De o vreme au început să o dea pe stânga internaționalistă. Din acest motiv, au devenit sursa mea de informare nr. 2, după Hotnews. Asta pentru că, cu excepția deraierilor stângiste, încă sunt profesioniști. Cât despre imparțialitate nu știu cât mai e vorba. Am văzut cum cât dispreț îl tratează pe Trump. Poți să îl urăști pe Trump, dar nu poți nega faptul că Hotnews a tratat cazul lui cu mult mai multă imparțialitate decât Digi24, cu toate că nu e de acord cu el în foarte multe lucruri.

      Cât despre CNN, cred că mulți dintre noi știm ce mașină agresivă de propagandă e. Sigur că acum e în avantajul nostru modul în care acoperă protestele, dar să nu uităm că nu degeaba sunt numiți Clinton News Network. CNN e un fel de Antena 3 în variantă americană. Dacă dăm la o parte preferințele noastre politice pentru câteva minute și analizăm cu adevărat imparțial acest post de televiziune, vom vedea foarte ușor că este foarte partizan cu un anumit partid, cu anumiți candidați și cu o anumită ideologie - știm care în toate cazurile.

      Pentru mine, Hotnews rămâne numărul 1 în România.
      • +1 (5 voturi)    
        Discurs contradictoriu ca sa-nghitim (Duminică, 5 februarie 2017, 15:53)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

        prima parte. Esti dincolo de Nistru?
        • -1 (5 voturi)    
          Nu (Duminică, 5 februarie 2017, 15:59)

          unMoldovean [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Nu, sunt din provincia românească numită Moldova. Nu am nicio treabă cu Rusia, dacă asta insinuezi. Străbunicul a luptat în război și familia lui (inclusiv tata) au rămas traumatizați de ce făceau rușii și cum le violau femeile. Nu aș fi niciodată pro-rus. Doar pentru că văd anumite lucruri altfel, nu înseamnă că aș fi pro-rus. Asta deja devine o paranoia.

          Cât despre Digi, urmăriți-le luările de poziție și veți vedea cum merge spre progresism. Poate unora de pe Hotnews le place progresismul. Mie nu. O zi bună!
      • +1 (3 voturi)    
        da da da (Luni, 6 februarie 2017, 3:38)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

        Daca si hn a fost impartial in cazul alegerilor din state, inseamna ca citim siteuri diferite. Au fost pe fata cu clinton, chiar si cand incercau sa fie "impartiali"
    • +2 (2 voturi)    
      despre digi, sa ramanem obiectivi. (Duminică, 5 februarie 2017, 15:59)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui xenomorph

      .
  • +20 (20 voturi)    
    Dupa OTV,mai dispare o relicva media,A3 ! (Duminică, 5 februarie 2017, 12:52)

    Plagarus [utilizator]

    A3 nu mai este aici - CNN !--
    Oare unde va "predica " Gâdea, „afiliatul CNN în România” ?!
    "Cei mai mulți telespectatori în prime-time (orele 19:00 – 24:00) ai acestei televiziuni au vârste de peste 65 de ani: 28,4%.
    Ponderea persoanelor cu vârste între 55 și 64 de ani este de 22,4%, a doua cifră procentuală după România TV (23,3%). Jumătate dintre telespectatorii Antena 3, în prime-time, au vârste de peste 55 de ani (50,8%)"(Forbes)
    • +6 (6 voturi)    
      cum unde ? in Latrina.... (Duminică, 5 februarie 2017, 13:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Latrina 3 desigul va fi locul Predicilor Pastorului cu buze Mushtarii !
  • -12 (16 voturi)    
    mai usor (Duminică, 5 februarie 2017, 13:44)

    paniri [utilizator]

    Mai baieti (si fete)! E clar ca multi de suntem aici ne luam "lumina" de la voi asa cum altii isi iau "lumina" de la dcnews, stiripesurse etc. Haideti sa lasam manipularea grosolana doar la ei si sa nu o imprumutam si noi. In ultima perioada ati practicat din ce in ce mai mult titluri bombastice. Acesta nu este o exceptie, mai exact prima parte a titlului: "Lovitura pentru Antena 3". Apai voi sunteti siguri ca le pasa? ca au perceput ce este descris in articol ca o lovitura?
    Asa ca eu cel putin (si sper ca si altii) va rog (rugam) sa o lasati mai moale cu manipularea asta usor de vazut.
    In rest, keep up the work!
    • +6 (8 voturi)    
      Este, este (Duminică, 5 februarie 2017, 14:52)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui paniri

      Ca de atatea ori Antena 3 isi da aere de zeita spunand ca este afiliata CNN. Poftim palma acum.
      • +4 (6 voturi)    
        limbaj (Duminică, 5 februarie 2017, 15:27)

        paniri [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        si ar fi afilierea antenei 3 la CNN singura posibila minciuna spusa de acea televiziune?! clar, nu! crezi ca ei vor renunta sa isi sustina afilierea dupa un singur incident? putin probabil. ca urmare, termenul "lovitura" este unul prea puternic raportat la situatia de fata. cu atat mai mult cu cat nu cred ca sunt afectati financiar.
        o lovitura reala ar fi sa nu mai incaseze bani din publicitate. aia chiar s-ar numi palma/lovitura sau cum vrei tu. pana una alta vorbim doar de faptul ca CNN a preferat sa apeleze o sursa de informatii mai buna/corecta.
  • +1 (3 voturi)    
    postul lui Voiculescu e afiliat retelei americane (Duminică, 5 februarie 2017, 18:34)

    Iorgovan [utilizator]

    Postul bolsevicului Voiculescu e afiliat retelei americane, care, intamplator, are sediul la Moscova, sau cum?
  • -4 (6 voturi)    
    Creditele in franci elvetieni (Duminică, 5 februarie 2017, 19:07)

    delavrancea [utilizator]