Cartarescu - PSD si-a gasit un mare opozant intr-o structura mult mai avansata, azi, decat partidele politice: supra-constiinta si gandirea colectiva a retelelor de socializare

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 8:01 Actualitate | Esenţial

Mircea Cartarescu la proteste
Foto: Facebook - Mircea Cartarescu
PSD (si probabil toata clasa politica de la noi) nu intelege ca internetul si retelele de socializare schimba nu doar jocul social si informational in lumea de azi, ci si jocul politic, scrie Mircea Cartarescu duminica, pe pagina sa de Facebook.

"Desi n-are opozitie serioasa in celelalte partide, el si-a gasit un mare opozant intr-o structura mult mai avansata, azi, decat partidele politice: supra-constiinta si gandirea colectiva a retelelor de socializare", adauga el.

Potrivit fotografiilor postate online, scriitorul a fost sambata noapte la protestul din Piata Victoriei.

Mesajul lui Cartarescu de pe Facebook:

"Democratia in era Facebook e cu mult mai participativa, mai directa si mai rapida decat inainte. Partidele politice sunt actualmente scaldate, si uneori topite in magma socializarii pe net. Retelele incep sa semene mai degraba cu agora antica, unde totul se decidea intre toti cetatenii. 

La noi, si probabil si aiurea, partidele sunt intr-o mare criza de identitate, caci societatea a devenit mult mai complexa decat acum cateva decenii: ce clase sau categorii de oameni moderni se mai simt reprezentate ideal de partide sau de dicotomia stanga/dreapta? 

E motivul pentru care PSD, partidul votat mai ales de oameni mai traditionalisti, care n-au trecut, ca mijloace de informare, de televizor a rezistat si a prosperat, pe cand celelalte au diminuat. Aceasta inapoiere e forta aparenta, dar si slabiciunea reala a PSD. 

Caci, desi n-are opozitie serioasa in celelalte partide, el si-a gasit un mare opozant intr-o structura mult mai avansata, azi, decat partidele politice: supra-constiinta si gandirea colectiva a retelelor de socializare. 

Nu vreau sa spun prin asta ca sistemul traditional de partide si-a pierdut rolul in democratie, ci ca alaturi de ele a aparut un nou actor care va schimba foarte repede, vrem sau nu vrem, regula jocului. Strada, cum o vedem azi, e noua agora virtuala a lumii moderne."



Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

14618 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Dinozaurii nostrii politici.... (Duminică, 5 februarie 2017, 8:27)

    polonyca [utilizator]

    Clasa noastra politica este formata din niste hoti , fara prea multa scoala ( nu socotesc doctoratele lor cumparate ) si care nu reusesc sa realizeze nici acum ce se intmpla cu ei ! Priviti la declaratiile lui Tariceanu....ascultati ce cred PSD-istii.....ei traiesc inca in lumea lor , intr-o realitate paralela......o sa mediteze la asta prin puscarii !!! Zic asta pt ca paradigma in care traiesc ei este hotia , si daca DNA-ul va supravietuii , mai devreme sau mai tarziu , totii o sa ajunga acolo....:)
    • -1 (11 voturi)    
      Nostri, intotdeauna. Niciodata, nostrii. (Duminică, 5 februarie 2017, 8:56)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      .
      • -4 (4 voturi)    
        si toti! Nu "totii o sa ..." (Duminică, 5 februarie 2017, 9:41)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

        si mai vorbesti de cei faara scoala....
        • +3 (3 voturi)    
          Da ! (Duminică, 5 februarie 2017, 10:43)

          NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Este cert ca si tu si cel de la stana stapaniti bine limba romana ! Moral insa reprezentati ceea ce academicianul Graur a oficializat ca fiind cuvant permis: "cur" ! Nu sariti pe Graul caci in anii '50 era stalinist !.
        • -4 (4 voturi)    
          Si " supravietuii" (Duminică, 5 februarie 2017, 10:51)

          baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Dar sa le consideram erori de tastare. Insa "nostrii" zgarie cortexul cel mai abitir si e foarte intalnit.
          • +3 (3 voturi)    
            Nu te deranjeaza, ca anti-european (Duminică, 5 februarie 2017, 11:35)

            Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui baciul-vrancean

            ca gramatica noastra e latina? Adica INTERNATIONALA???
            • 0 (0 voturi)    
              D-le stat-de-geaba, nu! (Luni, 6 februarie 2017, 8:03)

              baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Stat_de_drept

              Confundati, in mintea voastra ingusta, cultura cu politica.
              La fel si cei care cenzureaza.
    • +1 (3 voturi)    
      Domnule ai gandit superb, corect, fii numai (Duminică, 5 februarie 2017, 11:34)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      atent la "i"-ul accentuat care nu se dubleaza. Felicitari pt gandire!
  • +12 (18 voturi)    
    Asta e problema pentru ei (Duminică, 5 februarie 2017, 8:30)

    BokassaOficial [utilizator]

    Iar singura solutie pe care o au politrucii e interzicerea retelelor de socializare. Credeti ca ai nostri nu se gandesc deja? Cei din Rusia, Turcia, China au facut-o...
    Nu se va intampla brusc. Nu va fi motivata grobian, in genul "asa vrem noi", ca sa starneasca revolte Vor avea grija sa "fezandeze" populatia mai intai.
    Daca intr-o zi o sa cititi pe burtierele A3 si RTV texte precum "Soros e proprietarul din umbra al internetului", o sa stiti ca au inceput si nu va mai dura mult pana cand, tastand in browser facebook,com veti obtine doar
    Server not found/This page can’t be displayed.
    • +5 (7 voturi)    
      Depinde ... (Duminică, 5 februarie 2017, 9:17)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

      ... doar de noi ca asta sa nu se intample niciodata.
  • -5 (11 voturi)    
    O primavara araba? (Duminică, 5 februarie 2017, 8:42)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Oare tinerii arabi care ieseau cu milioanele pe strazi erau manati de sentimente nobile? Sigur! Luptau impotriva injustitiei, dictaturii, lipsei de sanse in dezvoltarea personala. Ieseau din solidaritate impotriva nedreptatii facute atat lor, cat si altora. Un prieten ucis sau torturat, o idee zdrobita.
    Au invins! Au invins dictaturi intepenite in timp, anchilozate in teroare, scaldate de sangele, acum inchegat al parintilor si bunicilor lor.
    Si-apoi! Si-au vazut tarile sfartecate, puse la mezat, rupte si spoiliate de noii conducatori .
    Fiindca revolutiile se fac cu adolescenti, cu tineri. Ei lupta ca niste tigri, cand e sa dea jos o putere , dar se organizeaza prost. Pot da jos o putere, dar nu o pot si folosi, exercita.
    Deci sunt usor de pacalit de cei care declanseaza emotia, frustarea. Capsele detonante! Emotia si frustrarea!
    Iar retelele sociale, cu aceasta supra-constiinta omniprezenta sunt mediul prin care aceste strafulgerari de emotii razbat cu forta unui traznet.
    • +5 (7 voturi)    
      Si hai sa te in treb ceva (Duminică, 5 februarie 2017, 9:14)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Este un francez, un neamt sau un american la conducerea acestor tari arabe sau in guvernele lor?

      Eu nu cred. Eu cred ca sunt tot araboi. Cu alte cuvinte alti corupti si tot de-ai lor. Exact ca in 1989 - oamenii au facut revolutia, nomenclatura a fructificat-o. Per total insa am mers inainte. Ti se pare ca Romania o duce mai prost ca in 1989? Pai atunci de ce in marile orase sunt ambuteiaje in fiecare zi? In Coreea de Nord nu sunt ambuteiaje - ai vazut cat de pline sunt strazile lor?
      • +2 (4 voturi)    
        Esti bucuros cred ... (Duminică, 5 februarie 2017, 10:54)

        NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

        ca ai semnal la stana ! Cate oi ai (oi, nu asistati social) ? Cred ca ti-ar prinde bine si niste magari. Ti-i trimitem noi (guvern, parlament, etc.). Asa cum am trimis tezaurul la voi cu trenul, si pe astia-i trimitem tot cu trenul. Cum ne-ati inapoiat tezaurul, asa sa-i inapoiati si pe astia !
        • +3 (5 voturi)    
          Parse Error (Duminică, 5 februarie 2017, 12:05)

          miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

          Ce treaba are asta cu ceea ce am zis eu?!?
        • +4 (4 voturi)    
          Scuze pt. eroare Nababucordonmosor ! (Duminică, 5 februarie 2017, 12:08)

          NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

          Mesajul meu este adresat baciului vrancean (cica)!
          • +2 (2 voturi)    
            Da (Duminică, 5 februarie 2017, 16:41)

            miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

            Asa da. Scuze acceptate. Vezi insa ca din nu stiu ce motiv comentariile tale sunt indentate gresit.
    • -1 (1 vot)    
      Ca sa fiu corect, ma corectez (Duminică, 5 februarie 2017, 10:59)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Intotdeauna se scrie trasnet, nu traznet.
    • +1 (1 vot)    
      Tocmai tu compari arabii cu romanii? (Duminică, 5 februarie 2017, 11:36)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      E clar.
  • +4 (6 voturi)    
    Politicienii imbuibati post-comunisti (Duminică, 5 februarie 2017, 9:25)

    florynn [utilizator]

    EU M-AM SATURAT DEFINITIV! Vreau ca toti politicienii imbuibati post-comunisti sa dispara de la conducerea Romaniei. Si pentru a nu fi inteles gresit, nu ma refer la disparitia fizica. Asadar, ideea mea este urmatoarea:
    - exista sute de anchete jurnalistice facute in decursul anilor foarte bine documentate dar nebagate in seama de nimeni
    - exista acte, firme, date despre toata increngatura "marilor nostri politicieni"
    - banii intotdeauna lasa urme
    Unde gasim un ONG cu juristi buni care sa puna totul cap la cap si sa se faca o plangere pentru subminarea economiei nationale? Cred cu tarie ca le e de ajuns dupa miliarde si miliarde furate/deturnate.
    E doar o idee, un punct de plecare.
    • +1 (1 vot)    
      Cine sa-i finanteze? (Duminică, 5 februarie 2017, 11:05)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui florynn

      Sa faci munca de investigatie pentru asa ceva e munca enorma, mai ales in conditiile in care toti coruptii din toate institutiile publice se vor alia in a face investigatia extrem de dificila. Chiar daca exista oameni care-ar face cu drag asa ceva, nu pot lucra cu burta goala.
    • +1 (1 vot)    
      Mandate limitate la o singura legislatura! (Duminică, 5 februarie 2017, 11:38)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui florynn

      asta poate fi o solutie. Nu stiu. Tariceanu. Kelemen Serban - avocatoiul talharilor si judecatorii ca Costiniu ai talharilor - sa nu mai intre neam in Parlament.
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai exista "subminarea ec. nationale" (Duminică, 5 februarie 2017, 17:15)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui florynn

      Au scos-o, pt. ca intrau prea multi din capii de partide mafiote.
  • +7 (9 voturi)    
    Strada = ca solutie (Duminică, 5 februarie 2017, 9:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atunci cind partidele la guvernare (PSD+ALDE) sunt doar grupuri de hoti si complici la jaf, iar opozitia e compusa dintr-un partid compromis (PNL= adunatura de mafioti portocalii, găstile uslașe ale lui Fenechiu, Olteanu etc., infiltrati gen Gorghiu sau Turcan) sau USR (fara ideologie, incă partid de buzunar) - poporul are doar o solutie: STRADA. Actualele partide NU NE MAI REPREZINTA. E bine că tentativa NESIMTITA a PSD de a-si anexa Justitia a primit replica meritata. A fost un atac MIȘELESC la una din valorile noastre câștigate in 1989 si a primit un răspuns pe măsură, dovedind că Poporul detine puterea, si nu o gașcă de hoți. Trebuie să avem încredere și să veghem.
  • +5 (5 voturi)    
    Politica azi (Duminică, 5 februarie 2017, 10:54)

    Teh-nik [utilizator]

    D-nul Cartarescu a observat perfect. Modul acesta oneros si lipsit de transparenta de a face politica trebuie sa inceteze. Informatia circula si in secunda doi esti prins atunci cand te ocupi sau pui la cale o gainarie politica. Sper ca politicienii actuali si cei care vor veni sa inteleaga acest lucru. Politica este de fapt, despre gestionarea unor resurse produse de o natiune si care trebuie sa se intoarca cu viziune si echilibru inapoi spre ea.Nici un politician nu da nimic de la el din buzunar, ci din efortul celor care in mod cinstit muncesc si contribuie prin taxe si impozite.Nu accept si ma dezic de toti cei care continua cu sloganul: "Toti romanii sunt hoti!".In fapt
    majoritatea romanilor contribuie corect la efortul natiunii. Altfel unde credeti ca am fi ajuns.E drept unii minoritari ca numar ne fura si trebuie sa ajunga in noile penitenciare cu parfum de UE. Conditiile vor fi asigurate si acolo dupa ce se vor asigura conditii in maternitati , spitale , gradinite, scoli , institutii de cultura si orice spatiu comun detinut de statul roman ce deserveste oamenii ce aleg sa treaca cinstit prin viata.
  • -4 (4 voturi)    
    Cartarescu a redescoperit, in sfarsit, roaba (Duminică, 5 februarie 2017, 10:59)

    AVP [utilizator]

    M.Cărtărescu – sugativa de „mărci” a Cenaclului de Luni, și vorbesc de „mărcile” intertextuale, n-așa? – a descoperit și el roaba Rețelelor Netocratice, despre care eu (și chiar și „bulgăroii cu ceafă groasă”, după cum se vede din linkul dat de mine mai jos) vorbesc de ani și ani de zile pe-aci. Evident că mărcarul nost (cum ar veni) n-o să recunoască niciodată c-a auzit de Rețeaua-i Netocrată, în care a acționat pănă acum ca o anaconduță mumos păpușată, abia după ce m-a citit, ca și altădată, din scoarță-n scoarță (cu vorba dlui Dragnea, cea neinspirată, dacă nu ghinionistă toată), fără a mă cita, păi cum drea…Voilà: https://www.facebook.com/ViorelPadina/posts/549469921767924
    • -4 (4 voturi)    
      Uite cine vorbeste... oops (Duminică, 5 februarie 2017, 11:38)

      AVP [utilizator] i-a raspuns lui AVP

      Iar ca să vedeți cât de oportunist e nobelabilul nost, astăzi deloc ciurprinzător pretin cică de bază al occupyștilor eliberatori, aflați că pe vremea când eu vorbeam despre New Media, constatând pur și simplu existența sa și bucurându-mă de faptul că Netul a dat glas liber tuturor, el vitupera contra „pegrei forumistice”, f.f. disprețuitor, așa cum am reamintit la vremea potrivit pe my for: https://www.facebook.com/ViorelPadina/posts/877404742307772
    • +6 (6 voturi)    
      Esti cumva vreun poet nepublicat, (Duminică, 5 februarie 2017, 11:39)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui AVP

      ratat? ce te ..grija de cenaclurile de poezie?
  • -1 (3 voturi)    
    Viitorul e fara politicieni. (Duminică, 5 februarie 2017, 11:51)

    Victor_3.0 [utilizator]

    Am mai spus-o si-o mai spun: odata cu avansarea, modernizarea si extinderea cailor de comunicatie politicienii vor deveni inutili. Atunci cand toti oamenii vor avea acces si vor avea si cunosterea folosirii tehnologiei comunicatiilor, nu va mai fi nevoie de politicieni... ei oricum sunt rupti de realitate si interesele lor, de multe ori, nu coincid cu cele ale votantilor/cetatenilor. Oamenii vor fi capabili sa comunice intre ei intr-un timp foarte scurt, vor identifica problemele iar cei implicati vor gasi si solutii... deciziile vor fi luate imediat printr-un vot electronic. E nevoie doar de avansarea cailor de comunicatii si schimbarea generatiilor.
    Probleme sunt si vor aparea, ca la orice lucru creat de om... una din marile probleme actuale este securizarea acestor cai de comunicatii care depinde si de utilizatori, acestia fiind mai mult sau mai putin pregatiti.
    Despre Cartarescu... n-a descoperit el apa calda, doar o foloseste ca si noi.
  • 0 (0 voturi)    
    acumularile cantitative duc la... (Duminică, 5 februarie 2017, 17:17)

    revo [utilizator]

    In mod normal, aceasta supra-constiinta in crestere ar trebui sa produca rezultate si la nivel de partide politice. Problema este, cat dureaza? Noi, astia mai copti spre batrani, om mai prinde saltul calitativ?