VIDEO Jandarmii au batut din greseala un ofiter in civil la mitingul de miercuri seara din Piata Victoriei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 februarie 2017, 16:13 Actualitate | Esenţial

In timpul mitingului masiv de miercuri seara, din Piata Victoriei, jandarmii si-au batut propriul coleg care lucra sub acoperire, un maior imbracat in civil, scrie Digi 24.

Videoclipul a fost postat pe pagina de Facebook a portalului VICE Romania. In imagini apare un barbat pus la pamant de un grup de jandarmi. "L-au luat pe-al lor!", se aude un protestatar.



Barbatul a inceput sa strige "Maior!", moment in care a fost eliberat de colegii lui.

Intrebat daca a fost batut de colegi, barbatul a negat, dar pe imagini apare schiopatand vizibil.

Vineri, conducerea Jandarmeriei a dat un comunicat in care confirma incidentul si lamureste aspectele legale in care actiona ofiterul imbracat civil.






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

12344 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Nu ma mira nimic (Vineri, 3 februarie 2017, 16:21)

    Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator]

    Si la Otopeni in 1989 a fost la fel, doar ca amplificat. Pacat de morti.
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Vineri, 3 februarie 2017, 16:43)

      andreeaandreea [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

      Se zicea ca la otopeni erau in camioane ca sardinele in conserve. Adica morti de cateva ceasuri.
      • +3 (3 voturi)    
        Acum stie si el cum e sa te bata jandarmii (Vineri, 3 februarie 2017, 16:57)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

        asta e singurul lucru bun din ultimele zile, a aflat si un jandarm cum se simt cei batuti de jandarmi.
        • +2 (2 voturi)    
          Au fost retinuti doar cei sub acoperire? (Vineri, 3 februarie 2017, 18:27)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          Atentie! Cei care au fost violenti nu au fost retinuti, ba chiar au fost lasati de capul lor.

          Banuiala mea este ca au fost retinuti numai din cei care erau sub acoperire. Banuiala mea este ca dosare penale s-au facut doar celor care stiu ce au de declarat la proces ca sa nu se afle cine a pus la cale violentele!!
        • +2 (2 voturi)    
          Jandarmii ii bat pe cei ce se impiedica? (Vineri, 3 februarie 2017, 19:13)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          "Când am descoperit prima dată ce se întâmpla în acel clip, l-am întrebat pe purtătorul de cuvânt al jandarmeriei, Georgian Enache, dacă există ofițeri acoperiți între protestatari:

          Nu știu despre ce vorbiți. Nu, nu avem jandarmi în civil printre protestari. Nu am primit astfel de informații de la colegii din teren. Dați-mi videoul, îmi cereți să vă cred pe cuvânt. Dați-mi videoul și vedem despre ce e vorba." Georgian Enache, purtator de cuvant al Jandarmeriei București

          I-am dat videoul ieri, dar nu ne-a răspuns nimic în ziua aia. Dar au trimis astăzi o precizare destul de lungă din care partea esențială este: „Vă confirmăm că ofițerul surprins în imagini este angajat al Jandarmeriei în cadrul structurii de analiză, prevenire și combatere a faptelor antisociale." Asta ca să știm oficial că sunt ofițeri acoperiți la proteste.

          Ne-au trimis și un articol de lege din care am înțeles că avea dreptul să fie sub acoperire, pentru că era siguranța sa periclitată și pentru „asigurarea unei mobilități sporite și pentru obținerea rezultatului vizat", oricare ar fi fost acesta.

          El nu făcea scandal printre ultrași, ci, după cum o arată și filmarea celor de la RFI (minutul 11:30), a fugit după un grup de protestatari împreună cu jandarmii care purtau uniforme și s-a împiedicat pe gheață. Apoi colegii lui care băteau la grămadă au cășunat pe el, cât era la pământ. Oricum, Jandarmeria ne-a explicat că misiunea lui acolo era să identifice și semnaleze orice potențial pericol public."

          https://www.vice.com/ro/article/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-jandarmul-batut-de-colegii-sai-in-piata-victoriei
      • 0 (0 voturi)    
        cineva a stiut ce s-a intimplat...a vrut sa spuna (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 1:26)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

        avea dovada,....l-au lichidat ca pe multi altii. si-au ascuns crimele au distrus dovezile si si-au creat noua legalitate in timp ce poporul era impins in carapacea din care nici bine nu iesise. noi nu am avut dreptul la democratie. medotele sint rusesti...e tactica lor....acum sa ne gindim cine mai practica la greu acest lucru in romania? parlamentul partas lasa guvernul nou nascut sa dea OG sa inceapa devalizarea tarii iar apoi alt OG ca sa nu fie inculpati ei si copiii lor....neam de banditi si tradatori....ptr ei nu exista inalta tradare???....chiar nu-i leaga nimeni, totul e premeditat, conspirat....aceleasi tactici mafiote invatate si mostenite. pacat, nu avem un judecator si un procuror care sa ii lege ....sint toti 'murdariti' cumva.
  • +10 (10 voturi)    
    DE CE si PENTRU CE il bateau? (Vineri, 3 februarie 2017, 16:31)

    fit [utilizator]

    1. Chiar daca era un huligan, trebuiau doar sa il retina, nu sa il bata!

    2. Purtatorul de cuvant al jandarmeriei zice ca el coordona o echipa care filma etc., altceva decat comunicatul oficial al Jandarmeriei.

    2. Daca era de fapt infiltrat ca sa strice manifestatia?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce s-a intamplat cu adevarat?! (Vineri, 3 februarie 2017, 17:43)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Protestele au fost pasnice in fiecare zi, cu exceptia unei zile, cea din 1 febr. 2017. Coincidenta, a doua zi, pe 2 febr. 2017 a fost discutia in parlamentul european, unde a fost dezbatuta situatia din Romania.

      Era necesar sa se filmeze violente de catre televiziunile noastre (mai ales TVR) si sa fie preluate de media straina pentru ca apoi europarlamentarii PSD si ALDE sa prezinte ca se doreste daramarea guvernului si sa acopere marsavia cu ordonanta.

      De remacat ca cei violenti cu adevarat care au stricat mobilierul stradal si au aruncat cu petarde nu nu au fost ridicati de jandarmi pentru a li se intocmi dosar penal.

      Va rog sa va uitati cu mare atentie pe acest filmulet (e de 25 minute). Veti vedea discusurile mincinoase si gretoase ale Noricai Nicolai, unul Bostinaru, MIrcea Diaconu care se lauda ca si el este infractor, una Dancila si mai ales pe Grarpini.

      La min. 6,39, in timp ce vorbeste Norica Nicolai, TVR face o trecere la protestele din piata din noaptea cu violente, candd jandarmii prind un "ultras". Va rog sa va uitati cu atentie sa observati ca acel "ultras" este chiar jandarmul sub acoperire batut tot colegii lui jandarmi, (VICE Romania.)

      Parerea mea ca s-au facut doar dosarele penale numai pentru cei care au nimerit in busculade, fie acoperiti fie neacoperiti, dar care stiu ce sa spuna la proces!
      • 0 (0 voturi)    
        filmuletul (Vineri, 3 februarie 2017, 18:41)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        https://www.youtube.com/watch?v=WELCTQElDJ4
    • 0 (0 voturi)    
      adaugare la 1, 2, 3... (Vineri, 3 februarie 2017, 18:30)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

      4. Sa aiba ce filma televiziunile....
  • +5 (5 voturi)    
    overall (Vineri, 3 februarie 2017, 16:34)

    natbl73 [utilizator]

    ma bucut sa aud ca intre manifestanti sunt si "civili"
  • +6 (6 voturi)    
    hehe! (Vineri, 3 februarie 2017, 16:35)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    jandarmi acoperiti ?! hehe, acoperiti, de catre cine ?!
    sa ne prezinte ordinul scris pentru executarea misiunii in situatia respectiva,
  • +4 (4 voturi)    
    Ar trebui premiat. (Vineri, 3 februarie 2017, 16:36)

    asavreau [utilizator]

    Și-a jucat bine rolul.
  • +1 (1 vot)    
    :D (Vineri, 3 februarie 2017, 17:01)

    Nevermind [utilizator]

    S-a zis de ultrasi, dar nu s-a mentionat ca participa si cei ai galeriei jandarmeriei. :)))

    Ar trebui cel putin un dosar penal:
    - a agresat jandarmi, caz in care tratamentul primit este corect, dar trebuie cercetat pentru asta
    sau
    - a fost agresat de catre jandarmi, cum fac la ordin si daca e vorba de cetateni normali, caz in care ei trebuie sa fie anchetati

    Ntz ntz ntz :D