Un protest inedit: Sambata, in Piata Victoriei, va fi organizat un mars al copiilor

de CP     HotNews.ro
Vineri, 3 februarie 2017, 13:54 Actualitate | Esenţial

Protestul copiilor
Foto: Hotnews
Comunitatea "Coruptia Ucide" a lansat un protest inedit, care se va desfasura sambata, in Piata Victoriei din Bucuresti, intre orele 10.00 si 18.00, sub numele "Educatie pentru democratie- marsul copiilor"

UPDATE Comunitatea "Coruptia Ucide" a schimbat ora de incepere a protestului, oamenii urmand sa se adune de la 11.00.
"Ne vedem in piata Victoriei incepand cu ora 11:00, iar la ora
La ora 16:00 plecam in mars catre Parlament.
Cand ajungem la Parlament, facem lant uman in jurul Parlamentului.
Inainte sa plecam in mars, sau după ce ajungem la parlament îi putem lăsa în grija bunicilor. Noi rămânem în stradă sa le apărăm viitorul!", sunt noile detalii ale protestului.


"Ei au venit cu huliganii, noi venim cu copiii.
Sambata, asa cum ne-ati propus, hai sa luam copiii de mana, in brate, in carucioare, pe umeri si sa facem cel mai pasnic si colorat protest!
Dupa ora 18:00, ii putem lasa in grija bunicilor. Noi ramanem in strada sa le aparam viitorul!
In fapt, Romania nu e a noastra, e a lor.
(PS - Se aude ca spaga e o bomboana de copil.) :) #piatavictoriei, #marsulcopiilor #patriotdemic", scrie comunitatea "Coruptia Ucide" in descrierea eventului de sambata.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

23342 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    extraordinar, bravo! (Vineri, 3 februarie 2017, 14:01)

    zigot [utilizator]

    celor care au avut aceasta initiativa;
    Romania are viitor!
    • -4 (12 voturi)    
      se ce vor cere? (Vineri, 3 februarie 2017, 14:44)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      sa scada bugetul apararii si sa craesca bugetul educatiei?
      un pact intre partide prevedea 2% la aparare si propaganda a sarit ca ne lasa psd neparati in fata rusilor daca da doar 1.5%
      o lege a tarii prevede 6% pentru educatie dar propaganda nu se isterizeaza ca educatia primeste doar1%.
      poate ca propaganda ne vrea prosti ca sa ne manipuleze mai usor
      • +2 (4 voturi)    
        :| (Vineri, 3 februarie 2017, 14:56)

        gigicel [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        De unde pana unde cele doua sunt complementare? Adica de ce e obligatoriu ca sa iei de la una pentru suplimentarea celeilalte? Sunt diverse alte surse din buget de unde se pot obtine mariri pentru ambele. Ar fi fost si mai multe daca nea dracnea caisa astepta cu pomenile (care, apropos, sunt un mare boomerang, se vor intoarce rapid peste ceafa pomanagiilor sub forma de preturi marite la majoritatea produselor si serviciilor).
      • 0 (0 voturi)    
        E destul la corupti si penali! (Vineri, 3 februarie 2017, 15:55)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        E destul pentru toate! Numai sa nu se mai fure!
    • -3 (7 voturi)    
      Marsul zigotilor! (Vineri, 3 februarie 2017, 14:57)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Zigot= celula fecundata rezultata din unirea a doi gameti.
      Nu mai stau sa explic ce sunt gametii, ca ma cenzureaza astia. Primul e ovulul...
      • 0 (4 voturi)    
        S-a dat drumul la Discovery Channel!... (Vineri, 3 februarie 2017, 15:49)

        ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui baciul-vrancean

        Inteligenta zigotilor o depaseste pe a ta!...
  • -16 (28 voturi)    
    Urmeaza marsul gravidelor! (Vineri, 3 februarie 2017, 14:01)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Apoi marsul orbilor! Apoi marsul bolnavilor incurabil! Apoi marsul cu porumbei! Apoi marsul ranitilor!
    Hai , mars!
    • +1 (5 voturi)    
      >:( (Vineri, 3 februarie 2017, 14:59)

      gigicel [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Hai la mars tu. Ca daca problema aglomerarii din inchisori era pusa dupa problema aglomerarii din salile de clasa si din spitale, nu se ajungea la ce se intampla acum.
      Esti ne-om daca crezi ca astia care ies din inchisori merita libertatea mai mult decat elevii merita o clasa aerisita sau bolnavii un pat curat si camera lipsita de bacterii.
      • -2 (6 voturi)    
        Dupa mine, pot putrezi in inchisori! (Vineri, 3 februarie 2017, 15:25)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

        Problema mea este cu faptul ca , sub pretextul "coruptiei" clasa politica este tinuta ostateca si ne vinde pe seminte de floarea soarelui. Asta nu inteleg oamenii care ies acum pe strazi! O sa ramanem fara petrol, fara pamant, fara paduri, fara aur, fara nimic. Veti fi niste iobagi carora nu le va mai apartine nici camasa de pe ei!
        Se rasucesc in morminte cei care s-au chinuit sa ne obtinem independenta! Sunteti doar niste idioti utili!
        Mai vorbim!
    • -1 (1 vot)    
      Nu ma mir!... (Vineri, 3 februarie 2017, 15:45)

      ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Ce dor imi era sa te gasesc aici, Liviu Dragnea!...
      Iti doresc sa ai parte de aceeasi urare sincera de la proprii tai copii. Apoi, de la toti nevazatorii din Romania, de la bolnavii incurabili care mor cu zile pentru ca Ministrul Sanataii sa faca scamatorii cu bugetul alocat sau sa te fenteze mai departe ca nu si-a plagiat lucrarea de doctorat, porumbeii sa te "binecuvanteze" de cate ori iesi si intri in casa, mergi la serviciu sau ai treaba in oras, iar, ranitii sa vina doar la tine sa le schimbi pansamentele.
  • +4 (10 voturi)    
    Va folosi? (Vineri, 3 februarie 2017, 14:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ma indoiesc ca HAITA lui Dagnev va fi impresionata. Pe aceste LEPRE nu le intereseaza viitorul, ei vor sa desavirseasca ceea ce au inceput de mult - DISTRUGEREA ROMANIEI si vinzarea ei pe bucati. Sa plece adversarii din tara, tineri sau batrini, si sa ramina DOAR EI - TICALOSII, CRIMINALII , HOTII, adica scursurile pesediste ca sa poata fura linistiti.
    • +8 (14 voturi)    
      Este pentu noi si copiii nostri! (Vineri, 3 februarie 2017, 14:34)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Educatia civica trebuie facuta din copilarie ca sa nu fie ca noi!
  • +14 (18 voturi)    
    Dragut (Vineri, 3 februarie 2017, 14:04)

    fit [utilizator]

    Si copiii tebuie sa inteleaga ce se intampla... Adevaratele provocari vor fi explicatiile pe intelesul lor! Dar si ceea ce au inteles ei!

    Uite asa viitorii cetateni vor invata ca trebuie sa te feresti de hoti si sa nu ii pui in fruntea tarii sa te conduca!
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Vineri, 3 februarie 2017, 15:00)

      gigicel [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Nu le trebuie explicatii. Ei trebuie sa inteleaga ca au dreptul sa se revolte daca guvernul planuieste incalcarea drepturilor sale sau le semenilor sai.
      • +2 (2 voturi)    
        le trebuie si explicatii... (Vineri, 3 februarie 2017, 15:57)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

        Ca sa nu inghita ca pelicanul ce li se serveste! Asa cum am patit-o noi atatia ani de zile!
  • -1 (11 voturi)    
    Nu uitati! (Vineri, 3 februarie 2017, 14:08)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Pampersii se lasa in locuri prestabilite. Vine la sfarsit unu mic cu costum gri si fata de iobag si le strange, dupa ce termina cu curatenia [ cacofonie voita] in Rezervatia Vacaresti.
  • +12 (16 voturi)    
    educație civică (Vineri, 3 februarie 2017, 14:11)

    81ack [utilizator]

    Hai că vin și eu cu copiii. Aseară încercam să-i explic fetei mele de 5 ani de ce plec de acasă. Voia să meargă cu mine. I-am spus că o s-o duc în altă zi.
    • -1 (5 voturi)    
      Hai mai bine las-o acasa! (Vineri, 3 februarie 2017, 15:01)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui 81ack

      Sa nu trebuiasca sa-i explici cand va fi mare de ce ai dus-o intr-un loc unde i-a picat o petarda in cap.
      • 0 (0 voturi)    
        petardele sunt aici printre noi (Vineri, 3 februarie 2017, 15:58)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

        si ne cad in cap in fiecare zi!
        • -1 (3 voturi)    
          Sunt si in Parlament- se numesc USR (Vineri, 3 februarie 2017, 17:13)

          baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui fit

          Si se pricep doar la circ.
          Insa cel/cei cara ii manuiesc nu au aflat inca faptul ca s-a interzis circul cu animale.
  • -17 (19 voturi)    
    O idee proasta. (Vineri, 3 februarie 2017, 14:21)

    nlln [utilizator]

    Exct titlul " ei au venit cu hiliganii noi cu copiii".
    Copii nu au ce sa caute in aceasta lupta care nu este a lor direct.
    Imaginea lor a fost folosita abuziv in diverse campanii de sensibilizare.
    Nu suntem lasi.
    NOI , adultii avem o problema cu ei guvernantii.Si noi adultii suntem in stare sa o rezolvam.
    Datoria este sa le explicam copiilor , sa ii educam intr-un mediu stabil si prietenos sa avem grija de ei intr-un cuvant.
    Nu sa ii aducem ca ultim argument in aceasta dezbatere.
    Inca o data:o idee proasta.
    • +6 (10 voturi)    
      ba da, (Vineri, 3 februarie 2017, 14:43)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      e foarte buna ideea! trebuie sa stie generatiile care vor urma ca democratia trebuie aparata si ca, daca nu esti atent, hotii si jmekerii care te conduc au sa-ti fure tot din tara in care vrei sa traiesti.
      De aia avem atatia ignoranti care voteaza psd si nu se gandesc decat la burdihanu' lor. Li s-au marit pensiile si salariile de catre d-l Dragnea, de parca Dragnea da banii astia din buzunarul lui de hot! Nu, ii da tot de la noi, cei care avem un serviciu in Romania si platim taxe si impozite!
      La sf. lunii august cand nu vor mai fi bani la buget pentru pensii si salarii, atunci sa te tii! dar ce sa inteleaga idiotii astia de votanti psd-isti dspre deficit bugetar si alte-alea ... IQ din 2 cifre cam toti.
      • -2 (4 voturi)    
        Raspuns lui "ipsilon" (Vineri, 3 februarie 2017, 15:12)

        Bocai [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

        Tu ipsilon cred ca nici nu mai ai IQ. ti-au bagat rumegus in cutia craniana si un CD cu sloganuri.
      • -1 (3 voturi)    
        Ba nu. (Vineri, 3 februarie 2017, 15:19)

        nlln [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

        Bietii copii!

        Inainte de a-ti duce copilul in strada suna un psiholog.Cere-i parerea.
        Cu educatia/ dezvoltarea copiilor nu este asa simplu cum pare la prima vedere.
    • 0 (4 voturi)    
      mie mi se pare chiar o idee bune (Vineri, 3 februarie 2017, 14:45)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      cu siguranta va fi un prostest pasnic.
      si asta convine de minune psd
      ha ha ha
      • 0 (2 voturi)    
        Pasnic si DEMN (Vineri, 3 februarie 2017, 15:52)

        ArgusRO [anonim] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Cateva dintre notiunile atat de greu de inteles de actualul Guvern PSD-ALDE.
  • -12 (20 voturi)    
    E zic ca sa faceti si un mars al sugarilor, (Vineri, 3 februarie 2017, 14:23)

    xrogo [utilizator]

    astia micii sigur pricep mai bine decat voi pentru ce fac manifestastie!
  • -11 (17 voturi)    
    Propunere nechibzuita (Vineri, 3 februarie 2017, 14:27)

    Bocai [utilizator]

    Pentru a fi elegant caracterizez aceasta actiune ca nechibzuita, Este aproape identica cu cruciada copiilor de acum 800 de ani.
    Aceasta propunere demonstreaza
    -ignoranta,
    -talibanism.
    si tot ce poate emana mai rau un om.
    • -5 (13 voturi)    
      Adevarat (Vineri, 3 februarie 2017, 14:33)

      EryMaximilian [anonim] i-a raspuns lui Bocai

      Bravo. Asta e realitatea. Niste analfabeti!
  • -7 (17 voturi)    
    Manifestație (Vineri, 3 februarie 2017, 14:34)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    spontană, „fără” (cu) organizatori, „fără” (cu) inițiatori de sloganuri pentru copii, „fără” (cu) îndrumători de traseu, și toți aceștia „neplătiți”, numai din „patriotism” față de ...
  • -2 (8 voturi)    
    neinspirata si contraproductiva... (Vineri, 3 februarie 2017, 14:46)

    demaGOGU [utilizator]

    ...implicarea copiilor in jocul politic.
  • 0 (10 voturi)    
    marsul copiilor (Vineri, 3 februarie 2017, 14:47)

    SFSFSFSF [utilizator]

    Mi se pare monstruos ce faceti ..
    Sa bagati copii in jocul politic ?
    Fac apel la un dram de ratiune !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai astia (Vineri, 3 februarie 2017, 16:39)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui SFSFSFSF

      sunt parinti exemplu... daca erau in Norvegia pe care o tot lauda, scapau de-o grija, prelua statul cresterea copiilor
  • -1 (5 voturi)    
    Multumesc. (Vineri, 3 februarie 2017, 14:56)

    nlln [utilizator]

    Nu-i nimic daca parintii au stat acasa in ziua votului.Au copii ( rezerva in cazul ca se intampla ceva).

    Mai bine s-ar concentra sa isi scoata parintii din fata A3 sau RTV.

    De lucrurile de pret ( copii) trebuie sa avem nemasurata grija.Si ca orice lucru de pret nu il expui oriunde, oricum.
    • +1 (1 vot)    
      Si sa-i puna sa se uite la A1, ProTV, (Vineri, 3 februarie 2017, 17:24)

      SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Sa se destepte.
      Si apoi ascultati din greu manele fratilor...

      Bai, cine are discernamant se uita si la OTVEURI...
      NU devine nimeni mai tampit decat este.

      M-am enervat, scuze pentru balmajeala...

      Aduceti cainii si pisicile, nu copii! Cu botnite, ca asa e legal. Da bai, botnite la caini. Nu radeti ca proastele...
  • +1 (3 voturi)    
    montruos (Vineri, 3 februarie 2017, 17:01)

    M188 [utilizator]

    Manipulari ordinare la care toata presa si "intelighentia" pune botul. Si nimeni nu mai are dram de spirit critic pentru a decela manipularile. Cred ca avem atata prostie in noi incat am putea s-o livram si la export