​Articol actualizat

Avocatul Poporului, Victor Ciorbea: Am atacat la Curtea Constitutionala OUG privind Codurile Penale

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 februarie 2017, 10:51 Actualitate | Esenţial

Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a anuntat vineri ca a decis sa atace la Curtea Constitutionala ordonanta de urgenta privind modificarea Codurilor Penale adoptata de Guvernul Grindeanu marti noaptea.

Acesta a declarat ca, in opinia sa, invocarea caracterului de urgenta legata de aplicarea unei directive europene nu se justifica, in conditiile in care respectiva directiva trebuie sa intre in vigoare in aprilie 2018, astfel incat exista suficient timp pentru dezbaterea sa in Parlament.

In plus, a acuzat Ciorbea, "a limita abuzul in serviciu numai la incalcari aduse legii, ordonantelor si OUG si a nu ne referi la celelalte acte normative inseamna a scoate de sub incidenta legii penale activitatea aproape intregii administratii din Romania".

Acesta si-a cerut scuze pentru faptul ca miercuri dimineata a declarat ca nu poate ataca OUG si i-a multumit presedintelui Klaus Iohannis pentru faptul ca l-a informat despre existenta unui precedent in acest sens.

"(Critica - n.r.) se refera la neindeplinirea, din punctul nostru de vedere, a cerintelor referitoare le existenta urgentei si a cazului exceptional care sa permita adoptarea unei astfel de OUG. Spre pilda, Guvernul mentioneaza in nota de fundamentare ca unul dintre motive faptul ca este necesara implementarea unei directive a UE, ori, verificand acea directiva, am constatat ca termenul de implementare a acesteia este 1 aprilie 2018. Este un termen suficient de mult pentru a putea fi dezbatuta aceasta chestiune in cadrul Parlamentului. Nu se justifica adoptarea OUG", a spus Victor Ciorbea, citat de news.ro.

Ciorbea critica si prevederi punctuale ale Ordonantei, precum noua definitie a abuzului in serviciu, care face referire fie la pragul de 200.000 de lei pentru a constitui infractiune, fie la provocare de "vatamare grava, certa si efectiva a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice".

"Se spune ori prejudiciul este mai mare de 200.000, ori se aduce o asemenea vatamare. In schimb, legiuitorul delegat, Guvernul, nu defineste in cuprinsul OUG ce inseamna aceasta vatamare grava. Prin urmare, apare inca un element de imprevizibilitate, de incertitudine, care este contrara cerintelor constitutionale", afirma Ciorbea.

"A limita abuzul in serviciu numai la incalcari aduse legii, ordonantelor sau OUG si a nu ne referi la celelalte acte normative (...) inseamna a scoate de sub incidenta legii penale activitatea aproape a intregii administratii din Romania", spune Ciorbea.

Avocatul Poporului are critici si pentru prevederile potrivit carora doar actele administrative individuale intra sub incidenta legii penale, in timp ce se excepteaza de la abuzul in serviciu adoptarea legilor si in general a actelor normative.

"Este adevarat ca in materie de incompatibilitati, (...) s-a stabilit sa nu intre in categoria incompatibilitatilor toate demersurile care vizeaza adoptarea unui act normativ. In schimb, referitor la raspunderea penala, la legislatia penala, jurisprudenta CCR este iarasi foarte clara. (...) Nu se poate face nicio discriminare intre acele demersuri care vizeaza actele administrative individuale si actele normative", spune Ciorbea.

Iata mai jos cele mai importante declaratii ale lui Victor Ciorbea:

  • Am primit aseara de la dl procuror general o scrisoare prin care ma roaga sa iau in considerare unele critici de ne constitutionalitate din documentul parchetului
  • Unele idei au fost preluate chiar in textul exceptiei, celelalte nu am reusit sa le examinam
  • Am atasat documentul la exceptia propriu-zisa
  • Am decis sa ridic exceptia de neconstitutionalitate a OUG 13
  • Aceasta va pleca in cateva minute spre Curtea Constitutionala
  • Legat de calitatea procesuala activa a Avocatului Poporului: regret ca nu am fost in stare sa rezist presiunilor unora dintre dvs si miercuri dimineata am dat un raspuns inainte de a fi in posesia Monitorului Oficial si de a verifica daca exista precedente
  • Ii multumesc dl presedinte pentru precizarea legata de precedent
  • Verificand prevederile OUG, am constatat ca avem indiscutabil calitate procesuala activa
  • O parte a OUG a intrat in vigoare chiar in noaptea de miercuri iar cealalta peste 10 zile
  • Exista acel precedent care se confirma
  • Legat de criticile de neconstitutionalitate
  • Am retinut o prima critica ce vizeaza elemente extrinseci OUG: neindeplinirea cerintelor referitoare la existenta urgentei si a cazului exceptional care sa permita adoptarea unei astfel de OUG
  • Legat de elemente intrinseci, cateva chestiuni care vizeaza abuzul in serviciu
  • Este adevarat ca avem binecunoscuta decizia a CCR si ca prin OUG s-a tinut seama de cerintele formulate in decizia CCR
  • Legiuitorul delegat, guvernul, nu defineste ce inseamna vatamarea grava
  • Prin urmare apare inca un element de incertitudine care e contrar cerintelor constitutionale
  • Un alt element vizeaza ca in OUG se spune ca suntem in prezenta abuzului in serviciu doar daca avem de-a face cu o incalcare a legii stricto sensu, respectiv lege sau ordonanta de urgenta
  • Din diverse decizii ale CCR, reiese clar ca trebuie avuta in vedere acceptiunea larga a notiunii de lege
  • A limita abuzul in serviciu numai la incalcari aduse legii, OUG si a nu ne referi la celelalte acte normative inseamna a scoate de sub incidenta legii penale activitatea aproape intregii administratii din Romania

Reamintim ca Ciorbea declarase initial ca nu are temei legal sa atace ordonanta, motivand ca actul legislativ nu a intrat in vigoare. La o zi distanta, Ciorbea a avut o intalnire la sediul institutiei cu presedintele Iohannis, iar dupa intalnire si-a nuantat pozitia, anuntand ca va analiza optiunile.

Ciorbea isi motivase refuzul spunand ca nu poate sesiza CCR decat dupa ce intra Ordonanta in vigoare, adica peste 10 zile de la adoptare. In realitate, exista un precedent in 2013. Pe 9 octombrie 2013, Avocatul Poporului a atacat OUG 91/2013 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa, in conditiile in care aceasta intra in vigoare pe 25 octombrie.

Deci, a atacat o Ordonanta de Urgenta cu doua saptamani inainte de a intra in vigoare. Atunci, CCR a analizat sesizarea si a admis exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Avocatul Poporului, Ordonanta de Urgenta fiind abrogata. Diferenta fata de situatia de acum este ca in octombrie 2013, Avocatul Poporului era Anastasiu Crisu, nu Victor Ciorbea.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

85122 vizualizari

  • +31 (39 voturi)    
    Ei poftim! (Vineri, 3 februarie 2017, 11:34)

    nlln [utilizator]

    Se vede ca nu este un om de inteles.
    Nimeni nu asteapta o declaratie de la el.
    Toti asteptam altceva.
    Sa atace OUG.
    A atacat-o si vrea sa dea explicatii de ce a facut-o asa tarziu?

    Vom trai si vom Vedea.
    • +22 (32 voturi)    
      Probabil (Vineri, 3 februarie 2017, 11:41)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Probabil vrea sa justifice anticipat de ce a facut-o astfel incat sa fie respinsa sau declarata nula...
      M-as astepta la asa ceva de la un asemenea individ!
      • +12 (14 voturi)    
        Da si explicatii!!!!! (Vineri, 3 februarie 2017, 11:49)

        nlln [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        Surprinzator.
        Dar ce bine ca m-am inselat cat de cat !
        • +18 (22 voturi)    
          Nu te-ai inselat deloc ! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:36)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

          A atacat-o de frica si totodata si cu acceptul lui Dragnea.

          Este evident cunoscand regulamentul de functionare al CCR ca o hotarare in ceea ce priveste sesizarea lui Ciorbea nu se poate da de catre Curte inainte de data la care intra in vigoare OUG-ul in discutie. Asta inseamna ca Dragnea si toti maharii politici vizati de Ordonanta vor scapa.

          PS. Asta-i motivul pt care Protestele trebuiesc continuate si mai puternic !
          • +8 (8 voturi)    
            termenul (Vineri, 3 februarie 2017, 14:05)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            de judecare a contestatiei facuta de ciorbica este un aspect important.
            dar important este si modul cum a facut-o.
            presupunand ca judecarea contestatiei va fi facuta pana in 10.02.2017, sa-l fereasca Dumnezeu pe ciorbea daca va fi respinsa din cauza modului cum a intocmit-o.
            oricum are cartonas galben. nu e normal sa vina presedintele tarii sa-ti demonstreze ca de fapt tu esti rau intentionat cand spui ca nu poti contesta ordonanta.
            • +7 (7 voturi)    
              Cred ca a facut-o cat de bine putea sa o faca ! (Vineri, 3 februarie 2017, 16:04)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              Sunt in domeniu si l-am ascultat cu atentie : motivele sunt corecte. Eu as mai fi adaugat poate unul, dar nu e momentul sa deschid discutia asta acum si aici.

              Important este sa fie gasita intemeiata sesizarea Klingonianului, si sa fie declarata neconstitutionala OUG, chiar daca 99,99 %, judecata se va face dupa expirarea celor 8 zile ramase pana la intrarea in vigoare.

              Pana la urma actul normativ trebuie sa fie constitutional. Asta-i cel mai important.

              PS. Eu unul nu-mi fac griji in privinta lui Dragnea :mai devreme sau mai tarziu tot va pica si va infunda puscaria.
              • +2 (2 voturi)    
                sa nu pierdem focusul ! (Vineri, 3 februarie 2017, 23:22)

                silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                da ! varianta Avocatul Poporului - CCR este o solutie tehnica de rezolvare, dar nu trebuie uitat niciodata cine, de ce si cum a comis-o p'aia: un prost (nesimtit) arunca o piatra in lac etc ..:

                Dragnea cu ajutorul unui PSD slugarnic si supus cum era PCR supus lui Ceausescu !!

                uitati oameni buni de Grindeanu si Iordache .. nici nu ar mai trebui sa le mentionam numele !! astia sunt doar executanti de sacrificiu impinsi la inaintare - exista un singur penibil-malefic personaj care trebuie trimis acolo unde ii este locul: Dragnea !

                presiunea trebuie pusa pe PSD-Dragnea, pentru a scapa de Dragnea - iar PSD trebuie sa fie reformat in sensul in care trebuie preluat de cei din interior care au tangente cu democratia ... uite ca tensiunea asta incepe sa scoata la lumina ceva personaje :)

                succesul PSD a fost mult prea mare si pt Dragnea si pt Romania ..
                daca era un intelept (si avea automat teluri nobile), Dragnea conducea Romania si din puscarie in directia cea buna ! ... dar nu asta este omul (in sensul ecce homo)
                • +2 (2 voturi)    
                  Nu-l pierdem ! Doar ne stabilim (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 0:18)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

                  niste etape, iar prioritara acum e abrogarea OUG.

                  Daca in urma protestelor se va ajunge la asa, ceva sau daca CCR va declara neconstitutionala OUG, asta va insemna o lovitura teribila aplicata lui Dragnea, care il va slabi, dupa care vor veni si altele, ce sunt convins ca il vor dobori definitiv.
                  • +1 (1 vot)    
                    o alta (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:20)

                    nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    problema este ca samburele actiunii lui dragnea va ramane. dar, pas cu pas.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Ai dreptate ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 20:10)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

                      Se va vorbi de "mineriada juridica", sau de "A II a Marte Neagra", dupa cum se vorbeste de "Martea Neagra", ori de "Lovitura de stat constitutionala".

                      PS. Si pas cu pas Iohannis si societatea civila trebuie sa desteleneasca ogorul politicii romanesti de samburii ciulinilor pesedisti.
        • -10 (28 voturi)    
          cred ca n-a avut de ales. era deja atacata (Vineri, 3 februarie 2017, 12:45)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui nlln

          intrebarea este - ce este neconstitutional in ordonanta???
          abia astept sa se pronunte curtea ca sa se termine cu incertitudinile astea.
          vom vedea atunci de unde vine manipularea
          • +11 (15 voturi)    
            Incalcarea drepturilor tale mă! (Vineri, 3 februarie 2017, 13:43)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            Dacă ești om. OUG te poate însă considera sub-om. Panimaieși?
            • +7 (7 voturi)    
              oare (Vineri, 3 februarie 2017, 14:07)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              tot asa ar reactiona daca in urdonanta hotilor s-ar specifica legalitatea eutanasierii tuturor cucuvelelor mov?
          • +6 (6 voturi)    
            hmm (Vineri, 3 februarie 2017, 13:52)

            Orizont [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            Mi-e teama ca ceva nu a fost in regula cu atacarea OUG, poate a uitat ceva intentionat ca sa nu fie valabila atacarea OUG, si el sa faca pe nestiutorul.
          • +6 (6 voturi)    
            daca esti prost macar nu confirma (Vineri, 3 februarie 2017, 14:19)

            mnicku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            celorlalti "virtutiile" tale

            Toti cei 200000 de oameni protesteaza de prosti de citeva zile? eu zic ca nu si au perfecta dreptate

            ti-am mai spus: cinta la alta masa !!!!
            • -5 (5 voturi)    
              este culmea (Vineri, 3 februarie 2017, 16:01)

              cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

              o tii langa cu aia 200.000 oameni.
              cei 200.000 de oameni sunt mai putin decat cei 3 milioane care au votat PSD.
              sa nu spui ca 3 milioane care au votat psd sunt mai putini decat cei 6 miliaone care au votat iohannis pentru ca te intreb de ce nu a pus iohannis pe cine a vrut el prim ministru, daca a avut mai multe voturi.
              apropo de 200.000. daca in lege, in loc de 200.000 de lei scria 5% (cat e voie la plagiat), era ok?
              • +1 (1 vot)    
                Cucuveaua (Vineri, 3 februarie 2017, 23:18)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

                Intre cei 400.000 de oameni care au protestat sunt 100.000 din cei care au votat PSD !
              • +1 (1 vot)    
                bravo Ghita ! (Vineri, 3 februarie 2017, 23:32)

                silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

                ... esti in viata !

                personal credeam ca ai mierlit-o (te-au executat tovarasii de mangleala dupa ce ai terminat inregistrarile cu Coldea, Kovesi, Basescu, Ponta - ca nu te prea te-am vazut si noi cu un NYT sau LeMonde din Ianuarie 2017 in mana de ex) sau esti la rusi in custodie (cam acelasi lucru cu moartea cum ar fi ... doar ca mai povestesti, respiri si suspini...)
            • -3 (5 voturi)    
              Toti cei 200000 de oameni protesteaza de prosti ? (Vineri, 3 februarie 2017, 16:29)

              Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

              raspunsul este DA ... :)
          • +1 (3 voturi)    
            uniunea strazii (Vineri, 3 februarie 2017, 15:46)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            va asigura garda cu pancarte la ccr.
            pai, ce ! aia e de capu' lor ?!
            romanii Mei din strada hotaraste !! :-))

            grea lupta intre EU si AI MEI :-)
          • +1 (1 vot)    
            Neconstitutional ? (Vineri, 3 februarie 2017, 23:15)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            Scrie in Constitutie ca nu se poate modifica codul penal decat prin Lege Organica. Punct !
      • +19 (19 voturi)    
        cititi cu ochii dvs (Vineri, 3 februarie 2017, 11:56)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        " O parte a OUG a intrat in vigoare chiar in noaptea de miercuri iar cealalta peste 10 zile "

        @ hotnews - se poate sa ne informati, va rog, care parte a intrat deja in vigoare ?

        noi stiam ca tot va fi peste 10 zile

        NU vreau sa se demoralizeze lumea, dar totusi, trebuie sa fim informati. sa stim.

        ms
        • +6 (8 voturi)    
          Iata ce am gasit, Intrati pe site (Vineri, 3 februarie 2017, 12:39)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Intrarea în vigoare a OUG:

          – modificările la C.pr.pen. au intrat în vigoare pe data de 1 februarie 2017;

          – modificările la C.pen. vor intra în vigoare pe data de 11 februarie 2017. Chiar dacă OUG va fi apoi retrasă de Guvern, respinsă de Parlament sau declarată neconstituțională de CCR, modificările la C.pen. își vor fi produs efectele: fiind vorba de o lege mai favorabilă inculpaților (a se vedea art. 5 alin. 2 C.pen.)

          https://cristidanilet.wordpress.com/2017/02/01/ordonanta-de-marti-noapte-pe-intelesul-tuturor/
          • +1 (1 vot)    
            pentru fit (Vineri, 3 februarie 2017, 23:24)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui fit

            Nu inteleg. Modificarile la Codul Penal spui ca intra in voguare la 11.02.2017. De ce afirmi ca chiar daca ar fi retrasa ordonanta sau daca ar fi declarata neconstitutionala INAINTE DE 11.02.2017, modificarile pe care ea le prevede vor fi valabile ( isi vor produce efecte spui tu ). Te rog sa-mi explici, daca nu e cu suparare.
          • +1 (1 vot)    
            Nu-i asa ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 12:40)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui fit

            Pana in 11.02.2017 Guvernul poate da un OUG care anuleaza partial OUG nr 13/2017, respectiv art I care cuprinde modificarile aduse Codului penal, privind abuzul in serviciu scl. In aceasta situatie este evident ca

            OUG 13 isi produce efectele in continuare in ceea ce priveste art IIdin el, adica modificarile la Codul de proc. pen. si nu mai produce niciun efect in ceea ce priveste modificarile aduse C. penal.

            Deci principiul legii penale mai favorabile (art 5 alin. 2 C. pen.) nu se poate aplica decat unei OUG care sa fi fost macar un minut in vigoare, inainte de a fi respinsa prin Lege in Parlament.

            PS. In ipoteza discutata de noi, nu este cazul !
        • +11 (11 voturi)    
          partea de procedura penala (Vineri, 3 februarie 2017, 12:45)

          Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          A intrat in vigoare partea de procedura penala care incurca cate ceva, dar nu anuleaza dosare ca bucata celalalta de peste 10 zile.
        • -10 (18 voturi)    
          Esti analfabet? (Vineri, 3 februarie 2017, 12:57)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Pune mana si citeste ordonanta. Astepti indicatii si interpretari ale adevarului ca tranchilizatii care sorb antena 3?
          • +13 (13 voturi)    
            De ce jignești? (Vineri, 3 februarie 2017, 13:44)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            Omul a întrebat.
          • +5 (5 voturi)    
            transpenibilus (Vineri, 3 februarie 2017, 14:13)

            Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            dle transpenibilus sunteti penibilus.

            am intrebat, pentru ca sa o citesti intelegi ceva, dar poate trebuie coroborat cu alte legi si nu lucrez in domeniul acesta


            multumesc, dle Lol Lolovici
        • -13 (17 voturi)    
          Vezi daca nu citesti? (Vineri, 3 februarie 2017, 12:57)

          Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Te incadrezi de minune in marea masa a contestatarilor ignoranti care n-au citit nimic din Ordonanta sau din Decizia CCR 405/15.06.2016.
          In conformitate cu textul Ordonantei, numai Art. I intra in vigoare la 10 zile, restul imediat de la data publicarii in Monitorul Oficial.
          • +8 (8 voturi)    
            Niciodata nu e prea tarziu :) (Vineri, 3 februarie 2017, 13:20)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

            Sa nu uitam ca modificarile sunt facute complicat, tocmai ca lumea sa nu inteleaga nimic.

            Norocul nostru e ca felul marsav in care au facut-o astfel ca acum cu totii suntem mai atenti la toate nuantele. Norocul nostru ca exista internet si putem sa ne informam din mai multe surse, iar manipularile lor sa nu aiba asa mare succes.

            Pe viitor sa fim mai atenti caror politicieni le acordam incredeea sa ne conduca, altfel nu o sa mai avem o viata normala in tara asta si o sa stam numai pe strazi.
            • -2 (2 voturi)    
              Mda (Vineri, 3 februarie 2017, 16:33)

              Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui fit

              Si "catelus cu parul cret" e complicat daca nu-l citesti si nu vrei sa intelegi ce citesti...
          • +9 (11 voturi)    
            Omul voia sa stie daca merita sa protesteze ! (Vineri, 3 februarie 2017, 13:55)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

            Si a aflat : merita !

            Asa ca suntem mai multi cu unul !

            PS. Iar voi aveti un motiv in plus de ingrijorare ! ;)
          • +4 (4 voturi)    
            pentru Gustav (Vineri, 3 februarie 2017, 23:30)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

            Au citit ordonanta specialistii : Consiliul Superior al Magistraturii, ICCJ, DNA, Parchetul General.
            Ei s-au pronuntat . Au spus ca ordonanta e o porcarie. Nu e cazul sa o citim si noi, care avem meserii diverse si nu avem abilitati juridice. Sa avem incredere in specialisti !
            Tu daca trebuie sa faci o operatie de apendicita citesti in carte si ti-o faci singur , sau ai incredrere in specialist ( chirurg ) ?
        • +5 (5 voturi)    
          vezi aici (Vineri, 3 februarie 2017, 12:58)

          Eowyn [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-21576872-ordonanta-marti-noapte-intelesul-tuturor.htm

          Modificarea C.pr.pen. Prin OUG se aduc mai multe modificări Codului de procedură penală, care au intrat în vigoare la momentul publicării OUG:
          1. achitare în caz de prescripție
          2. prelungire control judiciar
          3. denunțul
        • +5 (5 voturi)    
          Partea cu codul de Procedura Penala (Vineri, 3 februarie 2017, 13:44)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Caută cu Google explicatiile Judecătorului Cristian Danileț.
      • +23 (25 voturi)    
        Ciorbea cu fata lunga, nu a avut incotro (Vineri, 3 februarie 2017, 12:10)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        Daca Ciorbea nu trimitea la CCR ajungea si el cu proces . Daca nu facea nimic, desi a fost atentionat in scris si de catre CSM si de catre Iohannis ajungea si el cu dosar penal. Dar Ciorba merge mai mult pe caracterul de urgenta sau nonurgenta al ordonantei.

        Prevad ca partea de ordonanta ce devine valabila in 10 zile (art.I) va fi declarata neconstitutionala de CCR. Rrestul articolelor (II si III) sunt doar aplicari ale deciziilor CCR.

        Dar pericolul nu a trecut... Grindeanu si Iordache o va trece prin parlamet ca lege caci PSD are majoritate.
        • +20 (20 voturi)    
          Parlament (Vineri, 3 februarie 2017, 12:14)

          MikePort [utilizator] i-a raspuns lui fit

          De aia e necesar sa nu slabim protestele, o sa fie tot mai riscant pentru PSD sa-si asume ordonata daca trece prin Parlament.
        • +11 (11 voturi)    
          posibil (Vineri, 3 februarie 2017, 12:18)

          igorashu [utilizator] i-a raspuns lui fit

          Dar chiar daca o trec prin Parlament, poate fi amendata de Opozitie, retrimisa la Parlament, contestata la CCR.
          Sunt multe cai de atac.
          • +6 (8 voturi)    
            Asta da, doar ca pana atunci cei peste 60 (Vineri, 3 februarie 2017, 12:43)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

            de mahari politici cu probleme penale VOR SCAPA.

            Si pana legea corectata va intra in vigoare, dupa etapele mentionate chiar de tine, mai scapa o groaza de penali mai mici dar la fel de pagubitori pt noi !

            PS. Cel mai sigur este sa-i fortam prin Proteste tot mai puternice sa retraga OUG-ul !
        • +8 (8 voturi)    
          corectie (Vineri, 3 februarie 2017, 12:27)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

          M-am uitat din nou pe ordonanta 13/2007. De fapt abuzuri sunt in toate articolele. Deciziile CCR au fost amestecate cu abuzurile lor.

          Art II si III au intrat deja in vigoare doar art.I intra in vigoare dupa 10 zile.

          "Prezenta ordonanta de urgenta intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, cu exceptia prevederilor art. I, care intra in vigoare la 10 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. "
          http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_13_2017_modificare_lege_286_2009_codul_penal_lege_135_2010_codul_procedura_penala.php
        • -8 (10 voturi)    
          Da,s-a speriat de voi,de Johann,de (Vineri, 3 februarie 2017, 13:40)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui fit

          procurori,de CSM si-a atacat-o,dar spaima a venit tarziu,dupa ce a meditat putin si bine a facut,acu presiunea e pe CCR,eu zic ca de azi sa faceti presiune si acolo,ca am auzit ca astia de la CCR sunt sensibililosi la presiunile publice!
      • -8 (14 voturi)    
        Pai Ciorbea (Vineri, 3 februarie 2017, 12:53)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        a pus in sesizare exact ce se striga in strada.
        Ah, a mai uitat faptul ca s-a aprobat ordonanta la ora 9 seara...
        Sunteti penibili...
        • +5 (7 voturi)    
          Penibil ești tu - când te bucuri de-o (Vineri, 3 februarie 2017, 13:47)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          ilegalitate nu știi cum o să te lovească chiar pe tine pieste ochi.
    • +12 (12 voturi)    
      A facut exact ce i-a ordonat Dragnea. (Vineri, 3 februarie 2017, 13:13)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      A amanat aceasta decizie cat a putut de mult. Peste cateva zile ordonanta lui Dragnea intra in vigoare si mi se pare aproape imposibil ca CCR sa ia o decizie in acest interval extrem de scurt.
      O legislatie normala ar trebui sa suspende orice ordonanta atacata la CCR pana cand CCR nu isi da verdictul.
      Dar ce mai e normal in Romania?
      E ca si cum eu comit astazi o infractiune, Dragnea ma gratiaza maine, iar CCR decide peste 2 luni ca gratierea data de Dragnea a fost neconstitutionala. Ei si? Gratierea isi face efectul, indiferent de decizia CCR.
      Punct.
      Borfasii si-au atins scopul.
  • +16 (26 voturi)    
    S-a rezolvat , nu se poate (Vineri, 3 februarie 2017, 11:38)

    GT44 [utilizator]

    Broscoiul asta e mai periculos decat parea in 96-97 cand era PM si a fraudat intreaga economie nationala ( a fost si schimbat de urgenta cu Radu Vasile care nu a reusit sa schimbe drumul spre ruina al tarii ).
    Uitandu-ma in CV-ul sau vad ca a fost si premiat de principesa Margareta , bla-bla.

    Probabil PSD-ul il are la mana cu vreun denunt legat de perioada frauduloasa din guvernarea PNTCD.
    • +9 (9 voturi)    
      ori o ataca prost si ofera CCR o sansa (Vineri, 3 februarie 2017, 11:53)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui GT44

      sa declare oug constitutionala, berbecul tot berbec

      intrinsecul ..... defect
    • +8 (10 voturi)    
      E DIVERSIUNE !!! Ciorbea e tot PSD-ist (Vineri, 3 februarie 2017, 12:17)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui GT44

      Ciorbea a zis ca nu poate ataca OUG la CCR inainte sa o citeasca...asta era planul lor initial!~

      acum a atacat-o din mai multe motive dar niciunul favorabil celor care au protestat, a atacat-o pt ca incearca sa determine oamenii sa NU mai protesteze.

      dar ATENTIE, Ciorbea a atacat OUG la CCR pt simplul motiv ca e data prea repede - pe MOTIV DE URGENTA - deci nu pe continutul ticalos, ala i se pare ok
      • +5 (5 voturi)    
        A atacat-o si pe continut ! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Dar a atacat-o stiind ca Bosii penali scapa pana cand se pronunta CCR !
        • +2 (2 voturi)    
          dar doritor (Vineri, 3 februarie 2017, 13:34)

          noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ce boss scapa si cum? cu exemplu din OG
          • +2 (2 voturi)    
            Toti care sunt cercetati penal sau judecati (Vineri, 3 februarie 2017, 13:59)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

            pt abuz in serviciu cu prejudiciu mai mare de 200.000 lei scapa de judecata pt aceasta infractiune. Dragnea, de exemplu de aceea se spunea de OUG cu dedicatie !
            • +2 (2 voturi)    
              Erata ! (Vineri, 3 februarie 2017, 16:09)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              La comentariul meu de la ora 13:59 se va citi in loc de "prejudiciu mai mare de 200.000 lei", "prejudiciu MAI MIC de 200.000. lei "

              PS. Cu scuzele de rigoare !
          • +1 (1 vot)    
            A fost coborat pragul de pedeapsa (Vineri, 3 februarie 2017, 14:06)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

            de asemenea maniera incat politicieni care au pagubit statul cu milioane de euro vor scapa nepermis de repede din puscarie (unde unii deja executa pedepse primite pt abuz in serviciu).RL a publicat o astfel de lista.
            Daca esti chiar interesat afli mai clar si mai sistematizat de acolo.

            PS. Cum zicea Vanghelie( care apropo, va beneficia si el de legea asta mai blanda) Traiasca "goagalul"!
      • 0 (2 voturi)    
        Diversiunea si in cum a fost conceputa ordonanta (Vineri, 3 februarie 2017, 12:55)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        In odonanta 13/2007 au fost amestecate decizii mai vechi ale CCR cu abuzuri ale guvernului, astfel ca atunci cand CCR se va pronunta din nou CCR, vor fi si aspecte constitutionale si aspecte neconstitutionale. PSD va lua ce ii va conveni din decizia CCR
    • +3 (3 voturi)    
      Nici macar nu este sigur... (Vineri, 3 februarie 2017, 13:19)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui GT44

      ...ca CCR va declara neconstitutionala ordonanta lui Dragnea. Din ce am citit prin presa majoritatea in CCR este detinuta tot de PSD-isti si de acolitii sai (ALDE, UDMR)
      Asa ca, deocamdata, putem doar presupune ca CCR va invalida ordonanta lui Dragnea, dar acest lucru nu este nici pe departe atat de sigur pe cat se crede (sau se spera) la ora actuala.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu știm ce se va întâmpla la CCR (Vineri, 3 februarie 2017, 13:48)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        ideea e că istoria poate să le ofere surprize....Mâine poimâine ajung la putere niște tineri care să le reducă pensiile la ce li se va cuveni pentru trădare.
  • +11 (27 voturi)    
    a dormit in papuci, in timp ce Erdogan de Romania (Vineri, 3 februarie 2017, 11:39)

    Ed___ [utilizator]

    A dormit in papuci, in timp ce se prefigureaza un Erdogan de Romania !

    Ce o sa spuna? ca nu poate sa faca nimic !
    Ce ? ca este si el O SLUGA a PSD precum si SLUGA Grindeanu !

    nu?
  • -1 (13 voturi)    
    ?? (Vineri, 3 februarie 2017, 11:41)

    Crisy [utilizator]

    Ne anunta ca ce?Ca nu mai contesta OUG?Un nenorocit si jumatate.Sa ii fie rusine ca a fost premier din partea democratilor.RUSINEEE!!!
  • 0 (14 voturi)    
    #opritiucrainizarea (Vineri, 3 februarie 2017, 11:41)

    hai_si_aici [utilizator]

    .
  • +2 (8 voturi)    
    Ce fata de cameleon are? (Vineri, 3 februarie 2017, 11:45)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Si la propriu si la figurat!
  • +16 (22 voturi)    
    Individul asta (Vineri, 3 februarie 2017, 11:47)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Individul asta si multi altii ca el ar merita plimbati in curul gol prin piata publica. Optional si datul cu smoala si tavalitul prin pene!
    Si apoi bagati nu la inchisoare, ci dimpotriva, lasati sa admire soarele de la rasarit pana la apus, zi de zi, luna de luna, an de an, cu lopata in mana pana cand va fi gata autostrada Constanta-Timisoara!
  • +11 (19 voturi)    
    E plin de datorii (Vineri, 3 februarie 2017, 11:47)

    Rali [utilizator]

    E bancile pe urmele lui si de aia se vinde oricui ii da de-o rata. :)
    • +1 (1 vot)    
      DA, așa este (Vineri, 3 februarie 2017, 14:39)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      În plus, acum îi miroase a pușcărie...
      I-a intrat frica în oase, se teme, ăsta-i singurul motiv pentru care s-a trezit.
      Un nerușinat !
  • +2 (2 voturi)    
    OUG in vigoare (Vineri, 3 februarie 2017, 11:51)

    HP [utilizator]

    "O parte a OUG a intrat in vigoare chiar in noaptea de miercuri iar cealalta peste 10 zile"

    Wait, what ? Ce inseamna asta ?
    • +1 (1 vot)    
      Aici are dreptate...dar (Vineri, 3 februarie 2017, 12:50)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui HP

      A intrat partea de cod de procedura penala. Dar ea nu retroactiveaza, deci nu afecteaza dosarele incheiate si probele prelevate pana la intrarea ei in vigoare.
      Nu a intrat partea de cod penal care s-ar fi aplicat retroactiv.
    • +1 (1 vot)    
      vezi aici (Vineri, 3 februarie 2017, 12:56)

      Eowyn [utilizator] i-a raspuns lui HP

      http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-21576872-ordonanta-marti-noapte-intelesul-tuturor.htm

      Modificarea C.pr.pen. Prin OUG se aduc mai multe modificări Codului de procedură penală, care au intrat în vigoare la momentul publicării OUG:
      1. achitare în caz de prescripție
      2. prelungire control judiciar
      3. denunțul
  • +9 (9 voturi)    
    gata mah! (Vineri, 3 februarie 2017, 11:56)

    vh [utilizator]

    omul s-a trezit, nu-l mai necajiti atat :)
  • +1 (1 vot)    
    coduri (Vineri, 3 februarie 2017, 11:58)

    lia_d [utilizator]

    OUG privind codurile fiscale????

    Redactia: Multumim. Am corectat
  • +11 (11 voturi)    
    Poate avem noroc si cu actiunea lui se abroga OUG (Vineri, 3 februarie 2017, 12:00)

    Emilone [utilizator]

    Si eu am nervi pe hotii astia.
    Am fost in piata.
    Dar vad ca sunt cititori care il injura si acum cand s-a decis sa puna umarul.
    Pana diseara cand ne adunam din nou o sa aflam textul.
    Si mai aflam daca este pe bune sau perdea de fum.
    Eu zic sa asteptam sa ii umplem frigiderul diseara, daca este cazul.
  • +6 (6 voturi)    
    O fi acceptat oferta de job de la Fan Curier (Vineri, 3 februarie 2017, 12:01)

    banel [utilizator]

    .
    • +6 (6 voturi)    
      Nu ar fi exclus (Vineri, 3 februarie 2017, 12:16)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui banel

      sa fi primit intr-adevar o oferta interesanta, nu neaparat de la fan curier, si sa isi dea demisia in urmatoarele zile.
      • +1 (1 vot)    
        Chiar a primit oferta de la Fan Curier (Vineri, 3 februarie 2017, 12:57)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

        http://www.evz.ro/un-antreprenor-roman-ii-face-o-oferta-de-nerefuzat-lui-ciorbea.html
    • +1 (1 vot)    
      cea cu : the day after tomorrow not today ? (Vineri, 3 februarie 2017, 14:22)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui banel

      .
  • +2 (4 voturi)    
    Dar ce (Vineri, 3 februarie 2017, 12:02)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dar ce, lui Ciorbea nu i-ar conveni ca ordonanta sa treaca?
  • +18 (18 voturi)    
    E Diversiune! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:06)

    Marius8719 [utilizator]

    Trebuie sa mentinem presiunea pana la abrogarea efectiva!!!
    Nu va lasati pacaliti!
    Inclusiv Curtea Constitutionala trebuie sa simta presiunea strazii - ca au și acolo cateva cârtițe!!!
    #rezist
    • +6 (6 voturi)    
      Si nu numai pana se abroba (Vineri, 3 februarie 2017, 12:25)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Marius8719

      Nu ne garanteaza nimeni ca acesti infractori nu vor face alte magarii intr-o oricare alta noapte.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa este ! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Marius8719

      Protestele trebuie sa continue !
  • +11 (11 voturi)    
    Ciorbea (Vineri, 3 februarie 2017, 12:08)

    Walking_dead [utilizator]

    A mai ramas si in asta o sfarima de omenie....sau paraseste doar corabia care se scufunda. Cine stie? Timpul ne va spune...
  • +17 (17 voturi)    
    Pai dupa ce (Vineri, 3 februarie 2017, 12:09)

    MrMeisenshi [utilizator]

    Procurorul general i-a dat pe tava motivatia completa pentru exceptia de constitutionalitate ce mai putea sa faca? L-a ascultat cineva cand a facut declaratia? Zici ca se lupta cu vorbele sa nu-i ias din gura :)! Iar pe de alta parte, cu mirosul lui fin de sobolan simte ca i se clatina tare patronii... si scaunul, implicit.
  • +3 (3 voturi)    
    Modificarea Codurilor... (Vineri, 3 februarie 2017, 12:10)

    IrinaMateescu [anonim]

    ...Penale, NU Fiscale. Ați greșit în șapoul articolului!

    Redactia: Multumim. Am corectat
  • +8 (8 voturi)    
    Servilismul si datoriile (Vineri, 3 februarie 2017, 12:10)

    Andra99 [utilizator]

    Daca veneau in fata ta 50.000 de oameni si strigau "iesi afara jigodie" ce ai fi facut ? Te-ai fi ascuns in dulap ? Pana unde poate ajunge servilismul fata de PSD ?
    • +4 (4 voturi)    
      Eu cred... (Vineri, 3 februarie 2017, 12:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

      ... ca oricum va veni tavalugul peste aceasta otreapa de avocat al poporului. Acum sunt chestiuni arztoare, dar NU VA FI IERTAT! Daca nu era atata lume in strada ca sa simta cum barca se scufunda, l-ar fi durut in fund.
  • +6 (6 voturi)    
    Ei, sa vedem cese intampla...din strada (Vineri, 3 februarie 2017, 12:11)

    jackalphonse [utilizator]

    Este bine si atat deocamdata. Cine stie ce a scris ciurba acolo...
    • +1 (1 vot)    
      ce-am mai ras ! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:37)

      seb107 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Pare "credibil" ciurba asta ..mai ales cu ochiul ala de-i cade in gura.
      Personaj de Marvel nu alta :))
  • +7 (7 voturi)    
    Deci OUG e atacata pe toate fronturile (Vineri, 3 februarie 2017, 12:13)

    alegzandru [utilizator]

    CSM o ataca pe forma la CCR, ca atat are atributii, AP o ataca si pe forma si pe fond, Procurorul General sesizeaza Curtea de Apel (parca) pt a da o decizie de intarziare a efectelor OUG pana cand CCR se va da o decizie. Se poate!

    Sper ca peste ceva timp fundul Trioului Raului, D+G+I, sa fie atacat la dusurile de Rahova cu tot atata voracitate de barbati flamanzi de dragoste trupeasca!
    • +7 (7 voturi)    
      Pe viata (Vineri, 3 februarie 2017, 12:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      Ocba pe viata pentru Netrebnicii Hoti & Mișei. Cei care au destabilizat Romania vrând să se apuce iar de furat dupa nici o luna de guvernare TREBUIE SA PLATEAASCA SCUMP pentru crima lor!
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 11:30)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      nu cred ca o sa vad asta.
      Oricum ideea ca astia sa sufere de prolaps anal nu mi se pare prea rea pentru ei.
      Dar la cat de unsi sunt astia ....
  • +20 (20 voturi)    
    IQ-ul televiziunilor de stiri (Vineri, 3 februarie 2017, 12:14)

    mircea_cjn [utilizator]

    M-am cam convins acum cateva minute.

    In momentul in care Ciorbea incepea sa explice motivele atacarii ordonantei la CCR, toate televiziunile de stiri au comutat pe fufa aia de Carmen Dan care facea nu stiu declaratii despre comunicatia cu SRI !
    Asta era mai important, halal profesionalism !

    Si ma refer la Realitatea TV si la mult laudata Digi24.

    Televiziunile de casa ( A3, RTV, B1, TVR) , nici nu s-au mai complicat, au comutat pe teleshoping!

    Mai e mult pana departe, prostia e instalata solid in Romania.
    • +9 (9 voturi)    
      Da! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:20)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Si eu sunt suparat, exact cand devenea interesant, Digi24 a schimbat. Bleah.
    • +4 (4 voturi)    
      cum dom-ne?! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      nu intereseaza pe nimeni ca se legalizeaza hotia in tara asta!
      televiziunile dau ce vor romanii... si romanii vor sa stie ce dicteaza soros sriului si ce saltea sau razatoare sa-si cumpere de la tv!
      astea sunt problemele reale!
    • +4 (4 voturi)    
      da, si eu m-am enervat (Vineri, 3 februarie 2017, 13:00)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Era mai important ce zicea Ciorbea...

      P.S.Carmen Dan o da din colt in colt.
  • +6 (6 voturi)    
    Tot e bine (Vineri, 3 februarie 2017, 12:15)

    Eu the first [utilizator]

    Nu vad in lista de motive ceea ce mie mi se pare cel mai grav, anume mentionarea articolului din constitutie care zice ca de gratiere si amnistie se poate ocupa doar o lege organica. Da' macar CCR are acuma posibilitatea sa se pronunte.

    Cum zicea si Moise Guran, meciul se joaca la CCR. Mai bine c-a ajuns acolo mai devreme decat mai tarziu.
  • +3 (3 voturi)    
    pai ce facem tovarasi?! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:21)

    liviu_ [utilizator]

    cum ramane cu avocatu pena... poporului nu are atributii in acest sens?!
    ai vazut 200k oameni in strada in bucuresti si s-a strambat si celalalt ochi?!
  • +9 (9 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste (Vineri, 3 februarie 2017, 12:22)

    MihaiBzs [utilizator]

    "A limita abuzul in serviciu numai la incalcari aduse legii, OUG si a nu ne referi la celelalte acte normative inseamna a scoate de sub incidenta legii penale activitatea aproape intregii administratii din Romania"
    • +1 (1 vot)    
      Da, cine i-o fi suflat ideea asta excelenta? (Vineri, 3 februarie 2017, 13:52)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MihaiBzs

      Foarte bine insa ca si-a insusit-o!
  • +2 (4 voturi)    
    Celor de la HN (Vineri, 3 februarie 2017, 12:26)

    JVJ [utilizator]

    Foarte interesant articolul de mai jos.
    Popularizati-l si voi:
    http://www.zf.ro/opinii/strada-protestati-vreti-dati-jos-guvernul-v-crescut-salariile-v-majorat-pensiile-v-crescut-bursele-v-dat-calatorii-gratis-trenul-dam-bani-faceti-afaceri-e-acela-statul-drept-cat-costa-spuneti-pret-16146154
    • +1 (3 voturi)    
      Tocmai d/aia ne imbracam bine si luam (Vineri, 3 februarie 2017, 12:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui JVJ

      termosuri cu ceai si cafea !

      PS. "Alta intrebare" pt ca oricum la intrebarile lor si noi (ca si ei) avem un singur raspuns. Doar ca al nostru e usor diferit de al lor, respectiv :

      "ALIFIE, NU AMNISTIE"!
  • +1 (1 vot)    
    va autonutriti sperante.... (Vineri, 3 februarie 2017, 12:37)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    utopice, CCR-ul este politically pesedizat si asetvit intereselor pesediste.
  • +4 (4 voturi)    
    Iordache la puscarie (Vineri, 3 februarie 2017, 12:45)

    MirceaIo [utilizator]

    Oricum multe nemernici au intrat deja in vigoare. Urgent trebuie corectat ce sa stricat. Iordache, Dragnea, Grindeanu obligatoriu trebuie sa plateasca. Actiunile lor vor fi un precedent foarte periculor. SA vedem ce spune Curtea. See pare ca e controlata de Acesti sacali. Romania nu este Dragnea!!!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Nu ati auzit poate scenariul lui Liviu Avram (Vineri, 3 februarie 2017, 12:46)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..in care CCR , in cazul cel mai fericit, poate declara neconstitutionala ordonanta Dragnea in intervalul celor 10 zile (mai sunt 8).

    Da, numai ca decizia CCR intra efectiv in functiune (anuleaza ordonanta) doar dupa PUBLICAREA DECIZIEI IN MONITORUL OFICIAL !!!

    Care Monitor este in subordinea ..guvernului !
    Si guvernul va astepta cat va vrea el si va publica decizia la 1 ora DUPA intrarea ordonantei in functiune !
    Adica sa-si faca efectul ireversibil. Sa scape toti penalii !

    Deci singura solutie : blocat prin proteste tot- Guvern, Parlament, sediu PSD pana cand guvernul RETRAGE ORDONANTA URGENT !

    Apoi sa-si dea naibii demisia.
  • +4 (4 voturi)    
    Mergem in strada! (Vineri, 3 februarie 2017, 12:50)

    MirceaIo [utilizator]

    Nu va lasati prostiti. Mergeti in strada. Raul a fost facut. Grindeanu, Iordache, Tariceanu trebuie sa plateasca!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    raul cel mare a fost facut (Vineri, 3 februarie 2017, 12:52)

    jescu [utilizator]

    Cresterea economica e in pericol. Guvernul nu mai prezinta incredere niciunui investitor serios...deja a aratat cat conteaza pentru ei statul de drept. Refuzul de a discuta cu ambasadorii in situatie de criza a fost o greseala catastrofala, si arata cum ar putea sa fie tratat un investitor intr-o situatie conflictuala, cand un ambasador ar fi chemat sa medieze. Romania e zero in momentul asta. Nu stiu unde vrea sa ne indrepte Dragnea.
    • -6 (8 voturi)    
      Alta dezinformare ,eu stiu ca s-a discutat (Vineri, 3 februarie 2017, 13:25)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      cu ambasadorii la nivel de ministru de externe,daca reprezentarea li s-a parut prea mica trebuiau sa-l solicite pe Johann,reprezentantul suprem!
      • +4 (6 voturi)    
        Nu exista jigodism mai mare decat tradarea (Vineri, 3 februarie 2017, 13:53)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        tu esti cu trădătorii.
        • -3 (3 voturi)    
          Ma doboara argumentele tale,pacat ca (Vineri, 3 februarie 2017, 14:32)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          ti-ai luat numele unui liberal celebru!
          • +1 (1 vot)    
            Ha ha ce gluma buna! Ce ignar esti (Vineri, 3 februarie 2017, 16:01)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            baietica, desi ai puseuri de ticalosie reala, iti recunosc...
      • +2 (4 voturi)    
        conteaza cum (Vineri, 3 februarie 2017, 14:18)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        A spus ambasadorilor ca intalneste cu ei si apoi nu s-a mai dus, a trimis ministrul de externe. Mesajul diplomatic a fost ca: voi sunteti pe locul doi, nu ma intereseaza ce credeti.

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21578464-grindeanu-intrebat-nu-mai-dus-intalnirea-sase-ambasadori-avut-alt-program-legat-buget.htm
        Exista stirea si pe alte siteuri:
        https://www.realitatea.net/premierul-grindeanu-avea-intalnire-cu-sase-ambasadori-dar-a-chiulit-l-a-trimis-pe-melescanu-in-loc_2028612.html
  • +4 (4 voturi)    
    si daca (Vineri, 3 februarie 2017, 12:52)

    AdrianRafail1 [anonim]

    Dupa cum a zis cineva mai destept ca mine: si daca zice CCR ca e constitutionala?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu e deloc exclus! (Vineri, 3 februarie 2017, 13:20)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRafail1

      PSD-ALDE-UDMR detin majoritatea in CCR.
    • -8 (10 voturi)    
      Pai e simplu,daca si dupa multitudine de (Vineri, 3 februarie 2017, 13:23)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRafail1

      atacuri la CCR a ordonantei totusi CCR o considera constitutionala,tinerii frumosi si liberi sa demonstreze o sa se dea cu curu de pamant in continuare urlandu-si dreptatea lor si neacceptand acesta hotarare!
      • +7 (9 voturi)    
        Gândac (Vineri, 3 februarie 2017, 13:54)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        tastezi de sub pat.
  • +10 (10 voturi)    
    ATENTIE ... (Vineri, 3 februarie 2017, 13:24)

    astronaut [utilizator]

    exista deja o intarziere in ceea ce priveste data sesizarii , azi este vineri , nu stiu daca CCR lucreaza in wekend , pana vor analiza pana vor da decizia si motivarea o sa treaca ceva timp ! avand in vedere ca M.O este in mana Guvernului si ca DATA publicarii este CRUCIALA exista temerea ca aceasta sa esueze , cu ajutorul lui Ciorbea si bineanteles onor ''MEGAGUVERNULUI PSD ! N-am incredere in av.penalilor si cu atat mai putin in MEGAguvern !!
  • +8 (8 voturi)    
    Să nu zicem încă "Hop" (Vineri, 3 februarie 2017, 13:36)

    DanŢeca [anonim]

    Dintr-o postare pe FB:
    "Fac si eu ca jurnalistii care citeaza "surse"... Mi-am descoperit un fost coleg de scoala, care este pesedist mai de frunte - ma rog, un fel de "baiat de casa", pe langa nenorocitii aia mari. Dupa ce ne-am injurat un pic - el pe mine, pentru ca tot vorbesc de chestii de 7,62mm, pe pagina PSD, eu pe el, pentru ca dintr-un baiat fain, care visa sa fuga in America, si sa scape de comunism, a ajuns pupinfundistul comunistilor - am reusit sa ne calmam. Si stiti ce mi-a spus? Ca Dragnea STIE cum va vota CCR, ca el L-A PUS pe Ciorbea sa sesizeze CCR, tocmai pentru ca Pivniceru l-a asigurat ca CCR va vota "cum trebuie", si ca el [adica Dragnea] - aici sa va tineti bine! - nici nu-si bate capul cu protestele romanilor: "Vor mai iesi in strada inca de 2-3 ori, si gata! Si chiar daca vor sa iasa in strada, mai mult decat atat, sa-i vedem cat chef de lozinci vor mai avea, peste 4-5 luni, pentru ca EU nu voi retrage nimic."
    (dacă aş avea voie, aş pune şi link-ul)
    • 0 (0 voturi)    
      posibil (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 11:33)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui DanŢeca

      dar hai sa-l vedem pe Dragnea in strada printre oameni...
  • +2 (2 voturi)    
    asta pentru ca (Vineri, 3 februarie 2017, 14:15)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    asa i-a zis dragnea. dragnea nu poate da inapoi acu pe fatza, o sa-l scoata vinovat pe iordache
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Ciorbica (Vineri, 3 februarie 2017, 14:41)

    DanBruma [utilizator]

    Ai inceput sa te încalzesti! Vrem Ciorba fierbinte!
  • +1 (1 vot)    
    foarte dragut :) (Vineri, 3 februarie 2017, 14:52)

    Elena03 [utilizator]

    Unul care se pretinde 'avocet al poporului' e informat de un prf de fizica relativ la un subiect juridic. Ha-ha.

    ... pe bune, dar cu ce se ocupa totusi indeobste acest 'avocet al poporului' ? ...
  • +2 (2 voturi)    
    De ce lasati PSDul sa faca atata rau (Vineri, 3 februarie 2017, 15:04)

    cris333 [utilizator]

    PSD este neconstitutional de mult .
    Contitutia Romaniei art 40 alin. 2
    -subminare a statului de drept
    PSD trebuie desfiintat.
    Dracnea trebuia inchis demult si pentru puciul din 2012 pentru tentativa de lovitura de stat si fraudarea REFERENDUMULUI din 2012.
    De ce ii tot tin in libertate justitita care acum se simte stransa cu usa ?
    Dovada ca justitia este corupta demult .
  • +1 (1 vot)    
    Ciorbea (Vineri, 3 februarie 2017, 16:36)

    Incomod3 [utilizator]

    e tare ca fularul, vara... ghinionul PSD-uluyi e ca gaseste doar #@%ifrici din astia, fara sange in instalatie...
  • +1 (1 vot)    
    Tradator ordinar (Vineri, 3 februarie 2017, 19:19)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Acest escroc ne-a tras-o facand pe sustinatorul curentului anti-ordonante.

    FALS!,

    Ciorbea stie ca CCR nu poate da un raspuns contestatiilor facute de Avocatul Poporului mai repede de 30 DE ZILE!De aia a acceptat, da bine!

    ramane contestatia CSM, dar si daca se judeca in regim de urgenta, seful CCR este pesedist scarbos, poate amana publicarea sentintei si ea isi va face efectul, Dragnea si toti cei care au procese pe rol pe spetele dezincriminate de ordonanta vor beneficia de ea chiar daca va fi declarata neconstitutionala dupa mai mult de 10 zile!