Primele declaratii ale premierului Sorin Grindeanu dupa declansarea crizei uriase din Justitie: Am crescut salariul minim

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 17:13 Actualitate | Esenţial

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu a avut o scurta interventie in conferinta de presa sustinuta de presedintele PSD, Liviu Dragnea, conferinta convocata de PSD in urma protestelor masive provocate de Ordonanta de Urgenta de modificare a Codului Penal. Grindeanu a anuntat ca guvernul a crescut salariul minim la 1.450 de lei si mai are 12 masuri de luat pentru a indeplini "tot ce am promis oamenilor".

Ulterior, cand au inceput intrebarile jurnalistilor, Grindeanu a fost intrebat de ce a fost atat de urgenta necesitatea Ordonantei astfel incat Guvernul sa o adopte in miezul noptii. El a evitat raspunsul la intrebare. "Urgenta ne-a fost explicata de ministrul Justitiei prin argumentele pe care vi le-am expus", a spus Grindeanu la insistentele jurnalistilor, repetand ca "eu i-am cerut ministrului Justitiei sa vina cu o pozitie clara in fata guvernului, rapida, pentru ca lumea iesea in strada pentru ceva ce eu nu am facut".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7453 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    suta de lei! (Joi, 2 februarie 2017, 17:16)

    cristi_an [utilizator]

    pomeni electorale
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Joi, 2 februarie 2017, 17:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    o mizerie ... va tineti votantii in starea de dependenta totala... cati votanti aveti care nu depind de voi financiar ?
  • +5 (5 voturi)    
    @ Grindeanu, PM plz (Joi, 2 februarie 2017, 17:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    HN nu ma lasa sa iti scriu ceea ce simt. M-au cenzurat ! M-au lasat sa spun doar atit: esti un jeg.
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Joi, 2 februarie 2017, 17:20)

    tudorr [utilizator]

    Marsh ma ca n-ai dat din buzunarul tau! Vine acusi scadenta, tocmai ati aruncat tara in aer, cursul EURO, s-au marit toate taxele care tin de salariul minim, pensia, impozite, amenzi circulatie, facturile la utilitati, etc! Va scadea puterea de cumparare si nema va faceti normele de impozitate, deci nema bani de pensii&Co! Apoi o sa fugiti ca miseii si tradatorii, vine iar un guvern care va trebui sa taie din toate maririrle artificiale ca sa nu intre tara in colaps, apoi iar veti scoate capetele de hidra!
  • +5 (5 voturi)    
    Orice (Joi, 2 februarie 2017, 17:29)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    intrebare le este pusa, au in singur raspuns: am marit salariul minim, vom mari pensile, vom baga bani in buzunarele romanilor. Ajunge, ne-am saturat de placa asta, parca sunteti in pick-up stricat: am marit salariul minim, am marit salariul minim... Nu mai impresionati pe nimeni cu asemenea lozinci.
  • +7 (7 voturi)    
    Deja vu (Joi, 2 februarie 2017, 17:34)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Elena Ceausescu: Nicule, da-le o suta !
  • +2 (2 voturi)    
    Eu sunt mic nu stiu nimic (Joi, 2 februarie 2017, 18:13)

    fafner [utilizator]

    Dragnea - "Eu nu sunt la Guvern... n-am inteles foarte mult, exact ce vor sa faca" Joi 26.ian.2017

    Grindeanu - "eu nu am facut" Joi 02.feb.2017

    Oare Iordache cand o sa ne zica ca nici el nu stie nimic.

    Oare noi chiar asa de prosti sa fim?
  • +1 (1 vot)    
    Suntem niste...''viermi'' (Joi, 2 februarie 2017, 18:19)

    morometu [utilizator]

    Si, pentru marele guvern, nici nu existam!!! Asta a fost senzatia mea dupa ce m-am chinuit sa imi mentin calmul si sa ascult pana la cap momeala cu...suta de lei . Josnic!
    Mint! Mint! Mint! Au iesit in conferinta de presa pentru ca... ''au fost urecheati'', nu pentru noi! Altfel ar fi ramas in subteran. Refuza orice discutie cu poporul, cu cei iesiti in strada de atatea zile. Sfidare, aroganta, minciuna...