Ministrul de Interne Carmen Dan contrazice SRI: Au dat SMS-uri putin inainte de inceperea violentelor, nu au fost informatii inedite, nu semnalau riscuri, erau informatii de notorietate publica

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 12:57 Actualitate | Esenţial

Carmen Dan
Foto: Facebook - Carmen DAN
Carmen Dan, ministrul de Interne, si-a mentinut joi intr-o declaratie publica afirmati de miercuri seara, cand a spus ca ea personal nu a primit informatii de la SRI privind participarea ultrasilor violenti la mitingul urias din Piata Victoriei. Carmen Dan a admis ca SRI a informat un secretar de stat si pe seful Politiei, dar a spus ca informatiile transmise "prin SMS" nu semnalau riscuri privind violente, nu au fost informatii inedite, fiind vorba despre "informatii de notorietate publica".

Carmen Dan nu a raspuns la intrebarile adresate de ziaristi.

Declaratii despre violentele ultrasilor:
  • Eu nu am primit informari cu privire la eventuale intentii de provocare
  • Aseară, între orele 19.43-22.55, în mijlocul protestelor secretarul de stat Viorel Ştefu şi şeful IGPR, Bofgdan Despescu, au primit mesaje sms din partea unui ofiţer din cadrul SRI, în care se făcea referire exclusiv la posibila prezenţă la protest a anumitor persoane. În general, activişti care participă constant la activităţi de acest gen, precum şi prezenţa unor membri ai galeriilor la modul general. Datele primite prin sms nu semnalau riscuri privind tulburarea ordinii publice, intenţia de a denatura caracterul manifestaţiei, respectiv dacă persoanele în cauză urmau să desfăşoare acte de violenţă şi nici dacă aveau asupra lor mijloace pe care să le utilizeze în acest scop
  • Datele primite prin sms nu semnalau riscuri in ce priveste tulburarea ordinii publice, respectiv daca aveau asupra lor mijloace care sa fie utilizate in scopuri violente
  • Infomaţiile privind acest eveniment fuseseră deja analizate în cadrul unei şedinţe operative din dimineaţa zilei de 1 februarie, la ora 9.00. Nu au fost informaţii inedite venite din partea SRI. Între orele 18.45 şi 20.00 la Clubul Sportiv Dinamo se desfăşura meciul de handbal Dinamo-Steaua, la care au fost 1.500 de spectatori
  • La finalul partidei de handbal, grupurile de suporteri s-au dispersat, unii au venit individual in Piata Victoriei. Aceasta a facut imposibil controlul si stoparea acestora in sala, ei necomportindu-se unitar ca un grup organizat
  • Nu puteam solicita oprirea suporterilor in sala de sport deoarece comportamentul lor la meci nu s-a plasat in afara legii. Blocarea suporterilor in sala de sport ar fi fost o incalcare a legii
  • Ulterior, unii suporteri s-au regrupat si au fost gasiti in extremitatile Pietei Victoriei, de unde au initiat actiunile provocatoare
  • Actiunile jandarmeriei au condus la izolarea lor
  • 79 de persoane sunt cercetate pentru ultraj si tulburarea ordinii si linistii publice
  • opt persoane au fost sanctionate contraventional pentru incalcarea normelor, dintre care trei sunt membri ai galeriilor sportive
  • Au fost raniti opt jandarmi, dintre care trei au fost dusi la Spitalul Floreasca si la Spitalul de Oftalmologie
  • Au fost raniti patru protestari, doi au fost dusi la Spitalul Floreasca, niciunul dintre acestia nefiind internat


Context:

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a declarat, miercuri seara, la Romania TV, referitor la violenţele izbucnite la protestul din Capitală, ca nu a primit informări prealabile de la servicii că la miting ar fi urmat să aibă loc provocări. "Nu am primit informări că la mitingul din această seară urmau să fie provocări. Eu nu am primit o asemenea informaţie, dar am luat toate măsurile necesare", spunea ministrul Carmen Dan, întrebată dacă fusese informată de către serviciile de informaţii despre eventuale provocări ce ar fi umat să aibă loc la protestul de miercuri seară.

Ulterior, SRI a precizat, într-un comunicat de presă transmis miercuri seară, că a existat "un schimb de informaţii cu MAI".

"Serviciul Român de Informaţii a acţionat potrivit competenţelor legale deţinute, datele şi informaţiile obţinute cu privire la intenţiile de organizare sau deturnare a acţiunilor publice de protest din centrul Capitalei fiind transmise operativ instituţiilor legal abilitate să intervină pentru menţinerea ordinii şi siguranţei publice. În această situaţie a existat un schimb de informaţii operativ, potrivit procedurilor stabilite la nivelul instituţiilor, cu Ministerul Afacerilor Interne, la nivelul Secretarului de Stat Stefu Viorel şi Bogdan Despescu-IGPR, precum şi la nivelul Jandarmeriei şi SPP", informa SRI.

Instituţia mai spunea că "nu a avut surprize operaţionale" în acest sens, dar subliniaa că "nu are competenţe în ceea ce priveşte manifestările grupărilor ultras": "Dacă se obţin date de interes pentru instituţiile cu atribuţii pe ordine publică acestea sunt furnizate cu celeritate, aşa cum s-a întâmplat în cazul protestelor din data de 1 februarie din Capitală". (sursa: News.ro)

Vom reveni






















18314 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    cat ii mai rabdam? (Joi, 2 februarie 2017, 13:01)

    normalpeople [utilizator]

    Cat tupeu si cata nesimtire intr-un ministru!
  • +5 (5 voturi)    
    MINCINOASA DOVEDITA (Joi, 2 februarie 2017, 13:02)

    voxpopulix [utilizator]

    Ieri parca nu au dat de loc, acum au dat dar cu putin timp inainte.

    La ce ora mai exact? Si daca dadeau cu cinci minute inainte era timp suficient pentru un ministru responsabil, conectat la situatie, sa comunice celor din strada situtatia actualizata si sa se stabileasca o noua strategie.

    Speranta dumneata a fost ca o sa iasa cu violenta si se vor discredita protestele, esti o mizerie de om.


    Si tu si grindeanu si ciordeanu o sa ramaneti in istoria tarii ca sclavi ai hotilor din tara asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Atentie!!! (Joi, 2 februarie 2017, 13:05)

    MirceaIo [utilizator]

    Acesti criminali nu vor parasi puterea. Trebuie sa ne pregatim pentru o perioada linga de mitinguri fara intrerupere. Vor face divesriunie. Sunt in stare sa omoare oameni. S-a vazut. SRI sa dea detalii. KOvesi trebuie sa o bage la zdup repede pe aceasta doamna. S-a vazut clar ca Jandarmeria a facut non combat. Au avut ordine clare. Metrourile special au intarziat. Au oameni peste tot. Aum se vede cat de ampla e caracatita. Unica arma e protestul. 100 zile- 1000 zile zi de zi si an de an. Cand nu suntem la miting sa facem greva japoneza. Tot ce sta in puterea unor oamnei cinstiti si fara arme. E momentul sa scapam de aceasta CIUMA.
    • +3 (3 voturi)    
      da (Joi, 2 februarie 2017, 14:46)

      normalpeople [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Dar vor ceda cand vom iesi 1 milion de oameni in strada!
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred! Sunt foarte disperati sa nu faca puscaie! (Vineri, 3 februarie 2017, 16:26)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

        Hotii vor face uz de toate armele legale si ilegale ca sa nu cedeze. Stiu ce au facut si mai stiu ca nu au nici o sansa intr-o tara cu o justitie independenta.
  • +3 (5 voturi)    
    ? (Joi, 2 februarie 2017, 13:06)

    Lol Lolovici [utilizator]

    SRI trimite Ministerelor informatii importante prin SMS? Putem sa trimitem si noi institutiilor, gen ANAF, declaratii si ce mai e nevoie tot prin SMS? Sau poate Whatapp ca sa aiba si poze?
  • +51 (51 voturi)    
    Secretara de caracal (Joi, 2 februarie 2017, 13:06)

    GGii_GGii [utilizator]

    Asta nu este aia de era secretara la o scoala generala in Caracal.
    • -8 (10 voturi)    
      bun argument ai gasit! (Joi, 2 februarie 2017, 13:10)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui GGii_GGii

      Felicitari!
      • +1 (1 vot)    
        Era o simpla observatie (Joi, 2 februarie 2017, 23:59)

        GGii_GGii [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Meseria de secretara nu este una rusinoasa.
        Defapt nicio meserie nu este rusinoasa daca ti-o faci respectandu-i pe ceilalti.
        Era o simpla observatia a originilor acestei stimate activiste de partid.....social si democrat.
    • +23 (23 voturi)    
      Ce e mai important (Joi, 2 februarie 2017, 13:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui GGii_GGii

      ... e ca e pesedist, adica o borfasa sau complice la furt.
    • +28 (28 voturi)    
      secretara (Joi, 2 februarie 2017, 13:17)

      MihaiRadu3 [anonim] i-a raspuns lui GGii_GGii

      Nu din Caracal-Olt ci din Videle-Tleorman
    • +18 (18 voturi)    
      Ba pardon! (Joi, 2 februarie 2017, 13:17)

      Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui GGii_GGii

      Din Videle!
      • +7 (7 voturi)    
        Pardon (Joi, 2 februarie 2017, 13:36)

        GGii_GGii [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

        Imi pare rau pentru cetatenii din Caracal.
        Aceasta curva politica este din Videle...scoasa din fundul plin de hemoroizi al supremus maximus Dragnea.

        Va dati seama, oameni cu zeci de ani de cariera militare, oameni cu adevarati patrioti, oameni care isi fac cu pasiune munca....sa fie condusi peste noapte de astfel de speciemene. Cum se pot simti acesti oameni.....?
      • +3 (5 voturi)    
        suspiciune (Joi, 2 februarie 2017, 13:53)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

        la b1 am vazut niste magini cu niste tineri retinuti de jandarmi, care nu aratau deloc ca ultrasii violenti. Cred ca au facut dosar penal si la unele persoane pasnice ca sa ii lecuiasca pe protestatarii adevarati.
    • +2 (2 voturi)    
      Ba da. (Joi, 2 februarie 2017, 13:21)

      dava10 [utilizator] i-a raspuns lui GGii_GGii

      Persoana cu responsabilitatea in sange. Executa tot ce i se cere.
    • +6 (6 voturi)    
      Echipament de lupta (Joi, 2 februarie 2017, 13:44)

      atomi [utilizator] i-a raspuns lui GGii_GGii

      Daca M.A.I. nu stia nimic de vreo violenta atunci de ce jandarmii (care pana ieri au fost in echipament ”neutru” adica haine albastre caciuli negre) au fost echipati de lupta? Au fost totusi duminica 50000 de manifestanti...
      • +2 (2 voturi)    
        CORECT (Joi, 2 februarie 2017, 14:19)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui atomi

        corect
    • +5 (5 voturi)    
      e aia care vede cum aluneca sefu' spre (Joi, 2 februarie 2017, 13:46)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui GGii_GGii

      puscarie si nici ea nu arata tocmai bine ;)
    • +7 (7 voturi)    
      Sevil de Teleorman face politie politica (Joi, 2 februarie 2017, 13:53)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui GGii_GGii

      Prin multe fapte, au dovedit ca sunt din aceeasi categorie cu indivizii care au facut crimele revolutiei, vinovati de deturnarea ei si de crimele mineriadei, de distrugerea tarii. Acum au angajat ultrasi.
      Iar Sevil de Teleorman s-a dat de gol ca, in loc sa urmareasca elementele periculoase, inarmate si infiltrate despre care i s-a semnalat, ea se ocupa de politie politica, urmareste ziaristi precum Mircea Marian, Tolontan, Turcesca sau Emilia Sercan, face liste cu vinovati de delicte de opinie.
      Asta e treaba politiei, sau e sarcina ei primita de la Dragnea?
  • +2 (2 voturi)    
    MINTI! (Joi, 2 februarie 2017, 13:07)

    DucuAlex [utilizator]

    Sper sa nu ai viata lunga la minister!
  • -4 (4 voturi)    
    niste plangaciosi (Joi, 2 februarie 2017, 13:08)

    DrInOrice [utilizator]

    Niste mamaligi aia din piata, sa le fie frica de o bata, de un cocktail molotov. Hai, la un cutit de macelar as mai fi zis, dar daca eram in campionatul Angliei nici cartonas galben nu se dadea.
    • 0 (0 voturi)    
      rtaspunsDrInOrice (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:02)

      LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui DrInOrice

      Am aflat ca ati fost invitat la sediul PSD sa va luati onoraroiu pt postarea mincinoasa si aberanta - Sa va foloseasca pt coroane mortuale Cu bine si la mai mare
  • +2 (2 voturi)    
    pai (Joi, 2 februarie 2017, 13:08)

    naenae [utilizator]

    Bun, erau de notoriate informatiile, stiau ca vin si ce a facut sa-i opreasca? Nimic, pur simplu, stiau ca vin, stiau ce se va intampla si i-au lasat sa intre in piata.
  • +2 (2 voturi)    
    Halucinant (Joi, 2 februarie 2017, 13:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    asta minte cum vorbeste, pardon, citeste. ca sluga a penalului dracnea, e o borfasa oridnara. scursura a insinuat ca mass media ar fi de vina pentru violente. cum poate o scursura sa conduca internele? ne minte in fata ; adica au trecut golanii cu cocktail molotov, cu materiale pirotehnice, cu bate, si jandarmii au amendat... doi betivi? politruca trebuie sa isi dea demisia si sa fie inculpata pentru complicitate la violente si vatamare de persoane!
  • +2 (2 voturi)    
    Secretare de Interne (Joi, 2 februarie 2017, 13:08)

    NWalker [utilizator]

    se astepta ca SRI sa reactioneze muuuult mai devreme, chiar inainte ca ordonantele sa fie emise.
    De asemenea, era de "notorietate publica" faptul ca vor fi galerii in multime (la ora 18 chiar se stia intre demonstanti - oameni fara legatura cu aceste grupari) insa secretara de interne nu ia in calcul "informatiile de notorietate publica".
    Cand SRI i le trimite operativ oricum sunt "de notorietate", iar ea le stia, dar din pacate prea tarzii, csf?
    Esti incompetenta sau ticaloasa?!Orice ai paria pe aceast individa ai castiga; pt ca e SI incompetenta, SI ticaloasa.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne, in ce tara traim?!? (Joi, 2 februarie 2017, 13:09)

    achvp [utilizator]

    Cata insolenta, aroganta, impertinenta, e incedibil!
    Dar e tipic pentru parvenitii din conducerea PSD, care se vad pe ei insisi ca traind intr-un turn de cristal si care considera ca nu trebuie sa dea socoteala nimanui, cu atat mai putin plebeilor care misuna in tarana de sub piedestalele lor.
    E un alt capitol din ciclul "V-am raspuns, alta intrebare".
    NB: Daca si fata de SRI se manifesta in acest mod, autoritate care poate oricand sa-i loveasca cu inregistari si probe video peste boturile manjite, ce pretentii sa mai avem vizavi de atitudinea lor fata de "vulgul insignifiant".
    • +2 (2 voturi)    
      Asta se intampla deoarece (Joi, 2 februarie 2017, 15:28)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui achvp

      sunt multe voci care tot sustin ca Parlamentul - si implicit parlamentarii - este autoritatea "suprema" care reprezenta poporul, lucru inteles complet gresit.
      Da, Parlamentul este o autoritate reprezentativa de exercitare a puterii poporului, la fel ca si Presedintele, dar NUMAI in integritatea sa !!! Daca opozitia - sau chiar si un singur parlamentar - nu este de acord cu majoritatea parlamentara, indiferent de procentajul majoritatii, reprezentativitatea Parlamentului este impartita si deci diminuata. Nu trebuie sa uitam ca reprezentativitatea este data de numarul de voturi obtinute de la alegatori, iar Presedintele are voturi mai mute decat orice parlamentar, decat majoritati parlamentare si uneori, chiar mai multe decat INTREG Parlamentul. Deci, cu cat numarul de voturi este mai mare, cu atat si puterea data de popor este mai mare ! Dar multi oameni nu inteleg acest lucru, iar parlamentarii chiar daca il inteleg, lucru de care ma indoiesc, le convine situatia. TREBUIE sa l-i se spuna ferm, ca puterea nu este a lor, ci le-a fost data si le poate fi retrasa oricand, chiar mai devreme de sfarsitul mandatului.
      • 0 (0 voturi)    
        rspuns MarinNecula (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:10)

        LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui MarinNecula

        Corect spus - dar trebuie sa intelegem ca parlamentari pt a fi apti sa emita legi trebuie cat de cat sa aiba o pregatire in domeniu ( un cantaret tenismen tamplar etc nu vor fi capabili de asa ceva) sa aiba o constiinta si sa nu fie hoti/penali - Cel mai bun exeplu este actualul parlament in care pernalii sunt pe primul loc si se acopera de legi protectoare - adica legifereaza hotia
  • +2 (2 voturi)    
    ei, hai, madam! (Joi, 2 februarie 2017, 13:10)

    Radu_Luci [utilizator]

    pe doamna secretară de şcoală trebe s-o anunţe SRI şi dacă a mâncat ceva stricat şi e posibil să o prindă viitura-n mijlocu' străzii? dacă doamna secretară vrea să dovedească prezenţa SRI peste tot, să-ncerce s-o facă în alt mod. altfel, mă gândesc că, dacă SRI ar trebui să păzească inclusiv galeriile sportive, apăi nici hoţi de buzunare n-ar mai fi (şi asta nu din cauza concurenţei acerbe a guvernului Dragnea).
  • +1 (1 vot)    
    secretara lui dragnea! (Joi, 2 februarie 2017, 13:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    ar trebuii s-o creada cineva? astia de la MAI daca mai e vreunul cu demnitate iesi in fata si spune adevarul ! nu ma intereseaza ce spune putoarea asta!
  • +1 (1 vot)    
    N-AI CUM SA-I MAI CREZI. (Joi, 2 februarie 2017, 13:14)

    Johanis [utilizator]

    Acesti infractori au minciuna in sange.

    Legea este insa si pentru ei. Si vor raspunde pentru haosul in care au dus Romania.
  • +30 (30 voturi)    
    Noi vom iesi in strada - pasnic!!!!!!- non stop (Joi, 2 februarie 2017, 13:14)

    MirceaIo [utilizator]

    Nu ne poti opri sa iesim in strada!!!!!! Vei visa in fiecare noaapte a vietii tale milioane de oameni care de urasc. Mai bine pleaca!!!!!!Jandarmii nu au izolat personajele PSD-iste care au atacat mitingul . Pentru ca sunt mana in mana cu tine. Voi ati adacat metingul. Politia e in slujba poporului. Nu e a ta!!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      A fost demonstratie pasnica (Joi, 2 februarie 2017, 13:45)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Constitutia Romaniei
      "
      ARTICOLUL 39
      Mitingurile, demonstraţiile, procesiunile sau orice alte întruniri sunt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme.
      "

      Asta sa fie prezenta pe pancarde oriunde se iese in strada!
  • +28 (28 voturi)    
    comentariu (Joi, 2 februarie 2017, 13:15)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Ca orice nulitate nu stie nimic decat ordinele primite de la penalul Dragnea de a transforma o demonstrtie pasnica intr-o diversiune violenta Pacat de jandarmi care s-au expus si s-au comportat exemplar Ministru justitiei trebuie sa-si dea demisie pt incompetenta - de fapt tot guvernul dar numai dupa anularea ordonantei date miseleste in toiul nopti
    • +2 (2 voturi)    
      Cucoana asta (Joi, 2 februarie 2017, 15:39)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui LiviuDrula1

      crede ca a fi ministru este totuna cu a fi secretara si tot ce trebuie sa faca este sa piarda timpul la o cafea cu cei de la A3. Habar nu are ca trebuie sa coordoneze ministerul, mai ales in situatii deosebite. Daca era la A3 trebuia sa stie tot, ca A3 are toate informatiile "adevarate". Acum o sa inteleaga ce inseamna colaborarea cu SRI-ul pe care PSD-ul il tot blameaza. Naiva crede ca poate controla subalternii care nu o sustin. Vai mama ei !!!
  • +34 (34 voturi)    
    pesedeiii sunt pesedei... (Joi, 2 februarie 2017, 13:17)

    liviu_ [utilizator]

    mint si dezinformeaza in continuare ca si cand nimic nu s-a schimbat!

    PS: doar sri avea informatii?! da voi ce pazeati?! daca nu esti in stare sa elimini agitatorii dintr-un protest singurele intrebari pe care ar trebui sa le pui sunt: "kethup sau maionesa?", "dulce sau picant?"
    • +2 (2 voturi)    
      Mai grav (Joi, 2 februarie 2017, 13:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Face liste de persoane vinovate de violente dupa mintea ei, adica instiga la linsaj. asa a facur tatucul ei CRIMINALUL ILIESCU si Securitatea lui Magureanu. CARMEN DAN este doar o comunista jalnica din tagma de hoti a lui Dragnea si ca MINISTRU de Interne e complice la vatamarea corporala de miercuri. TREBUIE JUDECATA IN REGIM DE URGENTA si condamnata pentru faptele si minciunile ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Concluzie finala, (Joi, 2 februarie 2017, 13:37)

      SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Puneti mana si organizati mitingurile astea spontane cum scrie la carte (Adevarat, n-am la indemana o astfel de carte) - poate va duceti in Coreea de Sud sa vedeti mitinguri organizate ca lumea.
      1. Stabiliti comitet de organizare.(Mai lasati facebucul ca e inselator!)
      2. Stabiliti scopul mitingului.
      3. Stabiliti locul.
      4. Stabiliti modalitatea de anuntare a mitingului. Variante: anunturi in presa, la televiziune, la radio, din om in om(adicatelea faisbuc dar un cont al organizatorului oficial sa faca anuntul)
      5. Stabiliti oamenii de ordine.
      6. Procurati semne distinctive pentru oamenii de ordine si participanti.
      7. Cereti aprobare de la Primarie, pentru ca aceasta sa stabileasca modalitatile de protejare a participantilor. Veti obtine, cu siguranta aprobarea.

      E suficient?
      Va dati seama ca in acest fel nu mai au ce cauta huliganii la manifestatia pasnica.

      NU DORITI NICIUNUL DIN PUNCTELE 1-7, ACCEPTATI CONSECINTELE! HULIGANII ABIA ASTEAPTA SA REPETE SPECTACOLUL.

      Apropo, ce amenzi s-au dat leprelor care puneau viata oamenilor in pericol?
      • +1 (1 vot)    
        Cum credeti ca ii putem noi izola ? (Joi, 2 februarie 2017, 18:38)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

        Am avut in preajma un grup de 6-7 ultrasi care nu aveau nimic la ei si care au strigat cu noi pana la ora bucuclului !! Nu au injurat , au huiduit petardele alaturi de noi !!
  • +1 (1 vot)    
    La un cocteil (Joi, 2 februarie 2017, 13:19)

    Alfabetix [utilizator]

    S-au regrupat inainte la o benzinarie pentru niste cocteiluri Molotov, altfel doar chestii generale: cutite, petarde, ce mai are omul prin poseta.
  • 0 (0 voturi)    
    Well...functia veche este irelevanta ... (Joi, 2 februarie 2017, 13:19)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well...functia veche este irelevanta ... Cincinnatus era plugar, insa ca cetatean s-a dovedit un foarte bun conducator.

    Problema doamnei este ca obedienta fata de seful sau ii intuneca judecata.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Joi, 2 februarie 2017, 13:23)

    Zauan [anonim]

    eu nu inteleg o treaba... 79 de persoane sunt cercetate pentru ultraj si tulburarea ordinii si linistii publice ... deci ... arunci cu petarde ( a se citit mici bombe ) si tot ce poti pati este o simpla amenda???? Oameni au fost raniti !!!
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns Zauan (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:17)

      LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui Zauan

      Fi linistit huliganii au fost platiti regeste de cei interesati altfel nu ar actional - meseria lor e violenta bine platita
  • +2 (2 voturi)    
    un sms ca vin oameni pasnici (Joi, 2 februarie 2017, 13:29)

    ics_11 [utilizator]

    un ofiter sri a dat un sms sa anunte ca vin niste oameni pasnici in pita !
    asa au inteles cei care au primit mesajul ??
  • +3 (3 voturi)    
    blonda (Joi, 2 februarie 2017, 13:38)

    Jude [utilizator]

    Ori nu e blonda natural ori face pe blonda !
    Pai ce vrei tanti ?
    Sa-ti trimita seara la ora 9 scrisoare sau email ?
    SMS-ul e mai sigur ca ajunge si este citit.
  • +2 (2 voturi)    
    Handbal hardcore! (Joi, 2 februarie 2017, 13:42)

    buncrestin [utilizator]

    Mama da ce handbal inversunat se joaca in capitala! Pe viata si pe moarte! Cu ultrasi si sticle molotov dupa ei! Haida de!
  • +4 (4 voturi)    
    SI? (Joi, 2 februarie 2017, 13:45)

    CezarN [utilizator]

    Pe SMS nu tot informatii sunt?
    O simpla inspectie VIZUALA a acelor golani ar fi dezvaluit ca detin petarde si coctailuri Molotov.
    Deci, ati avut informatia, DE LA ALTII (ca si voi trebuia sa preveniti si aveti unitati speciale entru asta). Ce ati FACUT pentru a preveni eventuale violente? Cum ati valorificat informatia? Sau ati spus ca o tzatza ca e zvon, si GATA?
    • +2 (2 voturi)    
      lasati domne (Joi, 2 februarie 2017, 14:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      fata in pace.
      se dadea si ea in barci la ora aia si se bagara coate-goale de astia fo 150.000 de mucosi care nu aveau de niciunele, taman la sefu ei in cur te la guvern, si voi repede cu demisia? pai se poate asa ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns CezarN (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:22)

      LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Sa fim seriosi treaba cu SMS e o mare minciuna SRI transmite informatii oficiale care pot fi clasificate - Intrebare De ce jandarmeria stia ( fiind informata de SRI prin interrmediul MAI Îsi ministrul nu stia decat de SMS.In problemele importante nu se transmit numai SMS
  • +4 (4 voturi)    
    nenoricita asta (Joi, 2 februarie 2017, 13:48)

    cladob [utilizator]

    e complice.. a organizat violenta.. jandarmi si oamenii raniti sunt pe mainile ei!

    psd o scorpie!
  • +6 (6 voturi)    
    Sluga lui Dragnea pusa sa spuna chestiuni (Joi, 2 februarie 2017, 13:53)

    Susufler0 [utilizator]

    care se spuneau pe vremea bunicilor nostri : X, Y ,Z, Q sunt vinovati pt ca sunt formatori de opinie si datorita lor vine lumea in piata. Daca s-ar fi intamplat ceva si mai grav decat ceea ce s-a intamplat, ar fi fost si din vina lor.

    Asta a fost mesajul ticalos al unei persoane care nu mai are ce cauta in fruntea ministerului de Interne ! Sa plece !

    PS. Iar noi sa continuam protestele PASNICE in toata tara !
  • +6 (6 voturi)    
    ce inteleg cei de la putere (Joi, 2 februarie 2017, 13:59)

    ics_11 [utilizator]

    sri a dat un sms catre cei din ministerul de interne si astia au inteles ca vin niste persoane pasnice la protest ?!
    sau asa face sri, mai anunta ca vin si aia de la blocul 14 la protest ?!
    in ce tara traim ??
  • +4 (4 voturi)    
    PSD fost si viitor PCR(PCb) (Joi, 2 februarie 2017, 14:01)

    Rescator [utilizator]

    Cum sa-i izoleze cand ei i-au trimis sa sparga
    mitingul pasnic.Galeria Dinamo raspunde la
    toate comenziile ministrilor de interne din 1949
    si pana astazi.Intrebati si pe "politicienii"
    Codrin Stefanescu ,Serban Nicolae,Sorin
    Grindeanu si pe ceausescul lor Liviu Dragnea.
    Fratii Negoita au asigurat doar logistica(petarde,
    cocteiluri Molotov,pietroaie si aurolaci).
  • +4 (4 voturi)    
    Indignat (Joi, 2 februarie 2017, 14:05)

    JestersTear [utilizator]

    "Au dat SMS-uri putin inainte de inceperea violentelor, nu au fost informatii inedite, nu semnalau riscuri, erau informatii de notorietate publica"
    Adica o persoana responsabila din SRI trimite un avertisment catre un secretar de stat si catre politie iar D-na ministru face pe importanta: "Nu m-au informat pe mine, deci nu se pune!"
    Si ce informatii isi dorea personal d-na ministru? Numele, CNP-ul si adresa celor care aveau petarde, cocteiluri Molotov si provocari in buzunar? Nu isi da seama cat de penibila este?
    Unde apar galerii de ultrasi, mai devreme sau mai tarziu, sigur apar probleme.
    Din pacate, cucoana aceasta invata meseria la locul de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie!!! (Joi, 2 februarie 2017, 14:24)

    MirceaIo [utilizator]

    Cine isi imagineaza ca astia se vor da la oparte usor se inseala. Sunt aceiasi ca in 1990 atunci cand Iliescu a chemat minerii in Bucuresti. Mineri au ramas putini. Vor mobiliza borfasi ca aseara dar nu cred ca mai au forta din 1990. Sa ramanem uniti in piata pana la final: Retragerea ordonantelor, si a lui Iordache. Restu sa ramana si sa continue sa faca ce au promis.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamna FaDoino are in subordine alte 5 servicii (Joi, 2 februarie 2017, 14:47)

    deval [utilizator]

    de informatii (fara SRI) ! !!!! O anunt pe FaDoino ca azi ea m-a instigat in plus sa merg la protest si in zilele trecute doar ordonantele pe care le am in rucsac !! Adica sunt mai informata decat Ciordache!! Hotii striga hotii, maipulatorii striga manipulare, gatuitorii democratiei striga ca o fac in numele democratiei crezand ca toti cetatenii sunt publicul "scenaristilor"din tembeliziuni care isi abuscheaza publicul receeand realiatitatea convenabila lor, borfasilor !!!!! Pe scurt ma alatur listei negre a dnei FaDoino si zic : Nu puteti fura cat putem noi protesta !! Deratizare la guvernare ! Anulati si plecati !! Jos labele de pe DNA !!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:27)

    LiviuDrula1 [anonim]

    As dori ca dna ministru sa informeze pe romani cat ii costa mitingul organizat de PSD - costa huliganii autobuzele motorina organizarea plecarii din toata tara cazarea si masa in Bucuresti etc etc Oricum nu ma astept la un raspuns. .