Ministrul Justitiei, Florin Iordache, si-a delegat atributiile secretarului de stat Constantin Sima

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 12:04 Actualitate | Esenţial

Florin Iordache
Foto: gov.ro
Ministrul Justitiei, Florin Iordache, si-a delegat atributiile secretaruluii de stat Constantin Sima, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. Potrivit acestora, delegarea s-a facut pentru perioada 1-7 februarie, dar nu sunt clare motivele.

Ora 12:52: Florin Iordache a confirmat, pentru News.ro, ca si-a delegat atributiile pentru "chestiuni curente", dar spune ca nu a demisionat si nici nu intentioneaza sa faca acest lucru. Intrebat daca a demisionat din functie sau intentioneaza sa faca acest lucru, Iordache a negat acest lucru: "Nu, si nu voi demisiona, dar pentru chestiuni curente semneaza Sima (Constantin Sima, secretar de stat - n.red.)."

Mentionam ca in acest moment la Ministerul Justitiei procurorii DNA investigheaza modul in care institutia a emis ordonanta de Urgenta de modificare a Codului Penal. Potrivit Digi 24, ministrul Iordache si-ar fi motivat delegarea atributiilor cu faptul ca in aceasta perioada este ocupat cu proiectul de buget.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

44551 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Nenorocitul (Joi, 2 februarie 2017, 12:06)

    mitg [utilizator]

    A fugit de frica sau sa planuiasca ceva cu tata Dragnea si fetita Grindeanu?
    • +8 (10 voturi)    
      ciordache (Joi, 2 februarie 2017, 13:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e un alt grajdan.
      ala a incercat sa-l albeasca pe bombonel, sub fusta lui tonta, iar ciordache incearca sa-l albeasca pe dragnea.
    • +4 (4 voturi)    
      Ca ponta dupa pierderea alegerilor - a plecar in (Joi, 2 februarie 2017, 16:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dubai.
      Iordache pleaca sa se odihneasca dupa efortul depus.
      Interesant este ca lui Constantin Sima i se cere incetarea delegari de catre procurorul general al Romaniei. Masura trebuie sa fie aprobata de CSM.
  • +10 (12 voturi)    
    Este clar (Joi, 2 februarie 2017, 12:07)

    aniod [utilizator]

    Trebuie sa studieze bibliografia cartilor pe care le va scrie. acum este la biblioteca.
  • +13 (15 voturi)    
    E in budă (Joi, 2 februarie 2017, 12:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oricum, NU VA FI IERTAT ! Va infunda puscaria, ca si cel/cei care i-au instigat pe huligani impotriva protestatarilor. UN TICALOS PSD-ist (scuzai pleonasmul!)
  • +12 (14 voturi)    
    șobolanii ciumei roșii se ascund (Joi, 2 februarie 2017, 12:08)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    ciuma roșie trebuie stârpită definitiv / irevocabil
  • +15 (17 voturi)    
    Un rahat de om ! (Joi, 2 februarie 2017, 12:10)

    Susufler0 [utilizator]

    Sluga lui Dragnea si-a tras o claza de impunitate in Ordonanta 13 dar tot face pe el de frica.

    Ca sa fie sigur ca scapa l-a pus cat trece furtuna (zice el !) sef pe Sima Procurorul !

    PS. Asa procedeaza vitejii pesedisti !
  • +12 (14 voturi)    
    alta intrebare! (Joi, 2 februarie 2017, 12:10)

    sorvas [utilizator]

    :)) lache Ciordache fa ce-ti zice mamicutza ta. Te-au bagat golanii psd-isti tzap ispasitor la inaintare...

    Tipul asta pare genul abuzat de toti maharii psd-isti, luat peste picior de Dragnea si abuzat de interlopii de la butoane....Iar cand scapa de presiune si apare prin fata camerelor, se sparge si face pe GREUL cu ziaristii. Probabil isi varsa frustrarea pe ei.

    Intr-un fel e bine ca asa calca pe nervi oamenii.

    Abuzatul asta...pacat de el. E prostul care vrea sa ajunga la masa smecherilor dar toti stiu ca e prost si-l trimit dupa seminte si sa umple paharele.
  • +15 (17 voturi)    
    Fugiti sobolanilor, fugiti (Joi, 2 februarie 2017, 12:10)

    therealpaulie [utilizator]

    Asa bravo sobolanilor, fugiti, fugiti. Ascundeti-va impreuna cu Guitza, ascundeti-va sobolanilor.
    Sunt sute de mii de "tineri frumosi si liberi" care o sa va gaseasca. Dupa care vine Codruta si Augustin sa va ia pe sus si sa va bage in cea mai adanc putz al bulaului.
    V-ati pus toata magistratura (procurori si judecatori) in cap. Bravo sobolanilor, vedeti ca astia nu o sa va mai ierte. Toate amnistiile si gratierile din lumea si din galaxia asta nu o sa va mai salveze!!
  • +48 (52 voturi)    
    oau (Joi, 2 februarie 2017, 12:11)

    rakkone [utilizator]

    Deja 3 sobolani au disparut in misiune; dupa mustaciosul stirb si dupa lacheu, dispare in ceata si magarul asta.
    • +12 (14 voturi)    
      noi alegeri parlamentare (Joi, 2 februarie 2017, 12:41)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Asta ar trebui sa fie obiectivul strazii:
      noi alegeri parlamentare

      Si romanii sa iasa dracu la vot ..
  • +36 (40 voturi)    
    Ai fugit, fa grizonat-o?? (Joi, 2 februarie 2017, 12:11)

    rubberduck [utilizator]

    Domn' subinginer de la la atelierul de impachetat fum si-a luat catva zile libere, fix atatea cat sunt pentru intrarea in actiune a violului la miez de noapte. S-a pitulat si citeste din abecedar: Ana are mere, Petru are Pere, nevasta-mea are bretele,.... a, e simplu, mere, pere si bretele....
    • +8 (10 voturi)    
      şi (Joi, 2 februarie 2017, 12:21)

      Morcoveatza [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      scule, brice şi carice (in gura animalului)!
    • +7 (9 voturi)    
      Alta intrebare (Joi, 2 februarie 2017, 12:29)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      ...
  • +40 (44 voturi)    
    Rusine (Joi, 2 februarie 2017, 12:12)

    normalpeople [utilizator]

    Rusine, rusine, rusine sa va fie!
  • +43 (49 voturi)    
    stimati redactori (Joi, 2 februarie 2017, 12:14)

    DrInOrice [utilizator]

    Verificati, va rog, daca un ministru delegat are puterea retragerii unei OUG.
    • +4 (6 voturi)    
      Pare ca poate retrage OUG (Joi, 2 februarie 2017, 12:18)

      OG [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Cel putin asa spune ziare.com.

      http://www.ziare.com/florin-iordache/ministrul-justitiei/ministrul-iordache-si-a-delegat-toate-atributiile-timp-de-10-zile-1452277
    • +8 (8 voturi)    
      Acuma m-am intersat si eu (Joi, 2 februarie 2017, 12:29)

      therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Am sunat acuma un prieten avocat. Cica nu. Nici macar PM nu poate sa retrage. Numai ministrul justitiei poate.
      M-am bucurat prea devreme ca a fugit sobolanul
      • +3 (3 voturi)    
        Nu te supara pe mine, nici tu si nici (Joi, 2 februarie 2017, 14:24)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        prietenul tau avocat !

        In primul rand "retragerea" nu este apanajul Ministrului de Justitie, ci al sefului guvernului, al Primului ministru deci. Modificarea, completarea etc, se face tot sub semnatura PM.

        Ar fi si absurd ca retragerea, revocarea, anularea, modificarea, completarea unui act normativ emis de guvern (OG, OUG, Hotarare de guvern sa nu fie apanajul Primului Ministru. Cate situatii nu au fost cand acte normative ale guvernului contasemnate de diversi ministri, nu au fost inlocuite sau modificate de altele, contrasemnate de secretari de stat.

        In al doilea rand, OUG 13 nu mai poate fi retrasa pt ca parte din ea a intrat in vigoare de la data publicarii in M.Of
        Prin urmare noi protestam acum pt ca practic Guvernul Viforeanu sa dea o noua OUG prin care sa rezolve partea din OUG 13 care intra in vigoare peste 9 zile. Asta, daca va fi vointa politica, se poate face foarte simplu precizand in noul act normativ faptul ca modificarile aduse Codului Penal prin OUG 13 se vor face prin Lege de catre Parlament.

        In fine, eu consider ca de fapt delegarea facuta de Jordache catre secretarul de stat ascunde cu totul si cu totul altceva, ceva mult mai grav : cred ca vineri Guvernul va da o noua OUG, prin care se va legifera desfintarea DNA, iar Jordache nu mai accepta ca si acest act sa poarte semnatura sa, cu atat mai mult cu cat a vazut deja ca DNA a inceput sa cerceteze o plangere penala facuta de Mihai Politeanu sa, impotriva lui.

        PS. Inca o data, fara suparare, despre FRICA !este vorba si nicidecum despre o smecherie !
    • +7 (9 voturi)    
      Asa apare pe digi24 ro (Joi, 2 februarie 2017, 12:37)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      "Această chestiune de drept de semnătura este mai mult pentru situații de urgență."
      http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/florin-iordache-si-a-delegat-atributiile-pentru-10-zile-661642

      Sa vedem daca este parte a unei scheme mai elaborate.
      • +4 (6 voturi)    
        adica poate (Joi, 2 februarie 2017, 12:49)

        laila [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        fiindca situatia este de maxima urgenta
      • 0 (0 voturi)    
        Bineinteles (Joi, 2 februarie 2017, 13:20)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        ca schema e elaborata.
        Pe langa retragerea OUG, MJ trebuie sa depuna explicatiile la CCR in 7 februarie. Vor zice ca asta e o treaba importanta, nu o poate semna secretarul de stat. Dar ce sa vezi, ministrul in functie nu poate veni la MJ pentru ca area treaba in Parlament. Si vor cere o amanare. De ce credeti ca delegarea e exact pe 10 zile, incepand de azi? Nu 9, nu 11. ZECE.
        Barbati adevarati, ce mai.
  • +4 (6 voturi)    
    Fug sobolanii... (Joi, 2 februarie 2017, 12:15)

    mikeyu [utilizator]

    la loc in haznale.
  • +19 (23 voturi)    
    astept comunicarile: (Joi, 2 februarie 2017, 12:15)

    zigot [utilizator]

    - iordache nu mai este membru al guvernului Ro
    - grindeanu l-a urmat la cateva minute
    - dragnea si-a dat demisia din P S D
    si astfel am putea avea o Romanie Normala
    • +11 (13 voturi)    
      NU (Joi, 2 februarie 2017, 12:32)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      PSD = grupare de crima organizata. Trebuie scos in afara legii si toti cei care au jefuit tara trebuie sa raspunda in fata legii. PSD e partid de borfasi, caci un om onest NU POATE fi membru in aceasta hoarda de hoti
  • +29 (35 voturi)    
    Si-a facut treaba, poate sa dispara (Joi, 2 februarie 2017, 12:15)

    Monka [utilizator]

    poate face concediul in Brazilia sau Seichelles, la brat cu Ghita
  • +4 (6 voturi)    
    Sa mars afara din Romania!! (Joi, 2 februarie 2017, 12:16)

    Ponta [utilizator]

    Aceste otrepe staliniste, slab dezvoltate mintal, sa dispara din Romania.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce-o fi patit? (Joi, 2 februarie 2017, 12:16)

    Andradda [utilizator]

    Poate ca si-a luat cateva zile libere ca sa aiba timp sa-si pregateasca decesul politic.
    Sau (mult mai probabil) Dragnea nu mai are incredere in nervii lui Ciordache si a hotarat sa-l inlocuiasca cu alta sluga, mai vanjoasa si mai obedienta!?
  • +28 (32 voturi)    
    Hmmm (Joi, 2 februarie 2017, 12:16)

    Smythe [utilizator]

    Poate domnul Sima are curaj sa abroge OUG?
    • 0 (2 voturi)    
      cred (Joi, 2 februarie 2017, 12:22)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Smythe

      ca trebuie parasemnat de prim ministru, nu pot da ministri oug-uri de nebuni... cineva sa ne lumineze daca stie legea, nu am timp sa caut acum.
      • 0 (0 voturi)    
        Citeste mai sus commentul meu, raspuns (Joi, 2 februarie 2017, 14:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        la o postare a lui @therealpaulie ! Cred ca te poate lamuri dpdv tehnic. Restul consideratiilor sunt pur subiective.
    • +5 (7 voturi)    
      domnul Sima (Joi, 2 februarie 2017, 12:25)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Smythe

      Este chiar unul dintre cei care au lucrat cu spor la OUG. Un search pe google si te trec fiori cand vezi de unde se extrage acest dinozaur din sistem. Are ADN de psd-ist. Imi pare un personaj chiar mai periculos decat semi-analfabetul de Iordache! Mi-e teama ca individul mai pregateste un OUG privind DNA-ul.
    • +10 (12 voturi)    
      Sa nu fie mai rau! (Joi, 2 februarie 2017, 12:29)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Smythe

      Adica sa mai bage in Codul Penal cateva cadouri pt infractori PSD-istii . Cam greu de crezut ca aceasta miscare a fost facuta fara acordul si implicarea directa a lui Dragnea.
  • +3 (5 voturi)    
    Măi, animalule! (Joi, 2 februarie 2017, 12:18)

    Morcoveatza [utilizator]

    Laşule, stai aici, nu fugi acum în Belize că tot te găsesc!
  • +3 (5 voturi)    
    LASII (Joi, 2 februarie 2017, 12:18)

    cladob [utilizator]

    psd sunt niste lasi, lichele, distrugatorul dovedit al Poporului Roman
  • +1 (3 voturi)    
    Stiu eu (Joi, 2 februarie 2017, 12:19)

    alegzandru [utilizator]

    I-a facut Ghita chemare, il ia in spatiu la el! Cica mai are o saltea de 2 persoane si Iordache s-a grabit sa prinda un loc, acum sa se certe Dragnea cu Grindeanu care doarme pe jos :)
  • +3 (5 voturi)    
    ..... Iordache ..... (Joi, 2 februarie 2017, 12:20)

    cbogdan [utilizator]

    Iordache, ai fugit ? Unde ? Planeta este deja prea mica, unde sa te mai ascunzi ? La Pol (cu pinguinii), in Congo (cu crocodilii) ?
  • +5 (7 voturi)    
    ia uiteee-l (Joi, 2 februarie 2017, 12:21)

    CosminGeorge [anonim]

    ia uiteee-l pe Sobolache cum fuge,ia uiteeee-l!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Motivul e clar (Joi, 2 februarie 2017, 12:23)

    oxbridge [utilizator]

    Investigatia DNA.
    Nu va fie frica, ticalosii pica.
  • +3 (5 voturi)    
    Sima e omul lor (Joi, 2 februarie 2017, 12:23)

    mihai_mi [utilizator]

    Sima e omul lor, o declaratie a lui de la inceputul lunii: "Dorim să revedem legile justiției și să punem la punct cele două Coduri de procedură civilă și de procedură penală. Acesta este obiectivul nostru, pentru că au trecut câțiva ani de la intrarea în vigoare, se împlinesc pe 1 februarie trei ani de la intrarea lor în vigoare, și ele ridică numeroase probleme. Trebuie revăzute, trebuie aliniate toate prevederile", spune Sima într-o declarație remisă presei.
  • +5 (7 voturi)    
    "Maurul si-a facut treaba, maurul poate sa plece" (Joi, 2 februarie 2017, 12:25)

    ofCAER [utilizator]

    Lectia e veche de secole. PSD-ul si-a insusit-o. Si-acu' o (pre)da la tot poporu'...
  • +5 (7 voturi)    
    Nu va faceti iluzii (Joi, 2 februarie 2017, 12:26)

    vlad.pe [utilizator]

    Nu va faceți iluzii, totul decurge conform planului.

    Acum se ascund pentru a nu agita spiritele dar din pacate isi continua drumul cu legea gratierii, nu contează ca vor ramane in istorie pentru cea mai neagra perioada a politicii românești de dupa '90, putin le pasa de asta nu trebuie sa renuntam la proteste.
  • +2 (4 voturi)    
    Dl. Ciordache, (Joi, 2 februarie 2017, 12:27)

    lp [utilizator]

    sa nu crezi ca scapi !!
  • +4 (6 voturi)    
    barbatii de stat (Joi, 2 februarie 2017, 12:28)

    CRMS [utilizator]

    Bravii nostri barbati de stat din guvern nu sunt decat niste slugi fricoase lipsite de caracter si probabil santajate.
    Nu mai vorbim de Mustaciosul care probabil ar fi in stare si sa jure cu mana pe Biblie ca habar n-avea de ordonante.
  • +16 (20 voturi)    
    Sa va fie frica, tara se ridica! (Joi, 2 februarie 2017, 12:30)

    piccolino [utilizator]

    Nu scapati de noi!
  • +21 (25 voturi)    
    ROBOT BOLNAV (Joi, 2 februarie 2017, 12:33)

    DucuAlex [utilizator]

    A avut dreptate CTP-ul sa-l numeasca ''Robot Bolnav''. Ne vedem in piata!~
  • +17 (19 voturi)    
    mizerabilul (Joi, 2 februarie 2017, 12:33)

    laila [utilizator]

    spala putina...
  • +7 (9 voturi)    
    Florin Iordache, cel mai mare Lache! (Joi, 2 februarie 2017, 12:44)

    Morcoveatza [utilizator]

    Altă întrebare/
    Ce are în cap oare?/
    Arde de dorinţă/
    Să ia în linguriţă/
    Toată seva brută/
    Şi-un strop de cucută/
    De la şef Mustaţă/
    De care ni-i greaţă!
  • 0 (2 voturi)    
    Stiri RTV si Antena Stiti Voi Care... (Joi, 2 februarie 2017, 12:46)

    contributor.bis [utilizator]

    Interpolu' sutine ca n-a fost (înca) avertizat.
    Tot ce se stie este faptul ca a fost "pierdut" de serviciul de filaj din cauza faptului ca a avut o masina mai puternica. Ministru', nu Politia.
    Ghita a trimis înca o înregistrare cu noul imn al Dreptei române, unde un individ ce seamana cu fostul Ministru al Pradatorilor României, cânta de mama focului, noua melodie a formatiei "Voltaj" intitulata "Nu ma lasati sa mor..."
  • +6 (8 voturi)    
    Sinistrul justitiei? (Joi, 2 februarie 2017, 12:58)

    BEDE [utilizator]

    Cum ar fi mai corect? Sinistrul justitiei? Sau ministrul injustitiei?
    Legiferarea abuzurilor trimite tara in evul mediu. Nici chiar in 1947 legile facute de comunisti nu sunau atat de aberant...
  • +2 (4 voturi)    
    nu va scapa (Joi, 2 februarie 2017, 13:05)

    Bradisor [utilizator]

    .locul lui este la brutrarie.
  • +6 (8 voturi)    
    ai jurat cu mana pe biblie!!!! (Joi, 2 februarie 2017, 13:08)

    MirceaIo [utilizator]

    Sobolan nesimtit. Nu poti fugi la nesfarsit. Retrage-ti mizeriile!!!
  • +2 (2 voturi)    
    demonstram in continuare! (Joi, 2 februarie 2017, 13:27)

    cladob [utilizator]

    nu-i lasam sa ne fure tara, viitorul copiilor, copiilor nostri!
  • +2 (2 voturi)    
    Mafioți (Joi, 2 februarie 2017, 13:33)

    gorky.park [utilizator]

    Astea sunt combinații în stil pur mafiot! Doar în stradă îi mai putem înfrunta!
  • +1 (3 voturi)    
    Cod rosu (Joi, 2 februarie 2017, 13:44)

    Adrian1 [utilizator]

    Ministrul de justitie n-are curaj sa semneze contopirea DNA cu DIICOT planuita pentru maine si si-a delegat dreptul de semnatura unui secretar de stat. http://www.euractiv.ro/justitie/surse-guvernul-pregateste-contopirea-dna-si-a-diicot-intr-o-singura-institutie-6594
  • +5 (5 voturi)    
    Alarma!!! (Joi, 2 februarie 2017, 13:45)

    triciupa [utilizator]

    Delegarea atributiilor catre un sobolan inca si mai ticalos decat iordache e un semn foarte rau.
    Aproape sigur se pregateste ceva grav, ceva atat de mizerabil incat nici iordache nu a acceptat sa puna botul.
    Fasten your seat belts, urmeaza turbulente extreme!
  • 0 (0 voturi)    
    Orice (Joi, 2 februarie 2017, 13:46)

    Ceauceau2 [utilizator]

    tampit sinistru poate ajunge ministru ...
  • +2 (2 voturi)    
    Urmeaza DNA (Joi, 2 februarie 2017, 13:51)

    contributor.bis [utilizator]

    Ministrul pregateste urmatoarea miselie : atacul la DNA si n-are voie sa esueze.
    Are nevoie de timp si concentratie maximala, împreuna cu toti juristii PSDului
  • +1 (1 vot)    
    esentialul .. (Joi, 2 februarie 2017, 13:54)

    astronaut [utilizator]

    nu trebuie scapat s-anume abrogarea OUG-urilor , in acest sens Avocatul penalilor CIORBEA , trebuie determinat sa le atace la CCR , dupa care sa plece !!
  • +4 (4 voturi)    
    sima si baltag infiltratii penalilor (Joi, 2 februarie 2017, 14:02)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Cei doi au avut calitatea de presedinte la Asoc. procurorilor, respectiv la Asoc. magistratilor, timp in care au dat mai multe comunicate prin care atacau justitia, procurorii si DNA in special, dar si judecatori gen Camelia Bogdan, cea care l-a condamnat pe voiculescu sau, de asemenea, au atacat si presedintele tarii sau CSM, toti care au militat pt. o justitie independenta. Cei doi au preluat pozitia penalilor si au subminat sistemul de justitie, a se vedea si recentul atac al lui baltag la adresa Presedintelui. Cei doi sunt niste rotite in esafodajul penalilor de a ataca justitia, alaturi de politicienii penali, televiziuni, siteuri, actiune care are ca scop stoparea luptei anticoruptie. Trepadusul de sima nu poate fi numit procuror, a frecat menta pe la Parchetul General la sectia documentare...fiind rasplatit acum cu functia de secretar de stat. In locul lui mi-ar fi rusine sa ies din casa, sa dau ochii cu fostii colegi...Le saboteaza munca de 10 ani...Si iar, nu inteleg cum de judecatorii de la tribunale au votat-o pe aceasta baltag...E incredibil sa o votezi dupa ce a atacat justitia non stop. Iar ce face ea acum e abatere disciplinara, aduce o atingere prestigiului justitiei...
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Joi, 2 februarie 2017, 14:58)

    karula [utilizator]

    Daca si a delegat atributiile nu poate retrage asta ordonantele?
  • +2 (2 voturi)    
    Ordonanta cu gratierea e bine-mersi? (Joi, 2 februarie 2017, 16:42)

    D-or [utilizator]

    Scandalul cu Codurile Penale e doar perdeaua de fum in spatele careia s-a strecurat gratios ordonanta cu gratierea.

    Deci penalii au scapat deja, nu-i asa? Ma intreb cit au platit inainte de alegeri.
    Si, cu siguranta, aceasta ordonanta ar fi dat-o si opozitia daca ar fi facut guvernul. Dar i-au prostit pe PSD-ei sa iasa ei majoritari, sa dea ordonanta si sa incaseze ei bilele negre.