SRI o contrazice pe Carmen Dan: A existat un schimb de informatii operativ cu Ministerul de Interne privind manifestarile de la protestul din Capitala

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 0:51 Actualitate | Esenţial

Sigla SRI
Foto: SRI
Serviciul Roman de Informatii (SRI) spune ca trasmis institutiilor abilitate toate datele si informatiile obtinute cu privire la intentiile de organizare sau deturnare a actiunilor de protest din centrul Capitalei, existand si un schimb de informatii operativ cu Ministerul de Interne. SRI o contrazice astfel pe sefa MAI, Carmen Dan, care afirmase referitor la violentele izbucnite la protestul din Bucuresti ca nu a primit informari prealabile de la servicii ca la miting ar fi urmat sa aiba loc provocari.
  • Avand in vedere declaratia SRI, se pune intrebarea de ce Ministerul de Interne nu a luat masuri pentru a-i opri pe ultrasi inainte ca acestia sa inceapa atacurile asupra jandarmilor si protestatarilor pasnici.

Comunicatul Serviciului Roman de Informatii:

In legatura cu afirmatiile aparute in spatiul public referitoare la informarile SRI cu privire la protestele din data de 1 februarie 2017, facem urmatoarele precizari:

Serviciul Roman de Informatii a actionat potrivit competentelor legale, datele si informatiile obtinute exclusiv cu privire la prezenta unor membri ai galeriilor cluburilor sportive la actiunile publice de protest din centrul Capitalei fiind transmise operativ institutiilor legal abilitate (Inspectoratul General al Politiei Romane, Jandarmeria Romana, Serviciul de Paza si Protectie). 

Conform Legii 51/1991 privind securitatea nationala a Romaniei, republicata in 2014, si Legii nr. 14/1992 SRI are competente pentru obtinerea de date necesare prevenirii si contracararii activitatilor extremiste. Pe aceasta zona, SRI nu a avut surprize operationale. SRI nu are competente in ceea ce priveste manifestarile gruparilor ultras, insa, daca se obtin date de interes pentru institutiile cu atributii pe ordine publica, acestea sunt furnizate cu celeritate.


Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, declarase anterior, intr-o interventie la Romania TV, referitor la violentele izbucnite la protestul din Capitala, ca nu a primit informari prealabile de la serviciile de informatii ca la miting ar fi urmat sa aiba loc provocari.

Intrebata daca a fost informata de catre serviciile de informatii de eventuale provocari ce ar uma sa aiba loc la protestul din Capitala, Dan a raspuns: "Nu am primit informari ca la mitingul din aceasta seara urmau sa fie provocari. Eu nu am primit o asemenea informatie, dar am luat toate masurile necesare".

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

38904 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    normal ca au informat, sunt profesionisti (Joi, 2 februarie 2017, 0:57)

    Scotty [utilizator]

    in schimb D-na Carmen Dan, cat si tot baronetul PSD sunt depasiti de ceea ce inseamna in a conduce o tara.

    tara nu reprezinta judetele din sud, bucuresti-ul cu atat mai putin.
    • -22 (24 voturi)    
      SRI ar cam trebui sa-si defineasca rolul (Joi, 2 februarie 2017, 2:01)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Scotty

      daca tot fac ei arestari cum se lafaia un general, de ce nu ar vedea lovitura contra statului si cetateanului roman. am vazut cine sint numiti generali si la ce scoala au invatat dar oare toti sint la fel? aceptati prostia si nepotismul, dirijare si implicare a rusiei? atunci mai bine lipsa oricum tara asta e furata, padurile taiate, paminturile vindute ..ce rol mai aveti? banul? ah, ochiul lui dracnea....sinteti doar cu numele de la sri sau va invata aia si cum sa actionati in favoarea binelui si a patriei? nu iese nimei la tv sa comunice cu ...strada sau iobagul cretin de sta in frig ptr demnitate in timp ce voi aveti masinile cele mai scumpe unde sa va puneti fundul?
      • +7 (7 voturi)    
        E bine definit dar ca si acum daca ei informeaza (Joi, 2 februarie 2017, 9:07)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        ..iar corupti din guvern fac pe prostii pt ca LE CONVINE (ghici de ce) cam ce sa faca SRI?
      • +5 (7 voturi)    
        Esti pe langa (Joi, 2 februarie 2017, 10:07)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        SRI nu face arestari - n-are aceasta atributie. SRI e serviciul roman de informatii, si atat face: informeaza.

        Acuma, evident, si cel informat - in cazul de fata un ministru PSD - trebuie sa vrea sa ia masuri pe baza informatiei primite. Provocarile au fost in mod foarte probabil organizate de PSD - au degenit deja publice informatii in directia asta. Chiar crezi ca ministrul MAI numit de PSD ar fi vrut ca respectivele provocari sa fie anihilate?
    • +24 (28 voturi)    
      Informarea SRI (Joi, 2 februarie 2017, 2:27)

      Dl Capsuna [utilizator] i-a raspuns lui Scotty

      Dna Carmen Dan a incurcat informarea venita de la SRI cu reteta de prajituri care era pe aceeasi masa. Cred ca avea alte treburi casnice mai importante de facut decat sa rezolve incidentele planificate de la proteste.
      • +2 (4 voturi)    
        Era ocupata cu ... (Joi, 2 februarie 2017, 10:17)

        Gaetano73 [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

        ... o limba in urechiusa lu' Dracnea!
    • -19 (23 voturi)    
      Dau pe afară de atâta profesionalism (Joi, 2 februarie 2017, 2:33)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Scotty

      Din profesionalism l-au făcut pe Ghiță omul care e azi umplându-l de bani, informații și influență securistă?

      TOATE instituțiile statului ăsta nenorocit sunt pătate! TOATE!!!

      Dar bine că există zevzeci care le adoră în continuare în contra unei evidențe atâââât de claaaare!
      • +6 (8 voturi)    
        ce le stii tu pe toate (Joi, 2 februarie 2017, 10:05)

        nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        as fi curios ce argumente ai sa-ti sustii afirmatia asta. din ce observ ghita si-a cam terminat argumentele, s-a folosit de vacantele facute impreuna cu anumiti membri pentru a le compromite imaginea publica. l-a clatinat pe coldea, cu kovesi nu prea i-a iesit pasienta. acum tace malc ca are un card de politai si agenti sub acoperire pe urma lui si exista sanse sa iasa sifonat tare din toata afacerea asta.

        contractele cu statul nu sri-ul i le-a dat ci aia care acum cauta sa se faca scapati cu ordonante date pe furis. poate asta spera si el, sa scape in modul asta. ghita a fost pus in comisia sri pe linie politica. o fi avand si sri-ul bubele lui dar hai s-o lasam mai moale cu "evidentele" astea.
        • +1 (1 vot)    
          Argumente (Joi, 2 februarie 2017, 15:58)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

          Ghiță e (sau a fost) foarte bun prieten cu șefii militari și civili ai SRI (Coldea și Maior). Au mers în vacanțe împreună se vedeau la vilele lor personale, etc.


          Vrei mai multe?
    • +6 (6 voturi)    
      P$D-ist inseamna mincinos (Joi, 2 februarie 2017, 10:35)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Scotty

      Dna Dan a mai dat dat un test de fidelitate in fata sefilor ei. Doar asa poti intra in haita de infractori.
  • +31 (33 voturi)    
    vrem să știm mai multe (Joi, 2 februarie 2017, 0:58)

    AluTata [anonim]

    ... despre rolul galeriei dinamoviste în evenimentele de aseară, despre legătura cu coregrafiile pentru Ponta, Dragnea și Onțanu.

    Hai, încet-încet trebuie să iasă la suprafață scenariile derbedeilor Dragnea, Iordache și Grindeanu!
    • -1 (1 vot)    
      Nu cred ... (Joi, 2 februarie 2017, 10:16)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AluTata

      ... ca galeria lu' Dinamo e de condamnat. Cred ca ei au fost in aceeasi situatie ca minerii la mineriade - slab informati, cu cativa agitatori profesionisti strecurati printre ei, si manipulati in a parea ceea ce nu sunt.

      Oricum, si ei pot fi tratati, dupa parerea mea, cum au fost minerii trimisi la Timisoara in '89, daca mai apar incidente. In '89, Ceausescu a incarcat cateva trenuri cu mineri pe Valea Jiului, si i-a trimis la Timisoara, sa inabuse revolta, zicandu-le ca-s agenturi straine la treaba. Timisorenii i-au preluat de la gara, i-au dus organizat pana in centru, si cand au vazut minerii ce se intampla de fapt, s-au dus singuri la gara, s-au urcat in tren si-au plecat acasa - fara sa sparga macar un geam, ce s-a intamplat dupa aia in Timisoara cu vitrinele magazinelor (din care oricum nu prea aveai ce fura) a fost opera borfasilor locali (a doua zi deja punea primaria gratii la toate vitrinele din centru, a treia zi renuntase, ca deja nu mai facea fata - tot ce era militie, armata si securitate pazea institutiile centrale, n-avea cine sa mai pazeasca orasul).

      Asa si cu galeria lu' Dinamo sau Rapid, daca mai vin la manifestatii si tind sa se manifeste violent: strigati "Fara violenta" pe langa ei, si explicati-le ca violenta doar le da un pretext guvernantilor sa opereze in forta impotriva manifestantilor. O sa vedeti ca cei care arunca pocnitori sunt putini, si daca-i intrebati pe suporteri, care se cam stiu intre ei, o sa va zica cel mai probabil ca nu-i cunosc si ca nu fac parte din galerie.
  • +24 (24 voturi)    
    Puteam sa pun pariu... (Joi, 2 februarie 2017, 0:59)

    morometu [utilizator]

    Am comentat la minciunile secretarei. A fost regizat, se stiau miscarile iar dumneaei...doar gurita. Atat poate, atat stie!
  • +10 (12 voturi)    
    din pacate oricat bun simt am avea... (Joi, 2 februarie 2017, 1:01)

    rov [utilizator]

    e in zadar,
    trebuie sa facem o exceptie,
    nesimtirea lor are nevoie se pare doar de bata...
    • +1 (1 vot)    
      Ai rabdare, ... (Joi, 2 februarie 2017, 10:19)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ... se pare ca si printre ei exista oameni care nu-s chiar pana la capat borfasi, si institutiile statului care inca nu-s infiltrate de PSD au inceput sa se miste.

      Violenta, daca chiar ajunge sa fie nevoie de ea, trebuie sa fie ultima, cea mai disperata solutie, cand e evident ca alta cale nu exista. Si nici chiar atunci nu e o solutie, cata vreme nu reusim sa convingem majoritatea populatiei Romaniei ca e necesara - fara unitate la nivelul masei largi a populatiei nu reusim nimic, si mai si adancim dezbinarea.
  • +7 (13 voturi)    
    provocare evidenta a jandarmeriei (Joi, 2 februarie 2017, 1:08)

    martel55 [utilizator]

    e din ce in ce mai clar ca aceste violente au fost provocate de jandarmerie in colaborare cu psd si huliganii din galerii., cu scopul de a opri protestele legitime ale oamenilor, exact c intr o dictatura...speram ca procurorii vor ancheta cum se cuvine pe sefii din MAI s care s au pretat la asemenea josnicii pentru a apara niste politicinei penali
    • +2 (2 voturi)    
      Nu cred ... (Joi, 2 februarie 2017, 10:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      ... ca jandarmeria a fost implicata. Cred ca au fost exclusiv incercari ale PSD de a deraia protestul.
  • -11 (17 voturi)    
    DNA (Joi, 2 februarie 2017, 1:12)

    xanti [utilizator]

    Sa vina sa te ia .
    E grav daca au stiut si au mintit ,doamna ministru a declarat la Romania TV ca nu a stiut nimic.
    Ori ministrul minte ori SRI (nu ar fi o noutate,Coldea nu il cunostea pe Ghita.......)
  • +17 (19 voturi)    
    respect S.R.I. (Joi, 2 februarie 2017, 1:18)

    Ciprian2020 [utilizator]

    respect !
  • +21 (23 voturi)    
    E o neintelegere (Joi, 2 februarie 2017, 1:21)

    robert.b [utilizator]

    Duduia asta a primit nota scrisa, dar, cum nu se descurca bine cu cititul, trebuia nota citita. In genul telegramelor cantatoare din anii '30.
  • -12 (12 voturi)    
    Aveti si o sursa oficiala? (Joi, 2 februarie 2017, 1:34)

    BogdanBirgovan [anonim]

    Sursa? Link oficial?
    • +7 (7 voturi)    
      vrei... (Joi, 2 februarie 2017, 6:57)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui BogdanBirgovan

      sa vezi nota informativa sau nu iti este de ajuns declaratia care a facut-o SRI?
  • +3 (7 voturi)    
    Nu stiu si cu SRI ul asta.... (Joi, 2 februarie 2017, 2:20)

    calinsab [utilizator]

    Stiu ca sunt profesionisti, dar ma intreb totusi eu au mottoul acela cu Patria a priori? sper ca zic corect asta,... sincer ei chiar vor binele tarii? daca e asa,...aunci cum de se permite ca o gasca de golani fie ei PSD sau altcineva sa puna mana pe tara asta in halul asta>? chiar asa? atunci cineva din exterior cat de mult rau ne poate face? Chiar trebuie sa puna cetatenii acestei tari mina de la mina sa se inarmeze sau sa ajunga la linsaje pe strada? ca vad ca altfel nu mai scapam de hotii astia.... trebuie sa ne facem chiar toti vanatori? As zice de ce nu? daca dupa legea lor .... scapam fara puscarie indiferent cat de mult rau facem!
    • +1 (1 vot)    
      SRI n-are nici un fel de atributii executive (Joi, 2 februarie 2017, 10:24)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Ei nu pot aresta, nu pot decat informa.

      Actualul sistem de stat a fost conceput de Iliescu - vulpoi comunist cu multa experienta, fost secretar de propaganda. Evident, nu construia el un sistem care sa nu poata fi manipulat, corupt si dominat in stil comunist. Aia e problema.

      Sistemul se schimba, ce-i drept foarte incet, ca urmare a presiunii puse de MCV - exact chestia care-i sta ca sula-n coaste lu' Tariceanu, care e constient ca oricum mai ajunge si la parnaie, inainte sa moara, daca treaba continua. Asta incearca acuma PSD - sa deturneze procesul asta de schimbare a sistemului. Ordonantele sunt doar inceputul.
  • +7 (9 voturi)    
    Dormi linistita (Joi, 2 februarie 2017, 7:49)

    oxbridge [utilizator]

    SRI / DNA lucreaza pentru tine/voi.
    Sper sa va si salte in curand.

    Cum nu vii tu, Ţepeş - Doamne, ca punând mâna pe ei
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei..."
    Precum vrut-a Eminescu, se făcu – poţi să constaţi:
    Astăzi, ei sunt două cete: senatori şi deputaţi!
  • -2 (4 voturi)    
    Sunt doua comunicate care se bat cap in cap (Joi, 2 februarie 2017, 9:19)

    xrogo [utilizator]

    opinia publica ar trebui sa vada intradevar daca a existat sesizarea MAI de catre SRI,e simplu,in comunicat SRI ar fi trebuit sa arate avertizarea!
    • +4 (4 voturi)    
      cum poate SRI sa arate asta (Joi, 2 februarie 2017, 11:12)

      ionpozitiv [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      SRI face informari secrete; nu poate nici SRI si nici MI sa arate despre ce s-a discutat; intr-o tara normala s-ar face o verificare de catre o comisie credibila si s-ar lamuri cine minte; dar e eronat sa ne asteptam ca SRI sa scoata la suprafata ce a trimis; si ar fi cam riscant sa apara astea chiar si 'pe surse'