Judecatoare din CSM: Prezenta intempestiva a presedintelui tarii la sedinta de astazi a Consiliului reprezinta o evidenta imixtiune, de netolerat, in activitatea justitiei”.

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 16:06 Actualitate | Esenţial

Justitia nu poate fi partasa la scene de incitare populara pe teme pe care mai apoi trebuie sa le implementeze, afirma judecatoarea Gabriela Baltag, membru CSM, potrivit unei scrisori deschise catre colegii din Consiliu, publicata de luju.ro.

 "Astazi, unii spun ca nu vor anumite legi, nu doresc anumite proiecte, iar maine daca vom continua in acelasi mod vor striga ca nu mai doresc instante! Spre ce ne indreptam este greu de spus, dar un lucru este sigur: pentru a fi dreapta justitia trebuie sa ramana departe de conflictele pe care mai tarziu este chemata sa le dezlege! Asa consider ca trebuie sa fie justitia: fara prejudecati, fara partinire!”, spune judecatoarea potrivit sursei citate.

Baltag acuza prezenta presedintelui Klaus Iohannis la sedintele CSM, solicitand ca acesta sa nu devina "o scena politica”: "Nu acesta este rolul nostru! Prezenta intempestiva a presedintelui tarii la sedinta de astazi a Consiliului reprezinta o evidenta imixtiune, de netolerat, in activitatea justitiei”.

Membrii Consiliului Superior al Magistraturii au votat miercuri, in unanimitate, la vedere, sesizarea CCR cu un conflict de natura constitutionala intre puterea judecatoreasca si cea executiva, in cazul OUG de modificare a codurilor penale adoptate marti noapte de Guvern, fara avizul CSM.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

17890 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Alo, tanti Baltag (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:11)

    rotpg [utilizator]

    Presedintele Romaniei are dreptul sa prezideze sedintele CSM la care doreste sa participe!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Daca cititi ultimul paragraf... (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:38)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui rotpg

      ... nu se refera la ziua de astazi! Este o manipulare facuta de acel site.

      "Va rog sa nu mai ingaduiti alte lectii, de principii, asa cum in mod penibil s-a intamplat in ziua constituirii actualului Consiliu, respectiv pe data de 06.01.2017"
  • +14 (18 voturi)    
    Credeam ca numa Ponta da citate din luju (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:14)

    catalinmz [utilizator]

    E un alt site al varanului
  • +22 (26 voturi)    
    Baltag - Antena 3! (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:15)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Chiar ma miram ca s-a votat in unanimitate!
    Doamna era o obisnuita a studiourilor Antenei 3.
  • +13 (17 voturi)    
    Pai asta nu era prezenta? (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:16)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Ca a fost unanimitate. Sau era in birou la Dragnea, care ii dicta declaratia asta?
  • +17 (21 voturi)    
    Pentru context (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:18)

    marianmarian [utilizator]

    E vorba de cea care cerea insistent demisia Liviei Stanciu de la ICCJ in timpul procesului Rarinca. Just saying...
  • +15 (17 voturi)    
    Logica pesedista/comunista (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:19)

    DaniC [utilizator]

    Conform acestei logici de 2 bani , nu cei ce fac lucruri contrar normalitatii si pe ascuns sunt vinovati , ci cel care reactioneaza e infierat pentru "imixtiune" , in cazul asta Iohannis
  • -4 (10 voturi)    
    Nu se refera la ziua de astazi!!! (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:19)

    fit [utilizator]

    Este o preluare. Iata un citat din ultimul paragraf:

    "Va rog sa nu mai ingaduiti alte lectii, de principii, asa cum in mod penibil s-a intamplat in ziua constituirii actualului Consiliu, respectiv pe data de 06.01.2017"
  • +17 (19 voturi)    
    vai de noi (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:19)

    hot news [utilizator]

    ''Preşedintele României poate să participe la lucrările C.S.M.; el prezidează lucrările C.S.M. la care participă''
    Un judecator din Ro,nu stie,sau se face ca nu stie /cunoaste atributiile si drepturile presedintelui.
    Gretos
  • +11 (11 voturi)    
    ce (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:21)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    scirba ceausista, tovarasa baltag, nu altfel.
  • -23 (27 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:21)

    Shaolin [utilizator]

    Mă bucur să văd și comentarii raționale și echilibrate venind din partea aceasta instituțională.

    Ceea ce nu înțelege opoziția și oamenii pe care aceasta îi scoate în stradă este următorul lucru: în România trebuie să existe

    SEPARAȚIA PUTERILOR ÎN STAT.

    Adică: procurorii și judecătorii nu fac legi, iar Guvernul nu face anchete penale! Iar Președintele nu face nici una nici alta!

    Președintele prin comportamentul lui își încalcă atribuțiile constituționale și se plasează în mod vădit alături de opoziție.

    Opoziție (foarte minoritară) încearcă să forțeze prin mijloace dubioase plecarea majorității alese legitim.
    • +3 (7 voturi)    
      te bucuri (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:56)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      cand auzi ce-ti convine,nu cand auzi adevarul
      ''Preşedintele României poate să participe la lucrările C.S.M.; el prezidează lucrările C.S.M. la care participă''
      tipic psd si tu ..''faci pe prostul'' ,te faci ca nu intelegi
    • 0 (4 voturi)    
      ai dreptate.. (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:12)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      opozitia ( foarte minoritara ) incearca sa forteze plecarea escrocilor alesi "legitim" de imbecili ( majoritari in rom )...
    • +1 (3 voturi)    
      A te plasa (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:22)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

      de partea dreptatii, nu presupune incalcarea vreunei legi nicaieri in lume, unde traiesc oameni normali la cap.
      • 0 (2 voturi)    
        Superb comentariu! (Miercuri, 1 februarie 2017, 18:42)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MarinNecula

        O pun si eu pe wall.
    • 0 (4 voturi)    
      deci... (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      majoritatea covarsitoare a judecatorilor sunt IMPOTRIVA acestei ordinante
      vine una si e de acord...
      gata e "rationala"

      si apopos ... acum guvernul exact asta face: anchete penale!

      intr-un stat democratie legile NU se dau prin oug, NU se dau noaptea si NU se ignora protestele oamenilor!!!

      apropos... tu esti de acord sa fie legalizat abuzu in serviciu su 200k lei?! daca da d c?!
    • -1 (3 voturi)    
      sictireanu (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Guvernul nu legifereaza. Punct
    • -1 (1 vot)    
      Cand o sa-ti dea un talhar in cap sa nu ceri (Miercuri, 1 februarie 2017, 18:42)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      dreptate. Ca nu e ceva rational. Dar, vai tu te crezi mai presus de orice intamplare.
  • +12 (16 voturi)    
    dar despre crima cu OUG ? (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:21)

    rov [utilizator]

    nimic "doamna" ???
  • +10 (14 voturi)    
    darea intempestiva a unui OUG anti romanesc (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:23)

    Maniu [utilizator]

    ce e madam Baltag? O sa avem grija sa ai o pensie mica mica de tot. Asa cum calcati voi in picioare toate principiile dreptului, canibalilor, asa o sa va facem si noi. Tu nu ai constiinta, cine stie pe cati ai nenorocit, o sa-ti iau la puricat toate dosarele si o sa fac publice toate jegurile impotentele intelectuale de pseudo-judecator pe care le-ai facut. Si nu mai cita din Grindeanu, sluga!
  • +13 (15 voturi)    
    Presedintele este mediatorul poporului (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:23)

    cris333 [utilizator]

    Are dreptul presedindentele in cazuri extreme si nu numai sa se prezinte uriunde este necesar pentru mediere si propunere de solutii in caz de urgenta.
    Aceasta tovarasa Gabriela Baltag dovedeste ca este de partea hotilor,corupta, si se opune cu vehementa oricui efort de restabilire a statutului de drept.
    Art 40 alin.2 din Constitutie declara neconstitutional orice partid sau grupare politica care militeaza impotriva statutului de drept.
    PSD ESTE NECONSTITUTIONAL de mult !
    Aceasta adunare de hoti ar trebui desfiintata si cei cu rang inalt acuzati de inalta tradare (complot impotriva statului de drept).
  • -10 (16 voturi)    
    Asa, asa! (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:25)

    Lexis [utilizator]

    ...era, cred, timpul sa dati si aceste mesaje, care exista, sunt destule dar pe care le ocoliti, de ce nu dati apelul reprezentantilor Patronatelor din Romania????
    • +2 (4 voturi)    
      Daca esti corect (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:13)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui Lexis

      te rog sa recitesti scrisoarea la care faci referire si mai ales DATA, care este 30.01.2017. Deci atunci cand situatia nu era grava, ca acum, cand un guvern a pactizat cu infractorii. Acum nu mai este cazul ca cineva , de buna credinta, din aceasta tara, sa mai stea deoparte, de la Presedinte pana la ultimul om cinstit din aceasta tara. Te rog sa-mi spui care este opinia ta.
    • +1 (5 voturi)    
      d c ... (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      ignori apelurile date de oamenii de afaceri?!
      de presedintele UE
      de ambasade
      de strada
      si de multi altii?!

      si ca tot veni vorba 1 judecator din 5 sau cati sunt la CSM inseamna procentual f putin!
    • 0 (2 voturi)    
      P.S. (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:29)

      MarinNecula [anonim] i-a raspuns lui Lexis

      Iata cine este Gheorghe Naghiu, "președinte al Confederaţiei Patronatul Român, a fost pus sub acuzare pentru falsificarea numărului de membri în patronat, astfel încât să poată ajunge membru al CES (Consiliul Economic și Social) Falsul i-a păcălit pe judecătorii Curţii de Apel Bucureşti, dar şi pe reprezentanții Guvernului, care i-a recunoscut lui Gheorghe Naghiu locul în CES, în urmă cu un an. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 au început urmărirea penală pe numele lui Naghiu, pentru falsificarea numărului membrilor patronatului său."
      Acum poate intelegi mai bine de ce a scris acea scrisoare.
    • 0 (2 voturi)    
      Plexis - cauta-ti cuvinte cu etimologie rusa (Miercuri, 1 februarie 2017, 18:45)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      care sa se refere la furt, talharie, toate faradelegile. Si sa fie asupra ta si familiei tale in veci de veci!
  • +11 (15 voturi)    
    D-na judecator (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:25)

    aladdin [utilizator]

    Presedintele reprezinta poporul roman, nu un partid sau altul. Si a fost acolo pentru ca suntem intr-un moment critic, un moment ce poate schimba intregul curs al evolutiei viitoare a Romaniei. Dar daca va sunt asa dragi ordonantele, de ce nu ati votat impotriva? Ca vad ca votul a fost unanim.
    Pe de alta parte, cum poate fi dreapta justitia, asa cum afirmati ca o vreti, avand la dispozitie o lege stramba? V-ar placea o lege care sa-i condamne pe magistratii care decid impotriva unui membru psd? Din punctul dvs. de vedere ar fi ok, ati aplica legea, nu?
  • +13 (17 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic ! (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:27)

    titiacs [utilizator]

    Pai Presedintele nu face parte DE FACTO din CSM ?
    Art 133 aliniat 6 ( Constitutia Romaniei ) : Președintele României prezidează lucrările Consiliului Superior al Magistraturii la care participă.
    Tantzika asta e dusa cu pluta sau cu la trin A3 ? Culmea a mai si votat propunerea Presedintelui ( daca a fost prezenta ! ) . Doamne , pe maini ne-ai lasat ?
  • +3 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    tanti orice putere trebuie sa aibe un NAS, ca in roMANIA lipsa de educatie si principii duce derapaje masive, daunatoare tuturor...
  • +14 (16 voturi)    
    Asa aflam cine e PSD-ist in CSM (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:29)

    Gryphus [utilizator]

    PSD are oameni peste tot, in toate institutiile, slugi ca Ciorbea care nu au niciou fel de retinere pt a sprijini orice act penal sau abuziv al PSD
  • -10 (14 voturi)    
    Cenzurati iarasi? (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:35)

    Lexis [utilizator]

    ...pai nu voi clamati democratia? Nu am adus injurii, mi-am spus doar o parere, dar, ce nu va place nu se da la voi.
    • +2 (4 voturi)    
      o parere (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      data de un judecator care se face ca nu stie/intelege legea
      ori e incompetenta... caz in care trebuie sa plece si sa-si schimbe meseria... ori e rea vointa... caz in care trebuie sa plece + sa fie anchetata
  • -1 (5 voturi)    
    acu', cu tot respectul, cam are dreptate (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:45)

    Un cetatean neturmentat [utilizator]

    Cred ca exista suficiente alte parghii de exprimare a pozitiilor politice (presedinte, partide politice, parlament, oricine), in afara magistraturii. Deci, zic ca judecatoarea are dreptate si este nevoie de mai multa atentie in mentinerea separarii puterilor in stat.

    In acelasi timp, traim timpuri exceptionale (din pacate, in mod negativ), iar eludarea oricarei urme de bun simt de catre actualul guvern impinge la reactii exceptionale!

    Consilierii presedintelui ar trebui sa faca o treaba mai buna, in prezentarea optiunilor legale / corecte, dintre care presedintele sa aleaga!
  • -1 (5 voturi)    
    Baltagul (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:10)

    dragobete [utilizator]

    Este o opinie a unui judecător care...în acest moment face parte dintr-o structura...CSM care....administrează justitia...în esență ar trebui sa fie mult mai atenta la nuanțarea temei pentru ca....aceasta OUG schimba regulile jocului....favorizând corupția....sa înțeleg ca Judecătorul este un robot care aplica un Cod....nu conteaza cine/cum l-a confectionat.....dacă este așa....achiziționam Roboti si-i programam sa judece....costa ffff puțin....mult mai puțin decât veniturile anuale ale Judecătoarei G.Baltag. Ca cetățean..... Gabriela Baltag nu exista? dacă da....atunci este confortabila cu OUG mișelește data de Guvernul Dragnea-Grindeanu prin care se legiferează spaga-mita, adica acele forme de corupție pe care sistemul judiciar este chemat sa le combată. Presedintele Johannis a intervenit pentru ca.... Reprezintă Interesul Public.....al milioanelor de oameni care-i plătesc Judecătoarei Baltag veniturile consistente încasate. G.Baltag dacă tăcea....filosof ramanea....asa....da senzația ca trăiește intr-o alta realitate decat noi...talpa Tarii....rușinica...Vae Victis!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 2 februarie 2017, 19:01)

    alip [utilizator]

    Doamna ce infractori care iau pensii speciale are pe acasa?