Premierul Grindeanu, parasit de conducerea institutiei care pregatea manifestarile centenarului Marii Uniri: Ati transformat serviciul public intr-un serviciu dedicat intereselor personale ale unor politicieni cu probleme de natura penala

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 15:09 Actualitate | Esenţial

Florin Daniel Sandru
Foto: Facebook
Coordonatorul Departamentului Centenar din subordinea premierului, Florin Daniel Sandru, precum si echipa sa, au demisionat din functii din cauza adoptarii de catre guvern a "ordonantei de urgenta Dragnea" de modificare a Codului Penal in interesul politicienilor penali. Sandru si colegii sau l-au criticat in scrisorile de demisie pe premier pentru ca a "transformat serviciul public intr-un serviciu dedicat intereselor personale ale unor politicieni cu probleme de natura penala".

Fragmente din cererile demisie:

Florin - Daniel Sandru:

Recurg la acest gest de onoare intrucat ati transformat serviciul public intr-un serviciu dedicat intereselor personale ale unor politicieni cu probleme de natura penala, prin adoptarea de catre Guvernul Romaniei a OUG privind modificarea Codurilor penale, ceea ce contravine flagrant principiilor in care cred, fidele democratiei si statului de drept.

Sper ca ziua de 1 decembrie 2018, momentul aniversarii Centenarului Marii Uniri, sa va ofere, Domnul Prim-ministru, un prilej de reflectie asupra raului pe care l-ati produs acestei tari si care va fi consemnat ca atare in istoria Romaniei.

Membrii cabinetului secretarului de stat Florin Daniel Sandru, coordonatorul Departamentului Centenar:

Romania nu poate progresa prin minciuna si dispret fatis fata de cerintele si sperantele romanilor. Dreptatea si moralitatea sunt singurele fundamente temeinice ale unui progres real si ale prosperitatii sustenabile. Abuzurile nu pot fi indreptate prin abuzuri mai flagrante. Solutia pentru problemele democratiei nu consta in abolirea ordinii de drept, ci in aplicarea nediscriminatorie a legii.

Credem ca Centenarul Romaniei unite nu poate fi intampinat printr-o nefericita intoarcere in timpuri lipsite de speranta si orizont si printr-o abdicare de la valorile morale ale statului de drept.

In consecinta, membrii cabinetului isi prezinta demisia de onoare, in semn de solidaritate cu coordonatorului Departamentului.


Cosmin Popa, Catalina - Gabriela Bulborea si Ruxandra Ivan.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

31709 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    grindeanu (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:12)

    dum_i [utilizator]

    Cuvantul zilei 01.02.2017 in Dex:

    Lichea Grindeanu.
  • +33 (33 voturi)    
    Bravo! Oameni cu caracter. (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:13)

    AG [utilizator]

    .
  • +31 (31 voturi)    
    Bravo ! (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:13)

    lp [utilizator]

    Un semn de bun simt. Respect
  • +36 (36 voturi)    
    ce inseamna sa nu fii las..! (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:14)

    qwerasdf [utilizator]

    toata stima acestei echipe
  • +31 (31 voturi)    
    Respect pentru demnitate (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:16)

    cladob [utilizator]

    cu hotii sa nu te prinzi nici sa nu vorbesti
  • +27 (27 voturi)    
    BRAVO! (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:17)

    marianmarian [utilizator]

    BRAVO! Asta e calea - ne tratati cu curul, va lasam sa va tratati intre voi. Mult mai multa lume (dintre cei cu functii de conducere in institutii de stat) ar trebui sa faca asta. Strada o sa-si joace rolul, dar se vede treaba ca e putin probabil sa fie destul.
  • +27 (27 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:19)

    MrMeisenshi [utilizator]

    Respect!
  • +26 (26 voturi)    
    Respect! (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:19)

    accidutzu13 [utilizator]

    Respect!
  • -33 (35 voturi)    
    Acum activitatea Guvernului a fost serios (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:20)

    xrogo [utilizator]

    zdruncinata daca un asemenea departament de importanta cruciala pentru bunul mers al programului de guvernare a demisionat!
    • +20 (20 voturi)    
      pai ce nevoie are guvernul de bun simt? (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:51)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      pai ce nevoie are guvernul de bun simt, corectitudine, morala? PSD functioneaza mai bine fara!.
      UDMR a specificat ca guvernul nu a procedat democratic; tariceanu a ramas moale-moale cu morala, cum il stim.
    • +8 (8 voturi)    
      lichele (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:38)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      in situatii de genul asta, te-as lua un pic la dex-ul romanesc, prin cuvinte din pantelimonul BUG Mafia, dar ma abtin pentru ca am o educatie. In alte situatii, te-as fi luat la misto elegant, versat, incat sa crezi ca te stimez. Nu iti doresc decat sa ajungi sa fii talharit pe strada din cauza OUG-urilor platitorilor tai, sa vad atunci cat de mult o sa mai scrii pe aici pentru ei.
    • 0 (0 voturi)    
      xrogo, xanti & xCo. (Miercuri, 1 februarie 2017, 19:55)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cate fetze parsive are trolul?
      Sau sunt pentru mai multe salarii de postac?

      PS. - ti se vede IP de la o posta...
  • +18 (18 voturi)    
    Toată stima! (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:20)

    BokassaOficial [utilizator]

    Există viață și pe Marte :)
  • +28 (28 voturi)    
    hm (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:21)

    hot news [utilizator]

    unii ar spune ca degeaba..ca oricum vin altii in loc..dar eu o sa tin minte domnule Sandru,asa..ca si cetatean,va respect.
    sper ca si altii.
  • +30 (30 voturi)    
    Grindeanu (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:22)

    Frank777 [utilizator]

    este o lingura de pantofi.El o sa zambeasca imbecil si o sa fie in continuare paiata lui Dragnea.
  • +30 (30 voturi)    
    Tot respectul... (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:25)

    Lucian P. [utilizator]

    la cat mai multe astfel de actiuni. Greve, demisii, tot ce trebuie pentru a scapa de javrele astea.
  • +9 (9 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ar fi fost pacat sa va patati numele fiind alaturi de un guvern de borfasi si vagabonzi. Oriunde este PSD e o mocirla urit mirositoare, o miasma puturoasa care a facut ca aerul in România sa fie de nerespirat.
  • +10 (10 voturi)    
    Hai la lupta! (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:28)

    MirceaIo [utilizator]

    Cum se poate lupta impotriva borfasilor. Oamenii cinstiti au o singura arma: "picatura chinezeasca".

    Haideti sa strigam in fate casei lui Grindeanu in fiecare noapte sa retraga ordonantele, asa cum a facut cocosu in "Punguta cu doi bani" cu boieru cel harparet.

    Poate se va plictisi si ne va lasa sa traim frumos in tara noastra,

    Povestea se termina cu "happy end". Dar cocosu nu s-a lasat.

    Hai la lupta!
    • +8 (8 voturi)    
      In fata casei? (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Mai bine in fata inchisorii unde va trebui sa plateasca pentru atacul impotriva statului de drept si defaimarea Romaniei in lume. El, Dragnea, turcoaica Shaideh, Ciordache, Moliceanu, Vasilescu si toti celialti borfasi ordinari.
    • 0 (0 voturi)    
      cine ne da aici ADRESELE? (Miercuri, 1 februarie 2017, 19:59)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Grindeanu, Iordache, Tariceanu, Dragnea & Co

      S-aiba si ei nopti frumoase!
  • -11 (13 voturi)    
    Vax! (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:46)

    Gustav666 [utilizator]

    Mare paguba!
  • +5 (5 voturi)    
    Respect (Miercuri, 1 februarie 2017, 18:15)

    revolution2017 [utilizator]

    Sa fii "domn" e o-ntamplare sa fii OM e-un lucru mare !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    superb! (Miercuri, 1 februarie 2017, 20:18)

    revo [utilizator]

    "Abuzurile nu pot fi indreptate prin abuzuri mai flagrante. Solutia pentru problemele democratiei nu consta in abolirea ordinii de drept, ci in aplicarea nediscriminatorie a legii".

    Bravo!