De ce minte Victor Ciorbea cand spune ca Avocatul Poporului nu are competenta de a ataca la Curtea Constitutionala ordonantele Guvernului privind amnistia mascata

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 11:51 Actualitate | Esenţial

Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
 documente
Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a dezinformat cand a spus ca instituia pe care o reprezinta nu are competenta de a ataca la Curtea Constitutionala Ordonata de Urgenta privind modificare a Codului penal si a Codului de procedura penala, aprobata marti seara de Guvern. Ciorbea sustine ca nu poate sesiza CCR decat dupa ce intra Ordonanta in vigoare, adica peste 10 zile. In realitate, exista un precedent in 2013.

Pe 9 octombrie 2013, Avocatul Poporului a atacat OUG 91/2013 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa, in conditiile in care aceasta intra in vigoare pe 25 octombrie. Deci, a atacat o Ordonanta de Urgenta cu doua saptamani inainte de a intra in vigoare. Atunci, CCR a analizat sesizarea si a admis exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Avocatul Poporului, Ordonanta de Urgenta fiind abrogata.


Prin decizia 447/2013, Curtea Constitutionala a admis exceptia de neconstitutionalitate ridicata direct de Avocatul Poporului si constata ca Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.91/2013 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa este neconstitutionala. Vezi decizia atasata.

Diferenta fata de situatia de acum este ca in octombrie 2013, Avocatul Poporului era Anastasiu Crisu, nu Victor Ciorbea.

Reamintim ca Ciorbea a spus miercuri ca Avocatul Poporului nu poate ataca Ordonante de Urgenta inainte de a intra in vigoare. Ordonanta controversata a fost publicata miercuri, la 1 februarie, insa contine prevederi care se aplica dupa zece zile. Intrebat daca analizeaza posibilitatea de a sesiza Curtea Constitutionala in cazul Ordonantei de Urgenta de modificare a Codului penal si a Codului de procedura penala, adoptata marti noapea de Guvern si care ar urma sa intre in vigoare peste 10 zile, Ciorbea a spus: "Noi putem ataca legile si ordonantele de urgenta dupa ce intra in vigoare", potrivit News.ro.

Victor Ciorbea a precizat ca daca OUG privind codurile penale intra in vigoare peste 10 zile, Avocatul Poporului nu are acum nicio competenta de analizare a unei eventuale sesizari a CCR si ca lasa in competenta celor care pot sesiza Curtea Constitutionala cu un conflict de natura constitutionala.
  • APADOR-CH: Avocatul Poporului poate ataca la Curtea Constitutionala orice lege sau ordonanta
UPDATE Asociatia APADOR-CH protesteaza fata de refuzul Avocatului Poporului, exprimat public, de a ataca la Curtea Constitutionala Ordonanta de urgenta (OUG) nr. 13/2017 privind modificarea Codului penal si a Codului de procedura penala, publicata in M.Of. nr. 92 din 1 februarie 2017, sub pretextul ca aceasta nu a intrat inca in vigoare, se arata intr-un comunicat al asociatiei.
 
Asociatia precizeaza ca art. 13 al . 1 lit. f din Legea nr. 35/1997, prevede ca Avocatul Poporului poate ataca la Curtea Constitutionala orice lege sau ordonanta. Legea nu distinge intre ordonantele publicate in monitorul oficial dar neintrate in vigoare si cele in vigoare. Deci, Avocatul Poporului nu are nicio restrictie legala sub acest aspect si poate ataca, potrivit legii, si ordonantele publicate in monitorul oficial, inainte ca ele sa intre in vigoare.
 
In consecinta, asociatia solicita Avocatului Poporului ca, pentru eventualele aspecte de neconstitutionalitate ale OUG nr. 13/2017  sa sesizeze, din oficiu, Curtea Constitutionala, asa cum a facut-o in cazul altor legi/ordonante, cel mai recent exemplu fiind atacarea la Curtea Constitutionala a legii care interzice celor condamnati sa ocupe functii in Guvern, se mai precizeaza in comunicat.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

22416 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Dar daca (Miercuri, 1 februarie 2017, 11:59)

    JUNIOR [utilizator]

    se dadea o ordonanta prin care erai condamnat o atacai inainte de a fi tiparita in Monitor , nu-i asa ?
  • +34 (36 voturi)    
    Năpârca ordinara (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:00)

    Van_the_Man [utilizator]

    Carnatul asta a fost odata taranist? Seniorul Coposu se rasuceste in mormant.
  • +30 (32 voturi)    
    Banal (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru ca e o sluga deplorabila a Ciumei Rosii si nu avocat al poporuluii. 200.000 I0AU CERUT demisia, DAR NESIMTITUL se tine de scaun sa faca jocul borfasillor. E O SCURSURA de om
    • +7 (7 voturi)    
      Mai urmeaza ceva (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:59)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Mai este ceva.Urmeaza ceva si mai dramatic.Oamenii astia stiu ca acum joaca o carte periculoasa si dramatica care nu poate ramane fara urmari pentru ei.S-au pregatit bine si au si un pas doi care este destinat amortizarii sau eliminarii urmarilor.Plantarea lui Ciorbea in functie si comportamentul lui indica deasemenea o pregatire anterioara.Daca joaca la cacialma nu vor scapa.Daca nu joaca la cacialma ma tem ca urmeazan noi OGuri si noi legi care vor instaura un Regim Fanariot specializat pe spolierea bugetului de stat si jecmanirea poporului la toate nivelele administrative.Va urma modificarea constitutiei -O Constitutie fanariota - care va trece in Parlament cu sprijinul PMP UDMR .Referendumul pentru aprobarea Constitutiei va fi insotit de pomeni si reactia este previzibila. Faptul ca s-a scos pragul minim la referendum faciliteaza toata manevra.Toate astea au fost pregatite cu grija.Va urma Regionalizarea unde UDMR isi va primi partea.Apoi Moldova ...........Totul cu protectie externa non EU.Ramane de vazut daca EU se baga la protectie si daca Trump nu cumva ne-a vandut deja.Simptomatica ca s-au numit in functii comandanti la unitatile de jandrami numai etnici PSD.Abraham indeamna la folosirea de munitie de razboi.tariceanu anunta ca sunt gata sa faca Razboi Civil. va dati seama ce oameni au ajuns sa guverneze RO?
  • +29 (31 voturi)    
    ne concentram inutil pe ciorbea (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:21)

    mmmircea [utilizator]

    el e mentinut acolo de PSD tocmai ca sa blocheze institutia AP. Tinut in zgarda de creditul de 1 milion la banca, e doar o unealta care nu va misca in front. Daca ar misca ar fi imediat inlocuit de un iordache sau o seRvila. La fel si la Guvern. Tunurile pe PSD si pe Dragnea. Astia trebuie sa plece. De-aici vine raul.
  • +15 (17 voturi)    
    ne concentram inutil pe ciorbea (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:21)

    mmmircea [utilizator]

    el e mentinut acolo de PSD tocmai ca sa blocheze institutia AP. Tinut in zgarda de creditul de 1 milion la banca, e doar o unealta care nu va misca in front. Daca ar misca ar fi imediat inlocuit de un iordache sau o seRvila. La fel si la Guvern. Tunurile pe PSD si pe Dragnea. Astia trebuie sa plece. De-aici vine raul.
  • +22 (24 voturi)    
    ciorbea trebuie spanzurat de ouale alea minuscule (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:21)

    qwerasdf [utilizator]

    ale sale... in piata publica. Lingaul!
  • +19 (23 voturi)    
    CCR sa se autosesizeze (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:28)

    tropotaru [utilizator]

    In conditiile in care orice om de bun simt stie ca OUG-ul de azi-noapte e neconstitutional, Curtea Constitutionala nu se poate autosesiza si pronunta pe acest subiect?

    Curtea nu poate sta pasiva in timp ce infractorii se scot unii pe altii din puscarie
  • +10 (12 voturi)    
    De ce minte (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:32)

    C0tilli0n [utilizator]

    Minte pentru ca e omul PSD-ului. E politicianul de duppa 90 in care populatia a avut cea mai mare incredere si a dezamagit crunt. Are sansa sa se mai reabiliteze, dar nu vrea sa o faca.
  • +11 (13 voturi)    
    Ce ar putea face (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:35)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    acest android sindicalisto-penetist-comunist?
    Ce traseu de noaptea mintii a avut si diformul asta!
  • +10 (12 voturi)    
    ce sa faca si el... (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:40)

    GigelStrainu [utilizator]

    e un lingau....un pupincurist psd...o javra...
    dar na ' trebe sasi plateasca si el ratele la banci
  • +14 (16 voturi)    
    Avocatul Poporului nu-si cunoaste atributiile (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:42)

    MarianSolomon1 [anonim]

    Cat o sa-l mai toleram pe acest element complet neprofesionist in fruntea unei institutii profund democratice?

    Iata ce zice chiar legea de functionare a institutiei:
    "CAPITOLUL IV: Atribuţiile Avocatului Poporului
    Art. 13
    (1)Avocatul Poporului are următoarele atribuţii:
    ....
    e)poate sesiza Curtea Constituţională cu privire la neconstituţionalitatea legilor, înainte de promulgarea acestora;
    f)poate sesiza direct Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a legilor şi ordonanţelor;
    .... "

    Chiar asa, sa nu citesti si tu (singura) lege dupa care functionezi?
    • +4 (4 voturi)    
      Din moment ce nu isi indeplineste (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:05)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui MarianSolomon1

      atributiile, din moment ce poate cu stiinta face acest lucru dezinformind si fiind in cirdasie cu infractorii, pp ca s-a delimitat de functia si rsponsabilitatea pe care o are deci s-a autoexclus. De ce e platit omul asta din banii statului? De ce nu exista instrumente reale de a-l da afara din moment ce nu face ce are trecut in fisa postului? Nu e normal sa nu existe o modalitate de evaluare si control.afara javra, partas la infractiuni locul tau e la inchisoare nu avocat al poporului.
  • +9 (11 voturi)    
    Star Trek (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:47)

    miohaiham [utilizator]

    Dispari!
  • +4 (4 voturi)    
    vax populi (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:52)

    Gaby51 [utilizator]

    Nu ne punem speranta in acest avocat al ...., cred ca nici presedintele nu spera ceva dar a vrut sa-l scoata din barlog. Ne mai miram ca PNTCD nu mai este?
  • +4 (4 voturi)    
    In memoria lui Coposu (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:55)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Sper ca dl. Ciorbea sa nu batjocoreasca memoria lui Corneliu Coposu devenind unealta guvernuluiui mefiot..
  • +8 (8 voturi)    
    CCR se autosesiseaza potrivit competentelor sale ! (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Altfel spus va fi sesizata cu solutionarea unui conflict juridic de natura constitutionala, existent intre Guvernul Romaniei si Consiliul Superior al Magistraturii ca organ reprezentativ al puterii judecatoresti.

    Chestiunea este daca CCR in cadrul acestei sesizari este competenta sa faca mai mult decat aparent formal ii permite Constitutia si Legea proprie de organizare si functionare, respectiv daca poate declara neconstitutionala OUG de modificare a Codului Penal.

    O spun ca profesionist al dreptului (nu in materie constitutionala, e adevarat) : din pacate, nu va putea face acest lucru !

    Asta nu inseamna insa ca trebuie sa abandonam protestele, ba, din contra, cred ca trebuie sa fim si mai hotarati in a cere Guvernului pesedist sa retraga OUG-ul.

    PS. Si totusi, daca ma contrazice CCR ?
  • +7 (7 voturi)    
    se poate fura? (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:02)

    MirceaIo [utilizator]

    Haideti la furat! Sa ne mobilizam pana nu ciordesc astia tot. Pana la 200 000Ron nu se pedepseste. Ma straduiam sa fac lectii cu copilul. N-are rost hotia, smechieria, compinatoria trebuie exersata. Seriozitatea este un defect. Asa clar a fost domnu Dragnea. Libertate inseamna bani multi si timp liber. A reusit sa enerveze o tata intreaga. Eu vreau incerc sa ma adaptez la aceasta realitate desi urasc la maxim manelele.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu putem deveni ca ei (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:09)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Am rezistat atit, stai de partea dreptatii si a binelui. Ei sper isi vor culege roadele intr-o zi....sper sa fie legati sau linsati, au trait in lux in ultimii 27 ani ptr ca au beneficiat de clementa strazii pe banii tarii ei si-au dat 'doctoratele' in furturi utilizind bugetul statului ca pe o pusculita personala. Nu poti face asta fara sa platesti. E timpul.
  • -3 (3 voturi)    
    Pentru APADOR-CH,cand s-au incercat sa se (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:35)

    xrogo [utilizator]

    uniformizeze procedurile penale in asa fel incat sa se poate invoca un precedent si astfel sa nu se mai tina judecata,aplicandu-se automat solutia din dosarul precedent,demersul n-a fost sustinut de organizatiile civice si astfel a fost respins,acum degeaba invocati precedentul!
  • +2 (2 voturi)    
    Avocatul penalilor (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:42)

    luavardna [utilizator]

    Această marotă tristă a PSD, un oportunist fără scrupule, un lingău bălos lipsit de orice caracter, o şopârlă ordinară, îşi joacă rolul doar funcţie de interesul personal sau de gaşcă al celor care îl susţin. Acest ins dubios cu faţă hâtră face de râs institutia Avocatului poporului! Ciorbea nu este altceva decat avocatul penalilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa-l punem si pe asta pe lista rusinii (Miercuri, 1 februarie 2017, 18:38)

    revolution2017 [utilizator]

    Avem nevoie de curatirea morala a societatii romanesti !