Document: Proiectul de lege privind gratierea. Ce schimbari a facut guvernul in proiectul gratierii: se gratiaza jumatate din pedeapsa pentru detinutii care au copii sub 14 ani / Gratierea e conditionata de plata despagubirilor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 11:47 Actualitate | Esenţial

 documente
(01 Feb 2017) PDF, 169KB
Mai multe schimbari majore au aparut in proiectul legii gratierii fata de proiectul de ordonanta de urgenta: proiectul de lege trimis de guvern in Parlament prevede ca va fi gratiata jumatate din pedeapsa celor care au in intretinere copii sub 14 ani, in timp ce in proiectul initial de OUG varsta copilului era de sub 5 ani. Cu alte cuvinte, s-a largit portita de iesire din inchisori pentru o categorie mult mai mare.

Citeste aici proiectul depus


Din proiect a disparut injumatatirea pedepsei pentru condamnatii peste 60 de ani.

De asemenea, din proiectul de lege a fost eliminata prevederea care arata ca pot beneficia de gratierea a jumatate din pedeapsa condamnatii indiferent de infractiune (adica si violatorii, pedofilii, talharii) daca au peste 60 de ani sau copil in intretinere. De injumatatirea pedepsei pot beneficia doar condamnatii pentru un anumit tip infractiuni.

Din proiect a fost eliminata prevedera ca se gratiaza si pedepsele cu suspendare.

De asemenea, gratierea e conditionata de plata despagubirilor stabilite de instante; daca persoana gratiata nu plateste despagubirea intr-un an, reintra in inchisoare.

Gratierea nu se aplica, potrivit noului proiect, infractiunilor reglementate de legi speciale, intre care si legea 78/ 2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie. In varaianta initiala, gratierea nu se aplica doar anumitor articole din legea 78, mai putin articolului in care a fost condamnat Liviu Dragnea in dosarul referendumul. Aceasta omisiune cu dedicatie a fost eliminata din noul proiect. (Vezi aici detalii despre prima varianta de OUG referitoare la gratiere, cu dedicatie pentru liderul PSD)


In curs de actualizare


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

30718 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    prima data le dam drumu (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:14)

    NWalker [utilizator]

    apoi fugim dupa ei sa recuperam prejudiciul, bravo nenicilor!
    sigur politistii si procurorii care muncesc sa ii prinda si dovedeasca pe toti infractorii se simt acum foarte bine, munca lor e intradevar onorata (ca de recompensata, probabil, s-au resemnat).
    • -5 (13 voturi)    
      puneti stirea asta mai sus (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:56)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      ca inca vad manipulari de genul "a fost gratiat Dragnea" si tineri inflamati de aceasta gratiere, desi, fiind cu suspendare, nu este gratiat.
      • +3 (5 voturi)    
        nu,nu! (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:53)

        andreutzu [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Pentru ca el s-a "dezincriminat" prin modificarea adusa Codului Penal. Ceea ce e chiar mai bine, ca doar nu era sa fie bagat cu toti mojicii la gratiere. In modul asta fapta sa nu mai e considerata infractiune si scapa ca si cum nu ar fi fost. Acum intelegi?
    • -1 (5 voturi)    
      eu ii sfatuiesc (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:00)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      sa cheme urgent minerii. altfel nu scapa intregi. au comis-o rau de data asta
  • +3 (7 voturi)    
    intra in vigoare peste 30 de zile (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:56)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Art 9. Prezenta lege intra in vigoare la 30 de zile de la publicarea sa in Monitorul Oficial

    Gratierea peste 30 de zile
    Furtul legal peste 10 zile.
    Cineva tot a fost la butoane si i-a fraierit.
    • -3 (9 voturi)    
      Te înșeli (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:34)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      Furtul este incriminat în Codul Penal. Dacă furi faci pușcărie.

      A fost reglementat mai clar abuzul în serviciu, conform deciziei Curții Constituționale.

      Ai o oarecare dreptate.
      În sensul că există anumite excepții la furt, dar acestea au existat dintotdeauna: ai voie să furi sub 6 case, ai voie să furi miliarde dacă te numești Bechtel, ai voie să furi voturi, etc...
    • 0 (2 voturi)    
      Corecta observatia. (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:56)

      andreutzu [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      Ceva s-a intamplat de au lasat 10 zile pentru ordonanta. Ori cineva i-a pacalit ori se le este teama si au lasat o portita sa o intoarca. Probabil ca asteapta reactia strazii si daca se ingroasa gluma o vor retrage.
  • -3 (7 voturi)    
    La toate protestele se combatea muncitoreste (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:13)

    xrogo [utilizator]

    amnistia si gratirea,unde e amnistia,motato!
  • +4 (12 voturi)    
    Dragnea e dictator (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:26)

    MirceaIo [utilizator]

    Nu mai conteaza! Iordache trebuie sa plateasca scump. Ei nu vor mai avea liniste sper in viata asta!Dragnea repetent la scoala, copil de militian. Lasa-ne!
    Acest individ Dragnea este extrem de periculos are gena de dictator. Sa scapam de el acum. Romania trebuie sa fie o tara social democrata (dar pe bune)!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Neasteptat de ok (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:38)

    UnObservator [utilizator]

    Proiectul de lege pare sa fie in regula. Sper ca nu mi-a scapat mie vreun detaliu in ceea ce priveste exceptii de la gratiere.

    Totusi, in bunul stil consacrat, prima data incercam o magarie, apoi, daca ne prinde cu mata in sac, facem treaba cumsecade.

    Totodata, aceasta lege trebuie insotita de masuri pentru reabilitarea si extinderea sistemului penitenciar, altminteri n-am rezolvat nimic.
  • 0 (8 voturi)    
    Deci... (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:56)

    tonne [utilizator]

    Dragnea nu se incadreaza; Voiculescu nu se incadreaza; violatorii, criminalii nu se incadreaza... prejudiciile se recupereaza.

    Poate sa-mi explice cineva care este motivul pentru care se iese in strada?
    • 0 (4 voturi)    
      citit (Miercuri, 1 februarie 2017, 14:22)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui tonne

      Pai, dintre cei care au iesit în strada, câti crezi ca au citit legea? Daca aud cuvântul "gratiere", li se aprinde beculetul. Restul nu mai conteaza.
  • +1 (3 voturi)    
    MARE ATENŢIE (Miercuri, 1 februarie 2017, 14:02)

    Adna [utilizator]

    MARE ATENTIE!
    Proiectul, a eliminat prevederea cu privire la suspendarea sub supraveghere, in sensul ca beneficiaza de gratiere si cei care au ca modalitate de executare a pedepsei suspendarea sub supraveghere, dar.. nici nu precizeaza ca se aplica doar celor care au pedepse privative de libertate. Sunt jurist si incerc sa explic un pic. Pot fi doua modalitati de executare a pedepselor cu inchisoarea: privativa de libertate (in penitenciar) sau neprivativa de libertate (cu suspendare sub supraveghere). AMBELE SUNT PEDEPSE CU INCHISOAREA. Asa incat prin art.1 - se gratiaza integral pedepsele de pana la 5 ani, inseamna ca se gratiaza indiferent de modalitatea de executare, privativa sau cu suspendare. iar in ceea ce priveste ce a declarat Iordache, da, au eliminat prevederea cu privire la suspendare, dar au ramas efectele juridice. O mizerie!
  • 0 (2 voturi)    
    o parere (Joi, 2 februarie 2017, 7:15)

    optiunea-2 [utilizator]

    ori sunteti foarte destepti ori sunteti pesedisti ca sa duceti lumea in eroare!
    eu nu am citit ca nu inteleg legi/etc... eu o cred pe kovesi, pe csm, pe procuroru general... e chestie de bun simt...

    deci nu mai o dati de gard cu 'acceptabil' cu 'e ok'... nu e ok... nu e acceptabil... daca era, nu dadeau legea la 1 noaptea... qed

    due mragnea