Solidarizare incredibila pe retelele de socializare: Zeci de bucuresteni ofera cazare gratuita pentru cei care vin in Capitala sa protesteze impotriva Guvernului. Printre ei, si Andrei Gheorghe

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 11:46 Actualitate | Esenţial

Protest in Piata Victoriei
Foto: Hotnews
Zeci de bucuresteni ofera cazare gratuita celor care vin din tara sa protesteze impotriva Ordonantei de Urgenta privind modificarea codurilor penale, data marti noapte, pe ascuns, de guvernul Grindeanu. Organizarea s-a facut pe grupul de Facebook - Cazare gratuita si solidaritate pentru protestatari din afara Bucurestiului. Pe acelasi grup, oamenii  din diverse orase din tara se organizeaza pentru a veni impreuna cu masina sau cu trenul in Bucuresti.

"Este momentul sa fim uniti dincolo de idealuri, in fapte concrete. Sa ne ajutam, sa ne imprietenim, doar impreuna, cat mai multi, putem stopa abuzurile ostentative pe care le face acum Guvernul. Ce s-a intamplat aseara este o jignire pentru orice cetatean cinstit, cu chef de munca", a decalrat pentru HotNews.ro, Ioana, una dintre persoanele care isi pune casa la dispozitie pentru cei care vin sa protesteze.

"Fac asta pentru ca doar mobilizarea noastra mai poate opri acest tavalug asupra justitiei si statului de drept. Guvernul Romaniei a comis aseara un abus istoric ridicand barierele abuzurilor si furturilor si eliminand parghiile justitiei prin care acestia puteau fi trasi la raspundere. Este incredibil ca noi platim zeci de ani rate pentru case in valoare de aprox 200.000 lei iar ei pot fura linistiti aceste sume", a declarat si Alin, o alta persoana care isi pune casa la dispozitie pentru cei care vin sa protesteze.

"Este foarte posibil ca protestele sa se intinda pe mai multe zile si daca oamenii vin din alte orase sa protesteze, trebuie sa si doarma, sa se spele, sa se schimbe undeva etc., iar daca am posibilitatea sa ofer cazare, de ce sa nu fiu solidara? Puteam sa fiu eu in situatia lor", spune si Sorina, un alt cetatean solidar cu protestatarii.

Printre cei care isi pun casa la dispozitie pentru protestatari se numara si jurnalistul Andrei Gheorghe.

Patronul a doua hosteluri din Centrul Vechi al Capitalei scrie pe Facebook ca ofera locuri gratuite de cazare pentru cei care vin in Bucuresti pentru a protesta contra ordonantelor adoptate marti seara. "Avem 130 de locuri în total și in funcție de câte avem disponibile zilele acestea sprijinim pe cei ce vin din afara Bucureștiului", se mentioneaza in postare. Citeste aici mai mult.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

17280 vizualizari

  • +40 (46 voturi)    
    Multumesc, Liviu Dragnea ! (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:35)

    CezarN [utilizator]

    Oricat ar parea de ciudat, multumrile mele sunt sincere.
    Multumesc pentru ca, in fine, cineva a aratat fata hada a acestui hemoroid al Romaniei, care este PSD, partidul care de zeci de ani otraveste Romania cu arsenic, in doze zilnice si mici. A trebuit sa vina marele patriot Liviu Dragnea pentru ca tupeul de borfas al PSD sa treaca toate pragurile bunului simt si chiar ale instinctului normal de conservare si sa incerce sa adinistreze tarii si acestui popor o doza mare, o doza letala de faradelege si de arbitrar.

    Tot raul spre bine, caci altfel multi romani nu ar fi inteles caracterul malign al PSD, al acestui partid care a incercat permanent sa speculeze orice slabiciune a democratiei, sa intoarca impotriva romanilor multe dintre calitatile reale ale poporului.

    Acum totul se apropie de final. Una din doua: ori PSD, ori Romania, caci mi se pare evident ca drumurile PSD si al Romaniei se despart, nu mai pot merge impreuna. Daca drumul Romaniei va merge sigur spre Vest, spre civilizatie, spre toleranta si spre dialog veritabil, cred ca ne-am grabi daca am spune ca drumul PSD merge spre Est. Nici macar; fie si pentru faptul ca in lumea lor, a gangsterilor de partid si de stat, luzarii nu au ce cauta. Cred ca PSD va merge catre groapa de gunoi a istoriei acestui popor si doar o colectare selectiva a deseurilor ar mai putea recupera ceva din acest partif(sediu, telefoane, masini), caci sa recuperezi pe CINEVA mi se pare imposibil dupa lipsa de reactie a oricarui membru marcant al PSD dupa golania petrecuta asta-noapte.

    Ca orice lucru malefic, PSD numai din interior a putut fi distrus. Si, ne convne sau nu, acesta este meritul de netagaduit al lui Liviu Dragnea. El este acela care a aprins fitilul bombei numita OUG de modificare a Codului Penal si de procedura penala. El este un Nero(u) al PSD care probabil acuma, in timp ce partidul arde atat de frumos, sta la fereastra domeniiului sau din Teleorman si scrie poezii.

    Multumesc, Liviu Dragnea!
    • +8 (8 voturi)    
      Nu era mai simplu sa iesim la vot cu totii ? (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:10)

      lute_ipse [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      .
      • -3 (11 voturi)    
        daca... (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:45)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui lute_ipse

        Daca tu imi spui care este pozitia USR fata de impozitul progresiv, sau fata de referendumul privind familia ...
        Caci nu poti vota un partid sa acceada, in principiu, la putere fara sa stii ce va face, ce pozitie va adopta in probleme importante pentru societate.

        Sper din toata inima ca USR sa-si clarifice intern doctrina, caci, daca se ajunge la anticipate, iar vor avea o problema.
        • +1 (7 voturi)    
          au program (Miercuri, 1 februarie 2017, 14:59)

          Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Au prezentat un program in campanie, mult mai bine facut decat programele altor partide. Nu era greu de citit.
          • +3 (3 voturi)    
            Chiar par neinformat? (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:07)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

            L-am vazut la TV acum cateva zile(dup alegeri, oricum) pe Nicusor zicand ca nu au o pozitie clara in problema impozitului pe venit, ca asta ar insemna o pozitionare ideologica, lucru deocamdata evitat de USR datorita curentelor de opinie din interior.

            In cealalta problema, a familiei, l-am vazut inainte de alegeri (la Realitatea, cred) evitand un raspuns clar pe considerente aseamatoare.

            Asa nu merge! Nu vor putea urca peste cei 9-10 % cu asemenea pozitionari.

            Cat priveste programul la care faci referire, da-mi un link, un citat, ceva, care lumineaza atitudinea USR in chestiunile ridicate de mine aici.

            Multumesc!
            • -1 (1 vot)    
              ok (Joi, 2 februarie 2017, 13:09)

              Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

              Ok, intr-adevar pe mine nu ma interesau problemele de care spui. La partea cu impozitul nici nu exista o solutie mai buna sau mai proasta, depinde de situatia tarii, ideile guvernantilor. Au programul pe site, nu era greu de gasit: https://usr.ro/program/
        • -2 (4 voturi)    
          in legatura cu familia este indicat (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:33)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          sa cerem si parerea daesh, nu doar a bor.
          totusi, suntem in sec XXI iar Romania e stat laic.
          • +6 (6 voturi)    
            Nu-i vorba de religie (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:12)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

            Ci este o pozitionare conservatoare sau liberala asupra unei probleme.

            Faptul ca "NU FURA!" este una dintre cele zece porunci nu face ca demonstratiile impotriva hotilor din PSD sa aiba tenta religioasa, nu? :))
      • 0 (2 voturi)    
        Felicitari (Miercuri, 1 februarie 2017, 18:04)

        MicaS [utilizator] i-a raspuns lui lute_ipse

        Sunt cu sufletul alaturi de tinerii care protesteaza in frig in toata tara dar vb ta : nu era mai simplu daca isi faceau datoria de romani in decembrie? Dura un minut. Da romanului mintea cea de pe urma .
        • 0 (0 voturi)    
          Sa speram ca va fi o lectie (Miercuri, 1 februarie 2017, 22:02)

          bdbd [utilizator] i-a raspuns lui MicaS

          invatata, data viitoare.
    • +5 (7 voturi)    
      Bravo ! (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:15)

      bigjaw [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Excelent comentariu
    • +7 (11 voturi)    
      Știi care e problema? (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:30)

      calexe [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Problema nu e PSD, ca organizație. Dacă ieri a fost FSN, apoi FDSN, PDSR, etc., tot așa de mâine ar putea fi PSx sau cum vor dori. Și vor mima că sunt imaculați ca Alba Ca Zăpada. Problema reală sunt cei care compun această organizație mafiotă - aceleași caractere care au făcut posibilă cea mai barbară formă de comunism din tot blocul estic în România de până în '89. Singura speranță rămân oamenii integrii și o justiție pe măsură.

      Voi nu observați că, după ce sunt prinși cu matrapazlâcuri, se retrag din viața publică și-și papă furăciunea în liniște și în disprețul celor pe care i-au prăduit? O justiție cinstită și dură, oprobriul oamenilor din jurul lor s-ar putea să ajute. Pârnaie la greu, câte o flegmă în ochi de la vecini - astea s-ar putea să-i deranjeze.
    • +2 (4 voturi)    
      Excelent comentariu. (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:09)

      Penten [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      De acord cu dv.
  • +14 (18 voturi)    
    Posibil interesat (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:43)

    Piticot9 [utilizator]

    Prezint bilet de tren :)
  • +16 (24 voturi)    
    Pe ei (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:47)

    miohaiham [utilizator]

    Ca nu se mai poate cu cheagurile astea comuniste!!!
  • +16 (22 voturi)    
    Jos cu ei (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:55)

    HermannMarian [anonim]

    Trebuie sa ne strangem cel putin 200.000 de persoane. Trebuie dat Guvernul jos neaparat.. deja se simte miros de comunism.. Inca mai putem salva Romania !
  • +14 (24 voturi)    
    pensionarii (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:58)

    Gaby51 [utilizator]

    Ne primiti si pe noi in piata? N-am votat cu ei si nu vrem marirea pensiei pentru a masca proastele obiceiuri.
    • +11 (19 voturi)    
      oricine e binevenit! (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:05)

      spiridusa [utilizator] i-a raspuns lui Gaby51

      Uniti salvam tara!
    • +4 (8 voturi)    
      Anticipate ! (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:13)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Gaby51

      Va astept diseara in strada draga domnule !
  • +2 (12 voturi)    
    era mai bine inainte (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:07)

    MirceaIo [utilizator]

    "Nasu" de la CFR ne apostrofa pe vremea lu' Nastase daca ne cumparam bilet pe tren. Pai nu mai bine ii dadeam lui ceva. Acum "nasu" Dragnea ne spune ca pana la 200 000 e ok. Sa fie primit. Eu de azi am sa imi bat joc de tot ceea ce inseamna munca.
    • +4 (8 voturi)    
      da (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:26)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Ne silesc sa devenim pragmatici si pramatii. Dar pramatiile au succesul asigurat, daca ne uitam la Dragnea, Grindeanu, Iordache, Ciorbea, Basescu ((huuuoooo, am stat zid pentru tine, nemernicule!) si Udrea si multi, multi altii.
  • +6 (10 voturi)    
    Solidaritate (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:15)

    morometu [utilizator]

    De asta avem nevoie!!! Nu ii lasati sa ne dezbine. Borfasii sunt putini noi suntem POPOR!
  • 0 (4 voturi)    
    Iordache Grindeanu Dragnea - pedepsiti exemplar (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:03)

    MirceaIo [utilizator]

    "Cucurigu boieri mari dati punguta cu doi bani" Haideti in fiecare seara acasa la Iordache sa ii cantam!!!!Povestea spune ca a catigat binele!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Multumesc sefului psd! (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:28)

    traian_mari [utilizator]

    Ca nu uneste intr-un singur popor, ne invata sa ne amintim ca suntem toti daci si ca impreuna putem tine piept mafiei psd-iste si nu numai!!! ma gandeam ca o sa fie lovitura de stat, dar acum cred ca e UNIREA!!!