​Articol actualizat

Iohannis, dupa intalnirea cu Ciorbea: Sper ca pana maine-poimaine va sesiza Curtea Constitutionala pe "Ordonanta Dragnea" / Ciorbea: Daca exista decizii CCR care fac exceptie de la lege, le analizam si vedem ce se poate face

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 11:17 Actualitate | Esenţial

Iohannis si Ciorbea
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis s-a intalnit miercuri la ora 12.00 cu cu Victor Ciorbea la sediul institutiei Avocatul Poporului, dupa ce acesta a refuzat in prima faza sa sesizeze Curtea Constitutionala pe "ordonanta Dragnea", care modifica Codul Penal in favoarea politicienilor penali. Iohannis a declarat la iesire ca i-a pus la dispozitie lui Ciorbea exemple de sesizari similare, iar Ciorbea a anuntat ca "daca exista decizii ale Curtii Constitutionale care fac exceptie de la lege, le analizam si vedem ce se poate face".


"Avocatul Poporului a promis ca va analiza cu celeritate si speranta mea e ca pana maine sau poimaine va analiza si va sesiza CCR. Cu siguranta va trebui Avocatul Poporului sa se uite putin si in jur, sa vada ca Romania e revoltata. Aceste lucruri nu pot fi ignorate", a mai spus Iohannis.

Declaratii Iohannis:



Declaratii Ciorbea:

























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

25344 vizualizari

  • +43 (45 voturi)    
    A luat deja pozitie (Miercuri, 1 februarie 2017, 11:34)

    Soljenitin [utilizator]

    A luat deja pozitie: capra!
    • +9 (13 voturi)    
      Sa crezi tu (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:58)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ca presedintele se uita la el, nici macar de la spate:-))
  • +47 (49 voturi)    
    Unde au disparut PSDistii??!! (Miercuri, 1 februarie 2017, 11:37)

    za-k [utilizator]

    Se ascund ca gindacii sa nu dea explicatii!
    • +14 (14 voturi)    
      numara banii tunului (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:38)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      de pe piata energetica..

      pun si de un baieram cu mici bere hore. Iase Varanu' si milioanele curge..

      Asa e psd da un tun si fuge se ascunde dpa ce zgandaresc. Sunt hoti! ce vrei :)
      vor reveni sa-si adune prada dar deocamdata e plin de caini
  • +39 (41 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 februarie 2017, 11:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sa-si dea demisia jegosul ... e degeaba in functia aia ...
    • +17 (17 voturi)    
      Ciorbea analizeaza cum sa nu faca nimic! (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:26)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ciorbea nu o sa faca nimic1
      • +10 (10 voturi)    
        Ciorbea daca face ceva va face doar de ochii lumii (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:47)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ceva extrem de superficial care sa nu deranjeze persoanele vizate de prevederile ordonantelor.
  • +40 (42 voturi)    
    degeaba (Miercuri, 1 februarie 2017, 11:46)

    liviu_ [utilizator]

    avoatu penalilor e de partea penalilor!
    • +13 (13 voturi)    
      E penibil Ciorbea pana la capat (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:23)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cum adica se apuca sa caute in deciziile emise de CCR? Pai deciziile CCR-ului trebuie contestate la CCR?

      Este clar ca buna ziua ca ciorbea nu va face nimic. Imediat dupa intalnirea presedintele el declara ca se va apuca sa citeasca lucruri fara legatura directa cu cererea Presedintelui.

      Ciorbea se va face ca munceste. Probabil inca vreo saptamana cand cererea lui la CCR va fi tardiva. Dar o va depune poate atunci ca sa justifice apoi ca a facut si el ceva sa nu fie anchetat pentru abuz in serviciu.
  • +38 (40 voturi)    
    ciorbea, victor, ce nulitate (Miercuri, 1 februarie 2017, 11:58)

    Stapanu [utilizator]

    odioasa, isi traieste si el minutul sau de glorie! ...sa ne explice in direct ca nu stie cu ce se ocupa in functia pentru care-i platit din banii publici.
  • +18 (18 voturi)    
    da-l afara (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:50)

    Cetatean002 [utilizator]

    rupe-i fasul
  • +17 (19 voturi)    
    Doar in lege (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:52)

    tontu [utilizator]

    Avocatul poporului trebuie sa se uite doar in lege, restul sunt povesti !
  • +22 (24 voturi)    
    Hai sa furam! (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:56)

    MirceaIo [utilizator]

    Dragnea ne-a spus ca el n-a avut niciodata un salariu mai mare decat acum de cand e la Camera Deputatilor. Are vila si domenii de milioane de Euro. Dragi Romani mesajul se clar: FURATI, FURATI, FURATI!!!
    Se pot consulta: Nsstase, Mitrea, Neculaiciuc. Acestia puneau stagiarii sa fure pentru ei la CFR. Fraieri muncesc. Hai sa ne batem joc ca oricum nu conteaza. Cheia succesului: HOTIA!!!!! Acum e momentul sa fim nelegiuiti ca nu sunt locuri in puscari!!!
  • +16 (18 voturi)    
    Monitorul Oficial si CCR (Miercuri, 1 februarie 2017, 12:57)

    cris80 [utilizator]

    Si daca CCR zice ca nu e constitutionala, trebuie sa publice in monitor asta. Si cum monitorul e la guvern, pot amana publicarea deciziei CCR pana dupa cele 10 zile. Singura solutie: veniti in strada. Acum, mai tarziu e degeaba.
  • +17 (19 voturi)    
    De la Gomora la Romora (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:00)

    Acidutu [utilizator]

    Nici in visele cele mai frumoase nu au sperat mafiotii italieni ca organizatiile lor vor fi vre-o-data legalizate.
    Si uite, in Romania sec. XXI suntem in fata unei legalizari a mafiei romanesti - ROMORA. Mussolini spunea : "Eu n-am creat fascismul" ; "L-am extras din mintile inconstiente ale italienilor. Daca nu ar fi fost asa, nu m-ar fi urmat cu totii timp de 20 ani ; repet, cu TOTII".
    Inlocuind "fascismul" cu "hotia si/sau coruptia" vedem ce bine se potriveste cu ceea ce face acum dragnea si ce s-a intamplat in ultimii 26 ani in Romania.
    In rest nu mai este nimic de comentat. Romania mereu imprevizibila.
  • +14 (16 voturi)    
    Altul (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:00)

    A_B_C [utilizator]

    Altul care tradeaza poporul. Oare de ce nu poate fi judecat pentru lipsa lui de actiune?Nu e prima oara. Aaa da...abuzul de putere nu mai este o infractiune in Romania de cand cu ordonantele PSD. Sa traiti bine!
  • -8 (12 voturi)    
    Vedeti ce rau e sa fiti radicali,ieri va pisati pe (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:10)

    xrogo [utilizator]

    Avocatul Poporului,azi insusi Maria Sa Johann se duce cu jalba-n protap la el iar voi il rugati sa ia pozitie,se-nvarte roata !
  • +7 (7 voturi)    
    f. periculos (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:20)

    Muncitorul [utilizator]

    F. periculos demersul. Tembelul poate inainta o exceptie de neconstitutionalitate facuta special sa cada la CCR!!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Frankesteinoidul (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:26)

    rubberduck [utilizator]

    Stie foarte bine ca poate ataca porcaria dracneasca la CCR. "Sa vedem ce se poate face"???? Sa mori tu. Hai sictir.
  • +8 (8 voturi)    
    Hay ciorbicaa... (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:27)

    gayon [utilizator]

    hai ca poti. Unica ta sansa sa mai vezi luminita de la capatul tunelului. Din 1996 toamna o tot cauti. Daca nici acuma nu o vezi vei fi blestemat sa ramai toata viata in intunericul tunelului.
    • +6 (6 voturi)    
      Politiceanul V Ciorbea performante: (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      - 18 iunie 2011 un congres extraordinar al PNȚCD, convocat pentru a pune capăt sciziunilor interne din partid, l-a ales în funcția de președinte al formațiunii.
      Azi mai stie cineva ceva de PNTCD?
      - octombrie 2012, s-a înscris în PNL, fiind desemnat să candideze pentru Senat în colegiul 7 din București pe listele Uniunii Social-Liberale (USL)
      - 15 mai 2014 a fost ales în funcția de Avocat al Poporului.
      Ii pasa astuia de Romania cat i-a pasat si de PNTCD
      • 0 (0 voturi)    
        Ty, chiar ai crezut ca ... (Miercuri, 1 februarie 2017, 14:08)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui ty

        vad in gunoiul asta salvarea natiunii? Problema cu luminita e ca noi o vedeam continuu, doar ca el era intodeauna indreptat in directia opusa.
  • +12 (12 voturi)    
    Chiar e groasa (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:27)

    aladdin [utilizator]

    Daca una din putinele sperante e Ciorbea.
  • -6 (6 voturi)    
    :) (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:31)

    owl [utilizator]

    Greu se mai urneste pantzerul german...
  • -7 (7 voturi)    
    Avocatul poporului sau (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:44)

    Un cititor [utilizator]

    al președintelui?
  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:48)

    gb [utilizator]

    cum Ciorbea inca nu stie care sunt exceptiile? eu cred ca este parte activa din tot acest circ ieftin
  • +8 (8 voturi)    
    ha (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:58)

    maryus999 [utilizator]

    in primul rand iohanis trebuia sa.i dea vreo doua dupa ceafa de fata cu presa ca sa.i regleze privirea dupa care sa discute cu el despre ordonante dar tot de fata cu presa ca sa ii vedem balbaielile penibile ...
  • 0 (0 voturi)    
    dom primar (Miercuri, 1 februarie 2017, 14:00)

    om simplu din multime [utilizator]

    mai bine da'l pa mana kotrutzei, ca asta e arghelian capos. sindicalist.:-)
  • +1 (1 vot)    
    Noi capul lu' Grindeanu vrem!!!!ACUM!!! (Miercuri, 1 februarie 2017, 15:15)

    MirceaIo [utilizator]

    Vrem sa pice pentru inceput: Grindeanu, Iordache, Daea ( cine nu-l stie sa il caute).
  • 0 (0 voturi)    
    Da? (Miercuri, 1 februarie 2017, 20:46)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cand cineva te ameninta in casa ta cu un cutit, tu chemi politia sa te apere sau il lovesti pe aggressor? Pai mama ta si tatal tau (altul decat GRIVCO) nu te-au invata ca trebuie sa ramai in viata inainte sa chemi politia?