Judecatorul Cristi Danilet: Exista doua solutii pentru oprirea efectelor ordonantei de urgenta care dezincrimineaza abuzul in serviciu

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 2:26 Actualitate | Esenţial

Judecatorul Cristi Danilet a explicat intr-o postare pe Facebook ca exista doua posibilitati ca efectele ordonantei de urgenta adoptate de guvernul Grindeanu marti seara sa fie oprite. Fie sesizarea Curtii Constitutionale de catre Avocatul Poporului, fie sesizarea de catre CSM a unui conflict constitutional intre autoritatile statului.

"Modificarile aduse la Codul de procedura penala au si intrat in vigoare noaptea asta, odata cu publicarea OUG. Cele privind modificarea Codului Penal prin OUG (dezincriminarea abuzului si a neglijentei) vor intra in vigoare in termen de 10 zile de la publicare. Astfel ca CCR are timp suficient sa se pronunte daca: Avocatul Poporului ataca OUG cum ca nu exista urgenta sau daca presedintele CSM sesizeaza conflictul constitutional intre autoritatile statului", a scris Danilet pe Facebook.

Avand in vedere ca titularul postului de Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a demonstrat in ultimii ani ca a jucat de partea penalilor, probabilitatea ca el sa atace la CCR ordonanta in interiorul celor 10 zile e infima. In aceste conditii, solutia cea mai probabila este ca CSM sa sesizeze conflictul constitutional.

CSM are convocata in aceasta dimineata o sedinta de plen.

In plus, mai exista si posibilitatea ca guvernul sa abroge aceasta ordonanta in interiorul termenului de 10 zile. Dar si aceasta posibilitate este infima.






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

30214 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    am și eu o întrebare (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:39)

    VladSnow [anonim]

    Au dezincriminat nesimțiții cu porcăriile astea cumva și înalta trădare?

    Daca nu, cineva ar trebui urgent să-i dea in judecata pentru asta:

    << prin „înalta trădare” se înțeleg faptele de trădare săvârșite de înalții demnitari, membrii CSAT, președinte, premier, miniștri, șeful statului major și șefii serviciilor secrete (SRI și SIE).

    Pedeapsa cu închisoarea de la 15 la 25 de ani sau chiar pe viață poate fi primită de cei care complotează împotriva statului, provoacă război, subminează economia națională, aservesc interesul statului față de o putere străină sau divulgă secrete de stat unei puteri străine>>

    Aș zice ca cel puțin partea cu ”complotează împotriva statului” e aplicabilă aici.
    • +3 (5 voturi)    
      da, asa zice legea (Miercuri, 1 februarie 2017, 4:03)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

      dar pun pariu ca aia care comploteaza impotriva statului vor fi declarati cei din piata!
    • 0 (0 voturi)    
      opinie (Miercuri, 1 februarie 2017, 7:26)

      revolution2017 [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

      mai degraba subminarea economiei nationale, statul cuprinde Guvernul
  • +17 (19 voturi)    
    CSM (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:41)

    Geo7 [utilizator]

    Pare ca singura rezistenta vine acum de la Consiliul Superior al Magistraturii. Hai CSM, ai putina demnitate si curaj! Spala-ti nedreptatine facute noua prin acordarea de termene si judecati asa de blajine unor astfel de mafioti! Blocheaza acesti penali!!!
  • +14 (16 voturi)    
    Atentie ! (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:43)

    Davidias [utilizator]

    Nu cumva guvernul Grindeanu isi da demisia tocmai sa nu se mai poata retrage sau sa se modifice OUG in termen de 10 zile ?
    Pana este instalat alt guvern vor trece mai mult de 10 zile. Si guvernul demisionar nu poate retrage sau da alta OUG !!! Ce spuneti ?
    • +3 (5 voturi)    
      Nu le da idei! :) (Miercuri, 1 februarie 2017, 3:54)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui Davidias

      Si asa au ei idei nasoale rau, nu mai tre' sa le dam si noi!
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e!! Au calculat toti pasii sa nu raspunda! (Miercuri, 1 februarie 2017, 8:36)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Davidias

      Se poate ca guvernul sa isi dea demisia si sa fie pus alt guvern, dar odonantele tot vor produce efecte! Vor pune alt guvern "tehnocrat" care sa traga ponoasele! Asa au facut si cu guvernul Ciolos, iar la alegeri cei din PSD au fost curati si spalati ca niste ghiocei in fata alegatorilor!
  • +12 (14 voturi)    
    OUG a legiferat RASISMUL! (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:44)

    Stat_de_drept [anonim]

    si-au dat prostii foc la valiza. Alin. 3 spune ca, chiar daca se creeaza o situatie de inferioritate pe baza de rasa, etnie, religie, prin, culmea, emiterea unui act de catre un functionar public, acesta nu raspunde!
  • +12 (14 voturi)    
    Bucla fara sfarsit (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:48)

    cris333 [utilizator]

    O data ce a inceput sa isi faca de cap PSD incepand cu numele de FSN cand au furat toate averile particulare lui ceausescu incepand cu domenii si pana la robinetii de aur din toalete (imposibil ca un roman sa aiba in 1992 mii de dolari ,dar Tariceanu a avut si a inceput cu preluarea dealerului oficial Citroen pe Romania la acea vreme) ,nu se vor opri ba chiar sunt in stare sa scoata romania din UE si au inceput deja cu sfidarea MCV si sa instaureze dictatura mascata daca poporul nu se rascoala din ce in ce mai tare si nu crede in fortele proprii. Nu se va termina niciodata balamucul asta pana nu este desfiintat PSD. Iceputul sfarsitului lui a aparut si e posibil ca unii demnitari sa dispara din tara cat mai repede daca si-au asigurat conturi grase in valuta in tari offshore sau Elvetia.
    • +2 (4 voturi)    
      nu se va termina "balamucul".. (Miercuri, 1 februarie 2017, 5:30)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cris333

      pina acea tara frumoasa si..fost bogata , nu va fi populata de un alt popor mai putin imbecil si las ( in majoritate )....uita te putin in ..urma...numai ungurii, cehii si polonezii au avut curajul sa se ridice contra sistemului comunist...romanii ce au facut?...au ajuns sa se bata pe la cozi pt citeva felii de salam de soya...o sa vina sa mi spuna unul ca : da , dar si la noi a fost ..valea jiului, brasovul....da, dar pt revendicari salariale nu pt. schimbarea regimului...asa ca acum ...mincari raha-ul pe care l ati "cultivat" inca de la ..marea unire..
  • +20 (22 voturi)    
    PSD partid neconstituțional (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:49)

    semperfidelis [utilizator]

    Art. 40 alin. 2 din Constituție prevede că partidele care militează împotriva principiilor statului de drept sunt neconstituționale. Iar ăştia nu numai că au militat, au lovit la temelia statului de drept.
    • +5 (7 voturi)    
      E timpul schimbarii... (Miercuri, 1 februarie 2017, 3:21)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      Romanii au invatat sa citeasca legile, constitutia si sa descopere articole la care numai infractorii se gindesc, cum sa le dribleze. Lui ciorbea sper ca i-a venit sfirsitul. Iar ptr noi....un nou inceput...sintem si guri, nu uitati asta, din cauza clasei politice am ajuns unde am ajuns...sint tot ei peste tot...nu sint in tepe, nici mitraliati...sint ei vs noi. Dar pina cind?
      • 0 (0 voturi)    
        Pana nu o sa ii mai voteze lumea! (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:11)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        Romanii au puterea doar intr-o singura zi!! Ziua in care merg la vot si nu voteaza HOTI!
  • +6 (10 voturi)    
    Multumim dle Danilet !! (Miercuri, 1 februarie 2017, 3:55)

    deval [utilizator]

    Sa te vedem CSM cum nu mergi pe sfoara ci te protapesti pe doua picioare si urlii penalilor : Pe aici nu se trece !! Ce zici poti ?! Ai cu ce ? Ce poate sa-ti faca tie, ditamai judecatorul, psdalde ?
  • +2 (2 voturi)    
    opozitia (Miercuri, 1 februarie 2017, 8:20)

    normalpeople [utilizator]

    Opozitia sa isi dea demisia si va forta alegeri anticipate!!!
    Acum!
    Maine va fi prea tarziu!
    Strada nu se va lasa!
    Iesim in fiecare zi!
    Azi la 12 in fata Prefecturii la Timisoara!
  • +1 (5 voturi)    
    Si cu onoarea României cum rămâne? (Miercuri, 1 februarie 2017, 8:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Imaginea țării în România a fost compromisă definitiv - o tara de hoti condusa de hoti, in care Justitia a fost pusa pe butuci. RUSINEA EUROPEI - tara de gunoaie si borfasi, aneat de o junta comunista pusa pe jaf.