FOTO Ordonanta de Urgenta a fost publicata in Monitorul Oficial/ PSD face istorie: Publicare in timp record/ Cum mai poate fi blocata ordonanta

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 1:20 Actualitate | Esenţial

Ordonanta de Urgenta care modifica Codul penal in sensul dezincriminarii abuzului in serviciu a fost publicata in Monitorul Oficial. Guvernul PSD a intrat in istoria "democratiei" romanesti cu o ordonanta publicata in miez de noapte la doar cateva ore dupa aprobare.

Cum poate fi blocata OUG
Potrivit textului OUG, modificarile la Codul Penal pentru dezincriminarea mascata a abuzului in serviciu intra in vigoare la 10 zilei dupa publicarea in Monitorul Oficial.

Stabilirea cu exactitate a datei la care intra in vigoare OUG este importanta deoarece efectele curg abia dupa intrarea efectiva in vigoare.

Judecatorul Cristi Danilet a explicat intr-o postare pe Facebook ca exista doua posibilitati ca efectele ordonantei de urgenta adoptate de guvernul Grindeanu marti seara sa fie oprite. Fie sesizarea Curtii Constitutionale de catre Avocatul Poporului, fie sesizarea de catre CSM a unui conflict constitutional intre autoritatile statului.

"Modificarile aduse la Codul de procedura penala au si intrat in vigoare noaptea asta, odata cu publicarea OUG. Cele privind modificarea Codului Penal prin OUG (dezincriminarea abuzului si a neglijentei) vor intra in vigoare in termen de 10 zile de la publicare.

Astfel ca CCR are timp suficient sa se pronunte daca: Avocatul Poporului ataca OUG cum ca nu exista urgenta sau daca presedintele CSM sesizeaza conflictul constitutional intre autoritatile statului", a scris Danilet pe Facebook.

Avand in vedere ca titularul postului de Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a demonstrat in ultimii ani ca a jucat de partea penalilor, probabilitatea ca el sa atace la CCR ordonanta in interiorul celor 10 zile e infima.

In aceste conditii, solutia cea mai probabila este ca CSM sa sesizeze conflictul constitutional.

CSM are convocata in aceasta dimineata o sedinta de plen.

Vezi aici prima parte a ordonantei

Vezi aici partea a doua a ordonantei

vezi aici partea a treia a ordonantei































VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

45949 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Miseleste (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:24)

    Ord [utilizator]

    PNL si USL sa-si dea demisia in bloc din Parlament si sa forteze alegeri anticipate.
    • +4 (8 voturi)    
      Cred ca si asta au calculat! sa isi dea demisia! (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:28)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Isi vor da demisia si iar se va pune un guvern tehnocrat! Ca PSD sa nu raspunda niciodata politic si penal altii pentru prostiile care le face!
    • 0 (2 voturi)    
      erata "USR" (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:53)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      .
    • +2 (6 voturi)    
      nu stiu daca e posibil.. (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:54)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      dar chiar daca ar fi, nu stiu usl ul dar pnl e un alt partid de escroci asa ca nu cred....se zice ca niciodata nu e prea tirziu, asa ca poporul de imbecili ( in special cei care nu au iesit la vot ) sa arate ca are un pic de demnitate si sa arunce javrele astea de la putere direct in puscarie...trezeste te romanie ca destul ai dormit!!!..
  • +32 (36 voturi)    
    S-AU PISAT PE NOI!!!!!! (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:24)

    eek [utilizator]

    E RAZBOI!!!!!! LA LUPTA, IMPOTRIVA PSD!!!!!!!
    PSD E MOARTEA ROMANIEI!!!!!!!!!
    • +6 (8 voturi)    
      Ce a mai buna lupta ar fi fost antivotul! (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:31)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui eek

      Acum ar trebui arestati!
    • +8 (10 voturi)    
      important... (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui eek

      e sa nu ne demoralizam!
      asta este doar inceputul!
      o sa mai urmeze alte adacuri din ce in ce mai grave la adresa justitiei!

      parlamentul TREBUIE dizolvat!
      altfel Romania o sa fie a lor pentru multi ani de acum incolo!
      • 0 (0 voturi)    
        nu se poate dizolva parlamentul, chiar daca vrem! (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:14)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Implicatiile sunt mai urate
    • +8 (10 voturi)    
      Astea erau deja scrise...nu tastezi in 1 ora atata (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:47)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui eek

      text...nemernicii!
      • +3 (3 voturi)    
        Si graba cu care le-au publicat arata interesul... (Miercuri, 1 februarie 2017, 6:56)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        ...ILEGAL!
        Ce dimineata nu se puteau publica?
  • +24 (28 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:26)

    nicTM [utilizator]

    O banda de talhari ne-a cam facut felul. Ne vom ingriji sa plateasca scump!
  • +17 (21 voturi)    
    PSD injura de mama pe toata lumea ... (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:26)

    za-k [utilizator]

    cu Monitorul Oficial!

    In momentul acesta Dr.Agnea e Romania, restul nu mai conteaza!

    Din pacate era previzibil, nu putea cumva el insusi Dr.Agnea sa fie cumva atins cu o floare de justitie!
  • +28 (30 voturi)    
    asta da lovitura de stat (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:27)

    Anonym [utilizator]

    Lovitura data statului de drept.
    Poate avea dreptate pana la urma Motocicleanu...pentru ca acesti mincionosi lasi la apusul erei comuniste in Romania vor sa ia cati mai multi oameni cu ei in negura istoriei.

    Hotiiiii!!!
    • +13 (17 voturi)    
      Anticipate, Anticipate! (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:34)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Vrem anticipage sa ingropam PSD!
  • +5 (11 voturi)    
    asta e... (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:32)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Multumim parinti, bunici, colegi, rude, prieteni care ati votat PSD, ALDE ! Eu azi am ales sa plec. Ramaneti voi. Noapte buna.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu așa (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:09)

      slashroot [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Libertatea se apără, nu se capătă de-a gata.
  • +6 (10 voturi)    
    Aceste OUG uri pot fi desfacute de oamenii (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:35)

    Stat_de_drept [anonim]

    de lege capabili. Lovitura de stat a PSD se va intoarce asupra capului lor.
  • +9 (15 voturi)    
    singura solutie... (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:36)

    liviu_ [utilizator]

    demiterea guvernului si dizolvarea parlamentului + anticipate!

    alta solutie nu mai este (Decat, evident, sa plecam din tara asta de hoti!)

    asta este adevarata lovitura de stat !!!!
    e mai rau ca pe vremea lui nea nicu!
    • -1 (9 voturi)    
      nu (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:51)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      La vremuri exceptionale trebuie masuri exceptionale.
      Nu mai este timp de fineturi numite 'alegeri democratice', respectarea legilor si alte abureli.
      Eu zic ca doar cativa urcati in streag sau arsi de vii in palatele lor (1000-2000) o sa-i potoleasca. Avem nevoie de cativa calai ISIS, care au mana formata.
      • +1 (7 voturi)    
        Eu zic sa nu provoci aiurea lumea (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:01)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui revo

        ca asta asteapta gangsterii.
        • +1 (3 voturi)    
          nu-n-telegi ca s-a terminat? (Miercuri, 1 februarie 2017, 4:01)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Pe Maniu l-au impuscat noaptea, pe camp. Pe noi ne-au impuscat tot noaptea, din Palatul Victoria PSD-ului.
          Si ai dreptate intr-un fel, nu mai merita sa ne murdarim cu sangele lor puturos pentru ca nu ne mai ajuta cu nimic, S-A TERMINAT! S-a terminat, pentru ca este doar inceputul loviturilor, pe care le vor da perfect "legal", ca au fost alesi!
          Nicio opozitie nu va avea succes, pt. ca ei au toata puterea: il vor suspenda pe Iohannis degraba, vor schilodi sau desfiinta DNA si ANI, vor introduce cenzura si supravegherea Internetului. Probabil ca sunt ultimele zile in care ne mai putem exprima liber.
          Si sa nu crezi ca nu au acceptul securitatii, armatei si politiei, probabil ca si a celei mai mari parti a magistratilor. Si, desigur, cum am mai scris si in alte comentarii, binecuvantarea, OK-ul americanilor, care a fost vitala. Sa nu te indoiesti o clipa de acest lucru.

          Din noaptea asta, de fapt, noi, muritorii de rand, trebuie sa ne punem serios intrebarea in ce tara vom mai fi lasati sa respiram? Se va pune in aplicare planul Putin de impartire a Romaniei? Se va face de facto sau doar ca sfere de influenta? Ce facem?
  • +6 (10 voturi)    
    anticipate (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:47)

    badia [utilizator]

    Ok, fratilor. facem anticipate si daca ies tot ei? Ne pierdem mintile!
  • +6 (10 voturi)    
    Anticipate (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:49)

    dum_i [utilizator]

    Anticipate, demiterea tradatorilor si noi alegeri!

    Si jurati-va pe ce aveti mai sfant ca nu mai lasati bunicii, matusicile de la tara si toti mancatorii de antena 3 sa iasa din casa in ziua alegerilor.

    DESTUL!!!
  • +6 (10 voturi)    
    E simplu: Instantele NU TREBUIE SA APLICE (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:53)

    za-k [utilizator]

    ACESTE OUG!

    Cind vin infactorii sa ceara sa fie eliberati pur si simplu sa ii ignore!

    Judecatorii sint independenti, nu poate NIMENI sa ii traga la raspundere (pina nu dau legea cu raspunderea magistratilor) daca nu aplica O LEGE ABERANTA!
  • +2 (6 voturi)    
    Ultima speranta (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:01)

    nicolaeds [utilizator]

    Ultima speranta sunt cele 10 zile pana la care intra in vigoare Art.1. Trebuie sa actionam pe toate fronturile : CCR, Parlament, Presedentie, Strada, pentru blocarea ordonantei.
  • +5 (9 voturi)    
    De data asta nemernicilor le-a reusit (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:20)

    Susufler0 [utilizator]

    Martea Neagra !

    Dar poate ca totusi, nu !

    Avem timp 10 zile sa iesim masiv in strada in toata tara si sa protestam pt a-i determina sa retraga OUG-ul sau sa-l modifice ! Asta pt ca modificarile cele mai miselesti (abuzul in serviciu neglijenta etc), cele facute cu adresa intra in vigoare potrivit art III alin 2 din OUG, la 10 zile de la publicarea Ordonantei in M.Of.

    PS. Deci, IN STRADA !
  • +1 (1 vot)    
    Articolul 297 aliniatul 3 (Miercuri, 1 februarie 2017, 7:07)

    Con_stan_tin [utilizator]

    îi situează pe cei ce fac legi deasupra legii ce incriminează abuzul în serviciu. Asta sigur nu este constituțional.