Ce le-a spus Iohannis la Cotroceni ministrilor veniti la sedinta CSAT

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:44 Actualitate | Esenţial


Presedintele Klaus iohannis le-a cerut azi ministrilor reuniti in sedinta CSAT sa nu adopte in sedinta de guvern proiectele de OUG privind gratierea si modificarea Codului Penal. "Au tacut toti. A fost un moment penibil", au declarat surse apropiate discutiilor.

Potrivit unor informatii, ordonantele ar urma sa fie adoptate in sedinta de guvern de miine dimineata.

Reamintim ca si seful senatorilor PSD, Serban Nicolae, a declarat marti ca guvernul va adopta modificarile la Codul Penal (amnistia mascata) prin ordonanta de urgenta, in timp ce gratirea va fi trimisa la Parlament ca proiect de lege.

Azi a avut loc la Cotroceni sedinta CSAT pentru avizarea bugetului institutiilor din domeniul securitatii nationale. La sedinta au participat premierul Sorin Grindeanu, ministrul Justitiei, Florin iordache, precum si ministrii Finantelor, Apararii, Internelor, de Externe si Economiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14362 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    N-ai cu cine Dr.Agnea si-a luat slugi ... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:46)

    za-k [utilizator]

    sa le calce pe cap, n-au oo, n-au curaj, au doar sarumina nea' shefu!
  • -7 (9 voturi)    
    Cat poate fi de penibil (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:59)

    xanti [utilizator]

    Presedintele ,pai asta se discuta la CSAT.
    Ce treaba are CSAT cu justitia ??????
    • +2 (2 voturi)    
      Daca el e penibil (Marţi, 31 ianuarie 2017, 21:53)

      C0tilli0n [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ca face tot ce poate sa se opuna, de cei ce vor adopta modificarile codului penal ce mai zici?
    • +3 (3 voturi)    
      ia notite (Marţi, 31 ianuarie 2017, 21:56)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sun Tzu spune in Arta razboiului ca o tara corupta este vulnerabila. Justitia are treaba cu coruptia.

      E stiuta de mult legatura asta. Mai punem si noi mana pe o carte? macar sa fie de istorie a civilizatiilror.
    • +2 (2 voturi)    
      dupa capul tau (Marţi, 31 ianuarie 2017, 22:22)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      infect justitia nu e problema de siguranta nationala
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:09)

    [anonim]

    • -4 (6 voturi)    
      Ce dacă? (Marţi, 31 ianuarie 2017, 21:56)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui

      Modificări consistente au fost aduse și pe vremea lui Cioloș.

      Care e problema? Că le dă PSD? Că le dă majoritatea aleasă legitim de popor?
  • +1 (3 voturi)    
    Tacerea (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:10)

    CCM [utilizator]

    Si tacerea este un raspuns. Vor da ordonanta. Nu stiu cum se mai poate salva ceva. Doar daca lumea se instaleaza in corturi in fata guvernului si se protesteaza in ture de 12 ore. Nu stiu.
  • -3 (3 voturi)    
    umm... reamintim ca X a declarat ??? (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:10)

    georgebb [utilizator]

    Cand a declarat asta ? In articolul celalat spune doar ca informatia este "pe surse", nu este specificat cine este sursa..
  • +3 (3 voturi)    
    PSD cel mai iresponsabil partid politic (Marţi, 31 ianuarie 2017, 21:14)

    Maniu [utilizator]

    care s-a vazut. Trebuie inventata rapid o opozitie adevarata, nu mai ne putem baza pe oameni ca Gorghiu care vorbeste - a baut ceva? - despre "abuzurile justitiei". Cand, in zilele astea??? PNL mai exista acolo cineva cu capul pe umeri si creierul in cap si care nu e frate cu infractorii?
  • -1 (3 voturi)    
    Penibil pentru cine? (Marţi, 31 ianuarie 2017, 21:17)

    Shaolin [utilizator]

    Pentru Iohanis care ieri spunea să nu se facă grațiere și azi zice că e parte a unei soluții?

    Cât de credibilă e lupta anti-corupție atunci când e susținută de un om ce pretinde că și-a cumpărat ȘASE case cu bani din meditații?
    • 0 (0 voturi)    
      6 miliarde (Marţi, 31 ianuarie 2017, 22:21)

      C0tilli0n [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      El a luat sase case, altii iau 6.6 miliarde.
      • -1 (3 voturi)    
        Deci ăsta e pragul? :) (Marţi, 31 ianuarie 2017, 22:52)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui C0tilli0n

        Poți fura cu condiția să fie sub 6,6 miliarde?
    • -1 (1 vot)    
      6 miliarde (Marţi, 31 ianuarie 2017, 22:21)

      C0tilli0n [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      El a luat sase case, altii iau 6.6 miliarde.