Merkel, semnal dur pentru politicienii penali: O diluare a intensitatii combaterii coruptiei si o relativizare a statului de drept si a politicii reformiste ar reprezenta un semnal absolut gresit in Romania

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2017, 11:18 Actualitate | Esenţial

Merkel
Foto: Stirile ProTV
Cancelarul german Angela Merkel i-a transmis vineri presedintelui Klaus Iohannis ca "o diluare a intensităţii combaterii corupţiei şi o relativizare a statului de drept şi a politicii reformiste ar reprezenta un semnal absolut greşit", potrivit Ambasadei Germaniei, care il citeaza pe purtătorul de cuvânt al guvernului federal, Steffen Seibert.

Reamintim ca vineri a avut loc o convorbire telefonica intre cei doi lideri, initiata de Merkel. Cancelarul german "l-a asigurat pe preşedintele României de întregul său sprijin la continuarea consecventă a luptei anticorupţie", potrivit sursei citate. Merkel i-a multumit lui Iohannis pentru "strânsa colaborare în chestiuni de politică europeană".

 
Cei doi lideri au mai discutat despre întâlnirea informala a şefilor de stat şi de guvern UE ce se va desfăşura la 3 februarie, în Malta.























13677 vizualizari

  • -14 (26 voturi)    
    Principii (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:23)

    CalmArius [anonim]

    ...Principii..dar cand ne convin! Dar cand l-ati ajutat pe seniorul negru Basescu! ..Care nici acum nu este penal!?
    • +4 (8 voturi)    
      daca ai dovezi... du-te la DNA (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:46)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

      Daca dovezile tale sunt flatulatiile lu gadea, atunci du-te in veceul din spatele curtii si citeste o carte
      • +1 (9 voturi)    
        Tu ai dovezi ca Nascase a furat cu petromul si (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:59)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        bechtel?
        Mai lasa ma cu dovezile tale. Toti apropiatii basisti au dosare pe acelasi subiect al infractiunii: retrocedarile. Basescu s a imbogatit ca: latifundiar.
        Ia spune, ce zici?
        A..pai ca sa ai dovezi trebuie sa si cauti. Problema este ca Basescu n a fost cautat pe niciunde.
  • +15 (17 voturi)    
    Tanti' Merkel nu-i nea' Dr.Agnea :) (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:26)

    za-k [utilizator]

    asa ca poa' sa zica ce vrea ea, noi PSDistii mindri ca sintem romani adevarati ascultam numa' de el insusi Dr.Agnea!

    Dr.Agnea a dat mina cu' omu' planetei Trump deci ce conteaza Merkel?

    :)
  • +13 (19 voturi)    
    Bravo Merkel (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:27)

    Raju [utilizator]

    Trebuie ca cineva important din UE sa-l sprijine pe Iohannis, nu poate fi lasat la cheremul hotilor, coruptilor si mincinosilor. Se pare ca PSD=PCR se mai foloseste de majoritatea sa parlamentara pentru a face pe placul penalilor din inchisori dar si din afara.
  • +10 (16 voturi)    
    Mazeta, breh, Angela este basista ? (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:29)

    un domn [utilizator]

    hai spune ne cu vorbele tale sovietic ticluite, te ascultam tov Mazeta !
  • +3 (3 voturi)    
    Vorba lui Dodel (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:32)

    A.A [utilizator]

    Danke Shanke
  • -10 (22 voturi)    
    lasa-ne imigranto (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:34)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    iesi la pensie ca ne-ai aratat cine esti si cat te duce capul
    • +8 (12 voturi)    
      macar sa ai tu 10% (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:00)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      din economoia si organizarea Germaniei. Dupa ce ca esti rupt in fund mai dai si din clantza
  • -6 (16 voturi)    
    Credeam ca ne zice si ceva de (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:34)

    Zummm [utilizator]

    cotele alea de refugiati OBLIGATORII
  • -9 (17 voturi)    
    Well ... ein, zwei, drei ... Polizei ! (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:38)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    AM: Well ... ein, zwei, drei ... Polizei !
    Bitte nehmen alle in Gefang !

    KWI: Jawolh mein Gefreiter ! Schnell ...

    AM: Bravo Rumanien ! Gut gemacht !

    acum ce ne facem ? bagam Guvernul la bulau ?

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +3 (7 voturi)    
      banuiesc ca voi (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:03)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      erati aia din 2007 care ati protestat vehement sa nu intram in uniunea europeana fiindca acolo sunt "Nemtii", aia rai care trag, baga la puscarie.. care ? aia ma care ne jucam noi cand eram pustani ..

      Ai mai citit o carte de istorie de atunci ?
      • +4 (4 voturi)    
        E patria si dreptul lui (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:53)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        ..sa citeasca numai carti de colorat. Incetati cu hartuirea oamenilor "de bine" care sunt reeducati de Antena3 si RTV.
  • -12 (22 voturi)    
    hehe (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:38)

    Mazeta [utilizator]

    PPE face ordine!
  • -9 (19 voturi)    
    Ce gargara si la Anghela..... (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:40)

    Toni_Romania [utilizator]

    ----
  • +8 (12 voturi)    
    Pentru cine pricepe (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu si pentru Iordache si haita lui de hoti pesedisti (+alde) a căror logică e aburită de nenumăratele infracțiuni de care vor să fie spălați. Ii doare prea puitn de Merkel... ei privesc spre Moscova, Ankara si Beijing.
  • -4 (12 voturi)    
    rusia e de vina (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:41)

    levierul [utilizator]

    Romanii raman alaturi de liderii pe care i-a votat! Forta PSD!!!!!
    Sustinem neamestecul in treburile interne ale altor state!!!!
    PSD a castigat alegerile!!!!!
  • -10 (14 voturi)    
    Ori de cate ori (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:42)

    xanti [utilizator]

    Apare un mesaj de la UE ar trebui sa iasa Primul Ministru cu o pancarda pe care sa scrie "Suveranitate si Independenta"
    • +8 (8 voturi)    
      degeaba scrie pe pancarada (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:05)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      daca nu e in "mansarda" ..

      Degeaba daca nu crede in asa ceva.
      Romania e captiva latrinelor si clicei psd, alde, pru
    • +6 (6 voturi)    
      exact, mindria de a fi roman mindru (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ca prostimea oricum nu poate fi mindra de ce stie sa faca sau de ce face, asha ca tot ce-i mai ramane e sa fie mindra de altceva. Stii vorba aia, prostul daca nu-i fudul...
      Tot asha si rusii sunt mindri ca fac parte dintr-o mare natiune care le-a tras-o la americani cucerind crimeea, desi-s rupti in fund si condusi de-o clica de parveniti.

      Ce conteaza ca merkel ne spune sa luptam cu hotii care tilharesc bugetul tarii, noi suntem mindri ca suntem romani si nu ascultam de altii....

      Din pacate democratia nu are cum functiona atunci cind poporul nu are un minim nivel de cultura si responsabilitate....
    • +2 (2 voturi)    
      hai sictir! (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:02)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ia explica-ne tu, care are trebui sa fie mai suverani, cei 6.4 milioane de romani care l-au facut pe Iohannis presedinte sau cei 3.6 milioane care au dat actuala coalitie din parlament psd+alde?

      hai sa vorbim despre suveranitatea poporului roman. doresc ei hotii si coruptii sa fie eliberati? hai sa aplicam ce doreste poporul roman daca nu va place sa respectati constitutia.
  • +3 (5 voturi)    
    Degeaba striga tot mapamondul... (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:44)

    Johanis [utilizator]

    solutia, in cazul acesta, ar trebui sa vina din partea Presedintelui Johannis.

    Sau mandatul sau va insemna distrugerea tarii!

    Daca pentru politicienii penali toata mascarada asta se traduce prin acum ori niciodata, pentru Presedinte ar trebui sa fie la fel!

    Decat un mandat dezastruos, mai bine o revolta de zile mari!
  • +6 (6 voturi)    
    firu' rosu e incins deja (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:48)

    mnicku [utilizator]

    are grajdean curajul sa scoata castanele din foc cu minuta lui ?
    • 0 (0 voturi)    
      da, are (Luni, 30 ianuarie 2017, 22:12)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Pentru ca prin venele lui curge sange 'rosu'. E var primar cu Daciada Sarbu, deci ruda cu Sarbu si Ponta. Este intangibil, atat prin parintii si bunicii lui, cel mai probabil turnatori/ colaboratori cu vechi state in Securitate, cat si prin rudele puternice din mafia politica.
      Este asigurat, un om extraordinar de norocos si probabil si foarte, foarte bogat. Daca nu inca, atunci cu siguranta se va numara printre miliardarii planetei, pt. ca toti cei care vor scapa din puscarie isi vor plati datoria. Nu-i pasa de absolut nimeni. Eu cred ca in acest moment are senzatia ca poate pacali si moartea!
  • -6 (16 voturi)    
    ne spargem in semnale (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:50)

    EXEs [utilizator]

    Ce-i aia "semnal dur"? Daca Dragnea isi da jos pantalonii si ii arata fundul, asta este un semn cu adevarat dur, sau moale habar n-am cum arata.
    Uuuuuuuh tanti Merkel s-a incruntat mimand supararea prefacuta si i-a zis copilului neascultator ca nu e frumos sa se joace cu p.ti.a in nisip. Sunt sigur ca pe Dragnea il doare in pix de semnalele morse emise de balena asta alba cu fata de morsa.
    De asta o uraste toata lumea pe tanti asta, pentru ca nu face absolut nimic acolo unde trebuie sa faca, si in schimb isi baga coada prin toate problemele care nu o privesc si in care nu trebuie sa si-o bage.
    • +4 (4 voturi)    
      Dracnea e tare in euromilioanele lui (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:09)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      facute ca bugetar harnic
  • +17 (19 voturi)    
    PSD-ul trebuie radiat din lista partidelor poltice (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:51)

    ddutz [utilizator]

    E un partid de penali.
    A (va) reusit performanta UNICA in lume de a LEGALIZA abuzul in serviciu.
    Partid de hoti prinsi si neprinsi, condamnati si necondamnati inca, dar in viitor "albiti" prin gratiere si cu banii in buzunar.
    De ce si cu banii in buzunar? De exemple lui Dracnea i se imputa 108 mii lei. Dar el e cel mai bogat (si unicul bogatas) om din Teleorman (toata viata a fost numai si numai BUGETAR). Este multimilionar in euro. Dar i se va confisca numai jumatate din 108 mii lei.
    Jumatatea ailalta Bombonicii (ce nume neaos rrom).
    El e "omu" care cu un gest de superba "maretie" a renuntat la MIZILICUL de pensie de parlamentar (gest de ghiolban flausat).
    Asta pregateste acest partid politic PSD.
    Trebuie radiat din lista partidelor politice.
    Este numai si numai o gasca de penali.
  • +7 (9 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:53)

    liviu_ [utilizator]

    cu dragnea in stilul asta... in 1 -2 ani maxim politica externa si investitiile externe o sa fie 0!
  • +9 (9 voturi)    
    Alo, guvernu grindeanu, (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:56)

    gayon [utilizator]

    ... nici macar politica trumpista provocand furouri pe scara planetara nu poate sa va umbreasca mojicia. Gesturile voastre de favorizarea infractorului, de terfelirea justitiei si sfidarea unei opinii la nivel mondial nu are precedent. Doar privind spre Coreea de Nord. Ati mai fost avertizati si de representanti ai SUA, Canada, Marea Britanie, Franta si numaratoarea poate continua. Nu ne mai faceti si mai mult rau. Noi poporul roman am facut multe sacrificii sa ajungem aici, inclusiv rabdarea sa va suportam timp de 27 de ani avand speranta ca va ve-ti schimba. Eu sincer sa fiu nu cred ca asta se va intampla vreodata. Acum lasati hotii si criminalii si pe cei urmariti de justitie si apucati-va de treaba. Trece timpul si promisiunile electorale raman neonorate.
  • -6 (12 voturi)    
    Cainele moare de drumul lung si ... (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:58)

    saracu' [utilizator]

    Germania sta pe un butoi de pulbere la problemele pe care le are si pe Merkel o ... freaca grija de Romania si de plavan.
    • 0 (2 voturi)    
      o freaca (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:12)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui saracu'

      ca are investitii in Romania si nu vrea sa fie furata de hotime, sau sa intrerupa acum pe nepusa masa. stii ca le-am mai intors odata spatele .
  • +11 (11 voturi)    
    Politicienii penali au avertizat (Luni, 30 ianuarie 2017, 11:59)

    Frank777 [utilizator]

    pana unde vor sa ajunga ca sa isi impuna legea gratierii propiilor fapte .
    Pana la razboi civil.Tariceanu ameninta cu razboi civil...Va inchipuiti ce pune la cale Tariceanu? Razboi civil.
    Intre hoti si corupti si cetatenii cinstiti.
    Hotii si coruptii vor sa isi faca tara lor sa aiba unde sa fure linistit cetatenii si sunt gata la razboi civil impotriva cetatenilor care nu fura si sunt cinstiti.
    Ce ticalos in fruntea Senatului.Parlamentul a devenit organizatia hotilor si coruptilor.
    Ei se dau legitimi ca i-au votat hotii din Romania.Asa spunea Dragnea si Tariceanu 3,2 mil romani i-au votat ptr ca acesti s-au saturat de lupta anti coruptie>va sa zica acesti 3,2 mil ar avea afaceri de coruptie si au votat cu PCRPSD ca sa aduca hotia si coruptia la putere.Acest 3,2 mil sunt complicii lor a PCR PSD a lui Dragnea si a lui Tariceanu spun ei .
    De aici legitimitatea... ei zic ca au fost legitimati in hotia lor de complicii lor.Au facut poporul celor 3.2 complici.
    Va inchipuiti de gandire de hotomani a putut de genereze aceasta pozitie politica?
    Pacat ca nu a fost observata de presa....
  • +9 (9 voturi)    
    Hoaaa! (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:03)

    CezarN [utilizator]

    Se cam strange latul! Daca vrei sa fii roman verde si sa faci ce vrea mustata ta in Romania, fii!, insa munceste si produ fara sa te imprumuti.
    Insa cand dai pomeni peste pomeni (electorale) si iti bazezi bugetul, la capitolul investitii, pe bani europeni, atunci pur si simplu nu poti ignora ce zice dna Merkel, al carei cuvant poate fi hotarator in decontarea facturilor din bani europeni.
    Poate produce si Grindeanu o fapta buna pentru Romanaia refuzand OUG-ul penalilor si trimite in Parlament legea spre dezbatere, sa-si dea penalii Dragnea, Tariceanu et Co. legea asa cum le convine, insa sa isi asume si costurile politice, ca doar nu sunt tehnocrati, nu? :))
  • +11 (11 voturi)    
    Dar haita A3? Cum a manipulat aseara: (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:05)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    As vrea ca D-na Merkel sa afle ca cel mai mare pericol pentru Romania il reprezinta haita A3 care manipuleaza absolut profesionist si reuseste sa influenteze astfel decisiv opinia publica si totodata sa bage frica in oasele politicienilor care nu-i executa neconditionat cerintele.
    Ca exemplu, cateva dintre manipuarile de aseara:
    1. Spun ca si Guvernul Ciolos a schimbat prin OUG articole din Codul penal, deci dece Guvernul Grindeanu sa nu schimbe si el Codul penal prin OUG?
    - Manipularea: nu spun ca Guv. Ciolos nu a facut schimbari prin care sa fie gratiati sau amnistiati politicienii penali.
    2. Dau declaratia presedintelui CEDO ca Romania ar trebui sa gaseasca solutii PE PLAN NATIONAL pentru rezolvarea supraaglomerarii puscariilor, asa cum a facut Italia.
    - Manipularea: haita adauga ca asta ar insemna ca respectivul a cerut Romaniei sa faca GRATIERI.
    3. Il invita in studio pe unul, Ionut, care a suferit un accident in timpul protestelor din 2012, cand si-a fracturat o glezna, iar haita spune ca a fost IMPUSCAT de jandarmi si nimeni nu corecteaza minciuna.
    4. Un invitat, fost ministru, acum penal, spune ca d-na Pruna a spus ca "nu da doi bani pe drepturile omului".
    - Manipularea: d-na Pruna a spus cu totul altceva atunci,sensul era ca drepturile omului nu pot fi respectate cum ar trebui in Romania din cauza coruptiei.
  • -9 (13 voturi)    
    ceva de VW? (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:07)

    king david hotel [utilizator]

    Sau acolo nu a fost coruptie?

    Ciudat e ca pana acum Merkel a fost injurata de comentatorii HN pe motiv ca e de-a lui putin si ca primeste musulmani in tara. Brusc, a devenit icoana de unde luam lumina......
    • +10 (10 voturi)    
      Ce are sula cu prefectura? (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:46)

      mikef [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Bati campii, ce legatura are Volkswagen cu Merkel?
      Volkswagen e companie de stat?
  • +9 (9 voturi)    
    Acest gen de informatii (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:07)

    math_2 [utilizator]

    . sunt complet diluate si rastalmacite de vuvuzelele toxice ale pesedeului.
    Deocamdata ei nu pot spune deschis ca si Merkel si americanii si UE fac parte din conspiratia mondiala reprezentata de Iohannis si Ciolos care impreuna cu binomul schimbator (Basescu+Kovesi. Coldea+Kovesi sau mai nou Iohannis+Kovesi) vor sa distruga tarisoara noastra frumoasa si bogata si pe conducatorii geniali alesi de poporul suveran.
    Un lucru e sigur: creierele bine spalate si apretate sunt beton. Nicio aberatie nu e prea mult pentru fanii lui Ciuvica, Ciutacu, Chireac...
  • +7 (7 voturi)    
    Si ce daca? (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:32)

    Crioan [utilizator]

    Lui Dracnea si pedeseristilor in general nu le pasa de loc de ce zice madam Merkel, consiliul UE, imparatul Japoniei sau "presedintele Norvegiei", ei asculta doar indicatiile (ordinele) primite de la Kremlin!
  • +8 (10 voturi)    
    If we do this (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:35)

    cinevatus [utilizator]

    Daca o facem treaba asta cu oprirea coruptilor, o facem "prin noi insine".
    E timpul sa stam in picioare si fara carje cum spunea Ciolos, ori riscam sa stam toata viata in carje: penalilor trebuie sa le fie mai teama de reactia romanilor decat de reactia ambasadorilor sau sefilor de stat straini care vin si pleaca! Noi ramanem aici, de noi nu scapati niciodata!

    Hai Romania!
  • +9 (11 voturi)    
    IN SFARSIT AI FACUT CEVA BUN ! (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:41)

    arheopterix [utilizator]

    Imi pierdusem speranta in conducatorii actuali ai EU .
  • +5 (9 voturi)    
    Foarte important mesajul cancelarului german (Luni, 30 ianuarie 2017, 12:52)

    mikef [utilizator]

    E foarte important semnalul dat lui Dragnea de catre cancelarul celei mai puternici tari din Europa: "Ba Dragnea, sunt ochii pe tine!".

    Daca Dragnea nu tine cont, ma intreb cum el sau oricare din guvern, va mai da ochii cu reprezentatii Germaniei si ai Europei, in urmatoarea intalnire.
    Dar dupa cum il stim pe Dragnea de mincinos si cu tupeu, sigur nu va avea nici o problema.
  • -1 (3 voturi)    
    Semne de viața (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:25)

    DawBiness [utilizator]

    Asta nu are alta treaba decât sa stea pe Chat cu Mutu . Alta Invenție cu bau bau ,PSD rezista :))
  • -1 (5 voturi)    
    Așteptăm cu nerăbdare... (Luni, 30 ianuarie 2017, 13:58)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Semnalul dur din partea cancelarului german către penalii musulmani care au venit in Europa la invitația ei...
  • 0 (2 voturi)    
    Doamanei cancelar ii convine drectia (Luni, 30 ianuarie 2017, 14:28)

    xrogo [utilizator]

    actuala a luptei anticoruptie,doar numai asa s-a ingropat dosarul EADS,stiti voi care,ala despre care Luluta se lauda acu vreo 2-3 ani ca mintenas dupa Mirosoft va exploda,apoi a spus ca se lucreaza si-apoi a pus batista pe tambal!
  • +1 (5 voturi)    
    Din fericire Madam Merkel (Luni, 30 ianuarie 2017, 14:36)

    Zummm [utilizator]

    O sa ne faca cu mana in noiembrie a.c.
  • 0 (2 voturi)    
    Statul de drepti din Germania (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:20)

    A310 [utilizator]

    Despre EADS nimic sau despre Diesel Gate (volkswagen) , unde numai in SUA a creeat prejudici de 8,4 miliarde USD , nu mai pomenim de daunele creeate in Europa si in alte parti ale globului . Vai , vai preacuratii sicinstiti nemti .