Sprijin pentru DNA de la ambasadorul Canadei: Sunt incurajat de progresul inregistrat de DNA, in ciuda circumstantelor dificile cu care se confrunta si a unei rezistente active din partea unora

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 17:21 Actualitate | Esenţial


Ambasada Canadei
Foto: Twitter @CanadaRomania
Kevin Hamilton, Ambasadorul Canadei in Romania, a discutat joi cu Laura Codruta Kovesi, sefa DNA, despre "rolul esential al DNA in promovarea statului de drept in Romania" si despre posibilitatile de a sprijina lupta anti-coruptie, potrivit unui comunicat al Ambasadei. Ambasadorul Hamilton a facut referire la campaniile anti-DNA, spunand ca "sunt incurajat de progresul inregistrat de DNA, in ciuda circumstantelor dificile cu care se confrunta si a unei rezistente active din partea unora".

Canada este ultima tara ai carei diplomati iau atitudine in favoarea DNA in contextul tensionat din ultima perioada, marcat de incercarea guvernului PSD-ALDE de a promova doua ordonante de urgenta care ar ingreuna lupta anti-coruptie.

"In orice societate democratica, cetatenii se bazeaza pe existenta unor institutii de incredere care protejeaza statul de drept si care lucreaza pentru a se asigura ca persoanele publice care se angajeaza in practici corupte sunt trase la raspundere. In acest sens, DNA are un rol esential pentru Romania", a spus ambasadorul Kevin Hamilton, potrivit comunicatului citat.

"Rapoartele emise in ultimele zile de catre Transparency International si Comisia Europeana arata imbunatatiri semnificative inregistrate pe parcursul anului trecut. Canada spera si se asteapta ca aceasta tendinta sa continue... Romanii merita integritate sporita din partea institutiilor, a functionarilor publici si din partea reprezentantilor lor alesi," a mai spus diplomatul canadian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3989 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Kuzmin Oare ce Spune ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:24)

    un domn [utilizator]

    sunt foarte curios...aaaa..Kuzmin nu stoe ce e DNA ? sovietici nu au asa ceva !
  • -1 (13 voturi)    
    Pe cine sa mai crezi (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:49)

    benicio [utilizator]

    Toate ambasadele care conteaza lauda activitatea DNA. Ba, dar toate frate! Numai vreo doua televiziuni (ma rog, sa ma ierte Deutsche Welle ca le zic televiziuni) o tin pe-a lor, ca Codruta trebuie sa plece, ca DNA-ul e ocult. Nici nu stii pe cine sa mai crezi... :)
    • +1 (5 voturi)    
      Eu stiu (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:09)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Pe cine crezi tu, benicio...:-))
  • -7 (13 voturi)    
    Mda, Papa a mai ramas sa se roage (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:56)

    Ardiles [anonim]

    pentru DNA si circul e complet.
    • +2 (6 voturi)    
      Circ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:10)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Ardiles

      Circul il fac psd-eii si acolitii lor.
  • +4 (8 voturi)    
    Viaţă de şoarece (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:11)

    contributor.bis [utilizator]

    Află Cel Cu Programul Stiut Din Scoarţa-n Scoarţa Validat de Votul Poporului, ca lipseşte o pagină (sau chiar mai multe), care arată că în politica internaţională România este un şoarece printre elefanţi. Şi asta indiferent de direcţia unde ar privi Boier Maria Sa.
    Marile Puteri, ce contează cu adevărat, ne spun, subtil (deocamdata), că a ştii să guvernezi România nu înseamnă să ai casă cu deschidere la două străzi şi avere dintr-un salar de fincţionar, ci să gerezi un stat de drept, aflat la răscruci de drumuri primejdioase.
    Îngânfarea nu poate fi pavăză acestei ţări, iar când reduci bugetele militare şi ale serviciilor secrete, că le iubim sau nu, aceasta reflectă "decât" o atitudine demnă de un voit arendaş de ţară fanariotă.
    Când la porţi ne bat războaie eventuale, când te găseşti, între ciocan şi nicovală, la cheremul americanilor şi al rusilor, o atitudine pragmatică şi vizionară ar trebui să primeze. Şi, deocamdată, americanii sunt cea mai bună variantă.
    La prima mutare greşită, toti o spun şi toţi am spus-o, vom fi, cu duritate, penalizaţi.
    Nu bogătaşii, care vor fugi la offshor-urile lor, ci noi ceilalţi, "patrioţi" în faţa primejdiei declanşate.
    • -6 (10 voturi)    
      ce frumos ai scris! (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:00)

      Ardiles [anonim] i-a raspuns lui contributor.bis

      ce noroc pe capu' nostru ca te avem ca sa ne deschizi capetele astea seci. Mai mult, ce noroc din nou ca avem pe cineva sa ne apere" dosul" de rusul cel rau. Da trebuie sa ne simtim si noi, o maslina, o scobitoare,mai un scut, un f16 ca sa ai pe ce pune mana in caz de zmardeala. In acest timp, Putin si Trump rad si numara malaiu'. 45 de ani am luat-o dintr-o parte, acum viceversa si noi stam ca prostii pe 300 usd si strigam "nu ne vindem tara!"
      • +1 (5 voturi)    
        Cata intelepciune!!! (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:14)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Ardiles