Ministrul de interne despre referendum: Cel din 2012 a costat foarte mult. Din punctul meu de vedere sunt alte prioritati

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:31 Actualitate | Esenţial


Carmen Daniela Dan
Foto: Stirile ProTV
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Daniela Dan, a declarat marti, la Alexandria, ca in acest moment organizarea unui referendum nu reprezinta o prioritate pentru statul roman, ea adaugand ca intaietate ar trebui sa aiba in prezent respectarea promisiunilor facute de membrii actualului Guvern in campania electorala, transmite Agerpres.

"Referendumul din 2012 a costat foarte mult. Din punctul meu de vedere sunt alte prioritati, este o analiza pe care trebuie sa o faca mai multi factori si avem in momentul acesta, zic eu, prioritate, sa aplicam masurile pe care noi ni le-am asumat prin programul de guvernare, dar este o situatie care trebuie analizata", a declarat Carmen Dan, dupa ceremonia organizata la Alexandria cu ocazia zilei de 24 Ianuarie, intrebata de presa daca in prezent s-a facut un calcul estimativ cu privire la costul unui referendum. 

Klaus Iohannis a declansat procedura privind "organizarea unui referendum national prin care poporul sa-si exprime vointa cu privire la urmatoarea problema de interes national: Continuarea luptei impotriva coruptiei si asigurarea integritatii functiei publice", informeaza marti Cotroceniul.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3513 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Nerecuperarea prejudiciilor in cazul amnistiei... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:36)

    Johanis [utilizator]

    ar costa mult mai mult.
    Plus toate hotiile ulterioare adoptarii gratierii.
  • +18 (18 voturi)    
    cum mai mor hotii de grija banilor nostrii! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    ma induioseaza ! dar pe undeva ii intelegi, orice ban care nu ajunge la mafie e un ban pierdut !
    • +8 (8 voturi)    
      Eu am donat (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:24)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      pentru "Cumintenia pamantului ". Doresc ca acei bani sa fie folositi pentru organizarea referendumului.
  • +11 (11 voturi)    
    atentie dragilor (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:38)

    moka [utilizator]

    nealocarea de fonduri precum si diminuarea unor bugete pana la anihilarea unor functiuni ale statului (gen scaderea bugetului admnistratiei prezidentiale) pot fi trecute la categoria uzurpare de putere si investigate ca atare de catre cei in drept sa o faca.
  • +11 (11 voturi)    
    Pai daca prioritate (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:39)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    au promisiunile din campania electorala, s-a rezolvat. OUG-urile nu sunt pe lista promisiunilor, le puneti la coada DUPA promisiuni si va ocupati de ele cand ati terminat cu promisiunile. Adica la Pastele Cailor. Case closed, vorba politistului romanesc.
  • +14 (14 voturi)    
    de acord (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:41)

    Vendetta007 [utilizator]

    Prioritatile sunt educatia si sistemul sanitar, nu OUG pentru gratierea penalilor. Deci?
  • +12 (12 voturi)    
    Cascadorii rasului (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:42)

    NWalker [utilizator]

    Ministrul (secretara) de Interne are drept "alta prioritate" scoaterea hotilor din puscarii si prevenirea condamnarii banditilor. Asta e culmea hazului!!(daca nu ar fi de plans)
    • +4 (4 voturi)    
      Unde a facut declaratia ? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:26)

      @dummy [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      ... la Alexandria. Noul pol am politicii romanesti.
      Rau am ajuns !
  • +11 (11 voturi)    
    Sfidare pe fata, din partea sclavei lui Dragnea (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:46)

    Susufler0 [utilizator]

    de la interne !

    Sa-i explice cineva ca aici nu e cu "e posibil" ci cu "e obligatoriu".

    PS. Apoi argumentul Ursuletului de Plus e imbatabil : Daca ati fi guvernat cu adevarat pe baza de "prioritati", nu ar mai fi fost vorba de Referendum, fa !
  • +12 (12 voturi)    
    Lol (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:50)

    HP [utilizator]

    Asta nu-i secretara aia ? Guvernul meu, votat de catre toate ciurucurile si sarantocii romaniei, 18%.
  • +5 (5 voturi)    
    Costul real (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:55)

    CoralMS [utilizator]

    nu e in bani! Intr-adevar referendumul la care am votat injumatatirea capetelor din Parlament ne costa in prezent extrem de mult prin efectele pe care le are faptul ca am votat o tara intreaga degeaba!

    Poporul suveran voteaza in mod valid ca vrea maxim 300 de parlamentari, si ei spun "pas". Asta cat costa si pe cine??

    Si uite ca ministresa de interne are tupeu sa zica ce zice! Sa ramanem doar indignati sau sa-i si facem vant sa plece?
  • +6 (6 voturi)    
    Dati un leu pentru Referendum ! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:05)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca nu mai sunt bani pentru un referendum, sa faca o cheta publica, dar cu cheltuielile la vedere, total transparente, sa vedem si noi cat costa actiunea asta de STATUL ROMAN nu si-o permite...!
  • +6 (6 voturi)    
    Cine e asta? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O sluga a HOTULUI PENAL Draqnea? Adica o complice a hotilor? ASta ne apara pe noi! JALNIC!
  • +6 (6 voturi)    
    daca a costat mult referendumul 2012 (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:59)

    mos ion roata [utilizator]

    Ii puteti trage la raspundere pe cei ce l-au provocat.Inca nu sunt cu totii in condamnati sau in puscarie.
  • +4 (4 voturi)    
    De pe plaiurile Telemormanului.. (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:15)

    purplehaze [utilizator]

    ...locul providential de lansare in politica a oamenilor Mari, aflam si pretiosul punct de vedere al fostei doamne secretare din orasul Alexandria.
    Din pacate, Constitutia, precum si Legile aflate ...inca in vigoare stabilesc alte prioritati, semn ca in Romania exista inca democratie.
  • +5 (5 voturi)    
    Unde scrie (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:22)

    adrian88000 [utilizator]

    in Constitutie ca referendumul se organizeaza doar daca aproba guvernul acea cheltuiala? ? Si daca i se pare unui ministru ca e cam scump, se poate stopa organizarii referendumului. Asta nu se cheama cumva " abuz in serviciu " ?
    Acum acest abuz se pedepseste. Dar daca ei vor trece
    ordonantele acest abuz este dezincriminat. Si vor face totul doar dupa bunul lor plac. SA NU-I LASAM !
  • +1 (1 vot)    
    la puscarie! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:23)

    q1953 [utilizator]

    Cine se prinde la un pariu ca secretara de scoala( sa nu se supere secretarele, au o meserie onorabila, ca toate celelalte meserii), ajunsa ministru in 5 ani va fi la puscarie!