Dacian Ciolos: Oamenii care au iesit in strada nu au fost adusi cu autocarele, nu au fost cumparati cu promisiuni si iluzii. Exista resorturi mult mai puternice: se numesc idealuri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 ianuarie 2017, 22:39 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Captura Facebook
"Oamenii care au iesit in strada in aceasta seara nu au fost adusi cu autocarele, nu au fost cumparati cu promisiuni si iluzii. Exista mijloace de transport mult mai incapatoare si resorturi mult mai puternice: Se numesc idealuri. Sunt individuale, dar se trezesc colectiv. ;)", scrie duminica seara fostul premier Dacian Ciolos intr-o postare pe pagina sa de Facebook.

Postarea lui Dacian Ciolos este insotita de o fotografie de la protestul din Bucuresti, unde au iesit in strada duminica seara circa 30.000 de oameni.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

16500 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    Ce departe pare normalitatea de noi acum! (Duminică, 22 ianuarie 2017, 22:50)

    JestersTear [utilizator]

    Tot respectul pentru Ciolos!
    • -11 (17 voturi)    
      vrăjeală (Luni, 23 ianuarie 2017, 8:22)

      ValiValid [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

      Oamenii care au iesit in strada in aceasta seara nu au fost adusi cu autocarele, nu au fost cumparati cu promisiuni si iluzii - au fost cumpărați cu bani cash!!!!!!!!!!!!!!
      • +4 (6 voturi)    
        - (Luni, 23 ianuarie 2017, 9:40)

        ziggyzoom [utilizator] i-a raspuns lui ValiValid

        pe ce droguri esti?
      • +4 (6 voturi)    
        hehe (Luni, 23 ianuarie 2017, 10:31)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ValiValid

        Bai sluga comunista, tu crezi ca astia care au iesit in strada sunt ca mosii vostri adusi cu microbuzul de la tara contra 50 de lei, un sandwich si o cinzaca la intoarcere?!?
        • +1 (1 vot)    
          hotul (Luni, 23 ianuarie 2017, 13:25)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          striga hotii.
          daca ei, pesedeii, asa au facut, nu-si pot inchipui ca se poate si altfel. ca exista oameni care au facut ceva pentru ca asa au vrut nu pt. ca au fost adusi pe bani.
  • +12 (20 voturi)    
    Ce departe pare normalitatea de noi acum! (Duminică, 22 ianuarie 2017, 22:50)

    JestersTear [utilizator]

    Tot respectul pentru Ciolos!
  • -21 (31 voturi)    
    Nu e nevoie de bani și de autocare (Duminică, 22 ianuarie 2017, 22:50)

    Shaolin [utilizator]

    E mult mai eficient să controlezi gândirea oamenilor decât banii lor.

    Securitatea a înțeles de foarte mult timp acest lucru.
    • +10 (22 voturi)    
      Tu esti legenda vie in materie (Luni, 23 ianuarie 2017, 2:24)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Cand ai creierul parlit de pufaika e si mai facil sa fii controlat
    • +1 (1 vot)    
      aha, (Luni, 23 ianuarie 2017, 13:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      deci sa intelegem ca voi pesedistii beneficiati de un sistem de protectie naturala, nu? si totul emanat din personalitatea marcanta a penalului condamnat aflat in timpul executarii pedepsei.
  • +12 (20 voturi)    
    Oamenii (Duminică, 22 ianuarie 2017, 22:58)

    raspopitu [utilizator]

    s-au saturat sa se intrebe de ce, alte natii traiesc bine ?! dracnea este menit sa ne aduca aminte de ceea ce nu vrem. Domnule Ciolos, vei ocupa in curand functia de Prim Ministru, te salut !
  • +22 (30 voturi)    
    Oamenii (Duminică, 22 ianuarie 2017, 22:59)

    raspopitu [utilizator]

    s-au saturat sa se intrebe de ce, alte natii traiesc bine ?! dracnea este menit sa ne aduca aminte de ceea ce nu vrem. Domnule Ciolos, vei ocupa in curand functia de Prim Ministru, te salut !
  • +28 (38 voturi)    
    Da, si eu sunt idealist (Duminică, 22 ianuarie 2017, 22:59)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    si am fost la proteste, fara sa ma plateasca nimeni, iar daca va fi nevoie (pentru ca 99% dintre protestatari muncesc) imi voi lua si niste zile de concediu sa protestez si pe timpul zilei, daca va fi nevoie.
    • +8 (16 voturi)    
      Pentru ca "Vreau o tara ca afara" (Luni, 23 ianuarie 2017, 0:39)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Am trait 5 ani sun Gh.Gh.Dej, 25 de ani sub Ceausescu si mi-a anjuns...

      Vreau o tara ca afara ! Si am vazut multe, deci stiu ca se poate, doar sa scapam de vampirii care ne tin pe loc ca sa le fie lor bine...
      • -11 (19 voturi)    
        se pare... (Luni, 23 ianuarie 2017, 2:16)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ca au fost fatali - ori aia 5, ori aia 25...
        • +2 (2 voturi)    
          esti (Luni, 23 ianuarie 2017, 13:42)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

          cel putin nesimtit, pentru ca-ti bati joc de viata unui om, iar pe de alta parte demonstrezi ca habar nu ai ce a insemnat comunismul, dar il susti.
          esti josnic, ca si seful tau de partid care si-a permis sa compare manifestatia de aseara cu mineriadele promovate si sustinute de iliescu.
          chiar ca sunteti o plaga.
    • -9 (17 voturi)    
      azi si miine, hai la vot! (Luni, 23 ianuarie 2017, 0:48)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Lasa, bre, ca ti-a dat Grindeanu pesedistul liber si azi. Ai doua zile sa tot protestezi. Si nici Klaus nu pare ca a plecat la Sibiu, ca de la miting a iesit incet si calm (+girofar).
  • +16 (26 voturi)    
    Frumos spus dar din pacate (Duminică, 22 ianuarie 2017, 23:03)

    Ord [utilizator]

    10 milioane de oameni cu idealuri nu au iesit la vot sa putem continua spre anii 2020
    • +7 (15 voturi)    
      Tocmai (Duminică, 22 ianuarie 2017, 23:58)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Ca n-au idealuri si nu-i intereseaza decat ce baga-n gura. Cu tristete o spun.
  • -11 (23 voturi)    
    O tara nu se conduce cu idealuri, Ciolos (Duminică, 22 ianuarie 2017, 23:04)

    Gustav666 [utilizator]

    Guvernarea ta catastrofala sta marturie
    • +9 (19 voturi)    
      Dar cum se conduce, prin furt (Luni, 23 ianuarie 2017, 2:25)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Minciuna si pomeni?
    • 0 (0 voturi)    
      da, sigur ca da (Luni, 23 ianuarie 2017, 13:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      se conduce cu lingai, penali, hoti, corupti, toti cocotati in functiile cele mai importante, la butoane care va sa zica, asa cum e acum, nu?
  • +8 (16 voturi)    
    Onest (Duminică, 22 ianuarie 2017, 23:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Am iesit in strada pentru ca HOTIMEA ne-a furat orice speranta. Traim DISPERAREA DE A FI ROMANI in tara noastra, anexata de SCURSURILE SECURISTO-MAFIOTE ale CIUMATILOR ROSII. Dacă lichelele nu priceput ca au intins coarda pina s-a rupt - se insala. REVARSAREA MANIEI NOASTRE NU II VA CRUTA.
  • +9 (15 voturi)    
    principii, nu idealuri (Duminică, 22 ianuarie 2017, 23:11)

    T-Ora [utilizator]

    Eu nu le-as numi idealuri ci principii. Mi se pare principial ca un om care a furat, care a fost corupt sau a corupt, un incompetent, un impostor sau un talhar sa fie acolo unde ii este locul: in inchisoare.
    A doua sansa o are dupa ispasirea pedepsei, in ideea ca omul a inteles care este pretul libertatii.
  • +19 (27 voturi)    
    Corecta observatie (Duminică, 22 ianuarie 2017, 23:13)

    moka [utilizator]

    Dar psdeu nu are cum sa inteleaga ce-s alea idealuri.
    • +6 (10 voturi)    
      ba (Luni, 23 ianuarie 2017, 0:27)

      xenomorph [utilizator] i-a raspuns lui moka

      psdeu crede in nobilele idealuri ale comunismului.
    • +6 (12 voturi)    
      Ei, cum să nu... (Luni, 23 ianuarie 2017, 0:49)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Au și infractorii „idealuri”, doar că acestea sună puțin diferit. Cum ar fi: „Dezbină și stăpânește”!, „Minte, calomniază, ceva tot va rămâne”! „Mandatul ca o pradă”, „Fură și nu lăsa urme”! etc.
  • -1 (11 voturi)    
    Alegeri trucate (Duminică, 22 ianuarie 2017, 23:42)

    Giotto59 [utilizator]

    Alegerile parlamentare sunt trucate. Am mai spus-o si vad ca se merge in continuare asa. Parlamentul in acest caz este nelegitim. Guvernul este nelegitim. Ce face Curtea Constitutionala? Ce face ICCJ? Ce face Presedintia?
    1. In jur de orele 20:00 erau afisati la TV pe doua canale cred eu (DIGI24 si B1) 7.54 milioane oameni care votasera. Am facut atunci socoteala ca vor vota cel putin 8 milioane de oameni. Apare ca rezultat total votanti 7.212 milioane .Cum asa????
    2.Am vazut pe site-ul publicatiei Revista22 ca scria candva in timpul zilei alegerilor ca PSD a schimbat prefixul de la 4 la 3. Lucru care a disparut dupa aceea.Pe site-ul publicatiei Hotnews scria ca primul votant a votat impotriva PSD. Votanti-PSD 1-0 .Si aici atunci cand m-am uitat din nou la putin timp disparuse acest lucru.
    3.Cele 2 sondaje exit-poll indica scorul PSD 45.5% si chiar atat rezulta dupa numararea voturilor. Cel putin dubios...
    4.Semne de intrebare: dupa 3 ani de guvernare Ponta PSD care a plecat de la un scor de aprox.35% sa ajunga la alegerile din 2016 la 45.5%????Altceva:numarul celor care au votat la oras mai mare decat cel din mediul rural, regula schimbata ad-hoc catre sfarsitul programului de vot.Numarul celor care au votat in capitala sensibil mai mare in comparatie cu parlamentarele din 2012 dezavantajos PSD.Si ar mai fi prestatia Presedintelui Romaniei care la prima propunere de premier a iesit la televizor iar la cea de a doua propunere de premier nu a mai iesit la TV "aproband-o" prin decret prezidential. Din cate stiu de fiecare data presedintele a iesit la TV si a nominalizat premierul.Decretul prezidential a aparut pe site-ul presidency.ro dupa care a disparut.
    Siteul BEC incomplet -este numai cu rezultate partiale.
    • -2 (6 voturi)    
      caro giotto (Luni, 23 ianuarie 2017, 2:18)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Giotto59

      un nume de scena asa inaltator pentru asa un vadim...
  • -7 (13 voturi)    
    asa este (Luni, 23 ianuarie 2017, 0:42)

    xanti [utilizator]

    Nu i-au adus autocarele ci serviciile.
  • -7 (13 voturi)    
    Stai pe faza (Luni, 23 ianuarie 2017, 0:44)

    U_swamp [utilizator]

    Ehei, Juliene, n-a fost sa fie de data asta. La incendiul urmator!
  • -8 (12 voturi)    
    "Idealuri" (Luni, 23 ianuarie 2017, 0:51)

    A310 [utilizator]

    Daca aveau idealuri mergeau la vot .
    Au fost alegeri , de ce nu au votat ? Restul este MOCIRLA .
    Domnule Cioloș , în Franța jandarmeria nu permitea desfășurarea unui protest neautorizat , ce sa mai zic de participarea președintelui republici la un protest neautorizat , este de neconceput .
    • +1 (1 vot)    
      plimbarea lui Gadea si Badea pe la Cotroceni (Luni, 23 ianuarie 2017, 10:53)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui A310

      a fost autorizata?
      Presedintele este si el un simplu cetatean, Poate participa la orice manifestatie ca oricare altul. Iti amintesti de manifestatiile dupa un atac terorist la Paris? Cati presedinti au participat?
      Cea ce nu a fost normal in toata tarasenia a fost graba si modul cum pesedisti au abordat problema gratierii. Iordache ar trebui sa plece.
  • +5 (7 voturi)    
    da (Luni, 23 ianuarie 2017, 3:12)

    ..13 [utilizator]

    Multumesc dl.Ciolos!
  • -1 (3 voturi)    
    FB (Luni, 23 ianuarie 2017, 7:57)

    Pac-pac [utilizator]

    De ce pe FB si nu in strada?
    De ce nu a iesit si Ciolos?
    • -2 (2 voturi)    
      pai nu vezi... (Luni, 23 ianuarie 2017, 9:25)

      VasileTache1 [anonim] i-a raspuns lui Pac-pac

      ...era racit! nu vezi ce mic si prapadit este! Si pe urma are leafa de la Banca mondiala ,asa ca de ce !